Kiinnostaa tietää onko korkotason lasku vaikuttanut mp rahoituskorkoihin. Minkälaisia tarjouksia olette saaneet ja mistä? Aika vähissä on olleet korkotarjoukset mp kaupoissa.
L-twin rules
Ducati Multistrada 1200 dvt 2015
Mp historia
Ducati Multistrada 1200 abs
Kawasaki gtr 1400 abs
Kawasaki zzr 1400 ABS
Ducati Multistrada ds 1000
Aprilia Futura rst 1000
Yamaha Bulldog 1100
Suzuki rg 125 e
Kulutusluotto pankista, sidottuna 1kk euribori + pankin kiintee marginaali (+kulut->vaikuttaa 0-1%(?)). Siinä se eurin mukana nousee ja laskee.
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
FN muistaakseni tuossa syksyllä tarjosi 3.9% korolla jonkun kuukauden ajan tms. Oma pyöräkauppani vain valitettavasti tapahtui juuri hiukka ennen tuota tarjousaikaa, mutta ei tuo nyt kuitenkaan mikään pöyristyttävä ollut tuo "normaali"korkokaan kun kaupat kerran tuli tehtyä. Loppupelissä kuitenkin ne kaiken maailman järjestely- ja lainahoitokulut yms. näyttelevät suurinta osaa lainarahan hinnassa![]()
Suzuki GSF 1250 SA GT ABS Bandit -08
Rahoitusyhtiöiden kohdalla tuon merkitys on suurempi kuin pankkien kulutusluotoissa. Mutta siltikään harvemmin ne on se suurin osa.(HiTec @ Marras. 24 2008,09:48) kirjoitti
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Paljonko se pankin marginaali on kulutusluottoon? Varmaan vaihtelee asiakkaasta riippuen, mutta suuruusluokka?
Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
Kiinteä kuukausi erä, ei muutu korko eikä pätkä aika.
On varmaan korkeampi hinta kuin että olis sidottu euriin...tms.
Mut eipähän tarttea laskea koska on maksettu.
Mielipiteeni vain omiani, eikä minua kiinnosta mitä muut niistä ajattelee. Tietoisesti en kuitenkaa loukkaa ketään tai mitään.
Yamaha FJR 1300A -08
Mulla on ollut 1% - 1,5%, en ole viitsinyt edes yrittää tinkiä.(wekkuli @ Marras. 24 2008,12:12) kirjoitti
No se ei ole mikään ylläri jos nordeasta lähtee kovin marginaali...
Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
mulla on kans Nordeasta ja tuon neljän prossan luokkaa. Samaa tasoa tuntu olevan muissaki pankeissa, kun netissä vertailin. Pitäis olla antaa, jotaki vakuutena niin sais inhimillisemmän koron. Noitten liikkeiden rahoituksissa ois se etu, että mp kävis vakuutena, ja siten edullisempi. Näin mie olen asian ymmärtäny.
Annoin moottoripyörille pikkusormen, se vei koko käden
Mulla on nordeasta talolaina, joten ehkä siitä syystä kulutusluoton marginaali 0,8%.
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
Just otin vähän lisää mopolainaa niin 2,5% marginaali SOP:n joustoluotto. Tokaisin vain, että lasketaan uusiksi kun kämpän hommaan. Tulispa vain kesä![]()
pitäis ostaa sitten talo, että sais halpaa kulutusluottoa.
Annoin moottoripyörille pikkusormen, se vei koko käden
Aika samoihin menee noi liikkeiden rahoitukset kulutusluottojen kanssa, niitä ei vaan voi halutessaan maksaa nopeammin pois vaan menee korot kuitenkin kokoajalta sopimuksen mukaan.
Kyllä mun liikkeen velat voi maksaa koska vaan pois. Eikä todellakaan mene korot kokoajalta, liekko lain vastaistakin olisi tuollainen. Maksanut kaikista pyöristä ennen määrä aikaa pois. Koskaan ei ole missään edes tarjottu niin paskalla tarjouksella lainaa, että kaikki korot maksetaan ensin pois ja sitten vasta voi maksaa pääoman pois.
Joissain asuntolainoissa voi järjestellä niin, mutta että mopolainassa tuskinpa ja miksi sellaista ottaa kun muutakin on tarjolla?
