Meilla Lontoossa on valtava maara liikenneympyria, kaiken kokoisia. Paremmat ne ovat, kuin valot, on ainakin mahdollisuus paasta jatkamaan matkaa, valoristeyksista kun aina ei ehdi lapi, tai muuten vaan paase, kun torvet tukkineen risteyksen.
Pyoria eivat vain aina tunnu nakevan, nama autoilijat, joten ei kannata luottaa siihen, etta voi liikkua ympyrassa rauhassa.
Tuosta samasta syystä vähän ihmettelen itsekin kun täällä pidetään ympyrän etuna sitä että varottavia ajosuuntia on vain yksi.(Trinity @ Kesä. 29 2009,12:29) kirjoitti
Kyllä minulle ainakin se vasemmalta tuleva jo ympyrässä oleva on helpompi tapaus kuin oikealta hiipien tuleva, joka kuvittelee kaikki muutkin itsensä kaltaisiksi hiiviskelijöiksi ja tekee parhaansa ajaakseen päälle tai eteen.
Periaatteena ympyrä on lähiökaduilla hyvä ajatus, koska se on demokraattinen suosien eri aikoina vilkkainta liikesuuntaa dynaamisesti ja vielä aivan automaattisesti. Vielää jos se ympyrässä jo oleva maksaisi seuraavankin osamaksun että saisi sen vilkun...
Britanniassa käytetty mini-roundabout on aika paha ansa siihen tottumattomalle, kun risteykseen maalattu valkoinen polli tekeekin suoraanajavasta väistämisvelvollisen hänen editseen kaistan yli kääntyvään nähden.
Siellä alati toistuvista monikaistaisista turbo-rondelleista pääsee sisäkaistalta pois oikein turvallisesti, kunhan vain ajaa ulkokaistaa kulkevia nopeammin. Koko kierros ulkokehällä hitaasti ajaen ei tuollaisessa paikassa ole turvallisuuden maksimointia, vaan pikemminkin päinvastoin.
CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti
Minusta vilkun käyttö pitäisi kieltää ympyrässä!!
Syy: Useimmat laittavat vilkun oikealle ja saattavat ajaa useankin ulosmenoväylän ohi kunnes poistuvat. Ovat siis periaatteessa oikeassa, mutta itse en uskalla ajaa vilkku päällä lähestyvän eteen, en autolla, enkä varsinkaan mopolla.
Jossakin suuressa ympyrässä vilkku voi toimiakkin, mutta nämä Suomessa yleist pienet olisi turvallisinta ajaa käyttämättä vilkkua. Syntyy vähemmän väärinkäsityksiä.
Oma lukunsa on vielä sitten ne jotka vilkuttelee joka suuntaan, niikuin kerran poliisimaija näytti esimerkkiä.![]()
T765 RäsSi
GSX-R750 K8 =ex
CBR600F -00 (Manki)=Dö. R.I.P.
6-Horo 2005=ex
olen omin silmin todistanut sellaisenkin tapauksen kun eräskin rouva micrallaan kääntyi kiertoliittymästä suoraan vasemmalle, keskikorokkeella erotetulle vastaantulijoiden kaistalle.
![]()
* Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
* Tuubi
Kerran jouduin pyörällä melkein pysähtymään kesken ympyrän kun eteen tunki pappa maasturilla viismetrinen vene perässään! Ja hitaasti vaan lirutti eteen vaikka takuulla näki. Kiva jarruttaa äkkiä pyörä kallistuneena (ei menny nurin, ihme kyllä).
"If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're probably right..."