Täytyy kyllä todeta omalta kohdalta,että 11 japanilaisen pyörän jälkeen todella myönteinen yllätys.Oma -06 K12S on normaalihuoltojen+renkaiden lisäksi ei oo menny muita osia,kun 2 ajovalopolttimoo.Akkukin on alkuperäinen ja ne servojarrutkin on tuntunu pirun hyviltä.Ei oo tullu kyllä kovin paljoo ajettua (vasta 26000),mutta siitäkin suurin osa matkaa 2päällä+4:n laukun setti.Jos sitten ensi kesänä keskittyisi enemmän mopoiluun kuin työntekoon.(Toisaalta,jos painais kesän pirusti hommia,niin vois syksyllä tilata sen 1300S.n)![]()
![]()
![]()
![]()
<p>Man cannot live on beer only.
Helkama,Sachs,Tunturi,Hånda,Kawasaki;Suzukeita 5kpl,pari Kawasakia,kaksBemaria,ZZR 1400 SE,Triumph Tiger 1200 XRT,nyt 2 Kawasakia ja BMW K1300 GT.
Mitäpä sitä hyvää vehjettä vaihtamaan...(Bem-Ari @ Helmi. 24 2009,21:57) kirjoitti
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Olen keväällä hakemassa samanlaista -06 saksasta.
Tuleeko mieleen mitään mitä 12000 ajetusta pyörästä pitää ehdottomasti tarkastaa.
Paljonko muuen kuluu bensaa kaksi päällä tavaroiden kanssa?
T. Petri
Renkaat *(pthuone @ Helmi. 24 2009,23:08) kirjoitti
No, tarkista myös onko 10 tkm huolto tehty
S1000XR ja Winha 340. Aiempia K1300S, K16GT, K1200S, K1200RS x 2, Virago 1100, Kawasaki Mach III, Suzuki T250, Yamaha DT125, Mz 125 jne..
Route 66 - 2006.
Kyseisessä pyörässä pitäisi olla "full service history", taitaa olla kaikissa vaihtopyörissä, pitänee varmistaa.(J@ck @ Helmi. 25 2009,10:54) kirjoitti
Jos ja kun kymppitonnin huolto on tehty bmw liikkeessä, niin päivittyykö moottorinohjauksen softa aina uusimpaan versioonsa?
Eikös -06 ollut vielä näitä ongelmia moottorin käynnissä matalilla kierroksilla.![]()
No niin,kävi eilen näppihäiriö,aloitin vahingossa uuden ketjun,vaikka piti jatkaa sitä edellistä samannimistä.Siihen kulutukseen,meillä meni viime kesänä 3200km:n kotimaan turneella tommonen 5,8/100.Pyörä täysin vakio äänenvaimenninta myöten ja ajotapa normaali +10-15 km/h.Ai niin,on se pikkuvaihteitten tehonrajoitus poistettu.Ostin mä siihen Akran sliparinkin,muttei sitä enää näillä vuosilla viitti kuunnella.Jäi sitten ne PC+kokoputkisto ym. hommat tekemättä,tuntuu se potkivan vakionakin ihan riittävästi.Eri asia sitten jos haluais ajaa oikein isoa kovaa,mutta siihen hommaan kai on parempiakin pyöriä.Vai saako S:n harvempaa perävälitystä??![]()
<p>Man cannot live on beer only.
Helkama,Sachs,Tunturi,Hånda,Kawasaki;Suzukeita 5kpl,pari Kawasakia,kaksBemaria,ZZR 1400 SE,Triumph Tiger 1200 XRT,nyt 2 Kawasakia ja BMW K1300 GT.
Mikä se on tämä "pikkuvaihteitten tehonrajoitus"?(Bem-Ari @ Helmi. 25 2009,21:32) kirjoitti
Ei siihen varmaan parempia pyöriä löydy, mutta kun noita harvempia välityksiä ei ole vielä ollut tarjolla, niin rajoitukset tulevat vastaan. Valitettavasti. Täytyy varmaan alkaa tehtailemaan noita välityksiä.(Bem-Ari @ Helmi. 25 2009,21:32) kirjoitti
Montakos ostajaa ilmaantuu?
Ja mihinkäs loppunopeuteen pitäisi sitten päästä? Kysyn vain, että tiedän millaisa osia pitää alkaa suunnittelemaan.
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Kaasuläppien askelmoottorin siirto kauemmaksi läpistä.(pthuone @ Helmi. 25 2009,22:11) kirjoitti
Antaa avata kaasun kokonaan auki 1,2 ja 3 vaihteella tämän muutoksen jälkeen.
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Liekö miten terveellistä koneelle availla täyttä kaasua pienillä vaihteilla?(Repa @ Helmi. 25 2009,22:23) kirjoitti
Joku syyhän tehtaalla on moiseen rajoittimen värkkäämiseen?
