Sivu: 22 / 23:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 1220212223 ViimeinenViimeinen
Tulokset 631:stä 660:een 663:sta
  1. #631
    allekirjoittanut kiittää anttia asian täydellisestä ymmärtämisestä ja huonon ilmaisuni selventämisestä

    tuollaista ajoin takaa.

    matille vielä senverran...

    tuo yhteisö kokonaisuutenaan määrittää asiallisuuden..aika vaativa tehtävä yhdelle. samaten kuin sanoa mitä tänne kuuluu mitä ei.

    omasta mielestä tänne mahtuu kaikki motoristit.

    tärkeintä, että yhteenkuluvaisuuden tunteesta huolimatta säilyttäisimme terveen itsekritiikin.

    jatkuvasti toisiamme kehuen ja olkapäälle taputtaen katoaa todellisuuden taju.

    jospa minäkin otan kantaa mitä en haluisi tälle foorumille..

    Poliittisia ja uskonnollisia kannanottoja.

    Lainaa kirjoitti
    eikä tämä ole mikään sosialistisen järjestelmän Marxilainen laari
    mää morjestan ihan samalla tapaa itte k.marxia kuin setä samulia jos ne vain tulevat kaxpyöräsellä vastaan.
    mun kökkäreihin mahtuu fidel castro trikesä kanssa, samoin kuin j.stalin customillaan,N.B. Forrestille ois sauna valmiina kun kurvaa kilo kikserillä pihaan, aatulle ois bissee ja kyrsää lämpimänä kun alkaa kuulua bokserin jyty,paavillekki järkätään työkaluja valmiix kun saa duksusa pihaan..ovet auki kaikille kunhan he tulevat ilman kaunoja, ennakkokäsityksiä, ilman aatteitaan ja mun kokkareissa on toilettipaperit talon puolesta
    Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
    -Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.

    Ego sum rex Romanus et supra grammaticam

    Kuustonenki sen tietää
    -Gut-
  2. #632
    tuppervaari, eihän irroiteta asioita kontekstista; esim. Marxilainen laari = järjestelmä, joka on kaikkien oma, jonka olen sanonut kontekstissa, jossa ihminen luulee omistavansa järjestelmän. Ei siis, että ihminen tajuaa olevan yksilö järjestelmässä.

    Ei jaksa jauhaa enää, jos ei tiedä mitä tarkoittaa yhteisön ja yksilöiden kuunioitus. Sen joko tajuaa, tai ei tajua.

    Jatketaan näillä eväin, hyvää syksyä kaikille.

    -Matti
    "Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."

    ZZR 1400 2014
  3. #633
    ^Tuo Marksilainen laari ajatuksena ei ole ollenkaan huono. Kandee perehtyä ideaan syvällisemmin.
    Monesti vain toteutus kusasee hyvänkin idean..niinkuin lähihistoriasta muistetaan..

    no joo..ooteetä..mut hyvää syssyä pessimistille..vielä on kesää jäljellä..pakko olla
    Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
    -Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.

    Ego sum rex Romanus et supra grammaticam

    Kuustonenki sen tietää
    -Gut-
  4. #634
    Lainaa (Masa @ Syys. 27 2009,14:21) kirjoitti
    Lainaa (Pectusfortuna @ Syys. 27 2009,12:56) kirjoitti
    Matti, mielestäni te puhutte nyt Tuppervaarin kanssa eri asioista. Toinen puhuu aidasta ja toinen sen seipäästä. Ylläoleva kirjoituksesi oli enimmäkseen oikeaa asiaa, josta voin olla samaa mieltä....
    Mun mielestä et nyt ole ymmärtänyt asettelun luonnetta.

    Kyllä se vaan niin menee, että "sitä kuusta kuuleminen, jonka juurella asunto". Mulle tai kelle hyvänsä voidaan antaa tänne porttikielto, kun kirjoittaa millään lailla yhteisöä epäkunnioittavaan sävyyn.

    Sorry kaikkien puolesta, jos olette ymmärtäneet toisin. Tämä yhteisö toimii moderaattorien valvonnassa, ja he lisäävät tai poistavat tarpeelliseksi näkemiään kirjoituksia.
    Kyllä mä olen mielestäni ymmärtänyt asettelun luonteen. Pääosin olen kanssasi samaa mieltä. Olen vain sitä mieltä, että tämä(kin) tie on kaksisuuntainen. Jos "se kuusi, jonka juurella asunto" alkaa lahota uhkaavasti, niin kai ne asunnon omistajat kaatavat sen kuusen?

