Ihkaensimmäiset .ORG! Sinkkuajelut järjestetään Lauantaina 6.6.2009.
Lähtö siis lauantaina klo 14.00 Nummenkylän ST1:ltä Järvenpäästä. Osoittena siis Yrittäjänkatu 1, 04440 JÄRVENPÄÄ
Veturiksi meille lupautui itse *SERIFFI*, iso kiitos hänelle tästä *
Ja vielä kartta aloituspaikalle:
Itse tulen olemaan paikalla jostain klo 13 lähtien joten ennen tuota klo 14 kannattaa tulla paikalle jos tahtoo tarinoida muiden kanssa ennen lähtöä. Klo 14.00 pitää mopot olla tankattuna, kuten kuskikin ja kuskin toinen tankki tyhjennettynä sekä kaikki valmiina ajoon.
Tulkeehan kaikki sinkut ja sinkkumieliset paikalle, päästään katsomaan miltä se sinkkujengi näyttää naamatusten ja mihin touhu menee. *SERIFFI* rakentaa meille hyvän reitin jota ajella ja tarkoituksena olisi jäädä aikaa sille jutustelulle ja tutustumisellekin.
Ja jos ette ennen ole treffejä threadiin tutustuneet josta tämäkin tapaaminen sai aikansa niin käykää kurkkaamassa täältä
Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
Ja kuvan vuoksi kiinnostaa, mikä on (ajo)pukukoodi? Frakki vai nahka-asu?(Wolfie @ Touko. 30 2009,20:42) kirjoitti
![]()
"Pidämme kaikki moottoripyöristä jossain määrin"
Bob Dylan, No Direction Home
BMW K100 RS
Ducati 900 GTS -79(muumioitu)
Zündapp KS 125 -74 (muumioitu)
Zündapp Bella 200 -58
Ei virallista pukukoodia. Vedä frakki niskaan jos tahdot, mut suosittelen täysiä suojia sinne alle jos meinaat kontata ja ei näistä .ORG!:in neideistä koskaan tiedä kuinka kovakourasia ne on jos silmänsä suhun iskevät. Nahkapuku ois tietysti kinkympi mut luulen et nää on tottunu jo niihin*![]()
Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
Hieno hanke! Täältä on tulossa kaksi laadukasta naissinkkua.
Laitoin tiedotteen myös omalle Kimppakiva-ajo porukalleni. Eiköhän me saada vähän isompikin joukko mukaan.
Aatamin/Eevan nahkapuku on varma valinta(okie @ Touko. 30 2009,21:24) kirjoitti
![]()
<p><strong> </strong></p>
No nyt on kyllä valittu osuva lähtöpaikka (osoite)![]()
Reissulla ei sitten ole kusitaukoja emmekä pysähdy syömään
>> PK-letkaohje <<
>> Veturin vinkit <<
Ducati SFV4S
melkein pakko saada vapaata tälle päivälleTää tulee kyl jos vapaata saa
Hallitusaktiivi,EVP
Honda CBR1000F 1991
Toyota Celica 1990
En pääse sinkkuajoihin koska pitää mennä häihinvaan ei omiini. Ajomatka kulkee kuitenkin nelostietä joten aikataulun salliessa voisin edes käväistä ohimennen muumilimsalla.
ex-636B '03 -> ex-R1 '05 -> ex-690 Duke R '11 -> ex-1190 RC8 '08 -> polkupyörä
Tämä kyllä olisi myös kiinnostunut MUTTA työt näyttävät häiritsevän pahasti vapaa-aikaa..
Kaikki vaan kynnelle kykenevät paikalle. Järjestellään näitä tietysti lisääkin, mutta tämä nyt on se ihka ensimmäinen harjoitteluversio. Töistä kannattaa luistaa jos vaan voi, häistäkin voi virallisuudet luistaa ja mennä vasta vastaanotolle *
Mitä enemmän porukkaa paikalla, sitä parempi. Tuleepahan vähän tutummaksi ne immeiset täältä nimimerkkien takaa.
Eikä tarvitse välttämättä olla edes ennen käynytkään täällä sivustolla, jos on tuttuja sinkkuja pyörähenkisiä niin mukaan vaan, kyllä sinne mahtuu. Ja jostain kumman syystä niitä naispuolisia varsinkin kaivataan, miesosasto taitaa kuitenkin olla näissä piireissä aika ylivoimaisesti edustettuna jotta valinnanvaraa ainakin riittää *
Ja kuten yleensä näissä ajeluissa niin reitistä ei ole mitään tietoa kenelläkään muulla kuin veturilla jos hänelläkään *Meille muille reitti paljastuu sitämukaa kuin ajetaan. Ja tosiaan tarkoitus on jättää vähän aikaa sille tutustumisellekkin eikä vedellä viittä tuntia tien päällä. Katsotaan sitten paikanpäällä mitä veturi on keksinyt, paljonko on porukkaa paikalla ja miltä tuntuu. Vedetään fiiliksellä tämä reissu ja mietitään sitten fiksuina jälkikäteen mitä ja miten ensi kerralla.
