Mistä eri tekijöistä saattaa johtua bensiinin kulutuksen äkillinen kasvu?
Itsellä kesän aikana noin puolen litran nousu keskikulutukseen(5-5,7),jota olen mitannut säännöllisesti.
Ajot sekaajoa,plexillä ja ilman.Pyörä Vz800-01 ja ihan alkuperäisessä peruskunnossa.
Takimmaisen ilmasuodattimen katsoin,ja näytti olevan puhdas.Etummainen tankin alla,katsotaan kun keretään.
Mun mielestä ihan normaalia. Jos ero alkaa olemaan jotain litran luokkaa niin sitten voisi ihmetellä. Todennäköisesti olet ihan huomaamattomasti käännellyt kaasua reippaammin.(bayon @ Elo. 11 2009,14:56) kirjoitti
Itselläni on pyörän kulutus ollut 5,9 ja 7,8 välissä.
Elämä on vaarallista, siihen kuolee
Itse myös ihmettelin kun viimekauden loppu päästiin 4.5 pintaan sadalle ja keväällä rupesi menemään miltei 6 sadalle. No kiinnitin vain hiukka enempi huomiota siihen kuinka kaffaa kääntelen ja niin on nyt pari viimetankkia jälleen menneet 4.3-4.6 haarukkaan![]()
- Pyörä myyty jo pois -
Ruiskukoneessa ilmanlämpötila voi vaikuttaa huomattavasti kulutukseen. Kylmällä kelillä voi horasta hyvinkin litran enemmän sataselle. Ajotavalla tai kuormituksella ei juuri mitään vaikutusta. Pyörä GSX1400.
Pekka