Totta tuokin. Taidot kasvavat vain harjoittelemalla ja tilanteista oppii.(vetomies @ Elo. 07 2009,11:56) kirjoitti
Vielä en ole harjoitellut vasemmalle kääntyvän traktorin väistöä. Sen verran jänishousu olen, että olen mieluummin jarrutellut vauhdit pois ja vasta sitten väistellyt tarpeen mukaan. Eli en ole uskaltanut kokeilla saako traktoria väistellen pussy stripet pois.![]()
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Joistakin edellisistä saa kuvan, ettei sallituilla nopeuksilla voi harjoitella *tai ei tarvitse tai siitä ei peräti ole hyötyä vaan kaiken harjoittelun pitäisi tapahtua kehittääkseen noita millisekuntien koomalammasrefleksejä, joilla kuitenkin aika usein pääsee lehtiotsikoihin ja jopa sairaalan exitusarkistoon.
Lisätkää haastetta harjoitteluun, jos nopeus on liian pieni. Lyhentäkää vaikkapa välimatkaa väistettävään "harjoitustraktoriin". Harva teistä koomalampaistakaan väistää viiden metrin etäisyydellä olevaa kaistan levyistä estettä edes viidestäkympistä ja vaikka kuinka nollaisi pussystripet jossain kioskinkulmilla.
Sinällään rataharjoittelua en väheksy. Sitä me kaikki tarvitsisimme lisää ja vähemmän liikenteessä leikkimistä. Liikenteessä leikkimällä vain paljastaa lapsellisuutensa.
Erittäin hyvin sanottu sieltä takarivistä!(vetomies @ Elo. 07 2009,11:56) kirjoitti
Mitään en tunnusta!
1000RR YCC #141
Yksi kysymys:(Tyyppi @ Elo. 07 2009,15:07) kirjoitti
Kummallako tavalla uskot taitojen kehittyvän paremmin jos tavoitteena on harjoitella jarrutusta, väistöä tms joka tapahtuu normaalilla maantienopeudella esim 80-100km/h:
a) Harjoittelemalla jarrutuksia ja väistöjä 60km/h nopeudella
b) Harjoittelemalla jarrutuksia ja väistöjä 100km/h nopeudella
tai vielä jokerivaihtoehto: Harjoittelemalla jarrutuksia ja väistöjä 120-150 km/h nopeuksilla?
Mitään en tunnusta!
1000RR YCC #141
Onnistunut vasemmalle kääntyvän väistö, ohi meni.(jaulis @ Elo. 07 2009,13:56) kirjoitti
![]()
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Onnistunut *väistö vasemmalle. Hattua nuorukaiselle, ettei hartialukko yllättänyt.(NOx @ Elo. 07 2009,16:32) kirjoitti
Shadow 750 C2 --> Pan 1100 ST --> *Pan ST 1300 --> Pan ST 1300 ABS, 15.000 km/v
Tallissa 1300 Pan European, R1 ja CB 750 Four vm 1973, sekä pari polkupyörää vm. 1980 ja 2010
Kuivakukkahattu. Pyrkii välttämään tilanteita, joista vain vetomies luul
Millä tahansa noista nopeuksista harjoittelemisesta on hyötyä.(TeroT @ Elo. 07 2009,16:14) kirjoitti
Perustelu: Lähes aina ehditään jarruttaa osa nopeudesta pois, ennen väistöä.
Se ei ole huono ajatus edes kokeneille, koska jos nyt jostain ihmeen syystä se väistö ei menekään nappiin, niin vää vähän usemapi hammas jäljelle ja vähemmän multaa suuhun. Erityisesti jos sitä jää alle kaksi metriä.
Mutta on sekin nähty: Eräs motoristi teki kyllä hirven kanssa ansioituneen jarrutuksen, mutta unohti jännityksen vuoksi höllätä jarrulta väistön aikana siten että kesken väistön pyörä pysähtyi kokonaan ja kaatui kyljelleen..
Luuli vielä että hirvi töytäisi hänet nurin vaikka perin inhottava maapallo se oli.
Nå. aina sattuu ja tapahtuu.
Kumiripustetulla pikakirnulla woblaillen. HD RK 2008
Hattua Malakiaksen citikkakuskille. Yhtään ei koko aikana renkaat kääntyneet vastaohjaukseen.(Matkalahna @ Elo. 07 2009,16:54) kirjoitti
Osoittivat vielä auton kaatuesakin edelleen tismalleen kaarteen suuntaan.
Näinsitä...
No jos sen verran tuosta vauhdista että eikös se vastaan tullut ollut moposkootteri jossa oli kaksi päällä ja se ajoi ylämäkeen, että sillä ei vauhtia varmaan paljoa yli 40 ollut.
Jos sieltä kurvin takaa olisi tullut normaali Suomalainen pimppiraidan poiskuluttaja tankki asfaltissa kiini 120 km/h väistön valmistautuneena, niin sillä olisi ollut tuossa se about sekunti puolitoista aikaa reunavallin takaa tultuaan (matalalta ei näe) ja se EI olisi voinut väistää enää ajosuunnassaan vasemmalle, koska sehän ajoi jo limitissä. Pa-TAM ja piiipaapiipaa.
Eli, on hyötyä tehdä niin kuin tuppervaari sanoi, eli yleisellä tiellä pitää sitä työvaraa jäljellä.
Rikontuotaitsekinjoskusmuttayritänparantaatapani.
Kumiripustetulla pikakirnulla woblaillen. HD RK 2008
Pakko kommentoida: _Kokematon kuljettaja
tarvitseeko tuo muuta...
Toivottavasti kaveri pääse (haluaa?) hankkimaan kokemusta paremmalla menestyksellä.
Mukava ku pukama...eiku mukana
Mei tö iiköls SKRIIM!
The Mocamaster
Koska kortti ja leipä
En tiedä heititkö tuon sitikan herjalla, mutta pösö se oli (no sama asia)(jannep @ Elo. 07 2009,19:00) kirjoitti
Ehtiihän se vähän veivata. tuossa olis vaan pitänyt veivata vielä aika paljon enemmän ja läppä tiskiin. Tosin sitten oltaisi sytytelty skooteristeille kynttilöitä.
Mulla joskus kävi märällä motarin rampilla pakun kanssa samanlailla, etuveto pösö sekin. etuvetomies vaan hanskasi tilanteen![]()
Hyvä että keskustelua riittää tähänkin topikkiin![]()
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Autoilijalla näköjään tuli hartialukko kun syttyi jarruvalot niin aikaisin(Matkalahna @ Elo. 07 2009,16:54) kirjoitti
Mäkisen jalat ja omat kädet![]()