Onko tässä jokin ristiriita, kun ei heti iske silmään?(Rooroo @ Elo. 04 2009,11:08) kirjoitti
Dixi et animam levavi
Nyt pelottaa. Mitä siitäkään tulisi, jos kiellettäisiin ajaminen alkoholin vaikutuksen alaisena, eikä pyörätielläkään saisi enään prätkällä kaahata. Jo pelkkä ajatus nopeusrajoituksesta pyörätietä ajaville prätkille saa tuskanhien otselle.(saksanpaimenkoira @ Elo. 03 2009,22:53) kirjoitti
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
mitä potaskaa?(Rooroo @ Elo. 04 2009,12:08) kirjoitti
eli paremmin koulutettujen mukulat saisivat vammautuessaan paremman korvauksen, kuin mäkkärintyöntekijöitten muksut.
pahaa pelkään jollei työuraa ole vielä aloitettu ei vakuutusyhtiö kovin korkeita ennusteita tee.
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
Ei varmaan olekaan.(ek@ @ Elo. 04 2009,11:46) kirjoitti
Absoluuttisia kokototuuksia löytääkseen lieneekin syytä tulla nettifoorumille, niin johan poijaat alkaa niitäkin löytymään, ja aiheesta kuin aiheesta....![]()
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Oliko sillä turkkilainen ajokortti? Kun ei ollut soomalainen?
You gave me a curse, Holy fathers, I give you a blessing: "may your conscience be as clear as mine and may you be as moral and religious as I"
Ja vaikka ma laps olen pieni vain,
niin jumalten riemut ma juoda sain
ja juoda ne täysin siemauksin -
niin riemut kuin murheetkin.
Vai onko?(Tuppervaari @ Elo. 04 2009,12:53) kirjoitti
Näin se nyt kuitenkin menee. Olen itse ollut autokorvausosastolla vakuutusyhtiössä töissä, niin jonkin sortin kokemus asiasta on.
Yamaha YZF-R1 -03
Suzuki GSX-R -93
Kawasaki ZX-6R Ninja
Suzuki GSX-R 1000 K9
Eli kilvettömällä moottoripyörällä, pyörätiellä, ilman ajokorttia, ylinopeutta _mahdollisesti_ alkon tai huumeiden vaikutuksen alaisena. Eiköhän tuossa ole kaikki syyt siihen, että "motoristia" ei tartte puolustella ja autoilijaa syytellä. Tuolla toimintakuvioilla on omat oikeudet ja puolustukset ulosmitattu sillä hetkellä, kun pyörän päälle on noussut.
Sen on kyllä totta, että motoristifoorumilla asetutaan helpommin motoristin kuin autoilijan puolelle, sehän on ihan itsestään selvää. Kannattaa kuitenkin ainakin joskus katsella tilannetta hieman objektiivisemmin.
Ja siitä satiirista. Kyllä se tälle foorumille sopii varsin hyvin (kylvetäänhän sitä joka vaiheessa ja vielä varmistellaan n kappaletta ärsypersehymiöitä, että kukaan ei vaan vahingossakaan ymmärrä väärni), mutta Tuppervaarin aiempaan juttuun viitaten itellä hölskyi kuppi hieman yli kun verrattiin hitaita burniksia siihen, että pyörä uppoaa 200km/h auton kyljestä sisään.
Ulpe - Brewed with Perkele since 1979
Kawasaki Z750 2004
Yamaha FZS1000 2005
KTM 690SM 2008 + Yamaha FZX750 1987
Eli auto metsään. Takapenkillä kaksi teiniä.(Rooroo @ Elo. 04 2009,13:15) kirjoitti
Molemmat halvaantuu.
Toisen vanhemmat lääkäreitä, millä perusteella hän saa paremman korvausen invalideetista ja työkyvyn menettämisestä kuin toinen teini, jonka vanhemmat työskentelevät mäkkärissä.
Harvoin otan kovin jyrkkää kantaa asioihin, mutta väittäsin edelleenkin jotta täyttä potaskaa.
Esimerkin ja perustelut nähtyäni voin antaa asiassa periksikin. En vielä.
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
Ei tuota "oletettua urakehitystä" käytetä kuin vaikkapa sellaisissa tapauksissa, että on jo muutama vuosi lääkistä käytynä. Eli ihonvärin tai vanhempien älykkyyden perusteella ei korvauksia jaella.(Tuppervaari @ Elo. 04 2009,13:25) kirjoitti
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
(vetomies @ Elo. 04 2009,13:30) kirjoitti
Ei tarvitse olla koulua käytyä päivääkään. Riittää pelkät mahdolliset suunnitelmat. On todennäköisempää, että lääkärin lapsesta tulee lääkäri, joka tienaa sen 100 Keuria vuodessa, kuin siitä mäkkärin tiskimyyjien kakarasta. Tämän todennäköisyyden mukaan sitten asia ratkaistaan.kirjoitti
Yamaha YZF-R1 -03
Suzuki GSX-R -93
Kawasaki ZX-6R Ninja
Suzuki GSX-R 1000 K9
Myönnettäköön, et hiukan yliampuvaa oli mutta suotakoon pieni taiteellinen vapaus kärjistää asioita.(Ulpe @ Elo. 04 2009,13:17) kirjoitti
Aina ei tarvi upota sisälle autoa. Vähempikin riittää kivun tuottamiseksi.
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
Invalideetista saat samat korvaukset. Nyt puhutaan eläkkeen suuruudesta.(Tuppervaari @ Elo. 04 2009,13:25) kirjoitti
Yamaha YZF-R1 -03
Suzuki GSX-R -93
Kawasaki ZX-6R Ninja
Suzuki GSX-R 1000 K9
Todennäistä kyllä, mutta ei välttämättä itsestään selvyys.(Rooroo @ Elo. 04 2009,13:33) kirjoitti
Kauniita korulauseita. En vain usko että vakuutusyhtiö maksaisi mitään olettamusten perusteella.
Edelleenkään...vanhempien asema tuskin vaikuttaa tuohon summan suuruuteen.
Vaan pelkästään niin vähän kuin suinkin vain on mahdollista.
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
Huhheijaa. Mistä näitä mutukansantaloustieteilijöitä sikiää.(Bali Sunset @ Elo. 03 2009,22:23) kirjoitti
statistiikkaa
Pää surisee ja suu pärisee.
Ei tarvitse spekuloida enää ainakaan tämän tapauksen puitteissa. Eilen soittivat kellot tämän kaverin viimeiselle matkalleen.
Jaksamista läheisille.