Ostin joskus tuollaisen gipron yamahaan mahtaako sitä saada patentoitua hondaan jollain tavalla?
suzuki m18oor 10
ex honda cb1000r 11
ex suzuki m1800r 07
ex yamaha fz1-s 10
ex yamaha fz6-n 09
ex yamaha xt660x 10
ex yamaha r6r 08
Dodii! Kausi korkattu käyntiin ja 150 kilsaa takana.CB pelittää mainiosti![]()
Honda CBR 1000 RR-08
Honda CB 1000R-09
Tuli Biltemasta hommattua etu- ja takapukki Hondaan eilen ja tänään niitä testasin. Ihan hyvin tuntuu pelittävän tommoset tarvikemallitkin, vaikka vähän oli epäilyjä. Eikä tuota yksipuolisen svingin pukkia meinaa vissiin oikeen muualta löytääkään, mutta Biltemasta saapi nykyään, niin ei tarvii maksaa lähemmäksi kahtasataa "aidosta".Elikkä tollaset setit.
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---M...-taakse-82714/
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---M...ntatuki-82712/
Ai niin, sellasta on pitänyt vielä kysellä, että onko kenelläkään tollasta ohjausiskaria asennettuna? Onko siitä hyötyä ja miten se käytännössä vaikuttaa ajomukavuuteen ja onko hintansa väärti?
Tuo tappi mikä tulee sinnne taka-akselin sisään on sitte puoli milliä pienempi CB1000r:ään kuin muihin hondan malleihin. Ite kans mietin tuota Bilteman pukkia mutta oli kyllä niin heikon oloinen vempain että päädyin Bike Liftin vastaavaan. Ohjaus iskaria ei omaan edes hirveästi kaipaile. Ei se niin kevyt keulainen pyörä ole.
Yamaha R1 -08
Honda CB 1000 R -10 (ex)
Kawasaki ZZ-R 600 -91 (ex)
Kevään ajelut lähtenyt vähän nikotellen käyntiin, tuntuu Honda jotenkin nuhaselta talven jälkeen. Mitään ei tullut talvella otettua auki, syksyllä vaan öljyjen vaihto, bensan säilöntäainetta tankkiin ja akku laturiin. Ajattelin alkuun, että vanhasta bensasta vois johtua mutta nyt on sen verran tankkailtu ettei voi siitäkään olla kyse.
Pintakaasulla ajaessa ja keskikierroksilla jotenkin röpöttää, ei käy nätisti. Enemmän kahvaa vääntäessä tuntuisi pienentyvän tuo ongelma. Kerran mutkasta kiihdyttäessä meinasi kyykätä oikein kunnolla. Ja vähän kuin tehojakin uupuisi, kuka lie talven aikana niitä varastanut?!
Mihin tuollanen ongelma mahtais viitata, pitääköhän ottaa tankkia pois ja tarkastella, että on kaikki letkut kiinni?
Kellään muilla vastaavanlaista murhetta ollu CB1000R:ssään?
Motari on vm. 2010 n.9 tkm ajettu. Slipari katin kera, ei PC:tä. Tankkaan 98:a, kulutus noin 7l/100km.
CB K R
Kuulostaa oudolta, että olisi jotain käyntihäikkää. Itte en ole ainakaan koskaan kuullut, että kellään olisi ollut käyntihäiriötä CB1000R:n kanssa. Toki ilmanputasari kannattaa katsoa. Mites muuten, kun sanottiin, että tankkaa 98 koneeseen, onko joku huomannut eroa koneessa, jos käyttää 95 asemesta 98? Itte olen kokeillut molempia normikatuajossa ja radalla Alastarolla ja on pakko sanoa, että omalla kohdallani en huomannut mitään eroa, oliko tankissa 95 vai 98 oktaanista?
Ei sitä varmaan huomaakkaan, mutta jos pyörä on jälkeenpäin säädetty 98e5 bensalle, ni sitte voi olla jotta jotakin eroa tarkimmat käyttäjät huomaa. Mitä siihen käyntiongelmaan tulee, ni kato se suodatin ja sitte vaa raakasti runtua. Jos ei helppaa, ni käy näyttään huollossa, kun takuu kerran on vielä voimassa.
Yamaha T7 World Raid -22
Honda CB1000RA -10
Kiitoksia vastauksista, täältä kyllä kysyvä saa aina neuvoja
Just tulin tallista... Avasin ilmanputsarin, siinä ei kyllä ollu mitään silminnähtävää likaa, puhalsin silti vähän kompuralla. Ilmanputsarin alareunassa olevassa kirkkaassa letkunpätkässä oli vähän öljyä tms. ja tyhjensin sen samalla. Mulle ei oikein ole selvinnyt että mistä ja miksi sinne öljyä kertyy...
Kaikkia letkuliitoksia mitä näki yritin kanssa katella ihan tankkia irrottamatta mutta eipä niissä mitään erikoista näkynyt.
Pamahti mieleen sellanenkin, että mites käyttäytyy jos lambda on rikki? Autosta kun joskus hajonnut niin sitä ei huomannut kuin katsastussetä tai paremminkin sen mittarit.
