WTF? Onhan siinä se vakiovarusteena mukana tullut ergonominen nahkalätyskä, jonka onneksi saa heti pois ulkonäköä pilaamasta kun matkustajaa ei ole, tai ei halua olla mukana. Triboseatin kanssa kaasuakin voi kiihdytyksessä kääntää jo sen 7,5 astetta ennen kuin emäntä alkaa uhkaavasti liukua taaksepäin.kirjoitti
![]()
P.S. Jos joku joskus tulevaisuudessa lukee tätä, niin SP:tä ja yli 170cm matkustajaa ei voi yhdistää järkevällä tavalla, mutta... Entäs sitten?
Ei järkevällä, eikä varsinkaan hiljasemmilla nopeusrajotuksilla mukavalla tavalla. Tästä kokemusta, kun oma SP haettiin serkun kanssa keravalta. Serkku siis mukana ajamassa minun autoa pois.(tttalja @ Heinä. 13 2010,00:01) kirjoitti
Pyörän ja myös auton ollessa kotipihassa kävin heittämässä serkun SP:llä kotiaan.Oli siinä varmasti kanssaliikkujilla hymy herkässä, kun kuskina (minä) n.180cm/80kg ja matkustajana n.184cm/85kg. Maantienopeuksissa vielä meni jollainlailla kyydittäminen, mutta ne muutamat kilometrin taajama-alueella alko jo olla melkosta Ave Mariaa ja raipaniskuja.
Kuulemma alko olla jo serkun mukaan matkustajan polvikulma aikalailla tiukka tuommoselle 184cm:lle rohjakkeelle
SP1 -vm01
tuli tuosta kyytityksestä mieleen että jos jolla kulla on tarvetta sp1 tai sp2 sopivaa "kyytitysrautaa" joka tulee näppärästi samaan kiinnitykseen ku mihin "vänkärin" penkki ja on paikalleen laitettuna siistin näköinen putki penkin takana/sivulla josta voi pitää paremmin kiinni mitä penkin nahka remmistä niin mulla ois semmonen ylimääräinen kappale.
merkkiä en muista mut laitan sen tähän ku katson eka et mikä se oli ja kuvia siitä saa sähköpostilla jos on kiinnostusta/tarvetta
semmoisen suhteen.
itsellä ei ole enää sille tarvetta koska takaosa pyörästä saa ensitalvena semmoisen muutoksen että siihen ei enää pysty "vänkärin" penkkiä laittamaan ollenkaan.
ps: kyytitys on muuten paljon paljon helpompaa(turvallisempaa) tuolla!!!
moriwakin airboxi termostaatin ohitus setteineen näyttää toimivan kohtuu hyvin lämpöjen suhteen vaikka lämpötila on vaihdellut 15-30 asteen välillä ulkona mun ajoreissuilla max.89 astetta oon saanu lämmöiksi riippuen siitä mitä on jäähdytys nesteenä ollut joko pelkkää water wetteriä/akkuvedellä tai glygolia/akkuvedellä tai näiden sekoitus.
sit muovin palasella on saanu kylmemmällä ilmalla lämpöjä sopivasti ylös jos on ollu tarvetta.
nyt vois vielä testata moriwakin ilman ohjaimia mitkä on hyllyssä että mikä niiden vaikutus on järjestelmän lämpöihin näillä keleillä.
Minä sain juuri tunkattua kulkineeseen uudet ketjut (DID ZVM 520) ja rattaat (Renthal Ultralight 15/43). Veturi reipastui 15/42:eenkin verrattuna ihan sopivan tuntuisesti, ja uskoisin näiden välityksien käyvän rata-ajoon edellisiä (vielä) paremmin. ERV-ketjut olisivat toki olleet vielä kevyemmät mutta onnistuin saamaan nuo ZVM:t puoli-ilmaiseksi täältä ORGin kautta.
Jos pyörän absoluuttinen huippunopeus ei ole oleellisin ominaisuus, melkein uskaltaisin suositella 15/43-välejä katuajoonkin, alkaa pikakaasun kanssa olla pienillä vaihteilla kiihdyttäessä/moottorijarrussa jo vähän tunnelmaa![]()
laittakeepa hyviä linkkejä mistä sais kohtuu hinnalla nuita 520erv ketju settejä rissoineen.