Ja jokatapauksessa tunnetusti näissä tämmöisissä varsinkin .ORG! porukan kasaantumisissa tunnelma on leppoisaa ja hauskaa riittää. Joten ärrimurri-fiilikset jätetään kotiin, otetaan mukaan taskut täyteen iloista mieltä, nättiä hymyä ja pilkettä silmäkulmiin. Hauskaahan sitä ollaan pitämässä ja katsomassa miten hyvin L'amour tjsp eksyy paikalle *![]()
Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
Tosi hienoa että Wolfie järkkää tämmöisiäkin ajoja. Toivottavasti kysyntä ja tarjonta kohtaavat
Itsekin osallistuisin jos ei olis muuta menoa ja jos en olis yli-ikäinen näihin geimeihin ja jos ja jos...
Mää mitään järjestä, kukaan muu vaan ei näytä saavan aikaseks niin auon päätäni niin pitkään että jotain tapahtuu *(annepii @ Touko. 31 2009,12:28) kirjoitti
Suoraansanottuna tätäkään ajoa ei tulisi tapahtumaan jos ei *SERIFFI* olisi ilmoittautunut vapaaehtoiseksi veturiksi...
Muthei, aina sä voit mennä sinne muuhun menoon muulloinkin, yläikärajaa meirän geimeissä ei ole ja kaikenmaailman jossittelu on turhanpäiväistä. Tule nyt edes starttipaikalle kaffittelemaan ennen letkanlähtöä ja jos siltä tuntuu niin mukaan vaan. *(annepii @ Touko. 31 2009,12:28) kirjoitti
Noiden muiden ajojen perusteella ja mitä tuolla ollaan höpötelty niin porukkaa löytyy sieltä kahdenkympin ikäluokasta lähtien aina viisiin- kuusiinkymmeniin jotka sitä seuraa kaipaa. Et sä siinä mitään menetä vaikka paikalle tulisitkin. Nyt vaan otat itteäs niskasta kiinni, lukitset sen jossittelun ja miettimisen kaappiin mörrimöykyn seuraks viikoks ja tuut kattomaan menoa lauantaina. Ainakin pääset ajelemaan ja kahviakin saa tuolta lähtöpaikalta vaikket letkaan lähtiskään
![]()
Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
Tietysti vois vilkaista tuota orgin kalenteria ennen kuin sinne buukkaa lisää tapahtumia..![]()
Reissulla ei sitten ole kusitaukoja emmekä pysähdy syömään
>> PK-letkaohje <<
>> Veturin vinkit <<
Ducati SFV4S
Mää tierän et lauantaille on vaikka kuinka menoa, muttakun veturille ei sopinu muutaku tuleva lauantai koko kuuna *(riisor @ Touko. 31 2009,12:46) kirjoitti
Tietysti voin jättää jatkossa merkkailematta sinne kalenteriin näitä jos sitä meinasit *
Ja pitäähän se ny saada nämäkin käyntiin niin saadaan ihmisiltä se alustava jännittäminen pois ja homma rullaamaan *![]()
Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
Ei uskalla lähtee tonne, saattaa löytää ihanan daamin joka myös ajaa prätkää...![]()
![]()
..olis hirveetä jos kumppanilla olis sama harrastus...ei mitään yksityisyyttä...
![]()
![]()
Riisor tarkoitti varmaan vain sitä, että samana päivänä on .orgin Ähtärin reissu, eikä sen takia pääse osallistumaan (+ pari muutakin sinne on kai eksymässä...)(Wolfie @ Touko. 31 2009,13:02) kirjoitti
![]()
you say i'm a bitch like it's a bad thing..!?
Lähtisin muuten, mutta olen "naimisissa" kääpiömäyriksen kanssa. Ehkä muutaman vuoden päästä tämä epänormaali elämänmuoto koiraeläimen kanssa saa saman julkisen hyväksynnän kuin lesbojen ja homojen adoptio-oikeus.
Siis suomeksi....olen heti mukana tommosissa pippaloissa kun joku ensin kertoo mikä on kääpiömäyriksen osotettu elinaika? Nyt se on 3,5 v. Eli....taitaa mennä vielä vuosia ennen kuin ehdin ajelemaan ihan sinkuna.Mutta voishan ne söpöt motoristitätisinkut tulla moikkaamaan mua. Ainahan sitä ihan pikkuretkelle ehtii vaikka koiruli takaboxissa.
