Sivu: 5 / 8:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 34567 ... ViimeinenViimeinen
Tulokset 121:stä 150:een 212:sta
  1. #121
    Voi Harmitus ei pääsekkään tulemaan, joko ois het su uus kohtaaminen....??
  2. #122
    Lainaa (kaarlo_k @ Kesä. 04 2009,14:17) kirjoitti
    Tuoreena kuskina en oo ikinä missään kimppa-ajeluissa ollut osallisena, mutta tämähän nyt jo teemansa puolesta kuulostaisi varsin mukavalle.

    Olen tohon Bajahillin kimppa-ajo oppaaseen pääpiirteittän tutustunut, mutt miten noin käytännössä; pysyykö ensikertalainen helposti mukana? Ja jos mokailee, niin alkaako siinä sitten heti muut motoristit katsomaan nenänvartta pitkin ja halveksumaan noviisia???

    Ja sitten tietty kiinnostaa, että minkäs ikäistä sakkia tällaisissa ajoissa pyörii? Ittellä ikää mittarissa n. 33-v, eli sopisko sen puolesta joukkoon?
    Bajahillin oppaasta poiketen .ORGin ajeluissa mitä hitaampi luulet olevasi, sen peremmälle jättäydy. ekat viipottaa melkein rajotusten mukaan, ku hitaammat sit tulee rauhallisemmin. Tää on toimiva ratkasu, ja sillon jaksaa kaiken tasoiset ja haluiset ajella omaa tahtia. Tauoilla voi aina sit liikkua eteen/taaksepäin letkassa, miltä tuntuu..

    hyvää jengii siel on, ne ekat vaan sais oottaa vähän pidempään, kerätessä jengii taas kasaan, et muut ku 5 ekaakin ehtis imee ne kessut =) toisaalta se ei ookkaan tarkotus vaan odottaa et letka taas kasassa ja sit matka jatkuu.

    Muuten noi on menny tosi hyvin, mut sitä en tajuu miten vaikeeta voi olla hyvin oleellinen asia: Ennenkuin jatkat ristayksestä OLE VARMA, että takana tulija näkee mihin matka jatkuu. Ja sit onletkat katki ja ihmetellään odotellaan ja sit on useampia letkoja ja aivan varmasti joitain vituttaa! ;)

    Mites noi EI-sinkut eikä sinkunmieleiset, ne dropataan kylmästi pois? ajeleen tahtois, jos kelit suosii... pitää vissiin ajella sit yksin
  3. #123
    Lainaa (kattinen @ Kesä. 04 2009,23:21) kirjoitti
    Voi Harmitus ei pääsekkään tulemaan, joko ois het su uus kohtaaminen....??
    Voi Kattinen minkä teit. Olisit ollut arvossa arvaamattomassa lauantaina.
    Yksikään nainen ei saisi nyt peruuttaa tuloaan.
    Missä naisia, siellä miehiä (kirjoittajalla oma lehmä ojassa..)

    Sunnuntaina tosiaan, kaikki tervetuloa Sinkkuajojen jatkoille Kimppakiva-ajoon Bembölen kahvituvalta Porkkalaan kello 11.
    Hyvä mahdollisuus tavata luontevasti edellisen päivän ihastustaan.
  4. #124
    Lainaa (kattinen @ Kesä. 04 2009,23:21) kirjoitti
    Voi Harmitus ei pääsekkään tulemaan, joko ois het su uus kohtaaminen....??
    Kokeillaan nyt ensin nää ensimmäiset alta pois, sit suunnitellaan seuraavat * Mut lisää on tiedossa. Ja paremmalla varoitusajallakin *
    Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
    Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
  5. #125
    Lainaa (kattinen @ Kesä. 04 2009,23:21) kirjoitti
    Voi Harmitus ei pääsekkään tulemaan, joko ois het su uus kohtaaminen....??
    KAttinen tuu tonne sunnuntain pk-ajelulle, itekkin missaan tod. näk. lauantain joten ainakin yks sinkku on vielä sunnuntaina jäljellä *

