Tulokset 1:stä 10:een 10:sta
  1. #1
    Mistähän kahtella vikaa, kun vasemmasta etupumpusta tippuu hiljaksiin jotain nestettä? Ei tarvitse kauaa mopon seisoskella, jotta muutama tippa on tullut. Ei se kauaa ole tuota tehnyt, huomasin tämän ominaisuuden ilmaantuneen tänään. Eilen harjoittelin kovempia jarrutuksia, voisko liittyä siihen?

    Kyseessä siis vuoden 2005 Monster 1000. Eli se malli, jonka pumput eivät ole säädettävät.
  2. #2
    veikkaisimpa noita tiivisteitä että tien päähän ovat tulleet ja varsinkin jos kovempia jarrutuksia tehnyt aiemmin..tullut sen verran "painetta" sisälle että joko valskannut jostain läpi tai sitten tosiaankin tiivisteet vaihtoon
    Indian Sport Chief -23
    ex. BMW R1200R -17
    ex. Triumph ST 1050 -10
    ex. Aprilia SL1000 Falco - 01
    ex. Honda VTR1000F -98
    ex. Honda CB750F -83
    ex. Honda CB125TDC -84
  3. #3
    Iskari vuotaa. Se on sulla iskariremontti edessä. Ne pitäs muutenkin huoltaa muistaakseni parin vuoden välein. Tuntumakin paranee, kun on uudet lillingit sisällä.

    Älä nyt hirveästi ajele sillä, ettei vaurioidu koko iskari. Se on sitten kalliimpi tikki, katsele vaikka vähän listahintoja.
  4. #4
    Monsterissa se etulokasuoja ei paljoa suojaa etuhaarukan liukuputkia edestä pain lentävältä lialta ja hyönteisiltä (kuten esim. STssä), jotka sitten rikkoo ne stefat. Kun pitää puhtaana ne liukuputket niin se hieman pidentää tiivisteiden käyttöikää.

    Tiivisteet vaihtoon niinku tuossa todettiinki. Ehjät tiivisteet kestää kyllä jarruttelut
    Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
  5. #5
    Hmm. Millainenkohan homma tuon korjaaminen on? Kannattaako homma antaa ihan normaalille huollolle, vai jollekin nimenomaan iskareihin erikoistuneelle? Millaisissahan hinnoissa tuon korjaaminen mahtaa olla?
  6. #6
    pyörä nosturille, etuakseli irti, jarrusatulat irti, mittarinvaijeri irti, etupyörä irti, keulapumppu irti T-kappaleista ja mitä muuta noista duksuista nyt pitää muuta irrotella. sitten pumpusta stefan suojakumi pois ja öljyt pois ja stefa pois ja puhdistelua ja uutta öljyä ja stefaa ja suojakumia paikalleen jne.. tossapa lyhyesti ja nopeasti kerrottuna mitä siinä suunnilleen tapahtuu, erilaisissa pyörissä on omat kommervenkkinsä työjärjestykseen ja purkuun ja kasaukseen liittyen.

    stefan hinta + keulaöljy + 1h töitä, tuossapa sen hinta taitaa koostua osaavassa liikkeessä. toki saattaavat töhöillä yhden pumpun kanssa kaksikin tuntia vaikka huollon ohjeaika sanoisi mitä.

    melkeinpä tekisin molemmat keulapumput kerralla niin ei tartte jatkuvasti jumpata noiden kanssa. useimmat Mp huollot näitä tekee. kannattaa soittaa ja varata aika, ja että huolto tilaa osat hyllyyn että pääsee heti vaihtamaan. tuo ei ole niin ihmeellinen homma etteikö sitä itsekin tekisi, mutta vaatii oikeenlaiset työkalut kotitalliin, pihakäytävällä noita ei vaihdeta.
    Tyyli ennen tarkoitusta.
  7. #7
    Niin, ongelmana on se, että asennat stefat väärin tai ne eivät mene oikein paikoilleen, jolloin vuoto ei korjaannu, ellei ole kunnollisia työkaluja.

    http://www.youtube.com/watch?v=W2G-b66F3es
  8. #8
    Jeps. Vien huoltoon ja laitatutan molemmat pamput kerralla. Sinäällään hyvä, että tuo meni nyt, kun rakkine on kuitenkin menossa maanantaina huoltoon. Ei jotenkin osaa juurikaan edes ärsyttää tuo nyt.
  9. #9
    Milläs aineella noita muuten kannattaisi puhdistella noita liukuputkia, hieroahan niitä ei saisi? Ikävästi näissä USD-haarukoissa on sonnassa nuo putket jatkuvasti.
  10.  
  11. #10
    Lainaa (JaZZo @ Heinä. 19 2009,15:47) kirjoitti
    sitten pumpusta stefan suojakumi pois ja öljyt pois ja stefa pois ja puhdistelua ja uutta öljyä ja stefaa ja suojakumia paikalleen jne.
    Jos USD-keula, joutuu purkamaan enemmänkin iskaria eikä välttämättä onnistu ilman erikoistyökaluja. Osat kannattaa kyllä pestä. Usein ne pienemmät öljyreiät ovat melkolailla tukossa.
    HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
    http://www.sefotec.fi