Honda cr 125 er5/05, *cb seven fifty/02, *Suzuki sv1000s/04, *cbr 600 f/98, *zx-6r/04, sv1000s/07 gsx-r750/08
m 72 projekti
Ei mun tarvinnut loppuajan korkoja maksaa ainakaan edellisessä GE Moneyn rahoituksessa, jonka maksoin pois vuoden etuajassa.(Eetu @ Marras. 24 2008,20:15) kirjoitti
ex-Suzuki GSX-R 750 K8
OoPeesta, 8tontulle marginaali 0,8. Sidottuna 3kk euriboriin, niin että korontarkistuspäivä on joka kuukauden ekapäivä.
Eli nyt yhteensä karvan alle 5%. Toivottavasti alamäki korkojen osalta jatkuu....
Lisäksi saa tehdä ylimääräisiä lyhennyksiä, korko tietenkin lasketaan jäljellä olevan pääoman mukaan.
Pikkuisen edukkaampi oli kun vertasin GE-maniin.
GE-manilla Ne omistavat pyöräsi, kunnes olet sen maksanut ja olet velvollinen ottamaan kaikki vakuutukset.
Josko tuolla nyt on vaikutusta. ? No jollekin voi olla.....
Eiköhän noissa kaikissa lainoissa makseta lainanlyhennyksiä ja lyhentämättömälle lainanosuudelle korkoa samaan aikaan. Ite en ole ikinä ymmärtänyt vouhotusta siitä onko laina annuiteetti/tasalyhennys/tasaerä. Lainan kun maksaa asappina pois niin korkoa siitä menee mikä menee.kirjoitti
Varsinaiseen kysymykseen lainan marginaaleista ei (onneksi) ole tuoretta tietoa.
Jos jollain suhdanteista huolimatta on kämpän ja mopon vaihto käsillä ja lainalle tarve niin mopohan ostetaan tietty käteisellä ja laina kohdistuu kämppään. Marginaali asuntolainan mukaan ja verotuksessa vähennykset kaupan päälle.
XX -06 (2012 - 2014)
Yamaha R1 -08 kilvetön (2010 - 2012)
GSX-R 1000 k8 (2010)
XX -08 (2008-2010)
XX -05 (2005-2008)
CBR 600 F4 -00 (2001-2005)
Jep. Mutta ei siitä niin hirveesti kannata huudella kun se kumminkin on kusetusta.(MRi @ Marras. 24 2008,21:12) kirjoitti
Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
Juu, ja eikös remonttilainaa voi aina ottaa "remontointiin" ja saa tuon vähennysoikeuden kaupan päälle.(MRi @ Marras. 24 2008,21:12) kirjoitti
Aivan *kirjoitti
Tietty jos remontoinnista alkaa tulla jokavuotista niin joku saattaa ihmetellä.
XX -06 (2012 - 2014)
Yamaha R1 -08 kilvetön (2010 - 2012)
GSX-R 1000 k8 (2010)
XX -08 (2008-2010)
XX -05 (2005-2008)
CBR 600 F4 -00 (2001-2005)
No onkohan tuokaan nyt kovin viisasta? Kun lasket sen mopon pääoman jaettuna asuntolainan ajalle niin aika raskaasti makselet korkokuluja esim. 15 vuotta... Tuota mulle pankki aikoinaan tarjosi kun siirrettiin asiakkuus toiseen pankkiin niin en suostunut vaan otin autolainan erillisenä & maksoin vuodessa pois.(MRi @ Marras. 24 2008,21:12) kirjoitti
joo mieki eilen kuhan vain op-lainalaskurilla laskeskelin, että jos ottais 10k enemmän asuntolainaa, niin maksettava pääoma kasvo 40k, että ei se ilmaista rahaa ole sekään. Eikä muistaakseni tarvinu mennä kovin paljoa yli 100 000 laina, että tulee korkojen enimmäisvähennys vastaan. Tietty nyt kun korot laskee, kestää olla isompi. Silloin noitten lainojen yhistely ois ehkä kannattavampaa, jos ois tarkoituksena asua asunnossa vain muutaman vuoden. No harvompa sitä pääsee mopokaupoilla rikastuun.
