Kiitos. No perskeles, eilen tuli taas kevyt olo kun rahapussi keveni hankinnan myötä. Ei tässä pitäny näin käydä, niinku sanoin kaverille joka oli samaan aikaan motoparkissa ajamassa 22.8 "joo mä tolla mun suzzulla käyn kiertelee rataa ja se kyl riittää" joo joo ja niin niin. Tän päivän ajosession jälkeen ei kyllä harmittanut/arveluttanut enää yhtään hankinta, eikä edes isompaa hankintakrapulaa tullu tän pyörän suhteen. Vielä kun oppii ajamaan kunnolla tolla rutkosella, niin hyvä tulee. Rutkonen ilahdutti kyllä ketteryydellään ja oli helppo ajaa. Tuppas vauhdit vähän nousemaan (oman mittapuun mukaan) tänään mutkapätkillä ja joutu toppuuttelemaan useampaan otteeseen
Ensi kesänä tulee ratakilometrejä paljon enempi kun tänä kesänä, se on varma. Etunakki tuli tänään tilattua, pirellin diablo, jota joku kehuskeli täällä foorumilla että pitää, kestää ja toimii kohtuu hyvin radallakin. Saa nähdä miten kelit kehittyy, että pääseekö vielä ajeleemaan. Muut pyörät on jo pesty ja talviunilla, mut rutkosta meinasin vielä ulkoiluttaa jos vaan keli sallii.
Honda vfr750 vm.1996
Honda cb 450 Vm.1971
Ex.Kawasaki zx6r kilvetön
Ex.Yamaha R6 vm.2000
Ex.Suzuki gsx750f vm.1990
Ex.yamaha xj900 diversion vm.1997
Ex.Suzuki gsx750f vm.1989
Ex.kawa ltd 450 vm.1985
Tänään sai rutkonen alle uuden pirelli diablo etusen. Prätkäpajalla homma toimi hyvin ja rengas vaihtui hetken hujauksessa vanteelle. Etu satulat kun olivat irti niin totesin palojen olevan aika loppu. Pyörän mukana tuli uudet etujarrupalat ja nyt kysyisinkin niistä eli palat ovat sbs 634 hs fr sintteripalat. Onko nämä ok tavaraa tuohon mun vm.2000 rutkoseen? Olen nyt lukenut sintteripaloista, että "kuluttavat levyä enempi" "ei toimi normi ajossa koska palat eivät lämpene" jne. Eli haenko kaupasta uudet "normipalat" vai iskenkö noi palat pyörään kiinni?
![]()
Honda vfr750 vm.1996
Honda cb 450 Vm.1971
Ex.Kawasaki zx6r kilvetön
Ex.Yamaha R6 vm.2000
Ex.Suzuki gsx750f vm.1990
Ex.yamaha xj900 diversion vm.1997
Ex.Suzuki gsx750f vm.1989
Ex.kawa ltd 450 vm.1985
Mun tietääkseni käytännössä kaikki ns. modernit jarrupalat on sinteripaloja. Sinteröinti on vain sen valmistusmenetelmän nimi ja jarrupalan koostumus sitten määrittää sen, onko pala passeli katuajoon vai onko se tarkoitettu radalle. Itellä ei tuosta ko. palasta ole kokemusta, mutta ainakin tämä linkki mainostaa tuon toimivan niin märässä kuin kuivassakin kelissä http://www.bikespeeduk.com/brake-pad...prod_1552.html Tuo viittaisi siihen, ettei kyseessä ole ihan kisaisin pala, joten soveltunee ihan hienosti katuajoon.
Superbike #7
Kiitokset ohjeistuksesta. Jospa sitä sitten huomenna töiden jälkeen suuntaisi tallille asentelemaan uudet palat keulalle.
Honda vfr750 vm.1996
Honda cb 450 Vm.1971
Ex.Kawasaki zx6r kilvetön
Ex.Yamaha R6 vm.2000
Ex.Suzuki gsx750f vm.1990
Ex.yamaha xj900 diversion vm.1997
Ex.Suzuki gsx750f vm.1989
Ex.kawa ltd 450 vm.1985
Kaasari koneinen kutonen.
Laitettu koko putki, dynojetit, viri kansi ja vapaampi ilman putsari.
