Pyörää putsatessa tuli semmoinen havainto, että eturattaan kohdalla putkeen kiinnipalanut ketjurasva on aika pirun tiukassa kiinni. Onko kukaan keksinyt tohon jotain kikkaa millä saisi irti? Teräsharjalaikalla varmaankin lähtisi, mutta jotain vähän kevyempää menetelmää voisi yrittää ensin. Tai sitten saa olla, mutta kun ajattelin pestä tuon lehmän nyt vähän perusteellisemmin.
1000
Kun on alla gardaanipeli, niin ei ole moisesta kokemusta *
edit; sori, oli pakonomainen tarve
Pertsa, *F.A.R.T. & Kunkku MC Club Senior Representative,
Tossa alempana olikin juttua muovin irroittamisesta pakoputkesta. Lähtisiköhän tosiaan sokeripalalla jos jynssäisi sillä kuumaa putkea?
1000
Kylmä putki ja vahalla?
KTM 1290 Adv.S -23,KTM 690,Duke-12,Suzuki VL 1500-02 KTM Duke 1290 GT-23 Triumph Rocket GT-20,Suzuki M1800R-10,Yamaha XV 1900 Midnight Star.Yamaha XV 1600.Intruder VS 1400.KTM690SMR.Yamaha FZ1-S.Kawasaki Z1000.KTM950Supermoto, KTM690E.
Serkkupoika oli käyttänyt valopetrolia ja tiskiharjan tapaista samaan hommaan ja oli kuulemma pelittänyt hyvin.
Ei lähde, ei myöskään metallinkiillotusaineella eikä raa'alla liuotinpesuaineella.kirjoitti
1000
Pinelinea raakana saattaisi toimia siinä samassa kun pesee koko pyörän.
Tiukassa tuntuu olevan.(Hannula @ Huhti. 12 2009,20:41) kirjoitti
Kokeile liuottaa p*ska irti parin päivän öljykylvyllä.
Ei se serkullakaan tahrattomaksi lähtenyt, kunhan poisti pahimmat mäskit sieltä savuttamasta. Pakko se on hioa jollain, jos ei liuottimet irroita.
bensaa rättiin ja kääri putken ympäri, saa muhia tunnin tai vaikka yön yli? hautomisen jälkeen lähti omasta kun puutikulla pikkasen avitti...
uskokaa poies..se sokeripala on edelleenkin paras tohon hommaan..ja sirkku parempaa kuin pulmu. pikkusen pintaa vedellä kosteax ja eiku hinkkaamaan.
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
Itse kokeilin tuota sokerinpalaa palaneeseen lenkkarin jämään, mutta ei kyllä toiminut... Paitsi putki oli kyllä kylmä.(Hannula @ Huhti. 12 2009,20:37) kirjoitti
Truth, Knowledge, Knackered Sliders
Kokeilin ihan yleispuhdistukseen sellasta "taikasientä", jota myydään tavan marketeissa.
Lähtee muuten mitä ihmeellisimmät mömmöt kohtuu helpolla irti suht pienellä vaivalla.
Sientä kostutetaan ja sit vaan hankaamaan. Ei jää naarmuja ja paska irtoaa!
Merkkiä en nyt muista, mutta (olikohan se) prisman siivouspuolelta niitä löyty useampaakin merkkiä. Kannattaa ainakin kokeilla...
Sopivasti täysillä!!
749R (0001) + s4r + 999S + TRX 850
outo homma.. ajatellen ku sillä ollaan poistettu vähän kaikkea..kait se on ymmärretty et mikään ihmeaine tuo sokeri ei ole vaan sillä hangataan mekaanisesti töhnä pois. vaatii työtä, mut eipä tuu naarmujakaan.(TPM @ Huhti. 12 2009,21:26) kirjoitti
tietysti jos siihen on palanut neliseiska adidas pohjastaan kii ni kandee enimmät yrittää kaapia vaikka puupalikalla poiesja kukapa pystyis kuumaa putkea hinkkaamaan sokuripalalla sormenpäis pitäen puhtaaksi
![]()
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
(Tuppervaari @ Huhti. 12 2009,21:35) kirjoitti
Tosiaan putki oli kylmä ja odotin kyllä jotain tajunnan räjäyttävää tehoa... Täytyy kokeilla uudestaan. Kieltämättä tällainen sokeritoppa olisi näppärämpi kuin pikkuinen sirkku. *![]()
Truth, Knowledge, Knackered Sliders
Ite käytän fairya, lähtee rasvat hyvin pois![]()
Da daa, itse kokeilisin ensin kunnon liuotinaineella kuten esim. SPK-110 (=Lipa 1) tai sitten "Ecostar Original" puhdistus/kiillotusainetta (savipohjanen) ja sitten hmmmmm....![]()
"...ei juurikaan tuulelle vastusta..."
