Mitäs sanoo bemariporukka ? Kumman valitsisitte BMW K1200GT vai Pannari 1300ST. Ohessa Hondakuskien näkemys asiasta *
http://www.moottoripyora.org/cgi-bin....t=97230
Taas niin abstrakti ja täysin ulkoavaruuden kysymys, ettei tohon edes viitti vastata.
Mitäs sitä täältä BMW puolelta kyselet... vastauksen tiedät kyllä :-)
![]()
Pertsa, *F.A.R.T. & Kunkku MC Club Senior Representative,
Se on tässä yamaha/matkalavetti(hlpvu8 @ Maalis. 02 2009,10:59) kirjoitti
![]()
Entschuldigung,kann ich hier vorbei?
EX President mc va-ro
A,B,BIH,CG,CH,CZ,L,LT,LV,MC,N,D,DK,EST,F,FIN,FL,H, HR,I,NL,PL,RSM,S,SK,SLO,UA.
Musta ei ollenkaan abstrakti kysymys. Kummassakin pyörässä on varmasti omat hyvät ja huonot puolet ja kummankin käyttäjät osaavat varmasti tuoda ainakin ne edut esille (kuten Pannariporukka musta hyvin tekikin).(hlpvu8 @ Maalis. 02 2009,10:59) kirjoitti
Yhdistämällä nämä saa ehkä hiukan paremman kokonaiskuvan. Eli en mä mitään hehkutusta ole hakemassa, vaan käyttäjien omia kokemuksia ja mielipiteitä.
Kaikella ystävyydellä ja lämmöllä ilmaistuna, mää uskon että bemaristit on sen verta rohkeeta porukkaa, että uskaltavat sanoa painavan sanansa tuolla hontan puolellakin ilman uutta topiikkia täällä![]()
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
No nehän suhaa ja räkyttää siellä myötäänsä(Peltzi @ Maalis. 02 2009,11:12) kirjoitti
![]()
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
Niinpä näkyy, mutta ehkäpä löytyy joku joka on ajellut molemmilla ja jolla on siitä hyvä mielipide.(jarska @ Maalis. 02 2009,11:14) kirjoitti
Yrittänyttä ei laiteta - paitsi ehkä täällä![]()
Jos noista pitäis valita, niin todennäköisesti kävisin koeajamassa molempia, mieluummin vaikka useampaan kertaan. Ja koeajot ehdottomasti myös matkustajan kanssa.
Bemulle tosin runsaasti plussaa jo pelkästään sähköisesti säädettävän jousituksen ja vaimennuksen ansiosta. Todella pätevä keksintö. Vallankin jos ajelee vaihtelevasti yksin ja kaksin - tavaraa mukana, tai ilman..
Niin joo.. Jos vaihtaa pitäisi, niin uusi K 1300 S se kuitenkin olisi. Mulle ässä on se oikea matkapyörä.
S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
Route 66 - 2006.
BIKE lehden numerossa 8/2007 on vertailu matkapyöristä mukana edellä mainittujen lisäksi Kawa 1400 GTR ja Yamaha FJR 1300.
BMW K1200GT
+ Mukava ja turvallinen, paljon tarvikkeita. Mukava moottori, tehokkaat jarrut. Tuulisuoja on erinomainen.
- Tuntuu raskaammalta kuin on, johtuen painopisteestä. Jarrutehon annostelu vaikea. Jäykkä ohjaus mutkateillä.
Honda ST1300 A
+ V4:n käynti on mukava, erinomainen matka-ajoon. Hyvä ajoasento ja toimiva jousitus. Pleksi on todella korkea.
- Hieman levoton suurissa nopeuksissa. Mittariston digitaalinäyttö on vaikealukuinen päivänvalossa.
Pisteissä mitattuna BMW voitti koko testin ja Honda oli kolmas. Kawa toinen ja Yamaha viimeinen.
Ihan totta juu, vaikka kivahan se on täälläkin kysellä käyttökokemuksia erilaisista kiinnostavista mopoista, mutta kun ihmiset arvostavat niin erilaisia ominaisuuksia/omituisuuksia että todellakin kunnon koeajo-lenkki emännän kanssa kertoo mihin suuntaan taivutaan(J@ck @ Maalis. 02 2009,13:23) kirjoitti
![]()
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
K 1300 S näyttää myös siistiltä. Pikkusen liian kumara ajoasento tosin mun mieleen, mutta sitä voinnee varmaan korjata korotuspaloilla. Samasta syystä muuten BMW:n ensisijainen vaihtoehto on GT eikä RS(J@ck @ Maalis. 02 2009,13:23) kirjoitti
Ihan selkeä ero niissä on heti jomka huomaa kun istuu päälle. Jos kuskilla keskivertoa pidemmät jalat niin Bemarissa on tilaa ja Hondassa ei !
![]()
ReimaN
- Honda VF 750C
- Honda VF 1100 C
- Honda ST 1100 Pan European
- BMW K 1200 LT -03
- BMW K 1200 LT -04
- BMW R1200GS Adv -10
Puhutaanko tässä nyt vanhemmasta vai uudemmasta K1200GT:stä?
Jos ois mitä jois pois, niin jois pois ettei ois mitä jois pois.
Kumpi on parempi, nakki vai lihapulla ?(Peltzi @ Maalis. 02 2009,11:08) kirjoitti
Jos tykkää lihasta pitkulamuodossa ja tiukassa kuoressa, niin se on sit nakki.
Jos taas vapaa lähes pallomainen muoto kiinnostaa ja maistuu, niin sit varmaan toi lihapulla.
