Laitampa tänne vähän infoa kun tuli asiaan kuuluvaa palautetta tuolla ahvenistolla. Eli etupumpuista tuli puhetta kouluttajien kanssa. Olivat sen 5cm lyhemmät uusilla progressiven jousilla kuin orkkiksilla ja epäilivät että jotain on vinossa asian suhteen kun joustovara niin lyhyt. Ja kyllä näin oli, olitte täysin oikeassa.
Varmistin stormilta että oikeat jouset olivat minulle antaneet, tarkistin ohjeet sekä haynesin kirjasta että proge-jousien mukana tulleen. Kaikki tehty niin kuin pitääkin. Mutta mutta, kovan göögläyksen ja muutaman linkin takaa löytyi tieto mitä ei progen ohjeessa lukenu! Vanhoista spacereista eli niistä rauta putkista pitää pätkästä semmonen 5cm pätkä että tulee sama joustovara kuin orginaaleilla. Progen sivuilla lukee myös todella pienellä tähdellä merkattuna että paketti ei sisällä uusia spacereita!
Kouluttajat suuri kiitos huomiosta, itse olisin ollut siinä ymmärryksessä että kaikki OK!
![]()
SV1000S 2003, 2010->
SV650N 1999, 2008-2010 14tkm
Meinasinkin jo alkaa kyselemään sinun perään, että miten ajokausi lähti rullaamaan. Kilometrejä on tietysti jo kertynyt..?![]()
Mites radalla meni? Lähinnä pyörän suhteen, taittuuko naku sv mutkiin?
Mitenkäs delvakki jakselee moottorissa?
Laitoin tällä kerta Motul 5000. Hyvin tuntuu toimivan. Paremmin kuin edellisillä.
Itse muuten sillon leikkasin siitä valkoisesta muoviputkesta, joka oli paketissa mukana n. 50mm:n spacerit. Tosin nyt aion laittaa sentin pidemmät, sais olla enemmän esijännitystä vielä. Sitä muoviputkea onneksi jäi vielä viitisentoista senttiä.
Muuten ihan hyvä tuli. Uudet öljyt rauhoitti etupäätä huomattavasti. 15w öljyt eivät ole ollenkaan lian jäykät.
Lyhennetyllä yoshimuralla äänet on muhkeat, mutta häiritsevän kovat. Korvatulpilla menee mukavasti,äänetkin kuulostaa paremmalta
Pyörästä muuten tuli matala ja ketterän oloinen. Pääsin tavoitteeseen.
Tapaatkos Pahela käydä torstaiajeluilla?
Tuli sitten tehtyä SV:hen hieman isompaa hienosäätöä "ihan vaan ajan kuluksi" *
Tein ns. cam swapin, eli ebaystä löytyneet ruiskumallin imunokat paikoilleen sekä vanhat imunokat pakopuolelle. Ajoitus tietysti piti merkkailla uusiksi, mutta näytti sekin menevän ihan kohilleen.
Noh sitten kun olin jo purkanut sinne asti, niin tuumasin että samallahan nuo pytyt tuosta lähtee...niinpä sylinterit kävi hoonauksessa ja laittelin uudet männänrenkaat. Ohivuotoa olikin ollut aika reilusti, karstaa oli aika paljon vielä renkaiden alapuolellakin. Sylinterien seinämätkin oli varsin kiillottuneet, vaikka muuten olivatkin mitoissaan.
Puristuksia nostin samalla hieman ottamalla 3-kerroksisesta kannentiivisteesta keskimmäisen kerroksen pois.
Äänet muuttui aika lailla jykevämmiksi*Syynä lienee uusien pakonokkien huomattavasti pidempi ajoitus ja 2mm suurempi nosto.
Vetoa on persdynon mukaan ihan eri lailla, mutta penkissähän tuo pitäisi joku päivä käyttää...
SV650S K2
Kova homma,hienoa että joku teki tuon täällä suomen maassakin,saadaan kokemusta onko tuosta oikeaa hyötyä.
Oli muistaakseni aika samat arvot jollain nettisaitilla noissa nokissa kuin jhs racingin stage 2 nokissa.
Kertoilehan mitä dyno näytti,kun olet käynyt.
