-99, vinkuu jarrutuksen lopussa. Palat jotkin platinum series, merkkiä ei enää erota takaa, orkkislevyt. Kerran palojen kitkapinnat putsattu karkealla hiekkapaperilla, auttoi (tosi)vähän aikaa ja nyt vinkuu taas. Stormilta sbs sintteripalat tarttui mukaan, ei ollut muita mutta käykö nuo ko. levylle ? http://www.storm-motor.fi/shop....age=180 (Hyvähän se nyt on kysyä kun palat on jo ostettu...) Tark. tutkia levyjen kiinnitys ja kelluntaholkkien vaimitkäneon kelluminen, sopiva pultti läpi ja mutterilla kiristys ja pyörittää.
Uppp. Sama ongelma täällä, pyörä tosin -00. Mitäs tässä pitäis tehdä? Vaihtaa palat?
![]()
![]()
Jos haluaa helpolla päästä niin männän ja palan väliin noin 0,5 mm metallilevy ja vinkuminen loppuu. Ja tietysti muutkin tarkastukset.
Elämä on vaarallista, siihen kuolee
Juu ei vingu pyörä kenties, mitä nyt kuski tuntuu sitä enemmänkin harrastavan..................
Chief Dark Horse -22
Tracer GT -18
F 700 GS -13
GSR 600 -06
FZS-600 -00
Virago 535 -99
Hyvin huudeltu siellä takana(Eagle-no2 @ Syys. 10 2009,01:02) kirjoitti
Nii ja nää ABS ja peräongelmathan ei oo mittään mutta jos jarrut vinkuu niin ai saakeli kun on paska laatu
Jos on kelluvat levyt niin tsekkaa ne niitit et on vapaana
1300cc Suzuki
Niittien tark. tark. (tarkoitus tarkastaa, suomenkielen lyhenteet *(Roadkill @ Syys. 10 2009,09:00) kirjoitti
) *suorittaa tänään, tai sitten *
kun on ajokelikin.
Hätyy kysyä, mikäs tämän patentin tarkoitus on ? Tai siis miten sen teoriassa pitäisi vaikuttaa *(Thunderpants @ Syys. 08 2009,20:37) kirjoitti
*?
Jee Jee
Käsittääkseni pitäis estää palojen värähtelyä. Ns. "kitinän vaimennuslevyt".(samba2 @ Syys. 10 2009,15:56) kirjoitti
Aika monessa mallissa siellä "kitinälevyt" onkin valmiina. Yleensä ihan vaan pöly yms. paska aiheuttaa kitinää ja vinkunaa. Joskus voipi kuparitahna poistaa ääntelyt, kun laittaa männän ja palan väliin ja kohdistustappien reikiin kevyesti. Noi kelluvien niitit onkin sitten ikävämpi homma, yrittänyt porakoneella niitä vähän pyöritellä ja jonkin aika pysyvätkin ihan ok.
-hh-
Niin kuin tuossa edellä todettiin. Katkaisee jarrupalan ja männän välisen värähtelyn mistä kitinä tulee. Tämä on niitä asioita joita on tullut eteen, kun on rassannut entisiä kotiloita ja nimenomaan jarruja.(samba2 @ Syys. 10 2009,15:56) kirjoitti
Elämä on vaarallista, siihen kuolee