kävin hakee bilteman salkun...asiallinen paketti
-Honda CB750 vm.-75
-Suzuki GSX-R 1000 K8
-KTM 690 enduro 08
-kawasaki zx-6r 04
-honda nsr 125 91
-yamaha yz80 92
-helkama ax 91
Tällä mennään. Tuumasena tietenkin(harttana @ Huhti. 14 2009,13:16) kirjoitti
Autoa (sillo ku sellanen viel oli) ostin saksan siwan jonku ison sarjan. Hyvin palveli vuosia sekin setti.
Onko kukaan kokeillut Würthin lenkki/hylsysarjaa, joiden samat koot käyvät sekä tuumaisille että metrisille? Luulin aprillipilaksi mutta myyjät vakuuttivat, että ne on pykälletty sillä viisin että käyvät. En ehtinyt perehtymään tarkemmin. Biltemassa taitaa olla vastaavia myynnissä huomattavankin paljon etullisemmin.
Ei vaan oo pemarissa tuumapultteja
Iku
Mitään en yritä mutta parhaani lupaan
Itsella tuo bilteman satsi, ainoastaan kaksi osaa on menny rikki, salkun sulkijat ja palapidike.
Kaverilla on kaksi satsia noita (puoliskolle oma, ei tartte tapella kuka on taas hukannu sen ja sen avaimen), ja samat viat.
Ostin biltemasta erillisen palanpidikkeen joka onkin sitten kestanyt (rakenne erillainen).
itellä on natsi-siwan 125-osainen sarja joka maksoi huimat 45eukkoo.. eikä oo mitään moittimista
käytössä:
Honda VT1100 ACE
vanhat:
Yamaha FZR600
Honda CB750 SevenFifty
Honda XL600V Transalp
Yamaha FJ 1100
Suzuki TS250
Suzuki DR600
Suzuki GSX750F
Yamaha XT600
Yamaha XTZ660
Honda VTR1000f
Honda VT750 ACE
Mulla on sekä Bahcon että Bilteman kiintoavaimia ja epäilen että olis tehty samassa tehtaassa,ovat merkkiä lukuunottamatta identtisiä.
Olen ollut myös tyytyväinen bilteman työkaluihin,mutta nuo muovirasiat ovat p.rseestä.
Bahcoa on vaan ainakin kahta eri sarjaa. Harmaa ja oranssi sarja on sitä kiinatavaraa, belzer bahco/sandvik on sitten ihan eri juttu laadullisesti. Ei no halvatkaan mitään paskoja oo, mutta ero tuohon belzeriin on todella suuri. Jo tässäkin topicissa aikaisemmin mainittu SATA vaikuttaa kyllä hyvin asialliselta satsilta ikuisine takuineen.
MB C220 CDI
Ducati SS1000
KTM Superduke
Minkäs verran hintaa tuollaisella laatikolla oli?(Jassu @ Huhti. 15 2009,14:41) kirjoitti
Suzuki GSX-R 1000 K7
Hintalappu oli jotain 1200e muistaakseni, mutta noita sai reilusti halvemmalla ainakin tuon yhden erän aikaan...(teude @ Touko. 09 2009,16:52) kirjoitti
Pyörätön motoristi...
Exät: KTM 690 SMC, kilvetön Yamaha YZF-R6R, BMW S1000 RR, Suzuki GSX1300R Hayabusa, Yamaha YZF 600R Thundercat
Mua vitutti ne muovipaskat kans, joten vaihoin ne toisiin muovipaskoihin *(JariS @ Touko. 09 2009,16:02) kirjoitti
http://www.ip.fi/~scuuba/org/biltsun...malaatikostot/
http://www.biltema.fi/osteri....e=19845
Ainoo huono puoli noissa on toi suht hepponen saranointi, joka ei varmaankaan kestä kovaa paiskomista. Mut mulla noi on ny kulkenu mukana pari kolme vuotta, joten toisaseks ei valittamista. *
Ja noi muut pikku laatikostot on kätsii ku purkaa mopo enemmän osiin nii on helpompi muistaa seuraavana päivänä/viikkona mikä ruuvi meni mihinkin.
"Eihän sitä tietoa .orgin kuskeille kannata tarjota, ne kun tietävät jo kaikesta kaiken."
KAMASAN sarjoja käyttänyt 15v ja nykyiset räikät varsinkin huippuja muihin verrattuna.
Mutta saa voidella ja pudistaa ja takuuseen vaihtaa useasti vanhempiin karkeammalla hammastuksella oleviin jos vertaa.
BILTEMAN Mustareunaiset on ainakin kaverillani jus samoja kuin kamasalla oli ennen. Metalliseoksesta en tiedä kun en ole niin "hifistelijä".
Kaikki ed. mainitut mielestäni hyviä ja ihan laadukkaita ja jokaisessa puolensa.