Olisi mielenkiintoista myös kuulla äänet,kenties jollain ajolenkillä törmätään.
edit:mämmiräpylä
Stormille kysely ? Orkkisratas on 125-JTF520.15 niin vaihtaa 15 tilalle 14 ja tilaus päälle. On ainakin moinen ennen toiminut...(Pähkinänsärkijä @ Kesä. 13 2009,14:08) kirjoitti
563+
Joo, noissa nokissa on melko lailla samat arvot kuin niissä JHS:n stage 2 nokissa. Pakopuolella tosiaan se suurin ero on vakioon verrattuna.
Eipä noissa ruiskun imunokissakaan ajoitusta vielä paljoa ole, tais olla 279 astetta vrt. 270 vakiossa. Nostoa 0,6mm enemmän kuin vakiossa.
On mulla tarkoitus käydä heinä-elokuussa ainakin yks ratapäivä (Alastaro/Botniaring/Kemora), ja jos sää sallii niin Hallin nopeustapahtumassakin vois tykittää, kun se sattuu olemaan tuossa 50km päässä.
Siis jos sinne bussien sekaan kehtaa mennä köröttelemään *
Noh jos ensin tarkkailisi seoksia ihan vaan seosmittarilla, on sitten edes "sinnepäin" ennen penkkiin menoa.
SV650S K2
Kerropas tarkemmin tuosta "hallin nopeustapahtumasta" tai nakkaa linkki mistä vois asiaa itsekin pällistellä.
Vois meinaan itseänikin kiinnostaa.
Unohda koska löysinkin jo kyseisen tapahtuman.
Suzuki GSX-R750 -88 -> Suzuki GSX750F -92 -> Suzuki GSX-R1100 -93 -> Suzuki TL1000R -99 -> Aprilia RSV1000R -04 -> Triumph 1050 Speed Triple -06 + Suzuki GSX-R1000 -03 (kilvetön ratalelu)-> Suzuki GSX 1300R Hayabusa -06 -> Suzuki GSX1100F -93
Laitetaanpa tänne kun en parempaakaan paikkaa löytänyt:
Eli pyöräni cagiva raptor 650, jossa on siis sama kone kuin vanhemmassa sv650, taitaa käydä vähän laihalla ---> paukkuu putkissa kun kaasun sulkee. Myös tulpat näyttävät mielestäni turhan valkoisilta.
Pyörään vaihdettu mivv:n sliparit, k&n suodatin ja k&n suutinsetti. Suuttimia asentaessani huomasin, että pilotit ovat kokoa 15.
Auttaisiko pilottien vaihto suurempiin vai tyydynkö ruuvailemaan seosruuveja johonkin suuntaan? Pääsuuttimen koko ja neulan asento ei käsittääkseni vaikuta tähän ongelmaan vai vaikuttaako? *
Jos siinä on sama kone kun Svssä niin kyllä tuo pilotti vaikuttaa asiaan 3/4 kaasusta, loppu 1/4 osa tulee pääsuuttimelta. Neulat ja seosruuvi vaikuttaa myös.(japa86 @ Kesä. 18 2009,13:58) kirjoitti
Katoppa toi rejetting notes mikä on tuolla ekalla sivulla, siitä saa aika hyvän infon miten säädellä. Ja jos et muutakeksi niin tee samat säädöt kun meikäläinen.
Jos käy samat pilotit kun SVhen niin mulla on 17.5 pilotit tossa pussukassa kun en ole jaksanut palauttaa, saat aseveli hintaan ne. Laitahan OBtä.
SV1000S 2003, 2010->
SV650N 1999, 2008-2010 14tkm
Laitetaas tänne uutta kyselyä konkareille.
Tuo mittaristo, nyt helteet on saaneet kiekkamittarin pohjan sierimään irti itsensä. Siis se pohja siellä lasin ja neulan alla. Onko muilla samaa epidemiaa?
Onko jostain saatavilla mittariston pohjia?
Nopeella ebay vilkasulla ei mitään mittari pohjia näyttäny saavan. Onkohan se edes mahdollista vaihtaa.
Eihän toi muuten mutta häiritsee vain silmää noi rosot mittarissa...![]()
SV1000S 2003, 2010->
SV650N 1999, 2008-2010 14tkm
En ole huomannut omassa mittarissa semmoista, mutta varmaan joudut etsimään jostain koko mittariston ja siitä irrottamaan pohjan tms ?
