Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12
Tulokset 31:stä 41:een 41:sta
  1. #31
    Lainaa (baritoni @ Huhti. 21 2009,09:16) kirjoitti
    Lainaa (Makaroonimopo @ Huhti. 21 2009,09:13) kirjoitti
    Karjaalainen naismotoristi kaatoi liukkaalla tiellä moottoripyöränsä tarkoituksella välttääkseen vastaantulijan kaistalle ajautumisen.
    Luin tän monta kertaa mutta en kyllä oikeastaan millään keksi mitä ihmettä tuossa on oikeasti yritetty. Miten kaatamalla estetään ajautuminen toiselle kaistalle? * Pyörää voi ohjatakin niinku. *

    Erikoista.
    Yes! It's a woman!


    636 -06
  2. #32
    Lainaa (Zip @ Huhti. 22 2009,14:10) kirjoitti
    Yes! It's a woman! *
    Kun perusnainen kohtaa liikenteessä pahan tilanteen, mikä vaatii voimaa ja rohkeutta, että siitä selviäisi, niin perusnainen ei tee mitään vaan antaa tilanteen viedä mukanaan ja toivoo, että joku isompi ja vahvempi tulis ja tekis ratkaisuja ja auttais. Tämän takia meillä on niitä 'ajoi kuudestakympistä loivassa mutkassa ulos' -uutisia. Ei perusnainen todellakaan kaada pyörää tarkoituksella, kun sehän vaatis omaa toimintaa ja riskinottokykyä ja siinä voi vaikka vähän sattua ja olishan se noloa käyttää voimia kun se ei ole ollenkaan naisellista. Perusnainen ei myöskään mokattuaan selittele tekemisiään tarkoituksellisina tai hallittuina, vaan puolustautuu sukupuolensa taakse ja toteaa, että ei voinut mitään, sieltä se tuli ja sinne se meni, enkä mä oikeen ymmärtäny enkä voinu mitään jne..

    Sitten on olemassa niitä naisia, ketkä hallitsee näitä perinteisesti miehisiä taitoja (kuten ympäristön hahmottaminen liikenteessä) ja niissä ollaankin sitten parempia kuin miehet keskimäärin. Jos nainen sanoo, että teki hallitun kaadon, niin sitten se sellaisen teki, huolimatta siitä että osa miehistä tässä maailmassa ei siihen pysty. Ihan vaan ton naisen kommentin vuoksi mä uskon, että se teki just sen, mitä tilanne vaati.
    Sinisiä kirjaimia --> Harmaita kirjaimia
    Honda CBR600RR -08 --> Honda CRF250L -13
  3. #33
    Ja tapahtunu mikä tapahtunu hyvä ettei käynyt kummemmin..
    Se voi olla, että siinä on iskenyt paniikin poikanen ku vastaantulevien kaista lähenee ja silloinhan sitä saattaa pyrkiä mahollisimman nopeesti eroon siitä moposta dunno..
    Kun on korviaan myöten k*sessa, on parempi pitää suunsa kiinni..

    ****

    Oli GSX-750-F - nyt pelkät jalat alla..
  4. #34
    Lainaa (premier @ Huhti. 21 2009,09:16) kirjoitti
    Taas kerran kuitenkin pakko hymähtää tuolle "tarkoituksella pyörän kaatamiselle"
    Jos se on joku uusmotoristi joka on hyväuskoisuuttaan uskonut autokoulussa hourailtuja juurikin hallittua kaatoa koskevia horinoita. Kovasti kehuttiin tehokkaaksi pysäytyskeinoksi.

    90-luvun alussa muistan moista horinaa autokoulussa kuulleeni. Jos en ihan dementoitunut ole niin taidettiin jopa patistella asiaa jonnekin syrjäiselle hiekkakentälle harjoittelemaan.

