Jos ostat momenttiavaimen, niin muistathan käytön jälkeen "nollata" sen eli jousesta jännitys pois. Eli ei viskata pakkiin puoleksi vuodeksi asetus siinä 29Nm:ssä... voipi jousi kuoleentua ja sitten on momentit sen jälkeen mitä sattuu.
No itsellä onneksi on sellainen mopo, että momenttiavainta on ihan turha yrittää käyttää öljypropun kiristämiseen, sen verran hienosti on japanilainen insinööri laittanut runkoputken tielle.
itse ratkaisin ongelman juuri tuolla rannemomentilla, kokeilin toiseen pulttiin oikean otteen momenttiavaimella ja saman pituisella lenkillä sitten kuta kuinkin samaan momenttiin kiinni.
Alkuperäiselle kysyjälle vielä, jos meinaat enemmän mopon kanssa roplailla, kyllä se momenttiavain ihan hyvä ostos on. Ihan halvinta ei kannata ostaa, mutta esim. tuo Bilteman 4-20 ja sille kaveriksi 20-100 vai mikä lienikään on jo ihan hyvä setti ja hintakin jää alle kahden sadan, vaikka ottaisit vielä hylsysetin mukaankin. Onhan se toki paljon rahaa, eka huolto tulee saman hintaiseksi kuin liikkeessä, mutta sitten onkin kalut joilla tehdä.
Elikkäs pelkällä momenttiavaimella saa jo tehtyä suurin osan töistä(velijussi @ Touko. 08 2009,23:42) kirjoitti
varmaan ajan myöten kuiteski keksii muita työkalui ostettavaks esim. ketjun vaihtoa varten on erikois työkalui kans?
Live to F**k and F**k to Live
kaikella kunnioituksella..
mikä ihme pistää ihmisen tekemään sellasta mihin ei välttämäti tiedot ja taidot riitä?
jos pelkkä öljynvaihto vaatii jo momenttiavaimet yms härpäkkeet niin kadeis ehkä keskittyä enempi ajamiseen tai pyytää jotakuta kaveria avuksi puuhaan.
mitään salatiedettä tuo ropaaminen ei ole, mutta jos ajamistavarten on pyörän hankkinut niin miksi tehdä siitä koekaniini etsiesessään piileviä mekaanikonkykyjä?
hommassa on helkkarin paljon sellasta et eron säästö saattaa koitua tuhansien menoksi.pahimmassa tapauksessa vaarassa on oma terveys.
tosiasioitten tunnustaminen ei tee kenestäkään yhtään huonompaa motoristia.
tähän hommaan sisältyy kummallisia mielikuvia.
yksi sellainen, et jokaisen pitää pystyä joka lenkin jälkeen purkamaan pärrä atomeiksi ja kasata uudelleen..muutoin ei oo oikea motoristi.
ei se nyt ihan noin ole kummiskaan.
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
Ja mikäs sen sanoo, että öljynvaihto tapahtuu huolellisemmin silloin kun se teetetään liikkeessä?(Tuppervaari @ Touko. 09 2009,15:01) kirjoitti
Jos on motivaatio käyttää momenttiavainta, kertoo se siitä että omistajalla on halu ja huolellisuus tehdä homma oikein ja tarkasti. Ajan kanssa ja ajatuksella kun tekee niin jälki on varmasti aloittelijallakin hyvä. Joskus ne "ammattilaisetkin" on öljynvaihdon tehneet ensimmäistä kertaa.
Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
Mutta onhan se niinkin että eipä sitä opi jos ei ala tekeenkään. Ja alkuun varsinkin on hyvä olla tuo momentti avain kun ei vielä kunnolla osaa arvioida voimankäyttöä pulttien kiristyksessä. Siinä säästyy monelta ärräpäältä.(Tuppervaari @ Touko. 09 2009,15:01) kirjoitti
Ei tuota itekkään tule momenttiavainta käytettyä kuin niissä paikoissa missä oikeat momentit on oikeasti tarpeen.
Näistä halpis työkaluista voidaan olla montaa mieltä. Suosittelen ostamaan vähän laadukkaampia.(wekkuli @ Touko. 08 2009,11:43) kirjoitti
Eli mistä esim?(Pitkä @ Touko. 09 2009,16:11) kirjoitti
Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
Työkalukaupoista, jotka myy laadukkaita työkaluja.(wekkuli @ Touko. 09 2009,16:13) kirjoitti
Tampereella esim. Tammer-diesel tai insinööritoimisto ja monet muut.
Kannattaako maksaa älyttömiä summia ihan pelkästä merkistä? Meinaan että moni työkalu biltemassa vaikuttaa olevan ihan samoja kuin mitä esim. kamasalla mutta hintaa sen puolet vähemmän. Niinkuin monessa topicissa täällä on todettu niin ostaa näitä jotka on 10 vuoden takuulla. Ne missä ei ole takuuta niin niihin voi suhtautua varauksella.(Pitkä @ Touko. 09 2009,16:11) kirjoitti
Joskus aikoinaan ostin biltemasta halvan työkalu pakin ja se oli myöskin sen laatunen mutta näitä 10 vuoden takuulla olevia ei vielä aktiivisessa käytössä oo rikki saatu vaikka käyttö väliin onkin aika rajua.