Kiinnostuin poikani ja reissu huoltoihin Polon sarjasta.![]()
FZ6S S2 -09/08
diversion 600s -98
NX 250 -95
rd 125 -?
Täytyisi hommata kompakti ja mahdollisimman yleispätevä työkalusatsi mopo- ja k*tiloremontteja varten.
Bilteman sarjaa on jonkin verran kehuttu, mutta sen sisältämät työkalut eivät oikein vastaa tarpeitani.
Kävin tutkiskelemassa tarjontaa IKH:ssa ja Motonetissä ja ne molemmat myyvät samaa IKH:n satsia hintaan 139 €. Tuosta 128 -osaisesta paketista löytyy myös pihtejä (linjapihdit, kärkipihdit ja siirtoleukapihdit) joita biltsun sarjassa ei ole. Sarjan hylsyt näyttivät olevan monikulmaista mallia. Onko tuo etu vai haitta?
Miten IKH:n työkalujen laatu vertautuu muihin saman hintaluokan kilpailijoihin? Onko vielä muita "budjettivaihtoehtoja" tarjolla...?
Bauhausin työkalukokoelmat käyvät lähinnä talon remontointiin...
Itellä on joskus muuan vuosi sitten ostettu n. 250 euron Bahcon hylsysarja. Yhtään osaa en ole saanut rikki tai edes kulumaan, vaikka välissä melkosilla jatkopalaviritelmillä olen voimalla vääntänyt. Oulun kärkkäiseltä saa samaa sarjaa johonkin karvan alle 250 euron hintaan, voin suositella. Elinikäinen takuu.
Biltema on puolet halvempi ja siinä taitaa olla enemmän paloja. Varmasti riittävän hyvä jos ei työkseen huoltoja tee.
Suzuki GSX1300R Hayabusa -05
Suzuki RF900R -94
Eipä mikään ihme, ruotsalaisia firmoja molemmat, ehkä tulevat samoilta kaukoidän valmistajilta kumpikin? Ei Kamasallakaan taida mitään omaa valmistusta olla.(1tipi @ Touko. 10 2009,17:09) kirjoitti
Bilteman kalut riittää ihan hyvin harrastekäyttöön, ja voi ostaa vaikka erikseen just ne mitä tarttee, ei ole pakko ostaa mitään isoa sarjaa kerralla. Takuukin pelaa hyvin. Yleensä noita hukkuu enemmän kuin särkyy...
"If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're probably right..."
Iteltä löytyy sekä ihk:n ja tuo bilteman mustareunainen räikkäsatsi. Bilteman räikkä on kyllä paljon jämerämmän oloinen kuin tuo ihk:n.(zed @ Touko. 24 2010,20:16) kirjoitti
Joten ääni ehdottomasti biltemalle..
Hidas ollakseen nopea.
Suzuki GSX-R 1000 K6
Kaveri sanoi, että autokorjaamo käytössä Bilteman sarja kestänynyt paremmin, kuin Kamasan. Kertonee, että hyvää laatua nuo Bilteman "kalleimmat" sarjat.
FZ1-S abs 2008
Kawasaki ER-6F abs 2009
Suzuki SV650 2000
Suosittelen käydä tarkistamassa paikallisen Clas Ohlsonin valikoiman. Itse muutamia vuosia käyttänyt Cocraft merkkistä settiä. Kompaktin kokoinen, kestävä laatikko ja kulkee näppärämmin mukana kuin tuo Bilteman setti (siitäkin kokemuksia). Noista kahdesta mieluummin ostaisin tuon Cocraftin setin.
Clas Ohlson
- Pasi
Jassulla taitaa olla jossain kuva meikäläisenkin korjaustyökaulusarjasta... Se on ihan ehdoton setti jos esim kaatuneen pyörän katteita alkaa korjaamaan.(Jassu @ Huhti. 15 2009,14:41) kirjoitti
Sen lisäksi se bilteman sininen laukku on ollut korjaushommissa tiellä.
The Korjaussarja
E: Löysin itseasiassa itsekin.
Moottoripyörät ovat kuin tyttöystäviä. Moottoripyöriin vain panostetaan enemmän aikaa ja rahaa..
Kyllä ne kestää, jos malttaa jättää ne liikennemerkkitolpat rauhan kun jatkovartta etsii, eikä ammatikseen ruuvaa.
Oma Kamasa täytti juuri 25 vuotta, jenkaa väännetty varmaan maapallon ympäri. Muovilaatikon klipsit rikki ja tasapäinen ruuvaripää lohjennut (ehkä liian kovaksi karkaistu).
