Oon hankkimassa moottoripyörää ja vaihtoehtoina on Kawasaki ER6-N tai ER6-F. Jotkut sanoo, että N-mallilla on vaikeampi ajaa katteiden puutteen ja korkean ilmanvastuksen takia. Millaisia kokemuksia teillä on ollut? Itse ajan vasta toista kesää ja olen muutenkin pienikokoinen, joten pyörää pitäisi olla suhteellisen helppo hallita...
Molemmat vaihtoehdot on kyllä helppo hallita, eikä se ilmanvastus normaaliajossa niin paha ole, ainakin tuntee olevansa liikkeellä... enkä usko että olet niin pieni ja heiveröinen että tuuli vie sut mukanaan. Noista vaihtoehdoista saat samanmoiset kyydit valitset vaan sen joka sun silmää mielyttää.![]()
'05 Kawasaki Z 750 => '08 Suzuki Hayabusa => '15 KTM 690 smc
Matkalle ja nopeelle mutkalle f malli on kivempi kun tuulen vastus ei ole niin suuri.
Honda cr 125 er5/05, *cb seven fifty/02, *Suzuki sv1000s/04, *cbr 600 f/98, *zx-6r/04, sv1000s/07 gsx-r750/08
m 72 projekti
Jep(--Sämpy-- @ Maalis. 22 2009,16:21) kirjoitti
Helppo hallita ja mukava ajaa. Ite valitsisin tuon nakuvaihtoehdon.![]()
Sen verran täytyy ottaa, ettei pelota aijaa.
mukava pyörä ajella ja tuskin sitä ilman vastusta tossa kannattaa ajatella,ulkönäköä vaan
![]()
Kawa Z750 -04
Helpommin kortti lähtee poliisin matkaa, kuin että viima sen taskusta veisi vaikka nakulla ajaa.
Nakuna on kivempaa!![]()
Joko löydän tien tai teen sen...
-Hannibal-
H-D Road King Custom 2004
Itellä oli ajossa viime syksynä heti kortin saamisen jälkeen Er-6n ja helppo pyörä se on ajaa ja hauskakin. Yli satasen vauhdissa alkaa tuuli riepottamaan, ei sillä pyörällä missään isommalla tiellä tai ainakaan moottoritiellä viihdy, mutta kaupunkiajo ja mutkapätkät oli hupia. Jos ihan omaksi tarttis kyseinen pyörä hankkia, niin 6f-malliin kallistuisin, ihan vaan ulkonäön takia *![]()
Sinisiä kirjaimia --> Harmaita kirjaimia
Honda CBR600RR -08 --> Honda CRF250L -13
Ei suomessa saa ajaa niin kovaa, että nakupyörälläkään alkaisi tuuli häiritsevästi riepottelemaan. Saksan autobahnoillakin nakulla ajaminen oli vielä vaivatonta alle 180 mittarinopeuksilla, tuota kovempaakin matkaa pystyi tekemään, mutta alkoi syödä polttoainetta tuhottomasti. Olin siis liikkeellä tuolloin zrx1200:lla.
Kawasaki ZZR1400 -09
Komppaan Seniorria, nakuna on kivempaa....
Minä ainakin tykkään, enkä halua mitään typeriä katteita häiritsemään nakunautinnosta...
Saksan autobaanat minäkin kokeilin, siellä ei ehkä enää ollut niin nautinto, mutta suomen teillä ja rajoituksilla ei ongelmia ole ollut.
Kun haluan katteita, hyppään autoon.
Ah, kohta taas pääsee huristelemaan, on se niin![]()
***ZRX 1200***
***HD XL Sportster 1200 Roadster***
Heittäisin ihan tällee mutuna, että er6:ssa tulee kovassa vauhdissa vastaan liian hepponen alusta, joka tekee ajosta epämielyttävän.
Ai mistä päättelen niin? No ihan puhtaasti pyörän hinnasta, halvalla ei saa alustaa, jonka ominaisuudet riittäisi kovempiin vauhteihin![]()
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
No jaa, ei se er-6f:ään mikään nautinto ole kovemmassa vauhdissa. Aika hyvin alkaa kypärää ravistamaan, tiedä sitten oonko liian lyhyt, en ainakaan pitkä voi olla.(rammus @ Maalis. 22 2009,16:38) kirjoitti
![]()
BMW F800S 2010 ja CBR600F 2005 (molemmat hitaita)
ER-6f 2006
Ite oon ähvän kannalla.Nakuilu kuuluu nudisti rannalle![]()
AR125 * * * * -87
ZX-6R * * * * -97
SV650S * * * -04
VFR 800 VTEC- -02
GSF 1250 SA * -08
VFR 750 F -92
GSF 1250 SA -08
ZX-12R -04
Hayabusa -06
CBR 1100 XX -04
Suzuki VL1500.-98
Harley-Davidson Dyna Low Rider -04
Mulla oli viime kesänä ekana mopedina tuo naku rommeli ja ei valittamista tuulista tms.. ihan hyvin menee yli sallittujen nopeuksien vaikka itellä tuota kokoa on sen 185cm ja 100 kiloovoin omasta puolesta suositella ainakin... ei muuta kuin laitat vain sen kumpi miellyttää silmää enemmän ja *
![]()
Die dulci freure!