Annoin moottoripyörille pikkusormen, se vei koko käden
Itse olen lähestynyt asiaa takaisinmaksukyky lähtökohtaisesti, enkä niinkään "kauanko haluan lainaa maksella takaisin". Takaisinmaksuaika on määräytynyt maksettavan kk-erän perusteellakin.
Ottaisin mieluusta mopolainan asuntolainan jatkoksi, mutta kun pankinjohtaja sanoi nyky marginaalien olevan yli tuplaten suurempia, kuin mulla nyt on asuntolainassa.
Matkanvarrella on jokusen kerran tullut nostettua kk erän määrääkin, ja vapaasti on saanut maksella ylimääräisiä lyhennyksiäkin.
Näin ollen mielestäni tärkeimmät kriteerit olisi korko ja verovähennyskelpoisuus.
Mutta kuka mitenkin....
Niin, no niin. En ihan ymmärtänyt, mitä tarkoitit. Ainahan kannattaa valita alhaisin korko, asuntolainassa on lisäksi tuo verovähennysoikeus. Ja ainakin omassa pankissani kuukausierää voi muuttaa kerran vuodessa, ja lisäksi tehdä ylimääräisiä isompia lyhennyksiä, mikäli haluaa.(Wili @ Marras. 25 2008,21:33) kirjoitti
a) Asuntolainaa on 100 000€ 5% korolla ja lisäksi 10 000€ "remonttilainaa", korolla 5% (lisäksi korot vähennetään verotuksessa)
b) Asuntolainaa on 100 000€ 5% korolla ja lisäksi 10 000€ kulutusluottoa 8% korolla.
Sama minkälaisilla kuukausierillä tai isommilla kertaerillä noita lyhentää, niin vaihtoehto a tulee aina halvemmaksi. Voihan tuossa vaihtoehdossa a:kin maksaa ensimmäisenä vuonna tuon remonttilainan kokonaan pois (ja tällöin siitä korkoakin maksetaan tietty ainoastaan tuon vuoden ajalta) ja lyhennellä lisäksi asuntolainaa.
Tulipa ekaa kertaa siirrettyä rahoitusyhtiön lainat pankkilainoiksi tossa kesällä, kun vaihdoin pankkia. Ei kuitenkaan asuntolainaksi tai remonttilainaksi, sellaista ei edes esitetty. Korko tuli pikkasen suuremmaksi, eikä sitä vähennysoikeutta ole, mutta eiköhän tässä puolitoista vuotta kestä ilmankin.
Mutta kämppä on sitten kanissa myös päristimien osalta, ennen ei ollut. Ja jos (kun) tekisi mieli vaihtaa kalliimpaan pärrään, niin pitää käydä pankissa puhumassa laina uusiksi, ettei tarvi kahta lainaa maksaa päällekkäin, jos otan uuteen rahoitusta. Tavallisesti vanhat rahoitukset, jos on, siirretään vain seuraavaan samalla kun kauppa tehdään.
Jatkossa saatan kyllä taas harrastaa rahoitusyhtiötä, en siinä vieläkään näe mitään ongelmaa. Se on vippi, joka maksetaan pois.
Oletteko törmänneet rahoitustarjouksiin. Voisi kuvitella että edullinen rahoitus toisi lisäkauppaa ?
BW:stä sain 0% korolla 36 kk maksuajalla. Tarjous taisi olla voimassa toukokuun loppuun asti. Muuten kun kyselin silloin tarjouksia, niin mitään poikkeavaa ei tullut vastaan. Kaikki oli sitä perus 5-8%.
CBR600F 2004
Z750 2009
MT-09 2014
1290 Super Adventure S 2017
tota kokonaiskorkoa 4% voi pitää jo todella halpana. Jos nyt laina halpaa on koskaan. esim jos aina on 10 tonni lyhennyksessä ja uusin malli alla, niin 400eekkiä vuodessa. ja aika usein todellinen korko on just joku 4% marginaalia ja 4% euriboria. sanotaan 500-1500 korkoa vuodessa. jota voi pitää jo aika paljona, jos maksaa 100ekeä kuussa korkoa.
we cannot tolerate zero tolerance!
BMW R1200GS & Speed triple 1050