paljon menee pannuun öljyä???mitä mieltä bel-rayn exs öljystä?kuulemma söis koneen pienet narinat/hinta n.65€/4ltr!!!
tommi huttunen
3.5 litraa väittää korjaamokirjat A,B,E1 ja F1 mallisiin. Vai mikä malli Wäinöstä on kyseessä?? Turhaa sun on sinne mitään synteettisiä litkuja sotkee, mineraaleilla saat kytkimen kestämään kauemmin ja ovat halvempiakin. Kawan kone ääntää aina, siihen ei öljyt auta![]()
Kokeile Mobil Delvac MX 15W-40 öljyä, sillä on monessa koneessa kilinät ja kolinat vaimentunut, sen lisäksi että loota ja kytkin toimivat herkemmin. Kysy niiltä jotka sitä ovat kokeilleet, Delvaccia haukkuvat yleensä ne jotka eivät ole sitä edes kokeilleet. Itse en muuta enää koneeseen laittaisi. Väinössä on vielä nuo hydrauliset venttiilin nostimet jotka alkavat kilkattamaan, kun koneeseen alkaa kertyä likaa tarpeeksi, paras ja halvin lääke on Delvac likaa poistamaan.
Nykyiset Kawat tallissa:
KLX 250 B1 - 81
Z 1000 ST E1 -79
Z 1000 ST E2 -80
Mean Streak 1600 -07
Z 1000 Special Edition -14
GTR 1400 -08
Spectre 1100 D1 -82
KX 250 XC KL Enduro -21
KLE 500 -91
Allekirjoitan täysin JG:n ohjeen(Jim Goose @ Maalis. 28 2009,09:51) kirjoitti
Omassa Wäinössä ja XT:ssä on Delvac Super 1400 15W-40 öljyt. Hyvää ja edullista öljyä 20 l kannuin ostettuna.
Paljon kuutioita ja vähän pyttyjä
Beta 350 RR kannonkiertäjä
Yamaha TT600R 673 cc isolohkona vääntävä soransiirtäjä/rospuutto/talviajokki
V-tyylin vääntöhirviö: Kawasaki VN 2000
Väinö+ Mobil Delvac MX ->mulla toimii![]()
Kun ite rakennat, se ole mithään sarjatuotantoa!
Onko delvacin käyttäjillä kytkimet kestänyt? Käsittääkseni delvac ei ole "märkäkytkinöljy"?????
Olet käsittänyt väärin...Delvac (ainakin MX) on luokiteltu märkäkytkimelle ja -jarruille.
Voihan sen kromata jos ei se kulje.
Samoin Vänessä Delvacit, ei ongelmaa minkään kans ;)
Ja toi 3,5 on aikaslailla se mitä sinne lorahtaa...
"People are more violently opposed to fur than leather
because it's easier to harass rich women
..... than motorcycle gangs." - Unknown
Mikä se on tässä Uralissa...kun ei se vaan toimi?
Lainataan tätä vanhaa topiccia.Ostin juuri -92 1500 se väinön ja tarrassa jossa kerrotaan öljymäärä(2,7 ltr filsun kanssa)Tarkistussilmässä tuo määrä näkyi lähllä full merkintää,mutta kun konen käynnisti niin seb jälkeen lasissa ei näkynyt öljyä.Mikäköhän se on oikea öljymäärä?
ex:ät ZZR1100 1993x2
ex Honda cbr1000f -94
Triumpheja
nykyiset
Kawa zzr1100 -91
Kawa GPz1100 -81
Eikös ohjekirjassa sanottu, että annetaan seistä käynnistyksen jälkeen muutama minuutti, että kerkiävät valua taas alas, ja kurkataan silmää kun pyörä on pystyssä?
GT380-DS7-CB350F-GT500-GS750-VF750F-GSX1100F-GSXR1100-XJ600-GSXF750
How far can you travel when you're six feet underground?
Juu eipä sitä öljyä silmässä juuri näy kun se on kierrossa. En muutenkaan ymmärrä miksi joillekin on niin tarkkaa se määrä vaikkapa ”2,7 l suodattimineen”. Itse kaadan ylämerkkiin tai inan yli, kone käyntiin että suodatin täyttyy. Kone seis ja määrän voi katsoa vaikka seuraavana päivänä.
Poikkeuksia toki on, esim. ZX-12R ei kannata pitää silmää täynnä ja ZZ-R 1100 taas kannattaa.
Tuo pari minuuttia tulee uskoakseni vain siitä että kuumalla öljyllä tavaran valuminen ö-pohjaan ei vie kauaa ja jos nyt joku hätäpäissään tien päällä haluaa sitä öljyä lisätä niin parilla minuutilla tulee mittaustuloksesta aivan tarpeeksi tarkka. Eksaktisti määrä lisääntyy silmässä kun odottaa kauemmin mutta onko sillä lisääntyvällä määrällä mitään merkitystä. Ei ole.
Kronoby Racing Team
Jos kallistelee pyörää valuttaessaan vanhat öljyt ulos niin sieltä voi tulla enemmän kuin mitä normi täyttömääräksi ilmoitetaan. Kerran kokeiltu ja öljytaso laski ekan käynnistyksen jälkeen paljon normaalia enemmän.
Yamaha MT-09 Tracer
Ei tietenkään kaikkea saa,mutta en usko että jos sen antaa kauan valua,niin sinne noin litraa jää.
ex:ät ZZR1100 1993x2
ex Honda cbr1000f -94
Triumpheja
nykyiset
Kawa zzr1100 -91
Kawa GPz1100 -81