7,5l /100km itsellä kulutus, aika sekalaisella ajolla.
Onko porukka vaihtanu leveempiä tankoja tähän? Jos niin minkä levyisiä?
-CB 1kR
Kulutus pyöriny noin 6l tietämissä. Reippaasti matkaa ajaessa menny 5,3l ja n.270km. Nämä siis viime kesältä, ennen pikku muutoksia. Ite oon pistäny merkille että 95e5 ja shell v-power kulutus ero on huomattava v-powerin eduksi, joten v-powerilla mennään ;)
Viimeksi muokannut: Velmu84; 23.04.2012 klo 21:25.
Yamaha T7 World Raid -22
Honda CB1000RA -10
Missä asennossa porukoilla on tuo takaiskarin esijännitys? Itellä näky olevan toiseksi löisimmällä että kiristys varoja löytysi reilusti. 200km nyt takana kyseisellä pyörällä ja mukavahan tuolla on nakkigrillie kiertääv-poverilla menty ja taisi pari pykälää jäädä vielä tankkiin. Tarkempia kulutus mittauksia ei vielä ole joutanut tekeen kun poltellut niin vain ajamaan. Mukavastihan tuossa kamppeessa tuntuu olevan keskialueella vääntöjä. Kiva kampe kesän kruisailuihin!!
Mulla takaiskari kanssa 6 tai 7 lovessa. En pääse nyt tarkastamaan. Painoa ajokamoissa kanssa vajaa 90kg.
Mistäs muuten löytyy CB:n tyyppikilpi eli ns. valmistajan kilpi, josta esim tyyppihyväksytyt äänirajat löytyy?![]()
Viimeksi muokannut: Zamout; 24.04.2012 klo 13:15.
CB1000r -11
ex GSX 650f -09
Viimeksi keskustelumme suojastasi päättyivät sinun vastaukseen: - Kannan mielummin vaikka roskiin, kun myyn noin halvalla.
Tämä tapahtui kun olin tarjonnut hintapyyntöäsi vähemmän.
Joten laita tiukka hinta, mitä etsiminen ja minulle tuotteen käteen luovuttaminen maksaa, niin nähdään tuleeko kaupat.
Tarjouksia odotetaan myös muilta joko tänne tai privana.
CB1000r -11
ex GSX 650f -09
Pitäis uutta gummia hankkia kesäksi. Mitäs ootte alle laittaneet? Oma ajo on lähinnä nurkissa pyörimistä ja sit pari kertaa kesässä tulee radalla poikettua.
Honda CB1000R (nykyinen)
Yamaha YZF-R6R
Piaggio NRG PureJet
Suzuki PV 50
Mistä löytyy CB1000R:ssä valmistajan kilpi (eli tyyppikilpi) ja onko siihen merkitty valvonta-arvo melulle, db(A)? Entä onko tietoa meneekö Akrapovicin street-legal slipari melurajoista läpi, ilman killeriä / killerin kanssa?
Onkos CB:ssä vakiona ohjausiskaria? Mites muuten alustan säätöjen monipuolisuus vakiomallissa?
Oon tässä katsellut yhtenä vaihtoehtona CB1000R ABS '12:ia Bussille mahdolliseksi seuraajaksi.
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
Tyyppikilpi löytyy rungosta, kun kurkkaa vasemman sivukatteen ja tankin välistä syylärin suuntaan.. Hieman hankalasti näkyvillä. Akrasta en osaa sanoa, vaikka itellä onkin.. Ei oo ikinä mitattu/ratsattu.
Jassulle: Ei oo ohjausiskaria, alusta ja säädöt riittää kadulle varsin hyvin, jos ei oo ihan kaamea tonnikeiju![]()
Yamaha T7 World Raid -22
Honda CB1000RA -10
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
Tuo lainaamasi vastaukseni oli kommentti tarjoamaasi 40€ joka oli noin puolet siitä 70€ hinnasta jonka suojasta halusin ja haluan edelleen. Itse asiassa keskustelu päättyi kommenttiisi:
"Maksan uudesta mieluusti muutaman kympin enemmän, jolloin ainakin kauppias on tyytyväinen.".
Eipä yllätä ettei tuo kaupankäynti luonnistunut liikkeessäkään.
Kävin koeajamassa tuon CB:n. Olihan se busan jälkeen hengetön, mutta toisaalta ovathan noi kovin erilaisia muutenkin.
Keula oli sen tuntuinen, että jos tuon pyörän ostaisin niin ohjausiskari olisi ihan pakollinen hankinta, samaten vaihdenäyttö olisi ihan kiva olla.