    Säännöt pitää olla ja ne saavat olla tiukat. Niiden vain täytyy olla selkeät ja kaikille samat.

    Moderaattorin hommaa voi verrata poliisin työhön. Se on tärkeää ja tarpeellista, mutta siitä saa harvemmin kiitosta. Poliisin tulee tehtävänsä luonteen johdosta olla erityisen lainkuuliainen kaikissa toimissaan, myös vapaa-ajalla. Se on sitä vastuuta, joka seuraa valtaa. Samaten tällaisella palstalla moderaattorin tulisi noudattaa sääntöjä normaalia tarkemmin - myös mielipiteidensä julkituomisessa. Poliisin toimintaa säätelee poliisilaki.
    Lainaa kirjoitti
    2 §. Poliisin toiminnan yleiset periaatteet
    Poliisin on toimittava asiallisesti ja puolueettomasti sekä sovinnollisuutta edistäen. Poliisin toimenpiteet on suoritettava aiheuttamatta suurempaa vahinkoa tai haittaa kuin on välttämätöntä tehtävän suorittamiseksi. Toimenpiteiden on oltava perusteltuja suhteessa tehtävän tärkeyteen ja kiireellisyyteen sekä tilanteen kokonaisarviointiin vaikuttaviin seikkoihin. Poliisin tulee ensisijaisesti neuvoin, kehotuksin ja käskyin pyrkiä ylläpitämään yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Poliisi ei saa puuttua kenenkään oikeuksiin enempää kuin poliisin tehtävän suorittamiseksi on tarpeen.

    4 §. Toimenpiteen perusteen ilmoittaminen
    Poliisimiehen on ilmoitettava henkilön vapauteen kohdistuvan toimenpiteen peruste toimenpiteen kohteena olevalle tai tämän edustajalle, jollei se ole mahdotonta henkilön tilan taikka olosuhteiden johdosta. Jollei tässä tai muussa laissa toisin säädetä, myös muun kuin vapauteen kohdistuvan toimenpiteen kohteena olevalla tai tämän edustajalla on oikeus saada tieto tämän oikeuksia koskevan toimenpiteen perusteesta niin pian kuin se on mahdollista toimenpiteen suorittamista vaarantamatta.
    Tässä lihavoituna muutama poiminta poliisilaista, jonka noudattaminen sovelletusti moderoinnissa toisi minun mielestäni toimintaan kaivattua selkeyttä ja ryhtiä.

    Mun mielestä täällä ei kukaan ole ollut vaatimassa vapaita käsiä täyttää foorumia paskalla. Täällä on lähinnä toivottu tasapuolisuutta ja läpinäkyvyyttä moderointiin. Tähän on systemaattisesti vastattu, että moderointi on tasapuolista ja läpinäkyvyyttä ei tipu.

    Sanottakoon vielä, että ilmeisesti tällä keskustelulla on ollut jotakin vaikutusta, sillä mielestäni foorumi on siistiytynyt viime aikoina ja olen jopa nähnyt kaivattuja jälkiä moderoinnista. Edelleen, vaikka kritisoin vahvasti moderointilinjaa kokonaisuudessaan, tahdon kiittää moderaattoreita siitä työstä, jota he tekevät.



  5. #635
    Liittyi Jun 2007
    Helsinki by the Grace of God
    Lainaa (Cute @ Syys. 27 2009,14:59) kirjoitti
    Käyttäjät haluaa muutosta ja modet linnoittautuu...
    Mulle ainakin riittää mokoma jankkaaminen.
    Vaikka hattua nostan muutamalle, Tupperi, Anatooli, Pectus jne...ajatukset ja ideat on olleet hyviä ja asiallisia..mut kun ei. niin ei...
    Jos useammasta tuhannesta jäsenestä puolitusinaa rutisee niin ootko sitä mieltä että homma ei ole hanskassa?
    Itse sanoisin että modet osaa hommansa, ei nää boardit ole mitään huutodemokratioita joissa kovaäänisin voittaa.
    Dirty Nasty Furriner
  6. #636