Mutta ajo on hyvinkin körryyttelyä yleisillä teillä.
Ongelma on aivan jäätävä kulutus. Bensa trippi alkaa jo alle kahden sadan kilsan kohalla. Eli kulutus huitoo jossaki lähellä kaheksaa litraa oli ajo millasta hyvänsä.
Elikkäs saanko kulutuksen normaaliksi vaihtamalla vakio suuttimet.
Tuokaan ei nyt siitä viimesestä eurosta oo kiinni mutta ku en tykkää koko ajan olla tankilla.![]()
zx-10r -2004 => yzf-r6 -1999 => transalp
Pyörä on uutena tehty superstockiin ja ajettu pari kautta kilpaa. En tiedä tosiaan mitkä on kansipuolen muutokset vakioon nähden.
Voi se tosiaan olla että ei pelaa sitte oikeen.
Jos synkkais kaasarit ja ajelis tommosena (seisois joka huoltsikalla)![]()
zx-10r -2004 => yzf-r6 -1999 => transalp
Supersportiin, ei stockiin. Jos pyörässä on yhä kilpakone kiinni, pitäisin todennäköisenä, että siellä on paljon muitakin jekkuja kuin vaihdetut suuttimet.
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Tuotapa en tullut ajatelleeksi. Hmm.... ehkä mää annan olla tollasenaan tuon moottoripuolen. Jos käyttäs penkissä keväällä niin tietäs ainaki mihin se ylimääränen bensa menee.![]()
zx-10r -2004 => yzf-r6 -1999 => transalp
Toi pyörä on vielä siltä aikakaudelta kun niitä sai vapaammin virittää. Eli siellä voi olla tehtynä vaikka mitä jos osia ei ole pöllitty koneesta vuosien varrella..
Katsele josko kannesta löytyisi ulkopuolelta signeeraus, niin käsissäsi voipi olla esim. Siukolan tekemä hattu.
- T -
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Nythän tää meni mielenkiintoiseksi.
Löysin kannesta kaiverruksen " y2k desing by eki"
Jos joku tietää mitä/ketä tuolla tarkotetaan niin kuulisin todella mielellään.
T. Tuomo![]()
zx-10r -2004 => yzf-r6 -1999 => transalp
Sattuuks tää olemaan sellainen punainen kapine, Tampereelta haettu? Nimimerkin bobo vanha?
Jos on sama kapine, niin siinä pitäis olla kitti ihan kaikki, eli löylyä omiksi ja naapurinkin tarpeiksi.
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
2001 muoveissa oleva punanen.
Rm. Heinolta haettu tänne pohjoisemmas.
zx-10r -2004 => yzf-r6 -1999 => transalp
Joo varmaan justiin sama. Ei muuta kuin tutkimaan, mitä se on syönyt. Mulla oli ennen itsellä samanmoinen täysin kitattuna, tosin 2002. Nykyinen omistaja on foorumin nimimerkki fox.
On hieno peli hyvin toimiessaan, löytyy nimittäin sitä voimanpaskaa. Omallani kuulemma oli ajettu silloisilla renkailla Alastarolla 1.22. Itse pääsin hikiseen alle 1.30, joten siinä oli kyllä vielä vähä varaa kiristää![]()
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
* Suzuki Katana * KTM 690 Enduro * Kawasaki ZX-8R * CFMOTO 450MT * Honda Fireblade * MV Agusta Brutale 910S *
Käsissäsi on palanen suomalaisen moottorivirittämisen historiaa. Pidä sitä hyvin, mutta anna sille hanaa
Siihen se on tehty.
- T -
Edit: jos ja kun kyseessä on sporttikone, niin kulutus on ihan normaalia. Takuulla on säädetty siten että saa riittävästi ruokaa. Radalla sit menee "muutama" litra enemmän satkulla.
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Joo, elä mene rikkomaan konetta suuttimia vaihtamalla. On semmonen pata, ettei tuu heti toista vastaan.