    link: http://www.moottoripyora.org/cgi-bin....=102583

    edit: olipas jolanda ja wolfie nopeita vastaajia



    - Hirmu / Suzuki TL1000R
  6. #126
    Lainaa (Naakka @ Kesä. 04 2009,21:52) kirjoitti
    Hitsi tota ikähaarukkaa... mää ainaski muumiona tms. lupasin MP-messuilla säikyttää Wolfien, josko nytte sitte onnistuisin *
    Ylävitoset ainaski vedetään, eikös? *
    Ja jos nyt kerran kulmilla pyörit ni mun bisse tarjous on vielä voimassa.
    Kikseripoika
    MUISTA HUUMORINTAJU
  7. #127
    Lainaa (frozen man @ Kesä. 04 2009,21:38) kirjoitti
    Lainaa (Nasu @ Kesä. 04 2009,20:27) kirjoitti
    Lainaa (jolanda @ Kesä. 04 2009,19:49) kirjoitti
    Lainaa (Nasu @ Kesä. 04 2009,18:28) kirjoitti
    Totanoin, ei nyt sitten ihan yleistetä. Toi siirappi ei tehoo ihan kaikkiin naisiin. *
    Moikka Nasu.
    Kuulisin mielelläni mikä sinuun sitten tehoaa, jos ei kauniit sanat ja hyvänä pito.
    Moni mieskin varmasti haluaisi kuulla.
    Mitään rehuja on ainakin ihan turha tuoda, ne päätyy ennen kuihtumistaan jo ulkohoitoon (allerginen). Sitten mä oon hieman sellanen tallissa kasvanut tosin autojen parissa, joten ne pienet nikkaroinnit voidaan hoitaa sitten yhdessä. Kisastudiota voidaan toki viettää six-packin kera kaiken moottoriurheilun tiimoilta. Rata-ajoa sais joku tulla opettamaan, se ei ihan hyvin vielä suju. Ja sen turhan siirapin voi kaataa lavuaariin eli sen turhan hiplaamisen ja jaloissa pyörimisen saa jättää väliin. Jos sinne keittiöön nyt haluaa niin hoitaa sen sitten kokonaan, kaksin siellä on ihan turhan ahdasta ja sen homman osaan minäkin. Jotta jos näillä mentäis alkuunsa.
    Mää tykkään Nasusta jo nyt vähäsen *
    Kiits, jatkanko tähän vielä muut asiat.. ensi talvena kipon vaihto autoon eli suburban voi kotiin tulla jenkeistä. Siinähän on aina pikku hommaa. Matkustelu kuuluu myös elämääni, eli aina silloin tällöin mennään minne milloinkin työn tai harrastusten puitteissa. ..ja välillä on myös hyvä olla ihan hiljaa kaikin puolin... Leffan katselu on hyvä kun katsotaan sit niitä kunnon vehkeillä.
    BMW F800S 2010 ja CBR600F 2005 (molemmat hitaita)
    ER-6f 2006
  8. #128
    Lähden lauantaina köröttelemään saariston rengastietä turkkusen edustalle, mutta jos reissuun lähtö tai paluu sattuu sopivasti, niin voisin piipahtaa Tammistossa tai sitten sunnuntaina Bembölessä morjestamassa mahdollisia tuttuja.

    t. liian vanha ja ruma sinkkuajeluihin
  9. #129
    Lainaa (Wolfie @ Kesä. 04 2009,23:32) kirjoitti
    Lainaa (kattinen @ Kesä. 04 2009,23:21) kirjoitti
    Voi Harmitus ei pääsekkään tulemaan, joko ois het su uus kohtaaminen....??
    Kokeillaan nyt ensin nää ensimmäiset alta pois, sit suunnitellaan seuraavat * Mut lisää on tiedossa. Ja paremmalla varoitusajallakin *
    Jeh...seuraavia odotellessa kun näihin ei nyt ehdi *
    Ducati "Ducster" Monster 1200S -17
    Triumph Daytona 675 -10




    Elämä on liian lyhyt jossitteluun.
  10. #130
    Lainaa (FatBat @ Kesä. 05 2009,09:12) kirjoitti
    liian vanha ja ruma sinkkuajeluihin
    Mistäs tiedät kun et ole kokeillut?
    Joku toinen vanha ja ruma saattaa nyt jäädä ilman miestä

