Tulokset 1:stä 11:een 11:sta
  1. #1
    mikäs mahtaa vaivata cebariani ku rupee nykiin kun kierrokset nousee yli 5000? muuten ei mitään mutta ajossa se rupee nykiin. -99 vuosimallia ajettu noin 46000 ja vaihdoin öljyt, tulpst ja ilmanputsarin noin 500km sitte. parisataa kilsaa sitte rupes oireileen ja katoin tulpat uusiks mutta kunnos olivat. oliskohan ilmanotossa jotain häikkää? ottaa kierrokset normaalisti paikalla kierrättäes ja käyntiin lähtee hyvin. muuten toimii mutta rupee toi nykinä ottaan kaljuun. antakaas vinkkiä mitä kannattaa ekana ruveta repiin auki ettei koko mopoa tarvi purkaa.
    möykky
  2. #2
    Bensan saannissa/kaasareissa sontaa? tankkiin jotain putsausainetta/sinolia, ja sit kun ei sekään auta niin auki ja putsausta..ehkä.



    KTM 690SM
  3. #3
    Kannattaa tarkistaa bensahanan toiminta ainakin vanhemmissa malleissa se toimii alipaineella.
    #313
  4. #4
    Yleensä scheiße ei päädy pääsuuttimeen vaan tyhjäkäyntipuolelle joten bensansaantiongelmaan tuo viittais.
  5. #5
    Kaasareiden tyhjennys, masinolia tankkiin... Kuten tuossa aiemminkin sanottiin, ni jotain roskaa siellä kaasareissa vaikuttais olevan.
    GSR 600 -06
    XV 535 -92 Projekti
    ---------------------
    SV 650 S -03
    CB 500 -99
  6. #6
    Mulla oli mielenkiintoinen ja hyvin samankaltainen oire -91 tonnisessa cebarissa.

    Paikallaan otti kierrokset hyvin ja kakisematta, mutta ajossa suurinpiirteinen noissa kiekoissa hyyty yhtäkkii.

    Noh, putsattiin huollossa tties mitä eikä ongelma vaan poistunut.

    Lopulta hokasin syyn, pyörä oli saksan tuonti ja paikallaan jotkut heppobekkerin laukkutelineet.

    Laiton sivutellinkeihin givin isot laukut jotka muodosti "tuulirännin" sinne sivuila oleviin ilmanottoaukkoihin.

    Aina kun otti laukut pois niin pyörä pelas, mut hyyty het kun laitto takas.

    Korjaantu asentamalla givin omat tellingit.

    Sai sitä huoltomies hakea vikaa kun ei tietenkään ollut laukut paikallaan korjaamoon viedessä, varmaan epäili mua jo vainoharhaseksi
    MP-Rata
    www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
  7. #7
    Nou hätä, koettu on
    Vaihda bensansuodatin mikäli sulla siinä semmonen on.. sit kaasarit tyhjäksi ja tenua tankkiin ja taas menee kun uusi
    - Jännittää sanoi mummo kun kahvimerkkiä vaihtoi-
    - Honda CBR XX -99
  8. #8
    Jos siellä kaasareissa paskaa on niin tuskin se masinolilla lähtee, kaasarit osiksi ja puhdistus huuhtelee vielä tankin ja uus bensaputsari niin takuulla toimii
    GSX1000R K7
  9. #9
    joo ei mitään hätää enään. rupes jo pelittään. kiitosta vaan
    möykky
  10. #10
    Lainaa (Mister R @ Huhti. 16 2009,20:03) kirjoitti
    Jos siellä kaasareissa paskaa on niin tuskin se masinolilla lähtee, kaasarit osiksi ja puhdistus huuhtelee vielä tankin ja uus bensaputsari niin takuulla toimii
    Ei roskat lähde niin, mutta vesi lähtee, mikä aiheuttaa samanlaisia oireita kun roskatkin. tunukki, mistäs se häiriö johtu?
    GSR 600 -06
    XV 535 -92 Projekti
    ---------------------
    SV 650 S -03
    CB 500 -99
  11.  
  12. #11
    ajetaan vika pois
    möykky