Asiasta toiseen:
Sain kaverilta lainaksi FMI 1.4-seossuhdemittarin, ja kävin eilen testaamassa mitä se näyttää.
Muuten hyvät arvot, mutta neulan joutuu laskemaan takas pykälää alemmas, nyt kun palaa yhtä vajaa kaikki vihreet ledit ihan normiajossakin. Eipä tuo siltikään kovin paljoa bensaa vie, viime tankilla 4,6l/100km "reippaahkolla" mutka- ja maantieajolla.
Kiihdytyksessä palaa ensin kaikki vihreät, mutta korkeilla kierroksilla yksi vihreä ledi sammuu, joten suutin lienee aika sopiva.
Jospa tuolla saisi suunnilleen kohdilleen ennenkuin säntää dynoon *![]()
SV650S K2
Jep jep, hyvältähän se Yoshi näyttää, vieläkin(Pahela @ Maalis. 15 2009,00:12) kirjoitti
Meikäläisen SV sai talven aikana "kromatut" tupla-ajovalot, johon kyllä sopii se putken kiiltävä stainless steel-look. Valokuviakin pitäisi ottaa, mutta odotellaan nyt pari viikkoa auringonvaloa, niin jospa sitten jaksais ottaa kuvia
Minkälaisia litkuja täällä on porukka kokeillut SV:ssä? Itsellä oli Bilteman 10W-40, mutta ovat ilmeisesti lopettaneet myynnin, ku netistä ei löydä enkä paikan päältäkään. Mieli tekikin kokeilla jotain muuta, kun vaihteet on tuntunu epämääräisemmiltä, kuin ennen öljynvaihtoa. Enkä tietty yhtään tiedä, mitä koneessa aiemmin oli. Vajaat pari tonnia on ajeltu Biltemoilla ja tekis jo mieli vaihtaa.
Oisko Motulin 10W-40 5000 yhtä hyvä, mitä täällä on pari jannua sanoneet? Halpaahan tuo ois, ku mikä! Tietty Delvacci ois vielä halvempaa, mutta kokeillaan nuo mopoölpät ensin läpiVai onko täällä useampikin kokeillut ja todennut Vacin päteväks?
edit: Niin ja mulla sama ongelma, että kiekkamittarin valkoinen pohja käpristelee itsensä rikki auringonvalossa ja helteessä. Tietty vähän köyhältä näyttää
Suzuki SV 650 vm. 2000
Mittariston pohjia saa vaikkapa täältä.
http://www.newtacho.de/index.php?navi=suzuki_sv650s
Kyllä mulla vacci myllyssä lotisee.ei muutaku testailee.
Kiitti svheebo! ROK ROK!![]()
SV1000S 2003, 2010->
SV650N 1999, 2008-2010 14tkm
itselläni on -99 SV:ssä settinä: K&N putsari, Leovincen slipari, factoryn suutinsarja ja factoryn 4 astetta sytytystä aikaista "sytytyspyörä" (oikeammin kiila). nyt on suutin 142,5 mitäs luulette, voisiko tuohon heittää isompaa pääsuutinta?
Mitäs takalokarin korvikkeita porukka on laitellut vanhemman mallisiin sv:siin?
Etsin itse mahdollisimman helposti toteuttavaa ratkaisua, koska käsityötaidot eivät ole mitään mainittavia. Onneksi kaveripiiriini kuuluu muutama melko näppärä kaveri kuka pystyy ongelmissa välillä jeesaileen.
http://www.kneedraggers.com/details....94.html
Vaikuttaisi ihan fiksulta, mutta en löytänyt inffoa, että tuleeko tuossa undertailia mukana vai onko tuo pelkkä pidike kyseessä? Onko tuosta jengillä mitn kokemuksia? Heittäkää toki muitakin ehdotuksia jos tiedätte.
Ite ostin stormilta ermaxin takalokarin ja undertailin... Hyvin on toiminu ja helppo olli asentaa paikalleen...
