Terve,
tuli sitten huollettua Tripleä oikein pitkän kaavan mukaan
Vaihdoin tulpat, öljyt ja suodattimet. Tankkia irroitettaessa rikoin toisen niistä surullisen kuuluisista (muovi)bensaletkun liittimistä. Onnistuin ensin särkemään urosliittimen. Osa liittimestä jäi naaraan sisään joten jämiä kaivaessa rikoin myös naaraan *
Tilasin Englannista uudet osat (Sprint Manufacturing). Tilasin samalla K & N pestävän ilmansuodattimen koska oli lähes puolet halvempi kuin Stormilla Tampereella. Punnan kurssi on mukavasti alhaalla.
Kovin työ oli irroittaa muovin jämät siitä peltiosasta johon tuo naarasliitin kiinnitetään. Onneksi sain lainaan kierretapin 1/4"NPT) jolla sain kierteet puhdistettua.
Sain Trumpan kasaan. Osia ei onneksi jäänyt yli joten remppa oli koko lailla onnistunut.
Mutta mutta, sitten päästään itse aiheeseen.
Triple lähti käymään ja tuntuu toimivan normaalisti. Kuitenkin kun starttasin pyörän niin moottorin häiriövalo syttyi (se keltainen). Se palaa edelleen koeajolenkinkin jälkeen.
Onko foorumilaisilla kokemuksia / vinkkejä miten sen saa sammutettua.
Olisiko kyseessä joku satunnainen häiriö ja kuten autoissa niin sitä ei saa kuitattua kuin merkkiliikkeessä?
Olen kiitollinen kaikesta mahdollisesta avusta/vinkeistä/kommenteista *![]()
Anna käydä tyhjäkäynnillä 15min niin kone resetoi virhekoodit. Se vilkuttelee sitä aina hetken aikaa tankin irrottamisen jälkeen. Jos ei lähde niin sit oot rikkonu jotain tai jättäny jonku johdon irti.
premier
emeritus
Kiitos vinkistä. Testaan tuota. Toivottavasti tuo joutokäynti on avainsana, nimittäin koeajolenkki ei ainakaan auttanut asiaa.(premier @ Huhti. 28 2009,08:08) kirjoitti
Ainakin 955i koneessa, vikavalo poistuu kolmen kylmä-kuuma-kylmä syklin jälkeen. Jos siis mitään vikaa ei enää ole. Jos käytit virtoja päällä ilman tankkia tms. niin silloin se on tallettanut vikakoodin, joka siis poistuu em. tavalla.
Ducati Diavel Dark
En käyttänyt virtoja päällä kun liittimiä oli irti. Itseasiassa jopa akun kenkä oli irti koko rempan ajan.(NewmanRS @ Huhti. 28 2009,08:57) kirjoitti
Mutta toivotaan, että valo sammuu muutaman ajon jälkeen.
Jeh. Noi Newmanin mainitsemat 3 kuumakylmäsykliä tapahtuu tuon 15min tyhjäkäyttämisen aikana. En tiedä onnistuuko se ajaessa? Tuneboylla saa myös resetoitua vikakoodit, jos sellaisen omistaa.
premier
emeritus
Perinteinen tankin irrotuksen jälkeinen "vika " triplessä on MAP anturin letkun jättäminen irti tai sitten itse anturin johdon. Käy vaikka jossakin autokorjaamossa lukemassa vikakoodit ja siitä selviää, mistä kanittaa.
BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
KTM 690 Enduro R -15
Vespa GTS 300 SuperSport -21
Jahuu *
Valo sammui muutaman startin/sammutuksen jälkeen, kuten NewmanRS vinkkasi.
Nyt tuntuisi pelittävän kuten pitääkin.
Kiitos kaikille kommenteista.
Ihan hyvä tieto jos joskus sattuu tarvimaan.(NewmanRS @ Huhti. 28 2009,08:57) kirjoitti
![]()
Liv to Raid! Raid to liv!