Tänään tuli sitten saatua ekat ylinopeussakot 23 vuoteen. Vauhtia oli 94km/h 60 alueella. Onneks ei kortti sentään lähtenyt vaikka lähellä oli. No oma moka joten turha itkeä. Mutta asiaan. Olen täällä olevista jutuista ymmärtänyt että sakot voi maksaa "osamaksulla". Jos näin on niin miten homma toimii?
Mulle oikein poliisitäti neuvo, et jos maksat osissa, niin paa haluamasi summa ja käytä aina samaa viitenumeroa joka siinä sun lapussa on. Silleen menee oikeelle momentille. Ja sit riittää, ku maksat esim kympin kuussa, niin eivätten voi laittaa ulosmittaukseen (tää sit ihan muiden kertomaa). Mulle ilmotteli, et eräpäivä on jotai pari kuukautta tai sit sinnepäin, eli ei mitään hoppua.
<p>Karvanen REXERI Suzuki T-250 -71 Kawasakit: A7 Avanger 350 -71 H1 Mach III (H1B) 500 -73 Z500 -80 ZRX 1200 -04</p>
10,- kuukaudessa niin homma hoituu..
-Heikki-
FXDB -07
Jotenkin noin minäkin sen viimeksi tein.
Tais sakot olla luokkaa 700 €gee.
Laitoin seuraavat 10 kk menemään á 70€ samalla viitteellä.
Korkoja en edes ajatellut...
Mitään ei oo kuulunut jälkeenpäin, ilmeisesti hyväksyttävä käytäntö.
Hessu, vanha mutta hidas ja kankea.
Team Green
varmaan niitä ainoita laskuja, joista ei korkoa tule, vaikka maksais osissa..
pari tikettiä on kohdalle sattunu, päätin kuiten maksaa heti pois ku oli mahdollisuus ja silloin varaa, ajattelin et pääsee siitäkin heti, eikä joka kk ole piku lasku muistuttamassa omasta tyhmyydestä ja vahingosta..![]()
'07 XX, '09 GSA, '18 Monkey, '91 5900GLX, '19 900ACE Commander, '89 W124, '98 LN170 ja '07 S211
onhan se komia pyörä, mutta kuka sen viittis pestä...
6 x SS1000, 2 x SS1600K ja XXironbutt 2011 (SS1000)
Odota n. 3 kk:tta, että tulee eka "muistutus".
Tulosta Tästä toi maksuaikahakemus ja faksaa/postita lomakkeessa olevaan osoitteeseen.
Viikon kuluessa tulee uudet laput postissa (haluamallasi kk-erällä) *
Ja tota on sitten turha lähettää ennen sitä muistutusta (just kamu soitti tonne, ni eivät käsittele sitä "etukäteen")
Piikki Suitsa, 500 Z Kawa, 550 ja 1100 Zephyr Kawa, 1300-X4 Honda, 1000f CBR Honda ja nyt K5 Hayabusa
Mulle setä poliisi kertoi, että sakon voi tarvittaessa maksaa osissa, mutta kannattaa soittaa ja ilmoittaa, jos näin tekee. Eiköhän siinä sakkolapussa ole saajan yhteystiedot.
Sinisiä kirjaimia --> Harmaita kirjaimia
Honda CBR600RR -08 --> Honda CRF250L -13
Kiitti vinkeistä. V..tus väheni huomattavasti kun on tollanenkin mahdollisuus maksaa. Nautitaan kauemmin tästä mokasta![]()
Totta munassa osissa... Ja maksuaikaakin on roppakaupalla. Viimeksi ku isommat sakot tuli otettua niin pari vuotta makselin rauhassa pois.
Tosin liian pienissä osissa EI kannata maksaa, tuttu sai lisäsakot aikanaan "poliisin työn vaikkeuttamisesta" tms. kun makseli sakkojaan suunnilleen penni kerrallaan pitkän aikaa...![]()
It´s better to die on your feet than live on your knees...
Päiväsakotkaan ei taida enää mennä muuntoonkaan, joten niitä ei pääse edes istumaan pois valtion kustannuksella?![]()
Nyksä. Speed Triple 2013
EX: GSX-R 1000 K6
EX: R6R 06
Mistäs ne valtion rahat tulevat?(Petsku73 @ Heinä. 11 2009,09:10) kirjoitti
Ein Volk, Ein Reich, Ein Cartman
Motorismi on perseestä, kuten kaikki muukin aatteellinen toiminta.