Kawasaki ER-6n -07 -> Suzuki GSX1300R K8
Voisi olla, että nakulla ei tulisi hurjasteltua, kun kädet tuppaa venymään satasen jälkeen (aloittelijalla)? Katteellisella ei sillee tule vesi ja kura autoista päälle, mutta vauhti voi nousta liikaa?![]()
TTU - Dirty, Old and Ugly Ironbutt SS1000 driver.
"Säkkijärven polkka on ihan hanurista"
V.Vesterinen
Naku sopii hyvin vaikka ensipyöräksi, itse ajelin muutaman vuoden ER-6n:llä ennen kuin vaihdoin seepraan. Helppo ajaa ja katteettomuus alkaa haittaamaan vasta moottoritienopeuksissa, kun pitää kyyristyä mittariston taakse suojaan - joka sekin suojaa yllättävän hyvin. Eipähän pääse nopeudet ainakaan vahingossa nousemaan liikaa.
CBR600RR -07
If you're not confused, then you don't know what's going on.
Pannaan tähän tikkuaski hauen viereen.
Eli jossain alle 130 vauhdeissa on ilmanvastuksen kannalta aika sama kumpi noista mainitsemistasi sulla on alla. Paskamainen vastatuuli on tietenkin paskamainen vastatuuli, mutta se kuuluu asiaan. Voihan olla, että katetumpi versio on todellisuudesssa sivutuuliherkempi kuin naku. Silläkin on mielestäni merkitystä, jos olet juuri aloittamassa puuhaa.
Jos vastatuuli alkaa tosissaan haitata, sen voi halutessaan eliminoida pienellä halvalla tarvikepleksillä. Niitä on ihan asiallisia.
edit: koska olet pienikokoinen, ilmanvastuksen merkitys itse asiassa vähenee eikä lisäänny.
No kieltämättä(Akiva @ Maalis. 26 2009,18:53) kirjoitti
![]()
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
Sama mopo kyseessä, toisessa katteet toisessa ei joten ihan yhtä näppäriä molemmat käsitellä. Jos aiot matkaa ajella niin katteellinen voi olla vähän mukavampi, vaikka ei mikään raskas matkapyörä olekaan niin kyllä silläkin reissua tekee. Ja monet tekee myös nakupyörillä. Tuuli voi alussa tuntua katteellisessa mutta siihenkin tottuu kun vähän enemmän ajelee ja tuntuu se hankalasta suunnasta tuleva tuuli muissakin pyörissä. Jos ilmavirta tärisyttää kypärää niin vika voi olla myös kypärässä ja poistuu hankkimalla parempi kypärä (näin kävi itselleni). Hankintahinnaltaan järkevän hintainen peli ja tekniikka riittää vallan hyvin normaaliin ajeluun. Varsin sopivan kokoinen mitoiltaan pienemmällekin kuskille. Riittävän hyväkulkuinen ja ei karkaa käsistä tai käyttäydy yllättävästi. Ei siis kovin "haasteellinen" ajettava, mutta katuliikenteessä tuota haasteellisuutta ei niin kaipaa vaan sitä voi toteuttaa sitten vaikka radalla tai harrastamalla enskaa pusikoissa mutta noihin voi sitten hankkiakin eri ajopelit jos tosissaan sellaisesta innostuu. Kolme kesää olen kyseisellä vekottimella ajellut, joten ajatukset perustuu ihan siihen kun kerran kokemuksia kysyttiin... Teknisesti naku ja katettu on sama pyörä, joten oma mieltymys sitten vaikuttaa kumman valitsee.
Itellä oli yksi kesä nakupyörä ja kyllä nautin nimen omaan siitä, että siinä ei ollut minkään laista lippaa edessä, joten sain kaiken ajoviiman päälleni. Laillisissa nopeuksissa se tuntui mukavalta, laittomissa ei. Se täytyy todeta että kun yhteen kunnon sadekuuroon jouduin, niin kastuin läpimäräksi kymmenessä noin sekunnissa *Mutta se on tyylikysymys ja tyylin vuoksi pitää olla valmis kärsimään *
“Dying is the day worth living for" - Captain Hector Barbossa
Orgin venejaosto 2015 --> Tuuliajelehtimis osasto 2016 -->
Yamahaki YZF-R1 (-07) 2011-2015
Kawasaki zx-9r (-01) 2007-2011)
Kawasaki Er-5 (2007-2008)
jep(SenioRR @ Maalis. 22 2009,17:54) kirjoitti
tuntee ajavansa ku tuulee erilailla
käytössä:
Honda VT1100 ACE
vanhat:
Yamaha FZR600
Honda CB750 SevenFifty
Honda XL600V Transalp
Yamaha FJ 1100
Suzuki TS250
Suzuki DR600
Suzuki GSX750F
Yamaha XT600
Yamaha XTZ660
Honda VTR1000f
Honda VT750 ACE
On muuten tosi helppo pyörä ajaa tuo er6n! Useimmiten pienistä katteista on vain haittaa!!! Aiheuttaa pyörteitä kypärään. Nakussa viima tulee tasaisena, kypärässä on suht hiljaista ja kyydissä pysyy kyllä. Vasta lähempänä 200km/h vahdissa alkaa viima nostamaan kypärää pois päästä.