Ducati Hypermotard 1100 -07 2014->
Ducati Hypermotard 798 -10 2012-2014
KTM Super Duke -06 2010-2011
Suzuki SV650s -00 2009-2010
Suzuki GSF600n -01 *2008
Veikkaisin että tuo 142,5 on aika sopiva. Mutta mistä sitä tietää ennenkuin mittaa *(Juha S @ Heinä. 10 2009,18:44) kirjoitti
Itse "raiskasin" tuon K&N filtterin poraamalla 2kpl 20mm reikää siihen varsinaisen reiän sivuille. Reikäpinta-alaa tuli lisää reilut 20%.
No hieman laihallehan se meni, joten nyt kaasarit irti ja pykälää isompi eli 147,5 suutin tilalle. Lisäksi kun avaa kaasun nopeasti täysin auki niin käväisee tosi laihalla, joten neulojakin tarvinnee nyt sitten nostaa.
Taidankin tästä lähteä hommiin...![]()
SV650S K2
Onkos muuten identtisiä kooltaan nuo Dynojetin suuttimet ja Mikunin omat suuttimet ?(Sampsa76 @ Heinä. 23 2009,10:13) kirjoitti
Itse tein köyhänmiehen Kooetennät ja vakioputsarin snorkkeli mäkeen. Imuäänet on vähintäänkin mojovat *![]()
edittinä: siis kokomerkinnöiltään nuo suuttimet
563+
Paremmin se modattu vakioputsari kuulemma virtaakin kuin K&N, joten ihan hyvä ratkaisu. Seoksien kanssa tullee pientä jumppaa, ainakaan vakioneuloilla ei onnistu kovinkaan hyvin.
Mutta Dynojetin ja Mikunin suuttimien merkinnät on erilaiset, joten suoraa vertailua ei voi tehdä. Factory taasen käyttää Mikunin suuttimia.
Poiminta aiemmin mainitusta rejetting notes-dokkarista:
kirjoitti
SV650S K2
Apua. Mistä ns.stumppaaminen johtuu? Vai siksikohan sitä kutsutaan, kun lähtee pyörällä risteyksestä liikkeelle, eikä se vastaakaan kaasuun vaan sammuu parin metrin matkalla, ikään kuin bensa loppuis.
Olen nyt ajanut tolla 4500 km kesän aikana ja tällä viikolla teki pari kerta niin.. Ennen ei ollut ongelmia.
sv 650 -99 Tyhjäkäynti päälle tuhannen. Tyhjäkäyntisuuttimet 20. Kaasuttimia en synkronoinut suutinrumban jälkeen, vaikuttaisko asiaan?
Olivat valmiiksi pyörässä kiinni, kun ostin viime syksyllä, kuten myös Yoshimuran kokoränni ja bmc-suodatin. Itse laitoin sitten isommat pääsuttimet noiden lisäksi. Ei se bensalle ainakaan haise, kun käy tyhjäkäyntiä ja käynnistyksen yhteydessä halua ryyppyä, joten ei ne pilotit lian isot kai ole..?(XIII @ Heinä. 31 2009,14:26) kirjoitti
Ilmeisesti väri on nimeltä Candy Jay Blue ja koodi Y7E . Ks Colorrite.com.(XIII @ Elo. 05 2009,13:20) kirjoitti
SV1000S 2003, 2010->
SV650N 1999, 2008-2010 14tkm
Pistetäänpä tähän jatkeeksi vähän lisää kaasarinsäätökokemuksia. Eli kyseessä on -99 SV, tällä hetkellä ajettu vajaa 70tkm. Lähtökohtana kaasareissa kaikki likimain vakiokuosissa, pääsuuttimet 137,5, tyhjäkäyntisuuttimet 17,5, neulat toiseksi alimmassa pykälässä. Vakiovaimentimen tilalle vaihdoin jo aiemmin kesällä jonkun Ixilin sliparin, johon piti myös viritellä hienoinen dB-killeri.
Käytössä havaittuja ongelmia olivat nykiminen ja köhiminen pintakaasulla 3000-5000 rpm alueella ja kohtuullisen reipas menoveden kulutus, luokkaa 6,5-7l/100km. Sliparin asennuksella ei ollut näihin sanottavaa vaikutusta, tilanne oli kokolailla sama myös vakioputkella.