Superbike #7
Jep... päätinkin tämän keskustelun aikana että eipä se tankilla seisoskelu niin haittaakaan. Annetaan koneen olla sellanen miksi se on tehty.![]()
zx-10r -2004 => yzf-r6 -1999 => transalp
Itse kyllä kävisin penkittämässä ton ihan huvikseen. Näkisi että soppapuoli on kunnossa ja vähän osviittaa mitä tehoja se antaa. Kun on penkkiveto pohjilla, niin on sitten helpompi tutkia mahdollisia vikoja myöhemmin.
Kaasareilla on jo sen verran ikää että saattaa jossain vaiheessa tulla ongelmia vastaan niiden kanssa.. Tosin niihin on halvat osat ja helppoja korjata.
- T -
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Tulevaa operaatiota varten tarviisin hieman infoa enempi tietäviltä.
Projekti koskee kakkosen ylihyppimisen korjausta. pyörä on vm.2000. Osat on jo olemassa vaihteistoon (tuli pyörän mukana) ja nyt varmistelenkin, että onko tuohon laitteeseen saatavana ns. parannettu versiota noista kakkosen hyppimisen aiheuttavista rattaista? Ajatuksena on varmistaa että kun saan inspiksen avata laatikon niin mulla on sellaiset osat laittaa sinne mitkä ehkä? kestää paremmin kuin nuo alkuperäiset? Eli jos tällaisia paranneltuja osia on olemassa, niin olisiko jollain antaa vaikka näiden osien varaosanumeroita niin voisi tsekata niitä noihin omiin osiin?
Honda vfr750 vm.1996
Honda cb 450 Vm.1971
Ex.Kawasaki zx6r kilvetön
Ex.Yamaha R6 vm.2000
Ex.Suzuki gsx750f vm.1990
Ex.yamaha xj900 diversion vm.1997
Ex.Suzuki gsx750f vm.1989
Ex.kawa ltd 450 vm.1985
Eipä noissa yleensä paljon vaihtoehtoja ole muuta kuin käyttää alkuperäisiä osia. En ole ainakaan törmännyt mihinkään parannettuihin tai hyviin tarvikeosiin. Se nyt on vaan fakta että tommonen rattaiden kytkentä kestää x-määrän käyttöä ja moottoripyörissä se kakkonen on se vaihde mikä kuluu (yleensä) eniten. Ihan samanlainen laatikko on uusissakin jammuissa ja samat ongelmat niistäkin löytyy.
Mitä uusia osia sinne on tarkalleen tulossa? Ratasparin vaihtaminen saattaa olla vain hetkellinen korjaus ja vika ilmenee uudelleen jos siirtäjä tai vaihderumpu on kulunut. Myös kytkentään vaikuttavien simmilevyjen kuluneisuus kannattaa tarkistaa. Ton ikäiseen askiin kannattaa vaihtaa myös uudet lukkorenkaat ja tietysti vetoakselin stefa.
Jotkut (uhkarohkeat) koneistavat noita rattaiden kytkentäkulmia ja myös simmaavat kytkentää tiukemmaksi. Periaatteessa kuluneita rattaitakin voi korjata, mutta noiden juttujen tekeminen vaatii jo aikas paljon välineita ja/tai ammattitaitoa. Helpoin ja halvin tie on vaihtaa uudet osat ja ajaa taas kymmenen vuotta.
- T -
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Pyörän mukana tulleet osat ovat.
Tiivisteet:
5EB-13414-00=ilmeisesti öljypohjan tiiviste
5EB-15461-00=kytkinkopan tiiviste
5EB-15456-00=joku kopan tiiviste
5EB-15451-00=joku kopan tiiviste
Stefa
93102-35423=oisko vetoakselin stefa?
Lukkorenkaat
3 kpl 93440-28062=vaihteiston akselin lukkorenkaat?
Lukitusrengas?
90215-21290
sitten vielä itse rattaat
4TV-17261-00
4HJ-17221-00
Ainakin toi vaihteensiirto haarukka puuttuu tosta kasasta eli se menee varmaan hankintalistalle? Yammun vaihteisto toimii kohtuu hyvin muuten mutta tuo kakkosen pomppii kovassa vedätyksessä. Pyörässä oli yammun omaa 10w-40 synteettiset öljyt (yamalube?) joilla laatikon toiminta oli omasta mielestäni aika takeltelevaa. Vaihdoin laatikkoon motulin 5000 öljyt, jonka jälkeen ajoin reilu 600km ja mielestäni laatikko toimi koko ajan vaan paremmin ja paremmin, vaihteen meni helpommin sisään ja kytkentä äänet hiljeni huomattavasti. Tiedä sitten oisko vaan psykolooginen vaikutus tolla öljyn vaihdolla, mutta laatikko tuntui paljon paremmalta mitä enempi ajoi?