Vain köyhillä on kiire.
Ite maksellu kerralla poisJust nappasin juhannusta edeltävän torstaina 98 @ 60.
---------------------------
Mattipoeka
KTM 690 Enduro R 2012
Husqvarna FE 350 2014
ex. KTM 990 SM-T 2010
ex. KTM 1190 RC8R Race Spec 2011
ex. Husaberg TE 250 2009
ex. KTM 690 Enduro 2009
ex. KTM 990 Super Duke 2008
www.mattipoeka.com
Se vaan kannattaa muistaa, ettei homman anneta venyä voudille asti. Siinä on jo niin monta välikättä, että satasesta tulee tonni.
MZ 125,Y RD125, Honda TA, C Elefant e750, Yamaha FZ6, D MS DS1000, BMW F800R, Ducati M696, Ducati GT1000, MG Griso 8 v, Honda XX, Suzuki DL650, Y XVS1300, H-D VRSCDX, Honda VFR800X, VN 1700,MG Vintage,MG Bellagio,MG Breva,BMW R1200R,VicV, Vic BW, F800GT
Ymmärtääkseni ei kannata veronpalautuksia odottaa... Palutuksista voidaan napata sakko perijälle.
Tähän monet kirjoittaa pyörähistoriaansa.
Niin mäkin. ...Ne on kaikki olleet nopeita ;D
Speed kills..........but only the dumb and the inexperienced!
Tulee vähemmän maksettavaa, jos pystyy noudattamaan tätä.
Väärin! Sakkoon ei tule ulosottokuluja tai korkoa.(aj@ @ Heinä. 11 2009,10:43) kirjoitti
Pskapuhetta lisämaksuista.
Sakko on rangaistusluonteinen maksu, ja siitä ei voi seurata:
a. Luottohäiriömerkintää.
b. Yliaikakorkoa.
c. Muistutusmaksuja.
Huom. kunnallisen pysäköintivalvojan antamaan pysäköintivirhemaksuun voidaan määrätä korotus.
Kerran vttuunnuin täysin "aiheettomista" sakoista. Makselin 15 kuukautta ja vielä niin, että ulosottomieheltä tuli aina lappu. Hauskintahan tietysti oli, että työllistin ulosottomiestä JA sakkomomentin saamat rahat tietysti vähennettiin ulosottomiehen perintäkuluilla. Alan miehet kertoivat, että ulosottomiehen veloitus oli siihen aikaan 40mk / kuitti. Valtio sai siis silloin 60mk per maksu.
Suosittelen kaikille sakkojen maksua osissa, kiusa se on pienikin kiusa. Kynnys aitoon ulosmittaamiseen palkasta on kovin korkea.
Ps. Ainoastaan köyhät ja tyhmät saavat veronpalautuksia.
DT125[82] -> (yli 20v. tauko) -> Versys[07] -> FZ-1-SA[07] -> K1200S[08] -> cbr600rr[08] -> (+ S1000RR[10] Varastettu Hollannissa, Vttu!) -> (S1000RR[11] Lunariin, ajettu päin ajokoiraa,V*2!) -> (S1000RR[12]) vaihdettu,
S1000RR[21]+(KTM 690 Enduro r[14])
Otin varmaan päälle ton fiksuuden kanssa ja otin kunnon mätkyt. Ilmaista lainaa asuntovelalliselle, tosin nyt oo mitään korkojakaan niin hyöty on pieni.(Anatooli @ Heinä. 11 2009,11:38) kirjoitti
Mietin jos oman sakon laittas kympin kuussa, kai ne joskus sen saa sitten täyteen ku oon yli 30v...
Edellisen kanssa kesti melkein vuoden ennenkuin tuli muistutus. En tosin ollut maksanutkaan senttiäkään.
Tuohan on hyvä systeemi. Jos saa 100 000€:n sakot ja maksaa kympin kuussa, niin 192:n vuoden jälkeen homma on hoidettu, eikä vituta sosiaaliloisten systeemi niin pahasti.![]()
Dixi et animam levavi
Tai sitte jättää maksamatta. 3 kk sitten sain sakot enkä vielä ole maksanut. Maksuaikaa piti olla kuukausi, mutta ei ole muistutuksia vielä näkynyt.