    Tunnus suljettu
    Liittyi May 2008
    I lodge my appeal at your tribunal, Lord
    Lainaa (Staga @ Syys. 27 2009,16:56) kirjoitti
    Lainaa (Cute @ Syys. 27 2009,14:59) kirjoitti
    Käyttäjät haluaa muutosta ja modet linnoittautuu...
    Mulle ainakin riittää mokoma jankkaaminen.
    Vaikka hattua nostan muutamalle, Tupperi, Anatooli, Pectus jne...ajatukset ja ideat on olleet hyviä ja asiallisia..mut kun ei. niin ei...
    Jos useammasta tuhannesta jäsenestä puolitusinaa rutisee niin ootko sitä mieltä että homma ei ole hanskassa?
    Itse sanoisin että modet osaa hommansa, ei nää boardit ole mitään huutodemokratioita joissa kovaäänisin voittaa.
    Kai sinäkin Staga tiedät että jonkunhan pitää ohjailla aatesuuntaa,pyörittää maailmaa,pitää ihmiset hereillä näinä vaikeina aikoina jolloin tuo loppu-osa kansaa saa päivän uutiset kröhkröh ja nusnus lehdistä..ja tosissaan vielä uskovat että näin se on ja on vain yksi mahdollisuus ja yksi oikea,sitten nää puolitusinaa ``älykästä``,`` boheemia,``, `` paskoittajaa``yrittää tehdä tätä vapaehtoistyötä,ja vielä ilmaiseksi,ja vittu vaikkei niillä ole edes tuota delenappia, ja pitää edes pientä ryhtiä tässä selkärangattomien maailmassa..

    Huutodemokratiaa käyttää vaan lampaat,ne määkii samalla äänellä eikä niitä erota toisistaan.
    You gave me a curse, Holy fathers, I give you a blessing: "may your conscience be as clear as mine and may you be as moral and religious as I"

    Ja vaikka ma laps olen pieni vain,
    niin jumalten riemut ma juoda sain
    ja juoda ne täysin siemauksin -
    niin riemut kuin murheetkin.
  7. #637
    Lainaa (Cute @ Syys. 27 2009,14:26) kirjoitti
    Syytät nyt minua jonkun muun tekemisistä?
    Ja minä hyökkäilen?
    Katsohan omaa kirjoitustasi?
    Tarkoitin aivan aidosti, että silloin modekin joutuis lukeen ajatuksen kanssa viestin, jonka poistaa.Koskapa ihan aidosti, en usko, että niitä aina luetaan ihan ajatuksen kans?
    Ja mitä pahaa siinä on, että mode seisoo poistonsa takana?
    Niin tässä yhteiskunnassa joutuu ottamaan vastuun teoistaan kaikki muutkin?
    Miksi tämän pitäis olla joku salaseura?

    Aistin näistä ketjuista aika pahasti ajatuksen, jollette tee kuten modet sanoo, ei tartte tänne kirjoitella.
    Onko se kirjoitusalustan muuttaminen niin kamala mörkö?
    Onko aivan mahdotonta, että kirjoittajat ja modet kohtais puolitiessä.
    Mä olen katsellut Terhi kauemmin näitä vääntöjä kuin sinä ja aina sama laulu.
    Tuntuis, että silloin ylläpitokin jo myöntäs, että jotain on vialla?
    Minä ainakin myöntäisin, että itsessä on vikaa, jos aina kritisoitas samasta asiasta.
    Sorry, mun moka. Mä unohdin että otat kaiken kirjaimellisesti. Tarkennetaan, että tarkoitin toki yleisesti tuota hyökkäilyä. En pelkästään sinua.
    Ja jos viitsisit lueskella vähän taaksepäin vastauksia, löytäisit kyllä perusteluja vaikka kuinka paljon myös siitä, miksi on ainakin toistaiseksi mahdotonta perustella poistonsa.
    (Ja jälkipuintinillityksen takia mä en moiseen todellakaan tahtoisi ryhtyä, vaikka aikaa ja rahkeita olisikin tms..)