Tuolta tuli tilattua rattaat. Tällä puodilla on kaiketi joskus ollut toimitusongelmia, mutta nämä tulivat perille ihan ok. Kokonaisen ketju-rataspaketin voi saada toki jostain edukkaamminkin.(honda rc51 @ Heinä. 14 2010,06:55) kirjoitti
Vakiopituinen ketju (104 lenkkiä) riitti vielä näillä välityksillä ihan hyvin, eikä ainakaan Micronin käyrien kanssa näytä olevan ongelmaa että ketjun alajuoksu raapisi käppyrään.
Intobikesilta itse tilasin 15/42 Afam (taakse alumiininen ja eteen teräs) rattaat ja 106 lenkkisen DID 520VM ketjun. Hintaa paketille kertyi *~160 puntaa.
Toimitus oli aika hidas, mutta ei älytön kuitenkaan
Suzuki GSX-R1100 & Yamaha XS650
(exät Honda VFR 800 V-Tec, Harley-Davidson FLSTF Fat Boy, KTM RC8, VTR SP-1, CBR 954 RR, CBR1000F, Kawasaki KX125)
Itselleni tilasin kevättalvella Lontoon eebeistä Afamin 15/41 täyssetin 160€ hinnalla. Kattoo nyt miten ne ketjut kestää, pitäis ainakin olla sitä parempaa laatua.
Sain tänään myös renkulat takaisin pärrän alle. Huggeriin joutui taikomaan 10mm korkeat korokepalat 180/55 kumin ansiosta, sekä myös jalan alle 10mm korokkeen. Harmi että alkoi satamaan, pitänee mennä kokeilemaan sitten kuivemmalla säällä kun ehtii.
No niin jätkät,
HRC- ja klassikkohypetys hetkeksi takavasemmalle ja radalle mars, Orgin päivillä on ollut tähän asti aika vaisua RC51-rintamalla edustus, vielä kerkee, varauksia kehiiin ja mukaan vaan.
Kai Botnialla ensi viikolla on jytinää muutaman SP:n voimin vai häh, pari varmaa on tiedossa eteläisemmästä suomesta, entä muut?
Senior Team:
R1200GS
999S
VTR SP-1 street, SP-2 race
Z1 1075 Turbo
Honda CR250 ice, CRF250R
Honda CRF150R SM
Junior Team:
Yamaha R6R
Honda RS125R, the real beast.
Derbi GPR80Cup
Mieleni tekisi, mutta keskellä vikkoa ei toivoakaan.kirjoitti
Nimim. "Kattellaan syssymmällä"
BTW. Huomenna renkaiden sisäänajo välillä Asikkala-Lahti-Paippinen ja takaisin. Paippisissa varmaan joskus 13:30-15 mutkateitä kierrellen. Sinne siis jos luppoaikaa löytyy...
On se hienoo että edustusta paikalla Botnialla, tuu ttalja ja muut kynnelle kykenevät Kemoralle elokuun alussa, on viikonloppusetti.
Noilla reissuilla pyörän säätämisestä, huoltamisesta ja parantelusta pystyy juttelemaan hirveesti enemmän kuin täällä muutaman kirjoitetun rivin verran, ja saa palautetta lajitovereilta niin hyvässä kuin parannettavassa.
Senior Team:
R1200GS
999S
VTR SP-1 street, SP-2 race
Z1 1075 Turbo
Honda CR250 ice, CRF250R
Honda CRF150R SM
Junior Team:
Yamaha R6R
Honda RS125R, the real beast.
Derbi GPR80Cup
Jatketaanpas tuota 190---> 180 profiilinvaihtomietiskelyä...
Herranjestas sentään että pärrän käytös muuttui huomattavasti ketterämmäksi. Ennen vehje periaatetasolla piti vetää kurveihin sisään, mutta nyt se tulee siinä samalla mukana missä kuskikin. Herkkyyttä on huomattavasti enemmän. Mie tykkään...