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
T-väännin on niissä sarjoissa kahden metrin jatkovartta varten. Sillä alkuun liikkeelle ja loput räikällä. Yleensä ne alkavat taipumaan ennen katkeamista ja saa lekalla suoristeltua. Jos käyttää jatkoa hylsyn ja avaimen välissä, niin se sitten napsahtaa siististi poikki. Momettiavain ei kans sovi väkivaltaiseen avaamiseen. Onneks toimii vielä kiristyssuuntaan.
Kaikkia työkaluja voi ostaa erikseenkin, eli siinä sarjassa ei *tarvitse olla kaikkea tarvittavaa. Itse suosisin semmoista, jossa on 3/8 kokokin mukana. Kannattaa hommata myös räikkälenkkisarja, mutta sitä ei sitten pidä lainata mihinkään. On yllättävän vaikea saada takaisin.
En voi suositella piilteemaa ja sen enempää en kommentoikkaan(bugbear @ Huhti. 13 2009,20:45) kirjoitti
Mut tuo sata sarja on loistava! Ollut ahkerassa käytössä 5vuotta ja toimii
![]()
+1
gsx-r 1000
kawasaki zx6rr kilvetön
10 vuotta olen Bilteman 3/8 räikkäsarjalla ropannut (alkaa varmaan takuu olla ummessa), eikä pahaa sanottavaa. Toinen samanlainen sarja on mökillä, siitä joutui räikän mekanismin avaamaan ja voitelemaan, ei tykännyt uimalenkistä, vaan lakkasi toimimasta.
1/2 tuuman sarjat on prätkäkäytössä melko turhia, pyöränakselit ja eturattaan saa melkein paremmin avattua/kiristettyä lenkkiavaimilla.
Momenttiavain sen sijaan on jotain muuta kuin mallia Biltema, sen hinnalla olis saanut varmaan tusinan noita Bilteman avaimia.
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
Eli et ilmeisesti ole lukenut tekniikan maailman momenttiavain testiä. Biltema oli ykkönen 1/2 koossa myös hinta oli halvin.(ts18056 @ Touko. 26 2010,21:14) kirjoitti
Kawasaki zx-10r
Elin-ikäinen takuu ei toimi enää,jossain tuomioistuimessa aikoinaan kielsivät sanan käytön, maksimi muistaakseni 40 v jota saa markkinoinnissa käyttää. Ja kenen elin-ikä se sitten olisi jos ostaja liukuu saippuan kanssa ammeen reunaan ja röyhtäisee viimeisen kerran,ja tuote oli ostettu just eilen?(bugbear @ Huhti. 13 2009,20:45) kirjoitti
![]()
You gave me a curse, Holy fathers, I give you a blessing: "may your conscience be as clear as mine and may you be as moral and religious as I"
Ja vaikka ma laps olen pieni vain,
niin jumalten riemut ma juoda sain
ja juoda ne täysin siemauksin -
niin riemut kuin murheetkin.
sehän on tietenkin sen työkalun elinikä, eli kun työkalu menee rikki, niin takuu raukeaa samalla(Bali Sunset @ Touko. 26 2010,21:53) kirjoitti
![]()
![]()
-Honda CBR 600F -98
Olen kyllästynyt noihin katkeaviin muovilirpakkeisiin salkun lukkoina.
Onkohan olemassa sellaista satsia, jonka salkussa olisi kestävä sulkumekanismi? Muutenhan muovisalkku on kätevä, heti näkee jos joku pala puuttuu kun on nappaamassa reissuun mukaan.
Tuo Clas Ohlsonin salkku näyttäis sellaiselta, mutta siinä satsissa ei ole ruuvari- eikä torx-sarjaa.
Juurikin oman mopon työkalusarjan koonnu noista bilteman "paremmalla takuulla olevista" osista. (Ei oo takuuta tarvinnu)(Utah @ Touko. 25 2010,10:17) kirjoitti
vain tarvittavat hylsyt, jatkot ja muutama räikkälenkki ja sopiva hylsy sovite räikkälenkkiin- ei tartte erikseen räikkää.
Myös muut satsit on kerätty "irto" osista, esim hylsy/6k/torx satsit pidike kiskon kaa jne.
Hyvin ovat sen kestäneet, ei vaurioita, ei kulumisesta tulleita painumia/jälkiä. Ja sen verran tarkoilla mitoilla ettei oo tullu vastapuolellekaan vaurioita sen takia.
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Motonetissa oli 8-osainen satsi (8-19mm) näitä 50 €:lla. Ostin firmalle.(s&s @ Touko. 26 2010,09:25) kirjoitti
Motonetistä parivuotta sitte ostin ison hylsysetin, lootassa iso ja pieni räikkä sekä pirusti hylsyjä, emmuista kokoja tähän hätään. Setillä tehty useempi auto ja pyörä remppa eikä mikään ole vielä pettäny. Emmuista oliko joku pitempi takuu noilla vai ei, ei taida ees merkkiä lukea missään![]()
-Z-