    Jos et Järvenpäähän ehdi, tule sunnuntaina klo11 Bemböleen.
    Siellä on varmasti vielä vapaita naisia lähdössä ajelemaan..
  11. #131
    MotOrgBike-vastaava, moderointivastaava, tapahtumavastaava riisor:n avatar
    Pääylläpitäjä
    Moderaattori
    Hallitus
    Liittyi Apr 2007
    Kytäjä
    MotOrg ry jäsen
    Sitä vaan, että järjestäjien kannattaa olla tarkkana noiden termien kanssa, ettei porukka sekoita näitä paritus-/kimppakiva-ajeluita perinteisiin pk-(torstai)ajeluihin.. Uskoisin että eroavat toisistaan aika lailla

    Tai sitten ei?

    ps. Taidan harkita osallistumista vasta sitten jos näihin tulee ikärajat. Tiedän, olen suppea
    Reissulla ei sitten ole kusitaukoja emmekä pysähdy syömään

    >> PK-letkaohje <<
    >> Veturin vinkit <<

    Ducati SFV4S
  12. #132
    Lainaa (riisor @ Kesä. 05 2009,09:41) kirjoitti
    Sitä vaan, että järjestäjien kannattaa olla tarkkana noiden termien kanssa, ettei porukka sekoita näitä paritus-/kimppakiva-ajeluita perinteisiin pk-(torstai)ajeluihin..
    Tuskin kukaan näitä sekoittaa muihin ajeluihin. Nämä kuitenkin eroavat aika paljon muista ajeluista ihan jo pelkästään ajamisen määrälläkin. Ja veikkaisin että näiden ensimmäisten jälkeen kaikilla paikalla olleilla, allekirjoittanut mukaan lukien, on paljon parempi käsitys minkälaisia tapahtumia Sinkkuajelut oikeastaan ovatkaan. Ensimmäinen kerta on aina ensimmäinen kerta ja konsepti tulee varmasti kehittymään ajan mittaan vastaamaan enemmän ihmisten tarpeita.
    Ajaminen ei kuitenkaan missään välissä ole ollut tarkoituskaan olla se pointti näissä, vaan yhdistävä ja hauska sivutuote, jännityksen lievittäjä niinsanotusti. Pääpaino on kuitenkin kerääntyä samanhenkisellä porukalla kasaan ja tutustua uusiin ihmisiin *

    Lainaa (riisor @ Kesä. 05 2009,09:41) kirjoitti
    ps. Taidan harkita osallistumista vasta sitten jos näihin tulee ikärajat. Tiedän, olen suppea
    Meillä ei harrasteta ikärajoja valitettavasti. Ikähaarukka taitaa näihin ensimmäisiinkin olla siellä kahdenkympin ja kahdeksankympin välimaastossa jotta jokaiselle jotakin periaatteella mennään.
    Tulisit mukaan vaan, ei siinä mitään ainakaan menetä *
    Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
    Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
  13. #133
    frozen man:n avatar
    Liittyi Mar 2008
    Etelä-Mäntsälä
    Kiits, * *jatkanko tähän vielä muut asiat.. ensi talvena kipon vaihto autoon eli suburban voi kotiin tulla jenkeistä. Siinähän on aina pikku hommaa. Matkustelu kuuluu myös elämääni, eli aina silloin tällöin mennään minne milloinkin työn tai harrastusten puitteissa. *..ja välillä on myös hyvä olla ihan hiljaa kaikin puolin... Leffan katselu on hyvä kun katsotaan sit niitä kunnon vehkeillä. * [/QUOTE]
    No jenkeissä ihan varmasti rassaamista riittää * Mä kun en kauheen kiinnostunut ole autojen rassaamisesta niin sen takia ajanki laadukkailla baijerilaisilla * Kotona on hyvä olla hissukseen ja kohtuulliset leffankatseluvehkeetkin löytyy. Ei tarvi tihrustaa ja ääntäkin kuuluu tarvittaessa vaikka koko taloyhtiöön *
    Z 750
  14. #134
    Riisor vois lähtee minun kanssa ajelemaan Järvenpäähän niin minäkin löytäisin perille..
  15. #135
    Lainaa (Bellezza @ Kesä. 05 2009,17:43) kirjoitti
    Riisor vois lähtee minun kanssa ajelemaan Järvenpäähän niin minäkin löytäisin perille.. *
    Ei Riisoria nyppäästetä, kun sen täytyy lähteä Ähtäriin, mutta yksi paikka olisi vielä vapaana. Etköhän lunasta Markukselta "pilettiä", hyppää huomenaamuna mopon selkään ja liityt Riisorin porukkaan, niin sepäs voisi olla hyvinkin alku syvällekin ystävyydelle? *



    TTU - Dirty, Old and Ugly Ironbutt SS1000 driver.