    Oppilaiden ilme oli tämä
    En harjoitellut.
  5. #35
    Lainaa (kane80 @ Huhti. 21 2009,10:20) kirjoitti
    Lainaa (nuunii @ Huhti. 21 2009,10:07) kirjoitti
    ...ajettu suoraa ja mutkan lähestyessä havaittu tie niin liukkaaksi että kurviin ajaminen kaistalla pysyen arvioitu mahdottomaksi ja heitetty ankkuri?

    Tässäpä lienee yksi oiva esimerkki.
    naismotoristi osasi toimia oikein, referaatin perusteella.
    Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!! )
  6. #36
    Lainaa (jannep @ Huhti. 22 2009,01:15) kirjoitti
    Ensin polkaistaan oikealla jalalla takajarru lukkoon ja sitten vedetään itsensä vasemmalla kädellä stongasta vetämällä eteen ja ylös samalla kun kaatumisen alettua potkaistaan oikea jalka taakse ja ylös ettei se jää alle. Pyörä kaatuu oman mahan alle.

    Näin lätsähdetään kaatuneen pyörän päälle makaamaan ja odotetaan että vauhti pysähtyy.

    Stongasta veto kaataa pyörän koska takapyörä on lukossa.

    Ettekö te kokeilleet tätä pienenä mopolla lumella? Taittuu alle ihan näpsäkästi. Lähinnä voi polttaa itsensä tai vaatteensa pakoputkessa, mutta ei kovin helposti paitsi 70 -luvun solikassa jossa oli yläputki, mutta vain jos kaatoi vasemmalle puolelle. Siksi juuri oikea kylki alas, vaikka takajarru on oikealla. Eikä pyörä mene yli, kun jää itse painamaan sitä tankkia maahan.

    Liian pitkä polkaisu laittaa mopon pyörimään, eli heti päälle kun takapyörä lähtee alta ja jalka pois jarrulta ja ylös. Tuo stonga laitaan kaataa pyörän saman tien kun takanen on irti.

    Jäisellä tiellä on minusta parempi vetää kyljellään lumipenkkaan kuin ajaa pystyssä mäntyyn.
    jannep:kin on sitä näemmä harjoitellut. on liukkaalla joskus paras konsti pysäyttää pyörä. säästää lihaa ja luita. metallia ja muovia vain palaa. rahan ohella.
    Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!! )
  7. #37
    Lainaa (Talttapää @ Huhti. 22 2009,15:35) kirjoitti
    Lainaa (premier @ Huhti. 21 2009,09:16) kirjoitti
    Taas kerran kuitenkin pakko hymähtää tuolle "tarkoituksella pyörän kaatamiselle"
    Jos se on joku uusmotoristi joka on hyväuskoisuuttaan uskonut autokoulussa hourailtuja juurikin hallittua kaatoa koskevia horinoita. Kovasti kehuttiin tehokkaaksi pysäytyskeinoksi.

    90-luvun alussa muistan moista horinaa autokoulussa kuulleeni. Jos en ihan dementoitunut ole niin taidettiin jopa patistella asiaa jonnekin syrjäiselle hiekkakentälle harjoittelemaan.

    Oppilaiden ilme oli tämä *
    En harjoitellut.
    Kyllä minäkin olen sanut samaa oppia ja muistini kertoo, jo kaatuu tai joutuu kaatamaan ´pyörästä irrottaudutaan vasta sen kaaduttua ponnistamalla pyörästä pispäin jolloin oma liukumisnopeus pienenee huomattavasti.
    Opetusvuosi oli 1988 ja keskustelua syntyi silloin moottoripyöräilyn vaarallisuudesta.

    Kyllä minäkin silloin uskoin opettajaa, enhän ollut kokeneemmen opeista aiemmin kuullutkaan.