Honda vfr750 vm.1996
Honda cb 450 Vm.1971
Ex.Kawasaki zx6r kilvetön
Ex.Yamaha R6 vm.2000
Ex.Suzuki gsx750f vm.1990
Ex.yamaha xj900 diversion vm.1997
Ex.Suzuki gsx750f vm.1989
Ex.kawa ltd 450 vm.1985
Juu, hyvinkin pitkälti oikeat osat näyttäis olevan.. Itse ottaisin ja vaihtaisin vielä tuon toisenkin akselin lukkorenkaat, ne on kumminkn jousia mitkä kuoleentuu ajan kanssa.
Teoriassahan samalla pitäisi vaihtaa tuo kakkosen vastinratas kytkinakselilta, mutta itse en ole noita aina vaihdellut. Hammaskosketus voi olla virheellinen jos toinen rattaista on uusi ja toinen kovin kulunut, ainakin kakkonen saattaa ääntää enempi.
Nykyään EPC:tä pääsee katsomaan yamahan omiltakin sivuilta, mutta tuosta löytyy kätevä sivu mistä kattella noita osia:
http://www.mrcycles.com/oemparts/a/y...2/transmission
Ja tuosta se siirtäjähaarukka:
http://www.mrcycles.com/oemparts/a/y...shift-cam-fork
Öljyllä voi olla vaikutusta kytkimen ja laatikon toimintaan sekä ääntelyyn. On tosi paljon pyörä- ja öljykohtaista. Öljyistä löytyy paljon keskustelua muista ketjuista.
- T -
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha
Kiitokset neuvoista. Hinnan kiroissahan nuo lukkorenkaat ei ole eli ne voisi samalla vaihtaa. Ennen kevättä sitten vaan patti irti rungosta ja hommiin. talvilomalla viimeistään sit hommiin.
Honda vfr750 vm.1996
Honda cb 450 Vm.1971
Ex.Kawasaki zx6r kilvetön
Ex.Yamaha R6 vm.2000
Ex.Suzuki gsx750f vm.1990
Ex.yamaha xj900 diversion vm.1997
Ex.Suzuki gsx750f vm.1989
Ex.kawa ltd 450 vm.1985
Olisiko joku 08'- R6:sen omaava henkilö viitsinyt irroittaa kuljettajan ja matkustajan penkin ja ottaa sitten parit valokuvat takahäkistä.
Itsellä työnalla 10' R6:sen takakatteiden sovitus omaan R1:seen ja tarvis hieman tietää mitenkä penkin kannake rauta ym. siellä orkkis takahäkissä on. Mulla on Motoholdersin R6 race takahäkki, josta muokkaamalla pitäisi saada omaan pyörään sopiva takahäkki.
Kiitos.
-Jaska
jaha (at) jaha.fi
-Bmw S1000RR 2021-
http://www.jaha.fi/
Eppäilisin, että tuolta löytyy R6 manuska, jossa räjäytyskuvat aiheesta: http://www.mprata.fi/index.php?action=downloads;cat=2
Superbike #7
Kiitos nitrous.
Ei löytynyt MP-rata foorumilta. Mutta jenkkien foorumilta löysinkin. On kyllä niin monenlaista nippeliä tuossa orkkis takahäkissä kiinni että nyt taidetaan hieman soveltaa tässä kohtaa.![]()
-Bmw S1000RR 2021-
http://www.jaha.fi/
Onko tuon speedohealerin asennus kuinka kova homma tämmöseen vanhan ajan r6.seen?
zx-10r -2004 => yzf-r6 -1999 => transalp
Jos on vielä ajankohtaista niin:
http://healtech-electronics.com/docs...llGuide_en.pdf
Vartin homma, puolituntia puheineen
- T -
The Lakkivaari
Yamaha ei pamaha