tarkoituksena saada 125 rs täystehoiseksi, mutta kaasarin kanssa pieniä propleemia. Suuttimien ja luistin vaihdon jälkeen ei kierrä toivotulla tavalla. Onko kellään kokemusta 2 tahtisen kaasareista tai kokemusta suuttimista ko pyörään? Tiedosta tai ohjeesta kiitollinen.
se käy savulla,ku se pääsee pois ni ei enää pelaa
kyseisestä värkistä ei ole kokemusta...
onko kuristettu putkesta? sillon tukehtuu yläkierroksilla.
-- Kyllä sen kestää, kun tietää miten hyvää se mulle tekee
<s>Pappa Tunturi -76 -> Yamaha DT 125LC -84 -> Honda CB 500 -01 -> Honda CB 600F Hornet -06</s> -> Kawasaki Z1000 -09
Mitäs muuta räsään on tehty? Putken kuristus? Rave (pakoaukonsäädin)? Ei taida paljoa kiertää jos rave on lukittu alas. Lisätieto auttaa paljon kaasarin säätöjen saamiseksi oikeaksi.
Tuolta löytyy ohjetta:
linkki
Hessu; Suzuki DL1000 + Sherco SE250 Factory + Husqvarna TE250
Tuo haisee nyt siltä, että ravea ei ole lainkaan asennettu vaan tilalla on edelleen kuriläppä. Jos olet irroittamassa läppää, varaudu liottamaan sitä crc:llä tms muutama päivä. On meinaan paskaa putkessa, kun ei kone ole saanut hengittää vuosikausiin.
Niin sitä juuri pitää nyt selvittää, että kuka sanoi minulle ja mitä, että sain sellaisen käsityksen, minkä sanoin käsityksenäni.
Kun palikat on kohdallaan ja pääset kaasariin, kannattaa
hoitaa projekti loppuun kunnialla.
TT:lle ilmoitettu "vakio" pääsuutin ei välttämättä tosiaankaan
ole riittävä ja tuo mainittu 190-200+ on oikealla suunnalla.
Pääsuuttimen kasvattamisen kanssa "oikaistaan" yleensä kuitenkin metsän kautta.... ja sinne myös jäädään.
30 vuoden totisen 2t-ruuvaamisen ja euroopan kärkipajojen tiedon kokemuksella kehtaan sanoa, että ainakin kahdeksan kymmenestä "oikeissa säädöissä" olevasta prutkusta on ns. välilaihoilla ja vastaavasti liian isolla pääsuuttimella.
Oikean luisti - neula/neulan aseman hakeminen vaatii
riittävästi palikoita, mutta maksaa taatusti vaivan.
Lähtökohtaisesti stanunippeleillä ollaan "välilaihoilla".
Moni "seppä" on hankkinut hyvän pajan toimivat kitit, mutta ei sitten ole ollut erityisen vaikkuttunut lopputuloksesta.
Kun sitten säädöt on saatu kohdalleen (hieman perinteisestä poikkeavalla lähestymistavalla), on peli tärähtänyt eloon ennennäkemättömällä tavalla..... kerta toisensa jälkeen.
Tunteja + loogista etenemistä moisenkin rämpyttimen
säätäminen vaatii, mutta vaivat palkitaan ruhtinaallisesti!
Racin`with the wind....
Freedom !
That`s what it all about.
Life is a Bitch... but god, i love how she Rock me.
http://www.youtube.com/watch?v=_7VsoxT_FUY