Niin juu ja tulihan sitä vähän käytettyä bensan lisäaineen laittamisen jälkeen mutta en tiijä olikohan tarpeeksi.
Meinaattekos että tuollasen sais vielä takuun piiriin laitettua? No, yrittänyttä ei laiteta...![]()
CB K R
Minä itse asiassa huomasin kanssa talven jäljiltä, että pintakaasulla vähän semmosta röpöttelevää ja nykivää meno välillä. Mistä lie johtuu, saavat huollossa selvittää, kun tulee 24 tkm kohta täyteen. Ehkä ne siellä osais asialle jotain tehdä, ammattilaisia kun ovat.
Alkuun keväällä muutamaan otteeseen mietin kanssa, että prkl ihan kun olis tehoja hävinny talven aikana ja kiihtyminen etenkin isoilla vaihteilla kestää, mutta taitaa tuo olla vaan omassa päässä ainakin omalla kohdalla. Tai ehkä mä oon lihonu.![]()
Kyllähän siihen voimaan tosiaan tottuu sano darth vaateriTuntuis vaan kummalta että talven kun on ajanut nuhapumpulla jota autoksikin nimitetään, että prätkä tuntuis tehottomalta.
Käväsin BikeWorldissa ja juttelin myyjälle tuosta ongelmasta niin se heitti heti, että tulpat.... Ei kuulosta huonolta veikkaukselta omaan korvaan. Sanoi, että jos käyttää lyhyitä aikoja, mitä itse tullut joskus tehtyä niin tulppa ottaa siitä nokkiinsa. Ja tottakai tuo on harvinainen supererikoistulppa ja hinta sen mukaan ;) Vai osaako joku sanoa mistä saa kohtuu hintaan?
CB K R
Onko tietoa että kattaako takuu vuotavan etuiskarin stefan??
suzuki m18oor 10
ex honda cb1000r 11
ex suzuki m1800r 07
ex yamaha fz1-s 10
ex yamaha fz6-n 09
ex yamaha xt660x 10
ex yamaha r6r 08
No niin eilen sain vihdoinkin pistettyä jousiin uudet säädöt. Tänään aamulla sitten ilmeni joku ihmeen hankaava/kolahtava/napsahtava-ääni tasaisin väleinTuskin nyt sentäs jousista johtuu kun se tuli tossa tokassa tai vikassa risteyksessä ennen kun kurvasin parkkiin.
Ekana tuli mieleen, että sinne hyppäsi nyt joku kivi johonkin sopivaan koloon. Pitää vielä koitella toistuuko ääni kun vapaalla lasketteleevarmaan jostain jarrupalojen väleistä pitää alkaa etsimään ja ties mistä...toivottavasti ei nyt kummempaa ole.
Kawasaki ZZR 1400 -13 ex: Honda CB1000RA -11, Honda CB600F Hornet -09
Nyt ruokiksella ehti käydä tönimässä mopoa avustavien korvien kera. Kivi jossain etujarrun syövereissä alkaa vaikuttaa entistä todennäköisemmältä. Pitää käydä puhalteleen paineilmaa tonne jarrun uumeniin jos se auttas. Tai sitten pitää käydä tekeen jarruharjoutuksia kivenmurskaamis-menteliteetilla![]()
Kawasaki ZZR 1400 -13 ex: Honda CB1000RA -11, Honda CB600F Hornet -09
Itsellä kokemusta ko. tilanteesta, ja kyllä jäi "luu" käteen. Tuli kyllä uudet stefat ja öljyt postissa, mutta asennus piti teetättää merkkihuollossa omaan piikkiin. Tilanteesta käytiin kyllä piiitkä keskustelu maahantuojan kanssa, ja päädyttiin lopulta yhteisymmärryksessä moiseen ratkaisuun.
Yamaha T7 World Raid -22
Honda CB1000RA -10
Meni hermo vaihdoin suzukiin![]()
suzuki m18oor 10
ex honda cb1000r 11
ex suzuki m1800r 07
ex yamaha fz1-s 10
ex yamaha fz6-n 09
ex yamaha xt660x 10
ex yamaha r6r 08
1800r jos ajelis loppu kesän customilla talvella taas vaihdellaan
suzuki m18oor 10
ex honda cb1000r 11
ex suzuki m1800r 07
ex yamaha fz1-s 10
ex yamaha fz6-n 09
ex yamaha xt660x 10
ex yamaha r6r 08
Joop se musa lähti joko heti kun lähin uudelleen ajeleen tai sitten ilmanpaineella viimestään
Kävin ottamassa vähän jarrutus + väistösettejä ja kyllä tuo vakautu ihan kivasti kun noita jännityksiä kiristeli. Vielä voisi kiepin pistää etupään esijännitystä kireemmälle (3 auki maksimista). Takapään vaimennuksen kiristys vaatisi lokarin irrotuksen joten luotan, että se on vakio 1.5 kierrosta auki maksimista. Pitää vielä tyypittää kakspäällä niin näkee siinäkin kiristysten vaikutukset![]()
Kawasaki ZZR 1400 -13 ex: Honda CB1000RA -11, Honda CB600F Hornet -09