Makuasioita, siis. Pannari ja BMW on ihan eri asioita, eikä niiden erot ole faktoilla vertailtavissa. Kuka mistäkin tykkää, selviää 1. koeistumalla, 2. koajolla, 3. mieltymysten painotuksilla, 4. tunteella.
Meinaan vaan, että tohon 4-kohtaan on turha hakea BMW sivuilta pannari-tukea, kun porukkamme on kuitenkin niin puolueellinen.
Pertsa, *F.A.R.T. & Kunkku MC Club Senior Representative,
Omituista, oon 186cm pätkä, pitkät koivet ja istunut molemmissa, ei mitään valittamista hontan tiloissa, päinvastoin(ReimaN @ Maalis. 02 2009,18:46) kirjoitti
Vai pitäiskö olla jalat 160cm ja selkä 26cm jotta ahistais![]()
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
Ei, vaan Reiman jalat ovat pidemmät kuin sinun tai hän tarvitsee niille enemmän tilaa kuin sinä omillesi.(jarska @ Maalis. 02 2009,20:52) kirjoitti
Voisin myös lyödä pienen vedon, että samassa autossa istuessamme myös minun pääni on lähempänä kattoa kuin sinun, koska olen ainoastaan 5 senttiä sinua lyhempi.
Mutta Reiman arvioima ero on aivan selkeä. 180 senttiselle BMW kömpelön korkea eikä pleksin säätövara riitä alkuunkaan.
Älkää nyt vaan ottako tosissaan. Nämä ovat juuri niitä asioita jotka pitää sovittaa itselle eikä .orgille. Mutta tuo mainittu ero on minustakin havaittavissa ja käyttäjästä riippuu kumpi on parempi.
CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti
Makuasioita, ilman muuta, mutta siitä huolimatta faktoin vertailtavissa minusta oikein hyvinkin.(hlpvu8 @ Maalis. 02 2009,19:30) kirjoitti
Niitä faktoja on sekä tässä että Honda talkissa jo jonkin verran listattukin.
Mutta makuasia on sitten se, kumpi noista on kohtien 3 ja 4 pohjalta parempi, koska eri ihmisille eri faktat ovat tärkeitä.
CB500 -> Bandit 1200S -> BMW R1150RT -> Honda Pan European
moposivut: www.elisanet.fi/hannu.hietalahti
Kyse on täysin makuasioista, mutta niistä on hauska ja jopa hyödyllistä keskustella. Ja en mä ole täältä hakemassakaan hehkutusta pannarille. itse asiassa ajatus oli saada täysin eriävä mielipide(hlpvu8 @ Maalis. 02 2009,19:30) kirjoitti
![]()
Hälläväliä, kunhan pyörä tulee euroopasta.
Yamaha XV1600 WildStar
Moto Guzzi 1000 SP III
BMW K100 RS
Moto Guzzi V65 Lario
Yamaha FJ1100
Moto Guzzi V35III
Suzuki GR650
Honda CB400N
Solifer Speed
"Bara döda fiskar följer strömmen"
"Your crash, is my cash"
Do diiiiiiiiiiiiiiiii aikani vaihtoehtoja ihmeteltyäni päädyin sitten Bemariin. K 1200 Gt löytyy tallista, vielä kun pääsisi ajamaan![]()
Onnea uuden pyörän johdosta(Peltzi @ Maalis. 10 2009,18:22) kirjoitti
Sitten kun kyllästyt siihen moottorin tärinään ja paukkeeseen, tervetuloa pannaristiksi![]()
![]()
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
Kiitoksia ...(jarska @ Maalis. 10 2009,18:26) kirjoitti
Ei löytynyt sopivan hintaista pannaria oikeilla kilometreillä. Mutta mä olen päättänyt jo monta kertaa, että tällä ajetaan ja pitkään .... ja yhtä monta kertaa perunut päätöksen... joten saapi nähdä kuinka kauan tällä ajellaan
Nyt Sinun osalta voi siis kevät tulla !
Onnea vaan uudelle ja morjestetaan "motoristi tyyliin"
kun tavataan tien päällä....![]()
Oikeaa puhetta, ei pannaria saa koskaan oikeaan hintaan.(Peltzi @ Maalis. 10 2009,18:30) kirjoitti
![]()
Yamaha XV1600 WildStar
Moto Guzzi 1000 SP III
BMW K100 RS
Moto Guzzi V65 Lario
Yamaha FJ1100
Moto Guzzi V35III
Suzuki GR650
Honda CB400N
Solifer Speed
"Bara döda fiskar följer strömmen"
"Your crash, is my cash"
Ostitko muuten uudemman tiiliskivipenkkisen vai vanhemman?
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
Onnea uuden moposi johdosta!
En mitään muuta noista ekoista (uusista) GT:stä ymmärrä kuin että pyydän sua tsekkaamaan, että onhan sulla oikeassa sivukatteessa kolo siinä kytkimen nesteletkun kohdalla?
Jollei ole niin tee se siihen...
Jaa miksikö? Hyvä työkaverini joutui kytkimettömäksi Innsbruckissa kun hänen GT pääsi puolivahingossa kellahtamaan hotellin parkkipaikalla oikealle kyljelleen. Sivukate antoi hieman periksi ja painoi samalla kytkimen nesteletkun poikki...Huollossa kun kaverini asiaa manaili ja ihmetteli tuommoista suunnitteluvirhettä, niin huoltomies lohdutteli, että "kyllä tehdas sen jo tietääkin ja on jo seuraaviin korjannut vian".
On se vaan kiva olla uuden mallisarjan eka innokas ostaja, pääsee kokemaan kaikkea jännää...
T. Pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
Oletkos sinä pozo rakennellut LT:n sisälle jo kaarituet, muistelen että se pyrkii laittaan pötkölleen myötäänsä![]()
![]()
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi