Kruunun ollessa halpa on tuo naapuri houkutteleva vaihtoehto Saksalle ja muille keski/eteläeuroopan maille. Ja jos kaikki osuu kohdalle niin helpommaksi ei pyörän ostaminen enää muutu.
Pyöriähän löytyy mm. www.bytbil.se -hakukoneella. Sieltä löysin asiallisen näköisen Z1000:n josta pyysin lisätietoja ja kuvia sähköpostilla. Myyjänä oli Bil & Mc i Fellingsbro joka sijaitsee Tukholmasta pari sataa kilometria länteen. Firma vastaili meileihin kiitettävän reippaasti, mopo vaikutti erittäin siistiltä ja hyväkuntoiselta. Kaverit käyvät ostamassa Saksasta ja Italiasta mopoja myytäväksi. Z oli haettu Italiasta.
Päätin lähteä katsomaan pyörää, ja se luvattiin 80 euron korvausta vastaan tuoda viking linen terminaaliin. Myyjä halusi myös 500 euron etumaksun, ja nopea internet-salapoliisityö paljasti että firma on ollut pystyssä jo monta vuotta joten uskalsin tehdä pankkisiirron. Tukholmassa pyörä tuotiin sovittuun paikkaan sovittuna aikana ja oli jopa paremmassa kunnossa kuin kuvista näytti. Lyhyt koeajokaan ei paljastanu mitään joten kaarsin viikkarin check in -jonoon, ja paperit tehtiin myyjän autossa. Siitä laivaan ja kotiin. Kaikin puolin mallisuoritus. Ja hinta oli erittäin kilpailukykyinen verrattuna saksanpyöriin.
Homma siis pelasi, mutta se mielenkiintoisin asia eli mitä tulee ennen kuin on suomen kilvissä ? Ostohinta+verot+muut kulut.
Kawasaki H2 SX SE ja Mv Agusta Brutale dragster rr -16
Eiköhän jokainen pysty ne itse laskemaan(JJJ @ Touko. 12 2009,10:42) kirjoitti
Mun pyörä on vielä punakilvissä eli veroja ei ole maksettu...
Pyörii ja muuta löytyy myös: http://www.blocket.se/
GSX-R 750 -93
ZX-6R -02
Z750 -06
ZX-12R -05
Mites noiden papereiden ja kilpien kanssa? Poistetaanko se Suomessa Ruotsin kilvistä vai miten hommat menee?
Ihan ruåttin rekisteriotteella mennään konttorille ja tehään maahantuontikatsastus kuten muihinkin.
Kauppakirjan/luovarin kanssa saavat svedut omat vakuutuksensa ym. poikki kuten täälläkin.
Ruottin kilpi jäi ainakin omassa tapauksessani muistoksi varaston hyllylle.
Ei muuten välttämäti kannata tullilta ottaa enää niitä 3 kuukauden ajolappuja vaikka eivät maksakkaan kuin 15 euroa meinaan itelle tuli veropäätös alle viikossa tullauksesta.
Tullin ajolupaan ei enää sisälly vakuutusta, eli sen joutuu tekemään ennen kun menee tullaamaan pyörää jos ajoluvan haluaa ottaa.
Itsekkin oon silmäillyt noita Z1000:ja ruotsista, melko sopivasti vois saada...Entisestä täytyis vaan luopua ensin![]()
Kawasaki ZX7R -01
* * * * "everyone loves you when you are dead..."
Hyvä kuulla tuo, vähän jänskättää kun oma pyörä tulee siinä 11-12 kesäkuun paikkeilla ja reissuun pitäisi lähteä 2.7. Noh tuokin on varmaan neuvottelukysymys(jussa79 @ Touko. 12 2009,18:27) kirjoitti
![]()
Monster 1100S in red
Vespa Primavera -68
Helkama Major -69
ex
-Kawasaki KX 125
-MS2R1000
-MS4
paljonko suunnilleen kertyi säästöä ku ruotsista hait pyörän? vaikka prosentuaalisesti ilmoitettuna....?
-minä ihan ite!-
-Yamaha FZ6s -07-
-05 Z1000, säästöä kertyy noin 1000-1500e, veropäätöstä ei ole tullut niin paha sanoa tarkkaan. Myyjä sanoi että ruotsissa on hinnat tippunu taloustilanteen takia, he ovat laskeneet hintoja about kaikissa mopoissa.
Tullissa sanoivat että nyt on ruuhkaa, päätöksessä kestää 2 kuukautta.
Myyjä piti kilvet.
Onhan mopot saksassa edullisempia kuin ruotsissa. Eihän ruotsalaiset niitä saksasta myytäväksi hakisi jos näin ei olisi.
Laivamatkan hintakin on vielä kuukauden päivät melko edullinen. Niin ja viini....
Jos vaikka ratapeliks meinaa tuoda, miten menetellä tullin kanssa?
Veroja ei ilmeisesti tuu maksettavaks, kun ei tule tieliikenne käyttöön vai miten menee? Entä ALV?
Juu ei. Varsinkaan minä joka ei ole perehtynyt asioihin lainkaan vaan ostanut mopot paikallisesta kaupasta ryöstöhintaan. Tuo myöhempi vastaus arvioidusta säästöstä (1000-1500 e) valaisi asiaa mukavasti. Ei ole nimittäin käytettyjen hintoja tullut Ruotsista tutkittua, vain Saksasta.(jjari @ Touko. 12 2009,10:53) kirjoitti
Kawasaki H2 SX SE ja Mv Agusta Brutale dragster rr -16
Mihis hintaan vertaat säästösi ?(jjari @ Touko. 13 2009,09:08) kirjoitti
Onhan hinnat suomeesskin tulleet alas, ja kuinka alas tinkimällä tippuukin..
Esim uudet ducatit kyllä ruotsissa jonnin verran edullisempia kun saksassa, UK:ssa reilusti vielä edullisempia!(psi @ Touko. 13 2009,10:00) kirjoitti
![]()
Monster 1100S in red
Vespa Primavera -68
Helkama Major -69
ex
-Kawasaki KX 125
-MS2R1000
-MS4
En viitsinyt omia laskelmia/päätelmiä levitellä koska nehän saattaa olla vähän epätarkkoja, mutta pistetään nyt numeroita pöytään ennen virallista päätöstä:(Arttu.H @ Touko. 13 2009,11:13) kirjoitti
Mopo: Kawa Z1000, -05, 23tkm, erittäin hyvässä kunnossa, katsastusvalmis
Hinta: 5600e
Matkakulut: 100e
Veroarvio: 1400e
Yhteensä: 7100e
Nettimopossa halvin vastaava, vuotta nuorempi mutta 11tkm enemmän ajettu on 7800. Se on edullinen, muut ovatkin sitten huomattavasti kalliimpia.
Se 7800e pyörä on kakskilpinen, joten siihen ei ihan suoraan voi verrata.(jjari @ Touko. 13 2009,16:06) kirjoitti
Heitinkin jo tonne Z treadiin että Zetat on suomessa kohtuu kovissa hinnoissa kun 10R samalla vuosikerralla voi ostaa samaan hintaan. No, kuitenkin, edelleen olen samaa mieltä.
GSX-R 750 -93
ZX-6R -02
Z750 -06
ZX-12R -05
Nyt on alkanut tosissaan houkuttelemaan Ruotsin puolelta pyörän haku. Vaikka rahallisesti ei mitään kovin isoa säästöä tulisikaan, niin muutama aika sopiva yksilö on jo kiikarissa. Ja tajusin just että esim. Luulajahan on tuossa aivan vieressä, näin Oulusta katsottuna.
Voisko joku vääntää vielä rautalangasta tuon maahantuonti operaation? Olen ymmärtänyt että voin Ruotsin kilvillä ajella Ouluun asti ja käydä vasta täällä sitten tullissa, onko näin? Eli Haaparannan tulliin ei tarttis jäädä paperiasioita hoitamaan?
Pompsautetaanpa ylös tämä, kun itseäkin tuo prosessi kiinnostaisi. Tähän mennessä olen ymmärtänyt, että tehdään kauppakirja, otetaan rekisteriote (molemmat osat), viedään pyörä tulliin, tehdään jotain papruja, saadaan siirtokilvet (3kk), tehdään verohakemus, saadaan joskus lasku?
nilkki: Sen verran olen antanut itseni ymmärtää, että et missään nimessä saa ajaa Suomen maaperällä Ruotsin kilvissä olevalla pyörällä. Korjatkaa joku, jos olen väärässä.
Ulpe - Brewed with Perkele since 1979
Kawasaki Z750 2004
Yamaha FZS1000 2005
KTM 690SM 2008 + Yamaha FZX750 1987
Noinhan se menee paitsi ei tarvitse edes molempia osia rekisteriotteesta. Mulla oli vain tekninen osa ja joku ruotsinkielinen pruju että on poistettu ruotsin vakuutuksista/rekisteristä tms en ole edes varma mikä(Ulpe @ Touko. 18 2009,15:36) kirjoitti
3kk siirtokilven saamiseksi pitää olla vakuutus otettuna, sen saa runkonumerolle, ei tarvitse olla rekisterinumeroa tiedossa. Tai saa tullilta siirtovakuutuksenkin, 10e eka päivä, 6e seuraavat päivät. Elämä on.
Joo näin minäkin luulin. Mutta eräs tuttu haki juuri auton Ruotsin puolelta ja oli selvittänyt asiaa ja homma oli toiminut niin että ei ollut tarvinnut rajalla tullissa pysähtyä. Oli siis ajellut Ruotsin kilvillä suoraan Ouluun ja seuraavana päivänä mennyt Oulussa tullikonttoriin.(Ulpe @ Touko. 18 2009,15:36) kirjoitti
Ainakin ennen oli niin, että omalla tuontilaitteella sai ajaa oliko se nyt viikon tms ennen ilmoittautumista tulliin. Helpointa kai se on tullata tullessaan.
Kaverin laitteella, joka on Ruotsin rekisterissä, ei suomalainen saa ajaa Suomessa. Jos saisi, niin eihän sitä muunlaisella ajeteltaskaan.
Paljon halvemmalla pääsee, kun jättää hakureissun syksyyn. Ja tinkimisen varaa hinnoissa on aina, myös liikkeissä. *Jos ei, niin sitten seuraavaan putiikkiin. *
Kannattaa kurkistaa tuo Blocket.se ja oppia jonkunlainen ns, hintatietoisuus, sieltä saattaa tehdä löydön, tai sitten mennä pahaan niittiin hinnoissa. Eräät pyytää mielettömiä, toiset "nästan ingenting".
Ja sitten tuo matkamittari juttu. 1 mil=10km. *
http://www.avamc.se/begagnat/104-agz395.html
Esim. tuossa aika paljon kulkenut Ducce, mutta laulava peli.
Yamaha XV1600 WildStar
Moto Guzzi 1000 SP III
BMW K100 RS
Moto Guzzi V65 Lario
Yamaha FJ1100
Moto Guzzi V35III
Suzuki GR650
Honda CB400N
Solifer Speed
"Bara döda fiskar följer strömmen"
"Your crash, is my cash"
Mites se katsastus ja rekisteröinti, niistä ei kuluja? Tarvitseeko vaatimustenmukaisuustodistuksen?(jjari @ Touko. 13 2009,16:06) kirjoitti
Vero n. 1580,-€
Monasti kun lasketaa "kuinka paljon halvemmalla" unohtuu jotakin todellisia kuluja pois.
Eiköhän tuo 500 euron haarukka säästöarviossa kata noi pienet menoerät?(psi @ Touko. 19 2009,21:58) kirjoitti
Osaisko joku sanoa coc todistuksesta. AKE:lla minulle kerrottiin, että ei tarvitse mikäli pyörä on ey-tyyppihyväksytty? Onko kokemusta, ettei tule yllätyksenä sitten![]()
Monster 1100S in red
Vespa Primavera -68
Helkama Major -69
ex
-Kawasaki KX 125
-MS2R1000
-MS4
Käytin pyörän JL Bikessä 24k huollossa ja kuulemma erittäin asiallisessa kunnossa, hyvin pidetty ja huollettu.
Sitten vain![]()
Vaatimuksenmukaisuustodistusta ei tarvita jos pyörän tyyppikilvestä löytyy e-hyväksyntämerkki.(Jake82 @ Touko. 20 2009,08:25) kirjoitti
Ilman tätä merkkiä tarvitaan todistus vaikka ko. malli olisikin eu-tyyppihyväksytty.
Lisää infoa asiasta MMAF:n foorumilta
Terveys on hitain tapa tehdä kuolemaa
Tarkennetaanpas hiukan. Maahan tullessa pitää saada/hakea käyttöönottoilmoitus , jos on ruotsin kilvet niin ei tarvii siirtotarroja.(nilkki @ Touko. 19 2009,20:02) kirjoitti
Tällöin on 5 päivää aikaa jättää autoveroilmoitus tulliin ja ajaminen saa jatkua kunnes päätös tulee max 3 kk, päätöksen teosta maksuaikaa 15 päivää, jonka jälkeen käyttöönottoilmoitus ei ole enää voimassa. Kannattaa huomioida maksaessa että jos maksaa kotoa käsin , niin kestää pari kolme päivää ennen rek.lupa näkyy katsastuskonttorilla , eli jos maksat eräpäivänä , joudut olemaan ajamatta pari päivää ennen kuin saat Suomen kilvet.
848 Ruotsista. 125000 kruunua = ~11800€ (sis alv)
848 Suomesta. ~20000€ (sis alv)
vähän kiinnostais mitä maksaa Suomessa kilpiin saattaminen.
Edit : omituinen sanamuoto
Triumph Daytona 675 tornado red '07 (2007 - 2009)
Triumph Thunderbird '10 (2010-2021)
- Turvaton karkulainen -