    Voit olla oikeassa, että oot katsellut näitä vääntöjä pidempään kun minä. Mä kun en oo koskaan laittanut mitään tiettyä päivää ylös, että koska olen aloittanut. Mutta ihan mielenkiinnosta (joskin myös ihan merkityksettömänä) kysyisin, millä perusteella? Mistä sä sen tiiät?
    <a href="http://www.youtube.com/watch?v=0eDMHyfezxM&feature=related" target="_blank">One of these mornings
    Won't be very long
    You will look for me
    And I'll be gone</a>
  8. #638
    Entäpä jos tuo kommentointi toimisi automaattisesti. Poiston yhteydessä valitaan yksi muutamasta vakikommentista. Esimerkiksi poistettu asiattoman kielenkäytön vuoksi, poistettu yleisön pyynnöstä, tms. Tuskin niitä syitä poistoon on kovinkaan monta. Kansa saa perustelut, moden ei tarvi kirjoittaa. Häpi end.
    Sinisiä kirjaimia --> Harmaita kirjaimia
    Honda CBR600RR -08 --> Honda CRF250L -13
  9. #639
    Näinniiku tavallisen käyttäjän näkökulmasta ehkäpä hieman positiivista palautetta voisi olla paikallaan.
    Minä olen kiitollinen:
    1) organisaation toimintaan (so. moderaattorien aktiivista toimintaa). Paskan lapiointiin varmaan riittää neuvojia, muttei tekijöitä...
    2) tätä palautepalstaa ja keskustelua. No, lapio voi olla joskus aika karkea työkalu, mut lapion käyttöäkin voipi opetella...
    Koko homma on pitkälti plussan puolella. Ja talkootyönä! En näe mitään erityistä yleistä muutostarvetta. Kunhan vain keskustelu jatkuu. Tämä keskustelu pitää MotOrg! yhteisön elossa. Joku liittyy, joku vetää herneen nokkaan; mut karavaani kulkee.
    Ja ajo jatkuu *
  10. #640
    Samaa mieltä olen siitä, että yleisesti ottaen moderaattoreita voi kiittää ihan hyvin tehdystä työstä, kun ottaa huomioon että homma on vapaaehtoista ja resurssit siten rajattuja.

    Keskusteluahan moderoinnin tasosta on hyvä käydä (ja tällä en tarkoita tuota tuota jatkuvaa valitusta, että miksi joku tietty viesti/ketju on moderoitu). Kirjoittajat, kirjoitustyylit ja määrät elävät ajanmukaan ja ehkä moderoinninkin pitäisi kyetä mukautumaan?

    Jonkin verran kuitenkin itseäni häiritsee se, että keskustelut ei pysy aiheessa. Hyvä esimerkki on tässä:
    ketju
    Mun mielestä keskustelu Suomen energiantuotannosta (öljy vs.sähkö), omavaraisuudesta ja huoltovarmuudesta ei kuuluisi tähän ketjuun. Jossain muulla foorumilla tuollaiset otsikkoon liittymättömät viestit olis moderoitu pois.

    Varsinkin kun yrittää hakua käyttää, niin joskus on lähes mahdotonta löytää sitä asiaa mitä on etsimässä kun vastauksena tulee paljon ketjuja ja viestejä joissa jauhetaan ihan jotain muuta kuin mitä otsikko sanoo... Nyt ongelmaan törmää lähinnä "yleinen keskustelu" ja "talli"-puolella, merkkikohtaisissa vielä homma on sidettävä ja paskanjauhanta nyt saa ollakin mitä on...
  11. #641
    Riittäisiköhän tämmöiset perustelut moderaattorilta nillittäjille (kopioitu toiselta foorumilta):

    Suljin tämän turhana ja perustelen seuraavasti: Kukaan puutarhaharrastaja ei tosissaan rekkaudu foorumille syksyllä kyselemään kevätkukkien kylvövinkkejä varsinkinkaan, kun siemeniä saa minkä tahansa maalais-Prisman hyllystä.

    Päättelen siis, että asialla on joku 9-vuotias räkänokka, jonka mielestä kasvin nimessä on jotakin hauskaa. Laitetaan toistaiseksi jäähylle, mutta tervetuloa takaisin, kun päähän on kasvanut muutakin kuin hilsettä. Veikkaisin, että 16-vuotiaana harkintakyky olisi jo parempi, joten seitsemän vuoden banni riittää varmasti oikein hyvin.

    Mikäli kuitenkin erehdyin päättelyssäni, kaltoinkohdelluksi itsensä kokeva voi ottaa yhteyttä sähköpostitse tai pm:lla ja osoittaa harrastuneisuutensa oikeaksi esim. puutarha-aiheisella esseellä. Puoli sivua ajateltua asiaa riittää varmasti oikein hyvin.
    ...and music? Well, it's just entertainment folks.
  12. #642
    Lainaa (Staga @ Syys. 27 2009,16:56) kirjoitti
    Lainaa (Cute @ Syys. 27 2009,14:59) kirjoitti
    Käyttäjät haluaa muutosta ja modet linnoittautuu...
    Mulle ainakin riittää mokoma jankkaaminen.
    Vaikka hattua nostan muutamalle, Tupperi, Anatooli, Pectus jne...ajatukset ja ideat on olleet hyviä ja asiallisia..mut kun ei. niin ei...
    Jos useammasta tuhannesta jäsenestä puolitusinaa rutisee niin ootko sitä mieltä että homma ei ole hanskassa?
    Itse sanoisin että modet osaa hommansa, ei nää boardit ole mitään huutodemokratioita joissa kovaäänisin voittaa.
    Koska ne puolisen tusinaa katsovat ilmeisesti olevansa sorretun kansan vapauttajia, tasa-arvoisuuden uljaita ritareita, jotka peitsi ojossa ... ... syoksyvat kaikkialle, missa joku sortaa bikereita.

    Me muut ollaan sitten niita puukatisia koomasilma lampaita, vai miten se nyt meni.

    Kylla aika monella muulla foorumilla olisi peli puhallettu poikki ja kentta lanattu aikoja sitten.
    The point is not to die for your country but to make the other bugger die for his...
  13. #643
    Eikö tässä Freerider ole kirjoitettu ihan riittävästi "puutarha-aiheisia"-esseitä? Tiesitkö, että olen ollut kiinteistötyöläisenä (ja samalla "puutarhanhoitajana") jo 16-vuotiaana, hankkimassa rahoja ensimmäiseen "puutarhaani"?

    Onko kuitenkin niin, että "tehometsätalouden" vastustajat eivät saa sanaansa kuuluville? Olenko pelkästään mielestäsi "kussut puutarhaan"? Ihaillut pelkästään "toisten hyvinhoidettuja puutarhoja"? Olen lukenut melko riittävästi liikenneturvan "puutarhasatuja". Voin sanoa saman myös iltapskalehtien "puutarhaonnettomuuksista" tyyliin: "Metsuri ajoi sahaa liian lujaa, leikkasi jalkansa ja kusi samalla housuun".

    Tai lukenut tosielämästä vieraantuneita tarinoita sisäaisanministeriön ylikom... prkl! ylipuutarhanhoitajilta, kuinka "kukat kasvaa" jos "kaikki lannoittavat saman verran" ja "kukaan ei lannoita enempää". Samalla "vastuussa oleva" ylikom.. prkl! ylipuutarhanhoitaja on kuitenkin yrittänyt estää ihmisiltä kaiken "järkevän nurmikonleikkuun".

    Vertauksissa ja rinnastuksissa on hienoa, että jos ne osuvat aidosti asiaan. Fataaleja näkemyseroja on ehkä kuitenkin parempi perustella asiallisella argumentoinnilla mm. nollatoleranssia vastaan (tai puolesta) kuin tällaisilla näennäishauskoilla tekeleillä.
    DT125[82] -> (yli 20v. tauko) -> Versys[07] -> FZ-1-SA[07] -> K1200S[08] -> cbr600rr[08] -> (+ S1000RR[10] Varastettu Hollannissa, Vttu!) -> (S1000RR[11] Lunariin, ajettu päin ajokoiraa,V*2!) -> (S1000RR[12]) vaihdettu,
    S1000RR[21]+(KTM 690 Enduro r[14])
  14. #644
    Lainaa (freerider70 @ Syys. 28 2009,18:12) kirjoitti
    Riittäisiköhän tämmöiset perustelut moderaattorilta nillittäjille (kopioitu toiselta foorumilta):
    Ymmärrän kyllä että esim. sinulla ei ole mitään nillittämistä nykyisestä moderointilinjasta, koska provoilet oikealla puolella pöytää ( tämä siis sen perusteella mitä muistan lukeneeni sinun postailujasi ), mutta tasa-arvoiseksi palstan moderointia et voi sinäkään väittää, eikö vain?

    Eihän tällä koko ketjulla käsittääkseni ole tarkoitus nillittää mistään muusta kuin siitä että ko. homma olisi reilua ja linja selkeä vaikkakin sitten tiukkakin.

    Parempi vain että tulisikin oikein kunnon tiukka linja moderointiin, eikä tarvitsisi enää lukea ensimmäistään turhaa kukkahattujen jeesusteluketjua siitä miten joku ansaitsi kuolla/loukkaantua kun sattui ajamaan kolmenkympin ylinopeutta taajamassa.
  15. #645
    No, kyllä omiakin viestejäni on poisteltu, ja on kyllä mennyt jakeluun ilman perusteluita miksi näin on tehty. Elämä on jatkunut siitä huolimatta, samoin kirjoittelu tänne foorumille koska en ole kokenut poistoa henkilöön kohdistuvaksi vittuiluksi niin kuin jotkut tuntuvat asian ottavan. Mutta ei mulla muuta, jatkakaa toki...
    ...and music? Well, it's just entertainment folks.
  16. #646
    Lainaa (GoSpel @ Syys. 28 2009,18:26) kirjoitti
    Me muut ollaan sitten niita puukatisia koomasilma lampaita, vai miten se nyt meni.