HD flhtcui, Trapper XL400 irs, Sea-Doo RXP215 ym...
------------------------------------------------------
--en ole latomaalari--
Ei oo hirveesti kokemusta katteellisista, enemmän nakuista, ni en osaa tohon antaa vertailevaa vastausta, mut kyllä nakulla selvii suomen teistä mainiosti. Kokeilin omaa pleksin kanssa, ja otin pikaseen pois ku huomasin et melu nousee ku se ohjas enemmän ilmaa kypärän korkeudelle.
Nakuna on hyvä olla, ja ainaski 150-170 km/h onnistuu ilman ongelmii.. *![]()
<p>Moto Guzzi 1200 Sport</p><p>Suzuki Bandit 1250A</p><p>Suzuki Bandit 600</p>
Nakupyörä on hauska kauniilla säällä mutta sateella järkyttävä.
Muistan toissakesän pitkän reissun kun kastuin sateessa muutamassa minuuutissa melkoisen märäksi, ennenkaikkea Rukan Gore-Texien pintakerros oli läpeensä litimärkä, paperit ulkostaskussa kastui, "vedenpitävät" hanskat imi ompeleiden kohdalta sisuksetkin pikkuhiljaa vetisiksi ja vielä kaula-aukostakin lopulta pyrki vesi hieman kastelemaan, vaikka oli buffi kaulassa. Saappaisiinkin vesi hiipi jostain, liekö valunut pitkin lahjetta ;-)
Toisaalta yli 30 asteen helteissäkin jäähdytys pelasi!
Sateissa sitä menin viime kesänäkin, mutta V-Strommin pienehkö tuulilasi, katteet ja käsisuojat muutti tilanteen ihan toisenlaiseksi. Hanskat pysyi kuivana eikä vaatteet mitenkään pahasti kastuneet. Mutta Adrianmeren rannikon helteissä alkoi läkähtyminen olla lähellä!
Eli kyllä itsellä puhdas nakupyörä jää toiseksi jos valita pitää.
Reissukuviani: http://picasaweb.google.com/halti.traveller
-- DL650 -04 --
Kävin koeajolla mielenkiinnosta Kawasakin ER6N:llä. Merkillepantavaa oli, että pyörä ei oikeastaan ole kovin helppo ajettava, vaikka niin pitäisi tuollaisen pyörän olla. Suuntavakaus ei ole hyvä, pyörä on hermostuneen oloinen, muutei silti "ketterä" ja täristi erityisesti jalkatappeihin moottorintärinän. Lisäksi alakierroksilla moottori ryki helposti eikä vetänyt puhtaasti. Esimerkiksi Ducatin 695(?, no pikkumonsteri) oli huomattavasti parempi ja helpompi ajaa. Samoin esim. BMW:n GS650 ansaitsi kiitosta äärimmäisen helposta ja vaivattomasta käsiteltävyydestä ja ketteryydestä. Jälkimmäisessä kumminkin 800 cc kone, mikä tietysti lisää vääntöä.
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
tuo uus f-malli on kyllä aika hyvän näköinenkin nykyään. Itse n-mallin omistaneena ja veljellä oli saman aikaan f-malli. voin sanoa että f kulki 2 km/h kovempaa mutta painoi muutaman kilon enemmän.vaikuttaa ostopäätäkseen varmaan tod. paljon. *![]()
jaa, mää vai täh??!!!
yömaha fzr 1000 exup -89
kawasaki er6n -06
kawasaki z1000 -07 blue
kawasaki zx12r -04 yellow-green metallic
Kiitos kaikille neuvoista! Pyörä on nyt ostettu ja päädyin vuoden 2006 ER-6n malliin! *![]()
Naku on aina hyvä valinta, jo ajokortin pysyvyyden kannalla. Itte kokeilen kerran yömahan FZ1-S ja FZ1-N mopoja. S-mallissa kate on niin hyvä, että ei edes huomaa ajavansa yli 200km/h, ellei katso mittaria ja ihmettele maiseman vaihtumista *Tosin ajokortin kannalta tuollaiset nopeudet eivät ole terveellisiä. *
FZ1-N pääsin paljon paremmin fiiliksiin jo pienemmillä vauhdeilla, kertaakaan ei tarvinnut ajaa yli 150km/h. Nätisti nopeusrajoitusten mukaan ja kypärän suhinat olivat tuntematon asia. FZ1-S mallissa suhinaa oli niin paljon, ettei ilman korvatulppia voinut ajaa 10 km pidempää matkaa.