TTU - Dirty, Old and Ugly Ironbutt SS1000 driver.
"Säkkijärven polkka on ihan hanurista"
V.Vesterinen
Joo. Ihan samat syyt kuin 80...90 luvuilla BMW rajoitti pyöriensä maksimitehot 100 heppaan, autoissa nopeuden rajoitin 250 km/h vaikka ruutia piisaisi paljon enempään jne.(ttuttu @ Helmi. 26 2009,10:37) kirjoitti
Eli turvallisuuden nimissä on leikattu pikkuvaihteilla huipputehoja, ettei etupyörä alkaisi roikkumaan ilmassa. On varmaan insinöörien mielestä huonompi ohjata, kuin maassa olevalla etupyörällä.
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
No niin,olishan muuten mielenkiintoista katsella lentokenttäajoissa,kuinka harvennetulla perävälityksellä varustettu turboässä menis.Varmaan Hayabussimiehet (ja naiset) ihmettelis.![]()
<p>Man cannot live on beer only.
Helkama,Sachs,Tunturi,Hånda,Kawasaki;Suzukeita 5kpl,pari Kawasakia,kaksBemaria,ZZR 1400 SE,Triumph Tiger 1200 XRT,nyt 2 Kawasakia ja BMW K1300 GT.
Niinhän se olis... tarttis vissiin purkaa toi vaihteisto ja katsoa saako siihen modattua uusia hammaspyöriä/välityksiä.(Bem-Ari @ Helmi. 26 2009,19:52) kirjoitti
On todennäköisesti parempi muuttaa niitä, kuin lähteä tekemään uutta perää. Se kun laukeaa muutenkin joka päivä
Kyllähän aika moni bussikuski ihmettelis. Mutta ne bussit, joissa on turbo, menevät kyllä menojaan. Valitettavasti. Niissä kun on jo valmiiksi 140 ccm suurempi kone, jos oikein muistan, ja sitä saa vielä suurennettua lähes 1500 kuutioiseksi. Ja busan kampura kestää kovemmat ahtopaineet. Tämä tarkoittaa käytännössä mahdollisuutta ottaa 150...200 hp enemmän busasta irti. Eli ässä jää kyllä jalkoihin loppupelissä vaikka siitä sen 300 kaakkia ottaisi irti.
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Ei taida pärjätä noissa karkeloissa läheskään kaikille vapari busille... Edes vapari gixxerille?(Repa @ Helmi. 26 2009,20:13) kirjoitti
Supermoto
kikserille(jaulis @ Helmi. 26 2009,19:31) kirjoitti
![]()
![]()
![]()
Sulla on kyllä paras mopo kaikista ja muutenkin olet paras kuski kaikista ja kaikkein viisain kaikista ja vielä enemmän ihan kybällä kaikkee. On se kikseri vaan hieno. Harmi kun ollaan niin kateellisia ja tyhmiä, ettei moista ymmärretä ostaa. Se kun on niin upea ja persoonallinenkin vielä. On se kyllä hieno. Täytyy mennä äkkiä googlettaan lisää kikserin kuvia, kun se on niin upea. Siinähän on paras moottorikin. Kierroksiakin on kuin hammasporassa. Se on kyllä sulosointua korville. Täytyykin tilata aika hammaslekuriin, niin pääsee porattavaksi. Runko varsinkin on kikserissä universumis upein insinöörityön näytös. Rungon jousto-ominaisuuksilla saadaan lisää vauhtia ja voi ajaa täysiä. Kyllä se on vaan hyvä peli. Myy mulle se. Multa jäi vähän kikserin runkoliimaa liimaa yli, kun korjasin kukkavaasia. Ei menisi hukkaan sekään investointi.![]()
Dixi et animam levavi
No jo on jutut.(jaulis @ Helmi. 26 2009,20:31) kirjoitti
Taidat vielä oikein uskoa itsekin noita turinoita.
Taitavat olla noi susuki aurinkolasit aika optimistiset
t. Repa
Ps. 300 hepoa ässästä on otettu 1.1 barilla. Mutta normaalissa kaupunkiajossa tuo 1.0 bar riittää mainiosti.
Se verran olen itse kokeillut pari kertaa, että hyvältä tuntuu kun heittää 1,5 bariin paineet. Ei noi kukkaruukkuliimarunkovaparikikserit taida kyllä kaulaa ottaa, vaikka olis minkälaiset aurinkolasit päässä.