Sellainen kuriositeetti grammanviilaajille sattui silmään Pirellin dokumentaatiosta että 190/55 vs 180/55 Diablo Supercorsan painoero on 400g, mikä äkkiseltään tuntui aika paljolta.(tttalja @ Heinä. 17 2010,20:37) kirjoitti
Rata-ajoon liittyen, huomenissa ovat Vetureineen ainakin allekirjoittanut ja Moipe hikoilemassa ja väistelemässä mustia lippuja Motoparkin melurajapäivillä, saa nähdä miten sujuu tällä kertaa.
Mulla meni SP vaihtoon ja kotiin tuli -08 valkoinen Busa...
Koitan kuun lopulla tulla sinne Alastarolle moikkaamaan tutut ja samalla pitämään "rompekauppaa" osista joita jää nyt varastoon (esim. 1kpl virheetön puna-musta tankki)...
x-x-x-x-x-x-x-x- Pain Comes For Free -x-x-x-x-x-x-x-x
* * * * * * * * * *
Mulla meni sitten kanssa hyvin palvellut SP vaihtoon. KTM RC8 tulee ensi viikolla tilalle.
Mulla jäi yli tuosta orggispleksi ja Leo Vincen sliparit, jos jotakuta kiinnostaa.
Suzuki GSX-R1100 & Yamaha XS650
(exät Honda VFR 800 V-Tec, Harley-Davidson FLSTF Fat Boy, KTM RC8, VTR SP-1, CBR 954 RR, CBR1000F, Kawasaki KX125)
Tuli eilen heitettyä oikeen mutkatietouringia Tampereen "kehätiellä", tää oli se ei niin tunnettu "Läntinen Kehä II".
Oli kivaa, päivän bongaussaldo oli 4 peuraa, 1 mäyrä ja paljon muuta, keli kohdallaan, jäätelö maistui jne.
Kaveri kehui VTR:n ajo-ominaisuuksia ja voimaa, mutta moitti "sieluttomaksi" *![]()
Mopo tykkää kun sillä ajetaan.
VTR SP-1
Jep,jep. Tulipa nyt sitten vihdoinkin käytyä Botniaringillä ja ihan mukava reissuhan se matkan pituudesta ja muutamista teknisistä ongelmista huolimatta oli. Torstaina pääsi ajamaan kolme settiä, ennen kuin sade alkoi ja perjantaina saikin sitten ajaa sen mitä ukossa kuntoa piisasi.
Ekaa kertaa tällä radalla,ja ensimmäisenä päivänä olikin aika vaikeaa. Killalle kiitos vetoavusta, sai hieman helpommin rataa tutuksi. Kerro killa vielä samassa teltassa olleelle venttiilin lainanneelle kaverillesi kerran vielä kiitos puolestani, ois muuten perjantain ajot jääneet yhteen suoraan.
Kävi aika erikoinen juttu ton renkaan venttiilin kanssa. Talvella renkaita vaihtaessani vaihdoin samalla myös venttiilit ja tarkoituksena oli laittaa ns kulmamallit. No niitä kun ei kaupassa sillä hetkellä ollut, laitoin sitten normaalit ja eteen erillisen kulmapalan normi venttiilin päälle (nimimerkillä käden kuumaan jarrulevyyn polttanut).
Perjantaina Botnialla ekaan settiin ja varikolta suoralle ja suoran päässä jarrua ja "oho onpas jarrussa ihan tautinen pito, mitä vit...." ei käänny rengas puhki ?. Suoran päästä nurmikolle, pysyi kuitenkin pystyssä. Rauhallisen kiihdytyksen johdosta ei onneksi jarrupaikassa ollut kuin n 150 km taulussa.
Raatoauton kyydillä varikolle ja rengasta tutkimaan. Rengas ok, mutta venttiilin kumi oli murtunut toiselta puolelta. Muuta syytä en keksi kuin sen kulmapalan aiheuttama rasitus. Elikkä tästä vinkkinä jos joku muu käyttää tälläistä lisäkulmaa kannattaa aika ajoin tarkistaa sen venttiilikumin kunto niin säästyy sitten ylimääräiseltä alushousunvaihdolta.