koitas hammastahnaa,pelaa rosteriin tosi hyvin
Yamaha FJ 1200-88
Yamaha TZR 125-88
Honda CB 125-77
Honda Monkey -76-88(useita)
`juuri tästä asiasta en tiedä yhtään mitään`
-jaakko parantainen
www.pappatuuninki.fi
En usko että auttaa, ketjurasva on suorastaan kivettynyt putkeen kiinni. Pitäisi saada jollain pehmenemään ensin, vaikka sitten öljyllä liottamalla.(SB2 @ Huhti. 12 2009,22:09) kirjoitti
1000
crc/wd 40.. sillä lähtee kaikki.. paskat vanteesta ja kumit putkesta.
Suomi on kukkahattujen terrorisoima maa, jossa muille ei jää kuin kasa kylttejä, joissa lukee "ei saa!"
Rakentavaa palautetta, eli konstruoivaa feetbackiä voit antaa: *Iisalmen OP 506806-43594
Itse putsasin sulanutta kumia pakoputkesta ihan vesihiomalla, tarpeeksi hienoa paperia vaan käyttää niin varmasti lähtee eikä jää jälkiä. Ongelmaksi tuli itsellä tosin se että putkeen tuli hiottuun kohtaan uuden kiilto pintaan, joten omaan silmään oli pakko hioa koko putki sitten!
![]()
Suzuki SV650S -06 -> Suzuki Gsx-R 600 k6 -> Husqvarna SM 610 ie -> Dinli 460 "supermoto" -> Bobber -> Kawa ZX-6R ff-stunt
Mitä metallinkiillotusainetta kokeilit? Autosolilla on tähän mennessä lähtenyt kaikki kiinnipalaneet roiskeet. Antaa vaan hautua joku puolisen tuntia ja sit vaan kovaa hankaamista.
Se oli Autoglymin Metal Polishia. En tosin antanut hautua mitenkään, tuntui vaan niin epätoivoiselle hommalle.
1000
Kokeile sokeripalaa.
en ole putkeen vielä kokeillut, mut hyvin lähti töhnät
lieden reunasta "kiiltävä reuna", kun hinkkasin.
En tiedä onko tossa autoglymin tuotteessa mitään liuotinta, mut tossa autosolissa on vaikuttavana aineena ainakin kerosiinia ja jotain muita yhdisteitä. Esim. väliputkeen palanut paikkavaahto ei lähde sokeripalalla, eikä tuntunut lähtevän muillakaan liuottimilla. Tota kun siihen levitti ja odotteli ja sit vaan hankausta, niin putkesta saa kuin uuden. Samalla menetelmällä lähteneet palaneet kengänpohjat, ketjuöljyt yms. Maksaa motonetissä sen 4.95€
Kannattaa ainakin kokeilla![]()
Onko se putken osa alumiinia vai terästä?(Hannula @ Huhti. 12 2009,20:29) kirjoitti
Jos terästä, niin astianpesukoneen pesuaine-liotus tai lipeäkylpy positaa riittävinä pitoisuuksina kaikkea pohjaan palanutta rasvaaja töhnää. Ongelmana on se, että jos putki on alumiinia, emäkset liottaa alumiinin pinnan vituralleen.
Dielsel ja petrooli toimii myös hyvänä pesuaineena, varsinkin jälkimäinen. Mulla itselläni pesin koko ratasalueen dieselillä ja pensselillä -avot- taas kiiltää ja loistaa.'
-M
"Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."
ZZR 1400 2014
Taitaa noi nykyajan kattiputket olla terästä järjestään jotta kestäisi paineet. No, eiköhän joku näistä vinkeistä tepsi, kiitokset kaikille tähänastisista.
1000
Jossain saksalaisessa lehdessä kokeilivat uuninpuhdistusainetta pakoputkeen kiinnipalaneen rasvan poistoon, ja väittivät sen toimivan erinomaisesti. Näin luulisikin, koska sehän on tehtykin palaneen rasvan poistoon.
Enpä ole itse kokeillut.
"Älä koskaan siirrä huomiseksi sitä, minkä voit tehdä ylihuomenna." (Mark Twain)
Hontan putkesta sekä vaimentimesta lähti ketjuvahat ym. kiinni palaneet paskat pois kun pyöräytti aluksi harjalaikalla & vahalla, jonka jälkeen metal polishia pintaan ja rättilaikalla kiillotus. Lopputulos on kuin uusi ellei kiiltävämpikin.
sokeripala on paras.