Aloitin homman turaamalla putkeen lambda-anturin mutterin ja heittämällä laajakaistamittarin kyytiin. Sitten testiajolle. Tyhjäkäynti näytti olevan laihalla, täyskaasulla mentiin melko rikkaalla, seokset luokkaa 11-12:1. Pintakaasulla soppaa tulikin sitten todella poskettomasti, mittarista loppui monessa kohtaa alue kesken.
Ensimmäisenä korjausoperaationa vaihdoin ilmanputsarin uuteen ja tyrkin sen kanteen vielä riittämiin lisäreikiä. Tällä tilanne korjaantui hiukan. Täyskaasulla seokset alkoivat olla jo järkevää luokkaa, 12,5-13:1, mutta pintakaasulla mentiin vielä monessa kohtaa mittarin skaalalta pihalle. Kokeilin vielä ilman dB-killeriäkin, mutta sillä ei ollut merkittävää vaikutusta.
Sitten oli vuorossa kaasareiden pöydälle nostaminen. Tosin arvasin jo etukäteen mitä siellä olisi odotettavissa. Ja olin myös oikeassa. Neulaputkia tarkemmin tiiraillessa huomasi niiden kuluneen soikeiksi. Ja mikä hilpeintä, noita ei edes pysty vaihtamaan. Tai varmaan pystyisi, mutta kun uusia ei ole saatavilla. No, tämän havainnon jälkeen tuossa ei enää ollutkaan hirveästi tehtävissä. Pudotin neulat alimpaan pykälään ja käänsin seosruuveja puoli kierrosta aukipäin (3,5 kierrosta auki).
Tuloksena tyhjäkäynti oli edelleen laihalla, ilmeisesti ruuveista oli jo säätöalue loppu. Täyskaasulla seokset edelleen sopivat. Pintakaasulla mentiin vieläkin turhan rikkaalla, 12:1 nurkilla, mutta nykiminen ja köhiminen oli sentään hävinnyt. Parin tankillisen perusteella kulutuskin on tipahtanut noin litralla.
Eli kyllähän tuolla nyt taas ajelee, ainakin sen aikaa kunnes neulaputket kuluu vielä lisää. Mutta jotain radikaalimpaa pitäsi siis tehdä, että koneen saisi kunnolla iskuun. Pitäisi varmaan muutta ruiskuksi, on tuo kaasareiden kanssa puljaaminen sen verran tympeää puuhaa *![]()
Arttu
Maailmalla ainakin Factorypro kunnostaa noita kaasareiden neulaputkia, näyttääpi olevan hinnastossa SV:n kohdalla 280$ +lähetyskulut...
Kaipa joku kaasareihin erikoistunut paja suomessakin voisi ne vaihtaa, tietäs vaan mikä ?
Mullakin on 40tkm ajetussa jo pientä soikeutta havaittavissa *
Toisaalta, en taida tehdä sille vielä mitään koska se vielä toimii kohtuullisen hyvin, vaikka keskialueella onkin hipun rikkaalla.
SV650S K2
(Sampsa76 @ Syys. 22 2009,12:08) kirjoitti
Tuolla rahalla ruiskukonversio on jo vähintäänkin puolessa välissä! No joo, jos tuohon alan, niin kyllä se kuitenkin taitaa mennä enemmän harrastuksen kuin säästön piikkiin.
Jos nyt oikein tiirailin tuon neulaputken rakennetta, niin se koostuisi kahdesta palasesta. Alemmasta jossa on emulsioreiät ja ylemmästä, joka olisi vain suhteellisen simppeli holkki. Ja tuo ylempi palanen olisi se enemmän kulunut osa. Jos näin on, niin tuon ylemmän palasen voisi varmaan kohtuullisen helposti pyöräyttää sopivassa sorvissa, vaikka jossain kellosepällä tms. Hilut taitaa olla kiinni puristussovitteella, joten vaihto onnistuisi sopivalla lämmittelyllä ja naputtelulla. Eli tällä perusteella remppa ei olisi ihan mahdoton tehtävä, tosin vaatii hiukan tuuria, että uuteen holkkiin saa juuri oikean kokoisen reiän.
Mutta voi olla, että katsoin tuon rakenteen väärinkin. En jaksanut kovin syvällisesti tutkia asiaa, kun oli vaihteeksi olevinaan hiukan kiire hommaa tehdessä. Jos koko putki on yhtä palaa, niin sitten uuden valmistus on aika paljon isompi homma.
Arttu