Illalla kotona vielä asiaa miettiessäni ajattelin hyvää tuuriani kun pyörä oli suorassa, eikä siinä ekassa mutkassa jolloin jälki olisikin ollut hieman ikävämpää.
Koska tuuria näytti olevan, vienkin tänään kioskille loton jospa vielä...............
Nyt jarrujen putsaus, öljyn vaihto, takagummi toisinpäin ja keskiviikkona kohti Alastaroa.
Joo kylläpä oli värikkäitä tapahtumia perjantaina Botnialla, mutta onneksi kuskeille ei käynyt kuinkaan. Epävirallinen almanakalla kellotettavien haamuraja 1:20 jäi minulta rikkomatta, mutta ei tuohon .23:eenkaan enää pelkkä kyydissä istuskelu riittänyt, kyllä ihan ajaa piti *![]()
Pyörä oli merkittävästi parempi ajettava kuin viime kesänä samalla radalla: oleellisimmat tällä välin tehdyt muutokset olivat Öhlinsin takaiskari/perä korkeammalla, lyhyempi akseliväli, välitykset 15/43 ja säädettävät cliparit - ja tietysti seosrenkaat. Erittäin toimivia muutoksia kaikki. Paukkua minun himmelissäni näyttää olevan heikommin kuin mikanin ja msandellin rakkineissa, kyllä pääsuoralla jäi vaikka avaukseen pääsi samaa tahtia. Käytännössä vakiohan tuo oma laitos onkin slipareita lukuun ottamatta. Omassa pilttuussa kun oli ~10 sekuntia nopeampi kuski niin sai hyviä oppeja mutkiin sisään menoon ja muuhun ajotekniikkaan, eri asia on milloin opastukset saa toteutettua käytännössä.
Nyt veturinkuljettajat ¡HERÄTYS! ja joukolla ilmoittautumaan Kemoralle la-su 7.-8.8.! Viikonloppusettejä on harvoin tarjolla ja ratakausi alkaa väkisinkin taipua loppusuoran puolelle tämän kauden osalta. Olisihan se komeata saada kunnon edustus paikalle ja kunnon varikkospekuloinnit pystyyn. Hyvin nämä laitokset keräsivät positiivista huomiota Botniallakin *![]()
No ei ihan normireissu mullakaan,
Oli rengashuolia, pyörän sammuminen, jarrujen jumiutumista yms., mutta ei silti huono reissu kuitenkaan.
Radan oppi ensikertalaisena suht nopeasti alkushokin jälkeen, ajat paranivat aika nopeasti, kunnes turhan riuhdonnan jälkeen alkoivat heikentyä. Jätin kammojarrut takana ajavan kehotuksesta pois ja satsasin ripeään mutkan sisäänmenoon, toimi mun tapauksessa ja almanakan saa jättää kotiin ensi reissulle. Kolmeen mutkaan meinaan kokeilla ensi kerralla vähän eri juttuja ja toivottavasti sillä kertaa ei tule turhia puuhasteluja varikolla.
Alastaroon siis ensi keskivikkona ja koska ruuvausinto on aika nollilla, niin vaihdetaan kalustoa, punainen jää talliin ja hopeisella matkaan.
Senior Team:
R1200GS
999S
VTR SP-1 street, SP-2 race
Z1 1075 Turbo
Honda CR250 ice, CRF250R
Honda CRF150R SM
Junior Team:
Yamaha R6R
Honda RS125R, the real beast.
Derbi GPR80Cup
Toiset vaihtaa pyörää, toiset alushousuja *. Toki on mukavaa nähdä Durbahn radalla.
No sanotaan että ainakin varikolla kalusto on eri värinen kuin totutusti ja bensa tankataan eri paikasta, eikä vaimentajia ole kuin yksi.
Vauhdin pitäisi olla vähän parempaa kuin ennen, mutta ei tällä pakalla tehdä kuin hlökohtaisia parhaita.
