http://www.motorcycle-usa.com/27/256...irst-Ride.aspx
Moto.it
http://www.moto.it/prove/supersporti...mparativa.html
Bmw tehot menneet ehkä hieman alakanttiin Italo pelien eduksi![]()
![]()
http://youtu.be/qRWeufhzMhY
http://www.apriliaforum.com/forums/s...nValley-Racing
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
Joko tuli uudet RSV4:set ostajille? Aprilia Finland mainosteli FB:ssa että ois pyörät saapuneet.
Eipä tullut vielä. Olivat "vahingossa"laittaneet Italiasta tulemaan kaksi RSV4 RR ilman race packia. No viikon vääntämisen jälkeen lupasivat laittaa kaksi race packilla tulemaan. Odotus siis jatkuu edelleen 2-3vk?!
Ilmeisesti kauppa on lähtenyt paremmin käyntiin(verraten viimevuosiin), kuin tehdas oli kuvitellut..
Sivulta 94 eteenpäin artikkeli RSV4 RF:stä
http://cyclenews.uberflip.com/i/5175...ssue-21-may-27
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
BMW HP4 VS APRILIA RSV4 RF 2015 Catalunya
https://youtu.be/XQ3GkdZKgfU
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
Uusimmassa MCN:ssä Neil Hodgson testasi pyörät radalla. Ajatuksena "superpole" kierros. Eli mikä näistä on nopein yhdellä kierroksella. Paikkana Alcarras Espanjassa.
1. Panigale R. 1.40.8 "Its typical Panigale, its hard to do a lap time. Its very physical, but I went quicker than
I thought"
2. R1M 1.41.08 " Easiest to ride, electronics holding me back"
3. RSV4 RF 1.41.17 "The RSV did everything ok, but theres not one area where its unbelievably amazing"
Video from MCN comparing the new RF to the Panigale R and R1M:
http://youtu.be/_2QDZNC0vNA
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
No nyt mä vihdoin sain pyörän ja Sumeko vielä hieman hyvitteli Aprilia tuotteilla
20150611_175841.jpg
20150611_175853.jpg
20150611_175021.jpg
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
Kyllä tuo Panigalen kanssa kilpailee kauneimman pyörän tittelistä.Törkeän hieno on!
Ehkä Panigale on vain aavistuksen hienompi, mutta kyllä itsekkin päätyisin tuohon peliin
hinta/suorituskyky huomioiden.
Kiitos ja kyllä toi Panigale on parhaan näköinen pyörä selkeesti. Ajo-ominaisuuksien osalta onkin sitten tiukempi vääntö.
Tattista vaan.. Öhlinsin TTX 36MkII siirtyy, Lightechin jalkatappisarja & kahvat & ketjun säädin, Shorain litium-akku, -1 eturatas, GB Racing koneen suojaa, Techspecsin Snakeskinit, Brembo RC jarrupalat, Motoholdersin etuhäkki, Sebimoton kuitukatteet ja MRAn screen näin alkuun. Kova olisi polte vaan päästä radalle.
Vanhat sliparit ei käy suoraan ja Race Ecukin on vielä vähän auki. Race kartat pitäisi julkistaa parin viikon päästä. Täytyy katella rauhassamitä sitten lisäilee.
Tuono on näillä näkymin jäämässä mulle katupeliksi, joten varmaan siirrän perus Öhlarin RSV4 RR:stä siihen.
Vaimo on mielissään, kun ukolla on nyt kaksi mopoa![]()
![]()
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
Kyllä se on hieno pyörä
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Tämä varmasti hymyillyttää Aprilian ostajia ;)
Kelatkaa kohtaan 20.00 ->
Saksa ei taivu itellä valitettavasti...
https://www.youtube.com/watch?v=JxOo5Q2zj10
Laitetaan tämä tänne, vaikka saattaa olla repost
http://www.motorcyclistonline.com/pe...src=SOC&dom=fb
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Motorcycle.com testiä Jenkki versioilla..