    Kylla aika monella muulla foorumilla olisi peli puhallettu poikki ja kentta lanattu aikoja sitten.
    ... uudet jaot,mä en enää pelaa teidän kanssa.

    Älkää nyt helvetissä ottako tätä noin vakavasti.Modet moderoi,muut postailee ja eikös siellä vuosikokouksessa voi sitten mulkata tsydeemiä kun on koolla ne jotka sinne vaivautuu.
    Tämä(kin) foorumi on läpileikkaus porukasta joka täällä notkuu ja jälki on sen näköistä.Molemmin puolin.

    Ja tämänkin saa poistaa,ei vaikuta harrastukseen.
  17. #647
    Nitrous:n avatar
    Rata & Koulutus
    Liittyi Mar 2004
    Järvenpää
    MotOrg ry jäsen
    Täytynee sanoa, että todennäköisesti tämän keskustelun kirvoittamana on moderaattorien luuta lakaissut nopeasti, tehokkaasti ja aika isolla kädellä viime päivinä.

    Jopa "uudet viestit"-nappia klikkaamalla saa eteensä enemmän moottoripyöräilyyn kuin kukkis-vetis-vääntöön liittyviä viestejä.

    Kiitos tästä.
    Superbike #7
  18. #648
    YCC #666 Juutana:n avatar
    Moderaattori
    Liittyi Aug 2007
    Epsoo
    MotOrg ry jäsen
    Lainaa (Nitrous @ Syys. 30 2009,16:59) kirjoitti
    Täytynee sanoa, että todennäköisesti tämän keskustelun kirvoittamana on moderaattorien luuta lakaissut nopeasti, tehokkaasti ja aika isolla kädellä viime päivinä.

    Jopa "uudet viestit"-nappia klikkaamalla saa eteensä enemmän moottoripyöräilyyn kuin kukkis-vetis-vääntöön liittyviä viestejä.

    Kiitos tästä.
    Jep, joko modet on luutineet isommalla kädellä tai talven tullen porukka on rauhoittunut/poistunut foorumilta. Joka tapauksessa yhtiömme kiittää.
    Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
  19. #649
    Lainaa (Juutana @ Syys. 30 2009,18:05) kirjoitti
    Lainaa (Nitrous @ Syys. 30 2009,16:59) kirjoitti
    Täytynee sanoa, että todennäköisesti tämän keskustelun kirvoittamana on moderaattorien luuta lakaissut nopeasti, tehokkaasti ja aika isolla kädellä viime päivinä.

    Jopa "uudet viestit"-nappia klikkaamalla saa eteensä enemmän moottoripyöräilyyn kuin kukkis-vetis-vääntöön liittyviä viestejä.

    Kiitos tästä.
    Jep, joko modet on luutineet isommalla kädellä tai talven tullen porukka on rauhoittunut/poistunut foorumilta. Joka tapauksessa yhtiömme kiittää.
    nythän tämä näyttää taas moottoripyörä foorumilta
    Nykyset
    GSX-R600 K6
    GSX-R1100 -90
    RM 85 -06
    ja exät
    GSX750F -89
    RG 125 gamma -85
    RM 125 -81
    PV 50 -80
  20. #650
    Kiva nähdä et maailmassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto.

    Mikä sitten lie auttanut, mutta *vaikka alussa *hiukan kolisee ja paukuu, *kaikessa löytyy aina jonkinmoinen yhteisymmärrys.

    Se mikä kannattaa mikä ei..siihen ei ole olemassa käsikirjaa.



    Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
    -Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.

    Ego sum rex Romanus et supra grammaticam

    Kuustonenki sen tietää
    -Gut-
  21. #651
    Mikäköhän alla olevassa "7 km/h -toleranssi" -kirjoituksessani aiheutti oikein henkilökohtaisen huomautuksen? *

    Lainaa kirjoitti
    Voitko tarkemmin määritellä henkisesti sairaan "kusipäisyyden" ? Mä kun luulen, että toiset meistä käy vaan vähän korkeammilla kierroksilla kuin ne toiset h i i i i i i i i i t a a a a a a s t i toimivat. Lämpimimmissä maissa hitaus liikenteessa tulkitaan tyhmyydeksi, täällä kylmässä koomalammaskarsinassa se on joku vitun hyve!