    FZ6S S2 -09/08
    diversion 600s -98
    NX 250 -95
    rd 125 -?
  8. #38
    Vaikea ottaa kantaa tietämättä koko tilannetta.
    Mielestäni mutkateillä ei tehdä "hallittua kaatoa": välttääkseen ajautumisen vastaantulijoiden kaistalle.
    Oikealle kaartuvassa kaadutaan vastaantulevan auton eteen...
    ja vasemmalle kaartuvassa ollaan itse väärällä kaistalla, eikä siis olla ajautumassa vastaantulijan kaistalle .

    Kantti (kanttaus/pito) loppunut kesken, eikä sellaisessa kaadossa voi olla mitään hallittua *sori*.
    Pöpelikköön tietenkin voi vetäistä tahallaan väistääkseen.
    En usko mihinkään "hallittuun kaatoon", tahallinen paniikkiratkaisu välttääkseen törmäyksen voisi mielestäni olla mahdollinen...

    Pääasia ettei tarvita kynttiläketjuja
    Mukava ku pukama...eiku mukana

    Mei tö iiköls SKRIIM!

    The Mocamaster

    Koska kortti ja leipä
  9. #39
    Lainaa (kawabata @ Huhti. 22 2009,16:11) kirjoitti
    Lainaa (kane80 @ Huhti. 21 2009,10:20) kirjoitti
    Lainaa (nuunii @ Huhti. 21 2009,10:07) kirjoitti
    ...ajettu suoraa ja mutkan lähestyessä havaittu tie niin liukkaaksi että kurviin ajaminen kaistalla pysyen arvioitu mahdottomaksi ja heitetty ankkuri?

    Tässäpä lienee yksi oiva esimerkki.
    naismotoristi osasi toimia oikein, referaatin perusteella.
    Toimi oikein ja veti turvalleen? Kannattaisiko kuitenkin ensin yrittää pysyä pystyssä ja kääntää? Mikä liukas, kuskihan vain luuli, että oli liukas. Iso iiiiik ja pyörä nurin, mitä järkee?

    Jostain syystä se seuraava auto pysähtyi ihan ok ja perässä tullut perään ajanut moottoripyöräilijäkään ei ilmeisesti havainnut mitään omituista kelissä, kun ei saanut edes etupyörää alta jarrutettua. Faktoista ei juuri ole tietoa eikä pyöräkään kaatamatta vauhdissa kaadu. Outo juttu.

    Joka tapauksessa, jos joku beginner näitä lukee, unohtakaa "hallittu kaataminen".
  10. #40
    Lainaa (Tuppervaari @ Huhti. 21 2009,20:32) kirjoitti
    Lainaa (chainese @ Huhti. 21 2009,19:07) kirjoitti
    Miten pyörä kaadetaan hallitusti oikealle kyljelleen? Jos takajarrulla, niin jalkahan sinne jää väliin.... Ja ei kai se vauhdissa muuten kaadu ku kumit alta lipsauttamalla. Taitava motoristi ollu, minä en ainakaan osaa kyseistä manööveriä, eikä ollu pärrä koulussa puhetta. Pitäsköhän tota harjotella?
    ei tästä nyt kovin hirveitä aikoja ole ku kyseistä hommaa pidettiin erittäin tarpeellisena taitona. opetettiin ihan telkussa asti.

    ajoilta ku tiet oli sannalla piparit mieles eikä jarruissa.
    ps..
    katos se olikin oikealle kyljelle..liekkö väärinkäsitys.
    itteasiassa -99 kun ajoin mp -kortin, opetettiin vielä autokoulussa, että tarvis osata kaataa mopo hallitusti ja potkia moposta eroon ja ja ja vaikka mitä... Eivät suostuneet opettamaan
    HD Electra Glide Ultra Limited
    Tempore Nihil Sanat
  11.  
  12. #41
    Jos kaatuu ei pyörästä varmaankaan kannata pitää kiinni vai?

    Hyvä että ei opeteta "harhaoppia" enää.
    FZ6S S2 -09/08
    diversion 600s -98
    NX 250 -95
    rd 125 -?
Sivu: 2 / 2:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 12