http://www.motorcycle.com/shoot-outs...shootout-video
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
Vahvaa huhua, mutta samassa penkissä käyny Mossan 1199 kisapeli ja -15 RSV4 (vakio), tehot 171 ja 183![]()
OHo....Veistos voisi kertoa kokemuksista![]()
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
No sattuneista syistä ei ole vielä paljon kerrottavaa.Olin Alastarossa 29.6 kauden ekalla ratapäivällä uudella pyörällä. Otin lipun keskinopeesta tarkoituksena ajella vähän rauhallisemmin. Takana oli kuitenkin enemmän ja vähemmän 4 vuotta nakulla rata-ajoa. Eteen uusi SC1 lämppäriin ja menoksi. Ajelin kaksi ensimmäistä kierrosta todella rauhakseen jarrutellen tosi kevyesti. Sitte päätin nostaa tempoa edes vähän lähemmäksi "normaalia". Tästä tokan mutkan(Las Palmasin) keskellä nutulla ollessani tunsin etusen pehmeästi liukuvan alta. Vauhtia ei ollut paljonkaan mutta oikea klipari napsahti samantein juuresta poikki. Jotain huokoista valu skeidaa se oli. Muut vauriot lähinnä kosmeettisia. Onneksi kuidut oli jo kiinni.
Sain sitten lainaksi 51mm kliparit kiitos siitä. Teippiä ja puuhastelua ->pääsin ajamaan päivän viimeisen setin. Joten ei tässä paljoa ole vielä kokemusta RSV4 RR:stä.
Oliko siten syy kaatumiseen jäähtyneessä etusessa vai kallistinko vain liikaa tai sitten molemmissa? En tiedä. Tulihan samalla taas todistettua, ettei vitutukseen kuole.
Verrattuna V4 Tuonoon pyörä suorastaan putosi mutkaan ja tuntui helpomalta avata kaasu ulostuloissa. Säästelin konetta enkä ottanut siitä vielä kaikkea irti. Sen verran kuitenkin kävin ylärekisterissä, että voin sanoa, että voimaa löytyy! Potenttiaalia pyörässä selkeästi kuitenkin on. Rata-ajo on vielä aivan hukassa ja ollaan kaukana Tuonon kyydistä. Harjoitukset jatkuu 18 päivä Alastarossa..
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
To Veistos....OHo
Kärpäsenä taivaalla kun pollarit mittaisi
RSV4 2016
http://www.bike.fi/uutiset/aprilia-r...30-hevosvoimaa
Viimeksi muokannut: Husky510; 18.11.2015 klo 17:55.
Elä elä hyvö mies panikoi turhaa, ei sillä kateudella voita mitää
Pitäis varmaan laittaa talo lihoiksi ja laittaa tollanen RSV4 R-FW W-SBK https://service.piaggiogroup.com/pub...ke&Contafile=1 Olisin aivan tajuttoman nopea radalla ton kanssa![]()
Ei pitäis käydä mp-näyttelyssä, tulee aika kalliiksi![]()
Joutuu vielä puhelimenkin vaihtamaan kun vanha symbian-e7 ei varmaan käy tohon RF:n v4-mp systeemiin!
No, vanha -13 Factory on kohta Raision sykkel wörldissä myynnissä jos joku sellaista kaipaa...
Tais olla TomiK:n pyörä siellä SGN:n standillä?
Onneksi olkoon hankinnasta!![]()
![]()
Toivotaan,että tänä vuonna Italian pojat saavat lähetettyä pyörät ajoissa maahan. Taitaa Suomi vaan olla pahnan pohjimmaisena, kun päättävät mihin pyöriä laittavat menemään. Keskieurooppa on vetänyt ja varsinkin Saksa sen verran hyvin. Toivottavasti ovat saaneet tuotantoa hilattua ylös, että kaikki halukkaat saisivat. Oisko näin, että tehdas toimittaa Suomeen vain jo ennakkoon ostetut pyörät?
Ex Kawasaki Z1000 -10
Ex Aprilia Tuono V4 Aprc -12
Ex Aprilia RSV4 RR Race Pack -15 kilvetön
Olin jo viime keväänä valmis tekemään kaupat RR+Race packista mutta Aprilialta tuli vaan 2 "tavallista" RR:ää.
Nyt tuota Race packia ei kai ole ainakaan Suomeen tarjolla, tosin RF ei ole enää "ltd-malli" vaan vastaa vanhaa Factorya ja on myös siinä tonnin halvempi kuin viime vuonna.
Kun RF ja RR ei enää eroa niin paljoa toisistan kuin R- ja Factory-mallit niin se race pack olisi ollut ihan järkiostos, jos näissä hommissa nyt yleensäkään pystyy järjestä puhumaan?
Nyt tää vaan käy kalliiksi kun vanhasta saa niin huonosti vaihdossa.
Itseä se harmittaa mutta kyllähän sen ymmärtää että käytettyjen arvo on aika alhainen kun esimerkiksi uusia ylivuotisia Repsol-Bladeja saa kaksi sillä hinnalla mitä uusi RF maksaa.