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Saattaa vaan olla osittain oikeassa. Isot pojat ajelee 1600m matkalla noilla vapari busilla sellasia 350km/h nopeuksia. Kuinka paljon nopeampi ajattelit bemarisi olevan, mikäli saisit harvennettua välityksiä??(Repa @ Helmi. 27 2009,03:25) kirjoitti
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä
Noissa koneissa ei ole yhtään alkuperäistä modaamatonta osaa sisällä. Eiköhän se ole ihan sama, minkä mopon kuoriin niitä vastaavia osia laittaa. Bussi vaan on halpa aihio, johon löytyy halvalla hyvää palikkaa ja tietotaitoa.(Pahkasika @ Helmi. 27 2009,07:45) kirjoitti
Ei tuossa ole yhtään mitään syytä, mikä estäisi tekemästä ihan yhtä nopean mopon, mutta vaivaa se vaatii enemmän ja paksumman lompakon.
Dixi et animam levavi
Taitaa kuitenkin yläkertaa lukuunottamatta olla.....(ek@ @ Helmi. 27 2009,09:41) kirjoitti
Siitähän tässä ei kuitenkaan kyse ollut, vapari pelejä kuitenkin ja ehkä jopa turbo bemarille liian nopeita.......![]()
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä
No mitä tuo eestin tv:n haastattelema kaveri kertoi, niin sai kyllä ihan eri kuvan. Jos tuo alakerta on moottorin kuoret, niin ok sitten.
Dixi et animam levavi
En tarkoita nyt Jampan "mörkömoottoria" vaan näitä 1400-1500cc pikkulohkoja......(ek@ @ Helmi. 27 2009,10:26) kirjoitti
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä
Lentokentälle vaan, nähdään mitä bimmerit kulkee. Tietenkin jos sä et uskalla?........
Ylläri että osui ja upposi... Ei muuta kun mopot viivalle. Mun korollasta saa kyllä ajaa ohi. Huiput n. 270km/h. Voitanko sillä? Voitanhan...(ek@ @ Helmi. 26 2009,21:14) kirjoitti
Ps. Muista sitten pysyä omalla kaistalla siellä edellä jos jotain lätäkköä meinaat väistää jarrut pohjassa. En halua kontata syyttä kaverina. Vai oliko se aina peräänajajan vika?
Pss. Turbo bimmeri kans ehdottomasti viivalle. Olisihan se hauska nähdä onko niistä heposista apua tuossa vespassa. Epäilenpä että tulee vapareilta tuolla setillä turpaan komiasti.
Supermoto
Kun tiedän, että menevämpiä busseja joka tapauksessa löytyy, niin ei minun tartte tuosta se enmpää paineita ottaa. Menköön bussit ja vaparit ohi ihan vapaasti.(jaulis @ Helmi. 27 2009,17:26) kirjoitti
Minulle riittää tuo oma mopo mainiosti. Kahvasta kun kääntää, niin hyvältä tuntuu.
Nopeuskisoihin minun ei kannata edes lähteä vakiovälityksillä. Kun vakio ässäkin ajaa kutosella rajoittimelle ei lisähepoista ole mitään hyötyä huippunopeuden suhteen, ellei hanki vaihteistoon tai perään palikoita, joita ei vielä ole edes olemassa.
Se, että bemarissa kaikki osat ovat vakio kamaa, tekee siitä omalta osaltaan helpon käsiteltävän, luotettavan ja varaosien saannin kannalta yksinkertaisen. Jos niitä nyt sattuisi menemään.
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Olisihan tuo ihan mielenkiintoista nähdä tuon kulku, vaikkakin vakioväleillä. V-boxi kyytiin niin näkee miten menee noihin huippuihin. Väliäkö sillä vaikkei busseille pärjäisikään, voihan tuon ottaa ihan hupinakin niinkuin mopoilun yleensä. Tuo ihmeessä viivalle tuo. Hieno pyörähän se on.(Repa @ Helmi. 27 2009,18:03) kirjoitti
Ps. Ei pärjää gixxerille kommentti oli mukana EK:n tapaista spedeä varten. Kiva että lämmitti.
Supermoto
(jaulis @ Helmi. 27 2009,19:10) kirjoitti
![]()
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Mukavaa kun täällä puhutaan K1200S:stä(ek@ @ Helmi. 27 2009,09:41) kirjoitti
![]()
Ei vaan kyllä vähän samaa mieltä olen ettei niillä kuorilla oikeen merkitystä ole jos halutaan mennä lujaa. Burt Munro ajoi vuonna 67 virallisesti 305 km/h ja epävirallisesti 331 km/h. Pyöränä oli 1920 Indian.
Jotenkin on näillä bemaristeilla huteralla pohjalla tämä "vakaumus" omaan merkkiinsä kun pitää joka ikisen ässän omistajan tahi sitä haaveilevan aukasta oma topiikki![]()
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
Kysymys jaulikselle:(jaulis @ Helmi. 27 2009,19:10) kirjoitti
Millä nimellä voidaan kutsua tyyppiä, joka ajaa Suzukilla ja kirjoittelee BMW Talk:iin ylläolevan lainauksen kaltaisia kommentteja? *![]()