Joten ei mihinkään pyhäin vaellukseen ei ole aihetta tämän takia, vaikka ainokainen härmässä onkin.
Senior Team:
R1200GS
999S
VTR SP-1 street, SP-2 race
Z1 1075 Turbo
Honda CR250 ice, CRF250R
Honda CRF150R SM
Junior Team:
Yamaha R6R
Honda RS125R, the real beast.
Derbi GPR80Cup
Tossa huomasin juuri että olin maksanut torstain ajopäivän enkäkeskiviikkoa.. Onkos mikan ja kumppanit meinannu vetää kahenpäivän setin??
Honda VTR SP2
Ollaan msandellin kanssa vaan keskiviikko, tarjoa päivää vaihtoon jollekin tapahtumafoorumin puolella, jos vaikka onnistuis.
Senior Team:
R1200GS
999S
VTR SP-1 street, SP-2 race
Z1 1075 Turbo
Honda CR250 ice, CRF250R
Honda CRF150R SM
Junior Team:
Yamaha R6R
Honda RS125R, the real beast.
Derbi GPR80Cup
Voi pahanen.. ei ainakaan vielä ole vaihto onnistunut.. jää kyllä harmittamaan jos jää miittinki näkemättä.. ja joutuu edustamaan SP kuninkuusluokkaa yksin...
Honda VTR SP2
Siellä näkyy olevan myynnissä torstaille keskiryhmän paikka.. Mukaan vainniin ei tartte yksin edustaa..
Honda VTR SP2
liput lunastettu keskiryhmään, molemmille päiville. Joten siellä nähdään, toivottavasti vetureita on paikanpäällä pilvin pimein *(killa @ Heinä. 24 2010,14:12) kirjoitti
msandell:in mainitsemia 90 asteen kulmamalleja pyörän ventiileihin olen etsiskellyt, muttei paikallisista liikkeistä ole löytynyt. Joten jos joku tietää niin infoa otetaan ilomielin vastaan.
Unohtui raportoida kevään airbox modauksesta: ostin org:in kautta tämän kaltaisen airboxin ja sehän sujahti SP-1 malliin mukavasti, mitä nyt hieman dremeliä piti näyttää. Kiitos Killalle avusta ja tallista. PC III piti säätää uudelleen, mutta ei sinne isoja muutoksia tainnut tulla.
Ajossa huomaa ainakin mahtavat imuäänet jotka tulevat suoraan peltitankin läpi.
Suosittelen rakentelijoille jos sattuu edulliseen hintaan vastaan tulemaan vastaavia boxeja.
Myös öhlinsin lineaariset etujouset vaihdettiin josta Killa jo raportoikin pienine ongelmineen. Pienen elopainon ansioista sain painumat rajoihin kun esisäätö maksimissaan, +10mm alumiiniholkit odottaa asennusta kunhan helteet hellittää
Kemorassa nähdään
Kawasaki KX 450F
3.8. Tiistain saldo Tampereella Mustanlahden satamassa, 1 SP-2 (valko-musta) ja 2 SP-1:stä (puna-mustia) ja tietysti omani SP-1 (hopea). Vielä kun tietäis oliko niillä liikkeellä täällä kirjottelevaa porukkaa?
Mopo tykkää kun sillä ajetaan.
VTR SP-1
Lauantaiaamuna puna-valkea lähtee kohti Kemoraa, jarrusatuloissa uudet tiivisteet, korttelikoeajossa ei jarrut enää laahanneet.
Kunhan vois vain keskittyä ajamiseen ja sais ihan ajaakin. Alastarolla viime viikolla jäi ajot hopee-mustalla yhteensä kahteen lämppärikierrokseeni.
Ekalla setillä luisti kytkin ja tokalla hävis koneesta vedot, ensi vuonna sitten kyseisellä yksilöllä uusin kujein.
Senior Team:
R1200GS
999S
VTR SP-1 street, SP-2 race
Z1 1075 Turbo
Honda CR250 ice, CRF250R
Honda CRF150R SM
Junior Team:
Yamaha R6R
Honda RS125R, the real beast.
Derbi GPR80Cup