    "Säkkijärven polkka on ihan hanurista"
    V.Vesterinen
  16. #136
    Lainaa (riisor @ Kesä. 05 2009,09:41) kirjoitti
    Sitä vaan, että järjestäjien kannattaa olla tarkkana noiden termien kanssa, ettei porukka sekoita näitä paritus-/kimppakiva-ajeluita perinteisiin pk-(torstai)ajeluihin.. Uskoisin että eroavat toisistaan aika lailla

    Tai sitten ei?

    ps. Taidan harkita osallistumista vasta sitten jos näihin tulee ikärajat. Tiedän, olen suppea
    Joo, olet oikeassa riisor, hetken jo itsekin katselin että sunnuntaina PK-ajelulle kun torstain sää oli surkea, mutta ei sitten ollutkaan niin.

    Ikäraja?, eikös se ole 16 *
    BMW HP2 Megamoto -07
  17. #137
    Lainaa (ttuttu @ Kesä. 05 2009,17:58) kirjoitti
    Lainaa (Bellezza @ Kesä. 05 2009,17:43) kirjoitti
    Riisor vois lähtee minun kanssa ajelemaan Järvenpäähän niin minäkin löytäisin perille.. *
    Ei Riisoria nyppäästetä, kun sen täytyy lähteä Ähtäriin, mutta yksi paikka olisi vielä vapaana. Etköhän lunasta Markukselta "pilettiä", hyppää huomenaamuna mopon selkään ja liityt Riisorin porukkaan, niin sepäs voisi olla hyvinkin alku syvällekin ystävyydelle? *
    ei pysty lähteen sinne asti,,harmillista.. mut täytynee yrittää joku toinen kerta samoihin kekkereihin
  18. #138
    Hiinä ja hiinä pääseekö sittenkään mukaan. On-off flunssa vienyt voimat.
    Arvaatte varmaan että harmittaa. Sunnuntaina vielä pitäisi vetää Kimppakiva. Odotellaan ihmeparantumista..
  19. #139
    mää jo yhelle ihanalle naiselle soitin ja okeestaan se soitti mulle valitettavasti en pääse mukaan huomenna

    mahtaisko se vielä ottaa yhteyttä?



    partanen. net

    aina ei elämä onnistu eka kerralla.

    Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa

    Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
  20. #140
    Kyllä nyt kannattais/ ois kannattanu lähtee...vaikkei se vesi ookkaan hyvääkivvaa ees lasissa.
    Mukava ku pukama...eiku mukana

    Mei tö iiköls SKRIIM!

    The Mocamaster

    Koska kortti ja leipä
  21. #141
    Lainaa (Naakka @ Kesä. 05 2009,21:58) kirjoitti
    Kyllä nyt kannattais/ ois kannattanu lähtee...vaikkei se vesi ookkaan hyvääkivvaa ees lasissa.
    pukkasin yy veetä
    partanen. net

    aina ei elämä onnistu eka kerralla.

    Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa

    Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
  22. #142
    tämä on naakalle huoltakaan en kivustas voi tietää
    partanen. net

    aina ei elämä onnistu eka kerralla.

    Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa

    Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
  23. #143
    Lainaa (frozen man @ Kesä. 05 2009,17:37) kirjoitti
    No jenkeissä ihan varmasti rassaamista riittää * Mä kun en kauheen kiinnostunut ole autojen rassaamisesta niin sen takia ajanki laadukkailla baijerilaisilla *
    Tsekkimersu alla eli kulkuneuvo, jos joskus auton sais... huoh... Mopo puolella eri juttu.
    BMW F800S 2010 ja CBR600F 2005 (molemmat hitaita)
    ER-6f 2006
  24. #144
    frozen man:n avatar
    Liittyi Mar 2008
    Etelä-Mäntsälä
    Lainaa (Nasu @ Kesä. 06 2009,00:46) kirjoitti
    Lainaa (frozen man @ Kesä. 05 2009,17:37) kirjoitti
    No jenkeissä ihan varmasti rassaamista riittää * Mä kun en kauheen kiinnostunut ole autojen rassaamisesta niin sen takia ajanki laadukkailla baijerilaisilla *
    Tsekkimersu * alla eli kulkuneuvo, jos joskus auton sais... *huoh... *Mopo puolella eri juttu. *
    Nohnoh! Pääasia et pääsee paikasta A paikkaan B ilman ongelmia ja ettei ongelmia tule myöskään konttorilla

    Näyttäs että sateelta säästyy huomena. Pitänee koittaa tulla pelipaikalle.
    Z 750
  25. #145
    muistakaa sitten pitää naakasta huolta mää oon sitä vähän katsellut :



    partanen. net

    aina ei elämä onnistu eka kerralla.

