Jaha olinpa viemässä vanhaa mopoa talvisäilytykseen mutta tulipa käytyä koeajolla siinä samassa. No niinhän siinä kävi, että pyörä vaihtuiNyt pitää alkaa miettiä mitä tuohon talvenaikana pulttaisi kiinni kun ihan vakiopeli kaikinpuolin on.
Oli muuten pienimuotoinen taisto jättää samantien säilytykseen![]()
Kawasaki ZZR 1400 -13 ex: Honda CB1000RA -11, Honda CB600F Hornet -09
Olisiko ehdottaa jotain muita Tail Tidy lärpäkkeitä tuon R&G:n sijasta johon menisi orggis vilkut ja kilvenvalot? (R&G:tä nyt ei ole saatavilla). Tosin meneeköhän niihin mihinkään kilven valoja. Alkuperäinen idea oli tosiaan säilyttää nuo alkuperäiset vilkut mutta saa nähän pitääkö ne heivata pois ja pistää jotkut ledit.
edit. Evotechiltä näyttää löytyvän ainakin joku peli missä on mukana tuo kilvenvalo. Pitää siihen ainakin tutustua.
Viimeksi muokannut: Semyorka; 19.10.2012 klo 11:31.
Kawasaki ZZR 1400 -13 ex: Honda CB1000RA -11, Honda CB600F Hornet -09
Joo liikkeessä ei ollut tyrkyllä mutta voisin itse hommata. Mites tuossa R&Gssä menee kilvenvalo? Tuleeko siinä uusi mukana vai toimiiko vanhalla?
Tuon lisäksi listalla on varmaankin Akran slipari, joku passeli huggeri, Beowulffin jäähdyttimen suojus, GiPron näyttö sekä SW Motechin sliderit. Noita nyt alkuun ainakin pyöritelly.
Kawasaki ZZR 1400 -13 ex: Honda CB1000RA -11, Honda CB600F Hornet -09
Mulla tuli ainakin valo mukana
suzuki m18oor 10
ex honda cb1000r 11
ex suzuki m1800r 07
ex yamaha fz1-s 10
ex yamaha fz6-n 09
ex yamaha xt660x 10
ex yamaha r6r 08
Miten on jos laittaa esim. tuon pään tai hyperlow:n niin mahtaakko tarvita commanderia??
ok hyvä.
Oletteko lankarullat pistänyt takapäähän vai mitä virittelyjä tuo kaipaa, että normaali kaksipuolinen huoltopukki pelittää takapään nostoon?
Kawasaki ZZR 1400 -13 ex: Honda CB1000RA -11, Honda CB600F Hornet -09
Ketjujen rasvaamiseen tms. huoltoon riittänee sopivan kokoinen putki tai tanko, jonka voi työntää taka-akselin läpi, kuten ylläolevassa kuvassa on tehty. Renkaanvaihtoa varten pitänee olla yksipuoleinen huoltopukki.
Nyt kävi niin, että nakufillari lähti talvea vasten vaihtoon ja tilalle tuli -08 R1.
Mainittavista osista jäi yli Ixilin väliputki katin tilalle ja Puigin tumma touring-pleksi jos jotakuta sattuisi kiinnostamaan.
Molemmat osat olleet alle 1tkm kiinni pyörässä. Katin korvausputkeen tulee mukaan paketin mukana tulleet kiristysklemmarit
Kuvista linkit alla.
http://imageshack.us/photo/my-images/651/ixilhuilu.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/43/puigpleksi.jpg/
Yv:llä tavoittaa
-Jefu
ent. Yamaha R1 -08, Honda CB1000RA -11, Honda CR 125R -00, Kawasaki KX 80 -99, Honda XR 80R -00, Honda Monkey eKr.
Vamos MC Helsinki
Joulupukki tuli ajoissa eli palikat kasassa kesää varten
- Akrapovic titaani slipari
http://www.lingshondaparts.com/produ...___08f88mfn900
- Akrapovic pakoputken suojus
http://www.lingshondaparts.com/produ...___08p69mfn900
- Evotech Performance kilpiteline, vakiovilkuilla mennään ainakin aluksi
http://www.evotech-performance.com/h...der-eliminator
- Beowulf jäähdyttimen suojus
http://www.beowulfuk.com/proddetail.asp?prod=H020AB
- Smoto Hugger
http://www.shamighmoto.co.uk/index.p...0r/hugger-2008
- SW-Motechin Frame sliderit
http://shop.sw-motech.com/cgi-bin/co...typid=80560830
- R&G lankarullat taakse
http://www.rg-racing.com/browseBike/.../SS0027BK.aspx
Kawasaki ZZR 1400 -13 ex: Honda CB1000RA -11, Honda CB600F Hornet -09
Keväällä saattais olla aftermarkettia kaupan... Akran 3/4 ränni (titaani), V commanderi 2 bikefoxin kartalla, dynojetin shifteri, k&n Suodatin, puig pro kaatumatatit, puig huggeri (carbon look), R&G tail tidy, Honda seat cowl (musta), Cb1000r säiltyspeitto, minivillkusetti sis. releen ja johdot, sisälokari (honda) Yksipuolinen huoltopukki (bikelift), GiPro vahdenäyttö (sin), Yms...... jos työtilanne ja olosuhteet sallii, niin pyörä vaihtuu johonkin käytännölisempään....