No heitä ny joku merkki? Toi biltsun avain kumminkin pärjäs tm-testissä erinomaisesti, eli sen hyvyys ei ole mikään mutu-mielipideasia.(Pitkä @ Touko. 09 2009,16:19) kirjoitti
Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
Ei siitä momenttiavaimesta kannata satunnaisharrastelijan mennä maksamaan muuta kuin enintään tuo Bilteman avaimen hinta. Hukkaan menee rahat kun nuo avaimet saa todella helposti hajalle huolettomalla käytöllä ja aika-ajoin ne pitäisi kalibroidakin. Sijoittaa nekin rahat vaikka laadukkaaseen hylsysarjaan ja muihin tarpeellisempiin työkaluihin ja tarvikkeisiin.
Jos on hirvittävänä pelkona se pohjapropun kierteiltä vääntäminen niin laitat kiinni niin paljon kuin uskallat sillä pikkuräikällä, kaadat öljyä pataan ja kiristät jos vuotaa.
Puoli kierrosta on kylla yleensä liian vähän. Esim. Suzukin ohje on 2 kierrosta tiivisteen kiinni tapaamisesta joka kyllä korreloi aika hyvin momenttiavaimella kiertämisen kanssa.(jka @ Touko. 08 2009,13:32) kirjoitti
Joskus ei momenttiavain vain sovi paikalleen ja silloin voi käyttää esim. lenkkiavaimessa kalavaakaa ja laskee tarvittavan kertoimen.
HONDA, SUZUKI, VICTORY, INDIAN ja POLARIS mekaanikko / valtuutettu huolto => SEFOTEC
http://www.sefotec.fi
Jaa merkki...onhan noita. Bahco, facom, beta, norbar jne.(wekkuli @ Touko. 09 2009,16:23) kirjoitti
Ei tietenkään kannata ostaa kovin kallista jos kiristelee vain öljynsuodatinta , mutta jos korjaa enemmän kannataa ostaa jo laadukkaampi. On myös vaikea löytää avainta jonka asteikko riittäisi joka mutteriin koska yksi täytyy kiristää 20n ja toinen 150n. Avaimia pitäsi olla ainakin kaksi.
harvemmin ne alan ammattilaiset ovat ekakertaa öljyjä vaihdelleet oppeja kysellen foorumeilta. kyllä siinäon pikkasen oppia tullut jostakin fyysimemmältä taholta.(wekkuli @ Touko. 09 2009,15:57) kirjoitti
jhalu käyttää momenttiavainta ei kerro yhtään mitään muutakuin tietämättömyydestä mikä on tärkeää mikä ei.
ja tässä tapauksessa vois nyt ainaki kerran käydä siel liikkeessä vaihdattamassa ja kattoa vierestä mallia.
ja ajanmittaan ei ole mitään merkitystä nois remonttihommis. yksin ropates kaikki perustuu oppiin kantapään kautta.
eri asia jos on hankkinut pyörän purkamistavarten eikä ajamista.
kax pyörää tarvii.sen millä ajelee kesän ja sen minkä voi kiikuttaa pärekoris tarvittaessa pajalle.
onkohan olemassa mitään sellasta mitä ei kannustettas ensikertalaista yrittämään itse? omaa peräpukamaleikkausta?
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
No toisen kerran tekijät loppuu äkkiä jos ensikertalaisia ei tule lisää. Asiassa kuin asiassa.(Tuppervaari @ Touko. 09 2009,18:39) kirjoitti
![]()
Mitä ne ulkomaalaisetkin meistä ajattelevat jos Ahveniston moottorirata suljetaan?
Hiukan hymyilyttää tämä keskustelun ajautuminen pärekoreihin.
Puhutaan kuitenkin öljyjen vaihtamisesta niinkin fiksusti huollettavaan värkkiin kuin cebariin.
Jos ketjujen rasvauksesta haluaa edetä yhtään omassa huolto-osaamisessa, niin en heti keksi yhtä hyvää tapaa.
Fiksua myös sinänsä kysyä täältä jos joku homma ei heti aukea huoltomanuaalin ja netin erilaisten ohjeiden perusteella.
Tietysti jokaisella näprääjällä on vastuu omista toimistaan ja jotkut jopa arvostavat sitä, että tietävät onko se öljyproppu oikeasti huollon jälkeen kiinni vai ei..
On tietysti niitä, jotka haluavat vain ajaa ja käyttävät pyörän liikkeessä huollossa. Täysin normaalia toimintaa. Vastaavalla tavalla voi itse puuhastella pyörän kimpussa. Aika simppeliä ja helposti käsiksi päästävää tekniikkaa ainakin nämä tietyt pyörämallit. Tekemällä, lukemalla ja matkimalla moni muukin asia jää nuppiin. Itse pyrin hoitamaan huoltohommat ajokauden ulkopuolella, niin kesällä ainoa työkalujen heiluttelu jää öljynvaihtoihin ja muu aika ajamiseen. On muuten ihan hyvää vastapainoa puuhastella tallilla ja ehkä oppia jokusen uuden asiankin välillä.
GSX-R1000 L0
GSX1300R Hayabusa K9
CBR600RR 2010 Leyla Special Edition
GSX1300R Hayabusa K8
CBR600F4i 2003
"It sits there and stares back at you. And the longer you do that, the more it speaks to you."