Kyllä se muistutus sieltä vielä tulee ihan varmasti!(JarkkoV @ Heinä. 11 2009,13:26) kirjoitti
Isommat sakot oon aina maksanut osissa. Tyytyväisiä ne on vaikka laittaa sen kympin kuussa mutta kannattaa tosiaan huolehtia ettei ole veronpalautuksia tulossa. Jos sakon lyhennys on jo pitempään ollu vaiheessa niin palautuksista ottavat. Ei ole itselle niin käynyt mut monelle tutulle kyllä.
Z 750
Ei ole siitä pelkoa kun mätkyjä on tulossa.(frozen man @ Heinä. 11 2009,13:37) kirjoitti
Jos sinulla on mitenkään osoittaa että nykyiset tulot ovat pienemmät kuin viimeksi vahvistetussa verotuksessa niin kannattaa pyytää 'alennusta'. Vapaamuotoinen kirje, liitteeksi alkuperäinen rangaistusvaatimus ja todisteet nykyistä tuloista (esim. kopio palkkakuitista) nimimerkillä nelinumeroinen summa tipahti kolminumeroiseksi :-)(hoi @ Heinä. 11 2009,00:24) kirjoitti
Yamaha RD125 -74 -> Honda VT750C -98 -> Suzuki GSX750F -00 ->Honda CBR 1100 XX -01 -> *Kawasaki ZX-6R -06 ->Honda CBR 1000RR Fireblade -08
'Boredom is a big killer of men'
Buster Martin, 100, Britain's oldest worker
Kyllä ainakin muutama vuosi sitten on saanut maksamattomasta sakosta luottohäiriömerkinnän.(Anatooli @ Heinä. 11 2009,11:38) kirjoitti
Eiks se niin mene että jos tekee tuon sopimuksen, niin ne ei ota veronpalautuksista, kun sulla on maksuohjelma sovittuna.
Mut jos vaan makselee ilman sopimusta, ni sit voivat raapasta veropalautukset?
"People are more violently opposed to fur than leather
because it's easier to harass rich women
..... than motorcycle gangs." - Unknown
Mikä se on tässä Uralissa...kun ei se vaan toimi?
sain pari vuotta sitten 800 euroa sakkoa törkeästä ylinopeudesta ja korttikin lähti 3 kuukaudeks!maksoin heti käräjien jälkeen 200 niin ei menny montaa paivää ku tuli lappu et 600 on vielä maksamatta ja jos ei maksa eräpäivään mennessä niin menee ulosottoon!aikaa maksaa oli muistaakseni joku 3viikkoo!muita sakkoja mitkä ei oo ollu törkeitä oon ainakin itse maksellu miten sattuu!esim kymppi kuussa niin ei oo mitään ulosotto uhkauksia tullu!
YZF1000R
Voiko rikesakonkin maksella erissä?? Eihän tuo reilu satanen summana mahdoton ole, mutta ihan periaatteesta voisi vähän venyttää...![]()
Yamaha DT 125 LC "87 1994-1996
Honda CB125T "81 ~2002-
Honda Transalp 600 "93 *2002-2008
Yamaha TDM 900 "04 * 2008-2010
Yamaha TDM 850 "91 2011-
Vitut ne mistään veronpalautuksista voi noita ottaa. Ainoastaan, jos on mennyt jo ulosottoon, niin ulosottomies vie veronpalautukset.
BMW K1200S
Tätä osamaksua mulla ei ole vielä ollutkaan. Täytyy maksella pätkissä pois niin ei tunnu niin pahalta. Hyvällä säkällä kuolee ennenkun sakko on kuitattu.
No kyllä mullakin viime kesänä osari oli ainot vaihtoehto, kun otin "kilsan vaille kortin lähtö" -ylinopeussakon mopolla.
Ei pysty pers'aukinen sellasta summaa repäsee kesken ajokauden (ja mopon vakuutusmaksujen lisäks, jotka on maksettava just kans kesällä, vaik ottaa ne 4:ssä erässä *)
Siitä velasta kun pääsin eroon, ni otin autolla tammikuussa uuden "osarinipun" *
...elämä on...![]()
Piikki Suitsa, 500 Z Kawa, 550 ja 1100 Zephyr Kawa, 1300-X4 Honda, 1000f CBR Honda ja nyt K5 Hayabusa