Edit: ensikesäkin mennään cb:llä , joten toistaiseksi osat ei ole enää kaupan.
Viimeksi muokannut: Velmu84; 09.01.2013 klo 12:49.
Yamaha T7 World Raid -22
Honda CB1000RA -10
Onko kukaan tehnyt itse venttiivälysten tarkistusta/säätöä CB:lle? Onko paha homma untuvikolle ja mitä erikoisvälineitä tarvii?
Honda CB1000R -09
Ei ole minun pyörässäni kilometrit vielä lähelläkään niitä lukemia, että kyseisiin hommiin olisi tarvista alkaa mutta jos pyörä vielä omistuksessani sen hetken koittaessa on, epäilemättä minä senkin työn itse teen.
Momenttiavainta erikoisempaa työkalua en muista tarvinneeni missään aiemmassa pyörässä. Nähtäväksi jää, tarvitaanko tässä pyörässä. Ei venttiilin välysten tarkistaminen ja säätäminen mikään erityisen vaikea homma ole mutta huolellisuutta se vaatii. Jonkinlainen opaskirja tai -pdf olisi paikallaan. CBF1000:n ohjekirjakin saattaa venttiilien säätämisen osalta käydä, olen ymmärtänyt, että R:ssä on sen kansi, ei CBR:n.
Tuossa aiemmin taisin ehtiä mainostamaan pyörän vaihtoa. Noh, hommahan ei ny menny ihan käsikirjoituksen mukaan, vaan vanha lojaali ratsu sai jäädä talliinNyt talven aikana kuitenkin alkanu muutamat asiat pyörässä tympimään, ja pakkohan sitä öhlinssiä oli laatikollinen tilata ja samalla kilpiteline vaihtui säädettävään... Onkos muut haitahtuneet talven aikana "turhuuksiin" ??
Yamaha T7 World Raid -22
Honda CB1000RA -10
No omat kamat tulikin jo tuolla mainittua ja eilen kävinkin hakemassa alkuperäisen putken ja kilpitelineen liikkeestä pois kun uudet asenneltiin paikalleen.
Ei tässä pyörään varmaan enään tule uusia kilkkeitä ennen kesää hommattua mutta varustepuolelle jotain (nahkan päälle sadetakkia ehkä, windstopper paitaa jne).
Seuraava homma olisikin sitten heti kun pyörän saa niin pistää nuo jousituksen-säädöt kohalleen ja ruuvata vielä parit tarvikkeet kiinni. Tuolla ainakin jotain oli mistä voisi lähteä liikkeelle http://www.sportrider.com/bikes/146_...#ixzz2GnoUXogc ja taisi tässäkin ketjussa vastaavia säätöjä olla. 88kg + kamat ja satunnainen matkustaja-säädöt pitäisi saada viriteltyä.
Kawasaki ZZR 1400 -13 ex: Honda CB1000RA -11, Honda CB600F Hornet -09
Koska edelliesn omistajan jäljiltä taka-istuin puuttui ja oli korvattuna vain muovilipareella pitihän siihen matkustajalle istuinta ruveta hankkimaan.... No arvatahan saattoi että Suomesta kysyttyäni siirtyi hankin kohden nettiä ja sieltä sitten sorruin tilaamaan taka-matkustajalle uuden istuimen alcantaralla verhoiltuna ja sitten saman tein myös itse kuskille samaan väritykseen ja tyyliin sopivan... Liekö turhempaa härpäkettä pyörään olemassakaan
No ainakin nyt ensi kesänä saa sitten taakse tuon kanssaeläjän kyytiin![]()
Noniin... Ulkomaan "hipo" partsit saapui
Made in Sweden![]()
Viimeksi muokannut: Velmu84; 23.01.2013 klo 18:16.
Yamaha T7 World Raid -22
Honda CB1000RA -10
Ei, olivat ihan hondan omia. Sekin yllätti että ovat moisia tehneet, niin sortuihan siihen sitten. Ihan kiva muuten mutta Hondan keltaisen brodeerauksen väri saisi olla jotain hillitympääSe mikä arvuuttaa on että mitenhän kestävät vettä ilman räikeitä kasvustoja pinnassaan... vähän tuli fiilis että nämä on tarkoitettu ajoon kuivalla kelille henkilölle joka säilyttää pyöränsä sisällä hallissa... no itselläni vain katua ja parkkiruutua tarjolla, niin sittenpä näkee
![]()
Jep jep, voi olla että on ns kuivankelin kamaa, tai anakin vaikuttaa siltä. Ny joudut käydä aina iltaisin peittelemässä![]()
Nii ja tuli askarreltua Öhlinssin taakse...
https://dl.dropbox.com/s/qcn020go8h7...57.01.jpg?dl=1
Viimeksi muokannut: Velmu84; 26.01.2013 klo 12:55.
Yamaha T7 World Raid -22
Honda CB1000RA -10