![]()
GHOSTWRITER
Epätoivoista..(timo1 @ Touko. 31 2009,15:27) kirjoitti
![]()
GHOSTWRITER
Tai sit kaiken muun jo kokenut(timo1 @ Touko. 31 2009,15:38) kirjoitti
![]()
![]()
![]()
PSmo
- Luotettavia asiantuntijalausuntoja aiheesta kuin aiheesta, niistä mitään tietämättä -
*
http://www.tiet.fi/liity.htm
Jep, sen kyllä huomasin. Mutta tulkoot tänne mukaan ne jotka ei Ähtäriin syystä tai toisesta mene *(Luna @ Touko. 31 2009,15:17) kirjoitti
Kuten sanottu, veturin aikataululla tämä tuli huudettua kokoon, ite en muuten varmaan tuliskaan kun sattuu olemaan edeltävä yö ja seuraava yö töitä, mutta kun on nyt ensimmäiset tämmöiset harjotteluajot tälle poppoolle niin pakko se on vääntäytyä paikalle.
Ja ilmeisesti porukkaa riittää vielä näillekin ajoille, ette te kaikkia sinne Ähtäriin saa *
Nukutaan sitten vaikka duunissa jos siltä tuntuu *
EDIT:
Olisko se sit semmonen joka ei ole sinkku, mutta mieli tekis olla sinkku? *(Sarita @ Touko. 31 2009,16:45) kirjoitti
![]()
Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
Emmää tiiä viittinkö tulla ku teillä muilla (miehillä) ei oo sitte mitään mahiksia paikalle ehkä saapuviin naisiin![]()
Tai no vois sitä ehkä raahautua paikalle mikäli kelit/työt sallii kun tuo lähtöpaikkakin melkein kotiovella.
Z 750
Sellasta joka upottaa lusikkansa useampaan soppaan. Sul on muutes erikoinen nimimerkki ottaen huomioon sukupuolesi(Sarita @ Touko. 31 2009,16:45) kirjoitti
![]()
Kikseripoika
MUISTA HUUMORINTAJU
Ai niin ja ottakaa paljon kuvia
Kikseripoika
MUISTA HUUMORINTAJU
Ei sitä potta päässä kukaan huomaa.(annepii @ Touko. 31 2009,12:28) kirjoitti
Ja mistäs tiedät vaikka joku sinuakin vanhempi saattelis giksunsa ja itsensä nuorison pilkattavaksi. (mikä ei haittaa yhtään)
Ois vaan yks toinen letka-ajo samana päivänä, tässä on vaan toi aihe mielenkiintoisempi.
Katsotaan.
Eikö löydy vetureita?!(Wolfie @ Touko. 31 2009,13:02) kirjoitti
Ei näin hienot hankkeet voi jäädä toteutumatta sen vuoksi ettei kukaan ryhdy laatimaan reittiä. Vanhakin reitti kelpaa, kunhan vain pysähdykset ja kahvitauot ovat tavallista pitempiä!
Vedän Kimppakiva-ajoja täällä pääkaupunkiseudulla, nimikin olisi osuvasti kohdallaan jos vaikka seuraavalla kerralla järjestettäisiin Kimppakiva-special, vain sinkuille.
Viime sunnuntain Fiskarssin reissukin oli kuin tehty tällaiseen tarkoitukseen, muutama tunti paikanpäällä näyttelyitä ja käsityökauppoja ja muita nähtävyyksiä yhdessä kierrellen *ja päälle kaikki yhdessä syömään.
Palveluksessa tarvittaessa.
Tuskin kannattaa jäädä pois, tuon sinne porukkaa kuudenkympin ja kuoleman väliltä. Tunnet itsesi nuoreksi likaksi meidän seurassa *(annepii @ Touko. 31 2009,12:28) kirjoitti
![]()
Eimuthei, täähän kuulostaa hyvältä. Todellakin hyvä idea. Rauhallisempaa menoa ja varsinkin tämmöisellä sinkkujengillä se pääpaino varmaankin tulisi olla ja tulee varmaan olemaankin nimenomaan siinä kahvittelussa ja jutustelussa jonka lomassa parit pienet pyrähdykset sinnetänne nostattamassa fiiliksiä.(jolanda @ Touko. 31 2009,21:50) kirjoitti
Katsotaan miten tämä ensimmäinen reissu menee ja suunnitellaan siitä sitten. Mutta todellakin hyvältä idealta kuulostaa. *![]()
Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
Ens vknlopun kalenteri on jo buukattu - harmi - *mutta jos sit seuraavaan...foorumille hyvissä ajoin tietoa ajankohdasta *![]()
Ducati "Ducster" Monster 1200S -17
Triumph Daytona 675 -10
Elämä on liian lyhyt jossitteluun.