Pystystä ajo 8 kyykkyvuoden jälkeen vaatii kyllä totuttelua, jarrussa esim käsillä ei saa samallatavalla otettua vastaan ja muutenkin onhan tuo ihan erilaista.
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
CB1000r -11
ex GSX 650f -09
pöö. toivottavasti joku tietävä vastaa. mulla siis kyseine helmi pärrä ja siinä g&g änkkäri, pötkössä leima e11. onks tuo nyt siis ok hyväksyntä jos mökät pysyy kurissa? tuntuu näitä e leimoja olevan 1:stä miljoonaan![]()
Tänään mitattiin pyörästä äänet työkaverin desipelimittarilla joka on kuulema kunnon mittari. Työkaveri on autohifi harrastaja ja ne mittailee keneltä lähtee eniten desipelejä. Mulla on pyörässä Akrapovicin slipari ilman killeriä. kun kierroksia oli 5000rpm niin tulos oli 94 db eli sama lukema mikä tyyppikilvessä ja 7000rmp tulos oli 96db ja 10000rpm tulos oli 99db eli ei pitäisi olla mitään nokan koputtamista sheriffeillä.
Honda CB1000RA
Yamaha FJR1300A
Honda CB1000R
Honda CBF 1000
Honda CB1000RA
Yamaha FJR1300A
Honda CB1000R
Honda CBF 1000
Tänään kävin vielä ääniä mittaamassa kaverin katsastus asemalla Riihimäellä. Siellä tulos oli 5000rpm 96db. Mitattiin niin että kierrokset oli kokoajan tuossa 5000:ssa.
Honda CB1000RA
Yamaha FJR1300A
Honda CB1000R
Honda CBF 1000
Ensimmäiset pari sataa uudella CB1000R:llä ajeltu. Ensifiilikset on, että näin homman uudelleen aloittaneelle tuo on varsin helppo hanskata perusajossa. Ajoasento luonnollinen ja kaikki toimii kuin Hondassa konsanaan. Takaraivossa kyllä joku sanoo, että suuruudenhulluus iski kun vekottimessa on tonninen kone. Sisäänajo menossa, mutta ei juuri yli 6000 kierroksen uskaltaisi muutenkaan vetää... ;) Noh, kyllä se tästä lähtee. Syksyyn mennessä persdyno on nollattu.
Kun kilometrejä kertyy, niin kyllä tähän kiintyy pikkuhiljaa koko ajan enemmän.Hieman särähti korvaan, kun eräs puolituttu kommentoi että itsekin haaveillut pyörästä ja olisi kuulemma "hyvä aloittaa tuollaisella pienemmällä" ja kattoi minun pyörään päin.
Kertokaapas keillä on kilokyykyistä enemmän kokemusta, miten pärjää vertailussa vaikkapa R1:lle/GSX-R1000:lle, noin yleisesti voimassa ja vaikkapa 0-120 kiihdytyksessä?
Onko muuten porukka saanut houkuteltua tarakkaharakoita tuohon kyytille? Kuljettajan pyörähän tää on ja penkki on pieni, mutta onko tullut millaista kommenttia lähinnä kauniimman sukupuolen edustajilta? Kiva vähän etukäteen tietää onko ihan yhtä painajaista matkustajalle, ennen kuin ottaa böönaa kyytihin.
Sellasta vielä mitä edellisenkin prätkän kanssa mietein, että onko ihan ok jos hieman pitemmän tovin pyörä on joutokäynnillä, jolloin lämmöt nousee noin sadan asteen tienoille? Eli joutuuko varomaan ettei kovin kauaa noilla lämmöillä seisoisi?
Honda CB1000R -09
Ei pitäisi hirveästi ottaa pataan 0-120 kiihdytyksessä kilokyykkyjä vastaan. Ne erot tulee sitten vasta siellä lähempänä 2 markan nopeuksia. Mutta eihän tätä pyörää enään sinne vauhteihin ole suunniteltukaan. Ei pitäisi joutokäynti 100 asteessa tehdä mitään. Puhallin lähtee ainakin itselläni pyörimään tossa 102-103 asteessa.
Suzuki GSX 1100 G
Suzuki VS 1400 intruder
Yamaha XT 660 X Supermoto
Suzuki GSX 1340 R -08
Honda CB1000R-10 Xess
Ducati 749S-04
Suzuki GSX-R 1100
Kawasaki GPZ 1100
Kawasaki GPZ 750 R
Kawasaki Z 650
Kävin hakemassa LSL:n crashpadit kikottimeen. Ei ole tarkoitus kontata, mutta jos sattuu se kuuluista kumpsahdus...