    Ja miksi liikenteen täytyy toimia sen huonoimman mukaan? Varmaan siksi, ettei sille huonolle tule paha mieli kun se ei pysy muiden mukana ja kaikki ohittaa sen. Voi kyynel! Ai niin, unohdin, mehän eletään kukkahattujen päsmäröimässä "tasapää-holhoomossa" ison veljen valvovan silmän alla - surullista...
  22. #652
    Lainaa (Daredevil @ Loka. 01 2009,14:28) kirjoitti
    Mikäköhän alla olevassa "7 km/h -toleranssi" -kirjoituksessani aiheutti oikein henkilökohtaisen huomautuksen? *

    Lainaa kirjoitti
    Voitko tarkemmin määritellä henkisesti sairaan "kusipäisyyden" ? Mä kun luulen, että toiset meistä käy vaan vähän korkeammilla kierroksilla kuin ne toiset h i i i i i i i i i t a a a a a a s t i toimivat. Lämpimimmissä maissa hitaus liikenteessa tulkitaan tyhmyydeksi, täällä kylmässä koomalammaskarsinassa se on joku vitun hyve!

    Ja miksi liikenteen täytyy toimia sen huonoimman mukaan? Varmaan siksi, ettei sille huonolle tule paha mieli kun se ei pysy muiden mukana ja kaikki ohittaa sen. Voi kyynel! Ai niin, unohdin, mehän eletään kukkahattujen päsmäröimässä "tasapää-holhoomossa" ison veljen valvovan silmän alla - surullista...
    Hyi sinua, kuinka sinä julkeat tuoda oman "kusipäisen" ajatuksesi julki. Eihän nyt sellainen sovi. Ja taisi siinä olla muutama tuhma sanakin. Häpeä! Äläkä unohda turvaliiviä!
    Tosimies saa salaatista ripulin.
    Birra finito propello stoppo.
    Kawasaki ZZR 1400 Turbo
    Sipoo 260MPH club
  23. #653

    Tunnus suljettu
    Liittyi May 2008
    I lodge my appeal at your tribunal, Lord
    Lainaa (Tuppervaari @ Loka. 01 2009,11:38) kirjoitti
    Kiva nähdä et maailmassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto.

    Mikä sitten lie auttanut, mutta *vaikka alussa *hiukan kolisee ja paukuu, *kaikessa löytyy aina jonkinmoinen yhteisymmärrys.

    Se mikä kannattaa mikä ei..siihen ei ole olemassa käsikirjaa.
    Nohnoh.. eikö kukaan ole kuullut psykoloogisesta sodankäynnistä.. Täällä ilmeisesti odotellaan vaan aloitetta,modet varustautuvat rannetukien ja talkin kanssa, katselevat kokovartalopeiliin samalla hokien.. ``comoon,make my day``ja sitten puhaltavat etusormen päästä savut pois

    Yksi osapuoli kerää hörhö-ja ylinopeuslinkkejä viime vuosien varrelta, liittää ne word tiedostoon josta niitä on nopea siirtää orgin sivuille, läppärin vieressä sixpakki colacolaa 1,5l pulloissa, mikroaaltouuni ja saavi poppareita varten,päässä luultavasti vihreä pipo.

    Mutta mitäs ne muut tekee..? Etsii sitä käsikirjaako?
    You gave me a curse, Holy fathers, I give you a blessing: "may your conscience be as clear as mine and may you be as moral and religious as I"

    Ja vaikka ma laps olen pieni vain,
    niin jumalten riemut ma juoda sain
    ja juoda ne täysin siemauksin -
    niin riemut kuin murheetkin.
  24. #654
    Lainaa (Bali Sunset @ Loka. 01 2009,16:07) kirjoitti
    Lainaa (Tuppervaari @ Loka. 01 2009,11:38) kirjoitti
    Kiva nähdä et maailmassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto.

    Mikä sitten lie auttanut, mutta *vaikka alussa *hiukan kolisee ja paukuu, *kaikessa löytyy aina jonkinmoinen yhteisymmärrys.

    Se mikä kannattaa mikä ei..siihen ei ole olemassa käsikirjaa.
    Nohnoh.. *eikö kukaan ole kuullut psykoloogisesta sodankäynnistä.. *Täällä ilmeisesti odotellaan vaan aloitetta,modet varustautuvat rannetukien ja talkin kanssa, katselevat kokovartalopeiliin samalla hokien.. ``comoon,make my day``ja sitten puhaltavat etusormen päästä savut pois

    Yksi osapuoli kerää hörhö-ja ylinopeuslinkkejä viime vuosien varrelta, liittää ne word tiedostoon josta niitä on nopea siirtää orgin sivuille, läppärin vieressä sixpakki colacolaa 1,5l pulloissa, mikroaaltouuni ja saavi poppareita varten,päässä luultavasti vihreä pipo.