    Mersedes ja Volvo tekniikka hallussa

    Moottori pyörien katteiden maalaukset ja korjaukset ammatti taidolla.
  26. #146
    En pysty, en kykene. Sateista en olisi piitannut, sehän hoituu coretexeilla, mutta tämä tauti on eri juttu.
    Nyt jäi mies saamatta.

    Toivon että olisin huomenna jo Kimppakiva-ajokunnossa.
    Jos en kykene veturiksi, hoitaa vedon varamies, joten kaikki paikalle niinkuin on sovittu.
    Sinkkuajoihin Tammiston Mäkkäriltä kello 12 *lähtijät, pitäkää hauskaa!.
  27. #147
    Kaikki alkaa perumaan. Täähän kyllä kiskoo kesäkelin housut jalkaan, jotta saadaan kunnon vesisade niskaan jossain vaiheessa. Ei kun nuttua niskaan ja baanalle.
    BMW F800S 2010 ja CBR600F 2005 (molemmat hitaita)
    ER-6f 2006
  28. #148
    Jaa a

    Jos saan sanoa ja saankin oman mielipiteeni niin...

    Tässä olen seurannut näitä ajelupyyntöja joita rupeaa olemaan kaikenmaailman koirankusetuslenit.....ym.
    Pitäydyttäisiin vaan nyt noissa PK- ja KU- ajeluissa jolloin porukkaa riittää ajelemaan,
    muuten tuppaa nämä ajelut luultavastikin hiipumaan kokonaan.
    Tuon custom- ajelun vielä ymmärrän, mutta en sitä että kohta varmaan yksinäisille, orvoille ja pervoille järjestetään kaikille omia ajeluja.

    Toivottavasti en pahoita kenenkään, mieltä mutta meillä on jo järjestettyjä ajeluita joihin tervetulleita ovat KAIKKI.

    Jos jutella haluaa niin tulee vain ajoissa paikalle , kyllä sieltä juttuseuraa löytyy, ja jos ei halua ajella niin menee vaikka terassille.

    HYVÄÄ KESÄÄ KAIKILLE

    -PK-


  29. #149
    Liittyi Jun 2007
    Helsinki by the Grace of God
    Ajopäivät tai ajat ei vaan syystä tai toisesta johtuen sovi kaikille ja aika selvästi tilausta on ollut cruisailu ja treffailu ajeluille.
    Ei oo sulta tai keneltäkään muulta pois eli ei herneitä nenään
    Dirty Nasty Furriner
  30.  
  31. #150
    Lainaa (Staga @ Kesä. 06 2009,11:07) kirjoitti
    Ajopäivät tai ajat ei vaan syystä tai toisesta johtuen sovi kaikille ja aika selvästi tilausta on ollut cruisailu ja treffailu ajeluille.
    Ei oo sulta tai keneltäkään muulta pois eli ei herneitä nenään
    Samaa mieltä.
    Kimppakiva on sunnuntaisin niille jotka eivät halua ajaa tuhatta ja sataa polvi maassa, eivät ehkä pääse neljältä töistä että ehtisivät viikolla pidettäviin ajoihin tai haluavat pyöriä vähän varttuneemmassa porukassa.Toki joukossa on kaikenikäisiä ja myös muoviluoteja. Ja niin onkin hyvä.
    Viihtymisestähän tässä on kysymys, kukin käy siellä minkä tuntee itselleen sopivaksi.
    Tilausta on näköjään ollut Kimppakivallekin koska porukkaa on kiitettävästi aina paikalla. Ja samat tulee uudelleen.
Sivu: 5 / 8:sta EnsimmäinenEnsimmäinen ... 34567 ... ViimeinenViimeinen