    Mutta mitäs ne muut tekee..? Etsii sitä käsikirjaako?
    Did he fire six shots or only five?



    Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
    -Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.

    Ego sum rex Romanus et supra grammaticam

    Kuustonenki sen tietää
    -Gut-
  25. #655
    Lainaa (Daredevil @ Loka. 01 2009,14:28) kirjoitti
    Mikäköhän alla olevassa "7 km/h -toleranssi" -kirjoituksessani aiheutti oikein henkilökohtaisen huomautuksen? *
    oletko tosiaan noin urpo?

    * Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
    * Tuubi
  26. #656

    Tunnus suljettu
    Liittyi May 2008
    I lodge my appeal at your tribunal, Lord
    Lainaa (Tuppervaari @ Loka. 01 2009,21:22) kirjoitti
    Did he fire six shots or only five? *
    Used only with `sykäyksenvahvistin`..
    You gave me a curse, Holy fathers, I give you a blessing: "may your conscience be as clear as mine and may you be as moral and religious as I"

    Ja vaikka ma laps olen pieni vain,
    niin jumalten riemut ma juoda sain
    ja juoda ne täysin siemauksin -
    niin riemut kuin murheetkin.
  27. #657
    Lainaa (SamiN @ Loka. 03 2009,00:11) kirjoitti
    Lainaa (Daredevil @ Loka. 01 2009,14:28) kirjoitti
    Mikäköhän alla olevassa "7 km/h -toleranssi" -kirjoituksessani aiheutti oikein henkilökohtaisen huomautuksen? *
    oletko tosiaan noin urpo?

    nuo daredevilin provot alkaa pikku hiljaa ylittää kipukynnyksen. bannatkaa nyt vittuun koko jätkä



    * Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
    * Tuubi
  28. #658
    Lainaa (SamiN @ Loka. 03 2009,01:55) kirjoitti
    Lainaa (SamiN @ Loka. 03 2009,00:11) kirjoitti
    Lainaa (Daredevil @ Loka. 01 2009,14:28) kirjoitti
    Mikäköhän alla olevassa "7 km/h -toleranssi" -kirjoituksessani aiheutti oikein henkilökohtaisen huomautuksen? *
    oletko tosiaan noin urpo?

    nuo daredevilin provot alkaa pikku hiljaa ylittää kipukynnyksen. bannatkaa nyt vittuun koko jätkä
    Lainasit kylläkin itseäsi tuossa viestissä.
    Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
  29. #659
    Lainaa (vetomies @ Loka. 03 2009,10:16) kirjoitti
    Lainaa (SamiN @ Loka. 03 2009,01:55) kirjoitti
    Lainaa (SamiN @ Loka. 03 2009,00:11) kirjoitti
    Lainaa (Daredevil @ Loka. 01 2009,14:28) kirjoitti
    Mikäköhän alla olevassa "7 km/h -toleranssi" -kirjoituksessani aiheutti oikein henkilökohtaisen huomautuksen? *
    oletko tosiaan noin urpo?

    nuo daredevilin provot alkaa pikku hiljaa ylittää kipukynnyksen. bannatkaa nyt vittuun koko jätkä
    Lainasit kylläkin itseäsi tuossa viestissä.
    Sama kai se, jos kerran mielipidé on varma
    Hain ihonäyte on haista kaavittu!
  30.  
  31. #660
    Kyllä taas on järjen riemuvoitto, montakohan promillea oli? "nuo daredevilin provot alkaa pikku hiljaa ylittää kipukynnyksen. bannatkaa nyt vittuun koko jätkä "

    Jos nyt joku osaa kärjistää sopivasti, niin "erilaisten mielipiteiden ymmärtäjät" ovat heti vauhdissa. Opettele SamiN ensin argumentoimaan ja sen jälkeen ala vasta häätämään.

    Niin, suosiota täytyy yrittää ostaa jos mielipiteet ova oikean suuntaiset.

    Ps. Kun on sopiva moderaattori, oikeat ihmiset saavat bannia, ketju "siivotaan sopivasti".
    DT125[82] -> (yli 20v. tauko) -> Versys[07] -> FZ-1-SA[07] -> K1200S[08] -> cbr600rr[08] -> (+ S1000RR[10] Varastettu Hollannissa, Vttu!) -> (S1000RR[11] Lunariin, ajettu päin ajokoiraa,V*2!) -> (S1000RR[12]) vaihdettu,
    S1000RR[21]+(KTM 690 Enduro r[14])
Sivu: 22 / 23:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 1220212223 ViimeinenViimeinen