Jokos täällä on jannut pistäneet mopot talviteloille? Räntää sataa, mut mulla on vielä luottamusta siihen, että on tässä vielä jokunen ajokelipäiväkin tiedossa *![]()
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Eiiiii vielä pitkään aikaan. Ajossa on, tosin eipä oo paljoo päässy ajelee.(cmas @ Marras. 01 2008,15:17) kirjoitti
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
ois ollu jo viikonloppuna sen verran lunta et ois voinu enskapiikeillä käyvä kopasee va ei oo saanu hommattua viel semmosii(cmas @ Marras. 01 2008,15:17) kirjoitti
KTM 690sm
MC B-Squad
Nyt on sitte vihdoin Kottara talviteloilla. Eipä tullu paljon kilsoja syyskuun jälkeen. Saas nähä millä värkillä menee ens kausi. Mahtaako jatkua samalla kotkalla, vai kotkalla yleensäkkään. Vaihtokuume kun iskee aina ja kovaa. Eipä ole kauaa noi pyörät mulla vanhentunu. Itseasiassa Tää Kottara on nyt pisimpään mulla koskaan ollu mopotin![]()
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Nyt ei muuta kuin nastat alle, niin unohtuu noi vaihtosuunnitelmat..(Marshal @ Marras. 22 2008,17:24) kirjoitti
Todella hienoa laskea menemään ajoi sitten kadulla, mettässä tai montulla! Kai kattelit jo mikkoylin kuvat, kun on hypermotossa nastat..
Honda CRF 250 L
Ite hautasin nastarengassuunnitelmat sen liian leveän etusen takia. Myös sen näkee noista yllä puhutuista kuvista. Soutaa moinen liikaa ajossa.
Kylmäkäyntiongelmien takia SM on nyt pajalla Jämsässä ja sieltä se menee sitten lämpimään talliin talvehtimaan. Ensi kesää odotellessa. Ja pistin fillariin alle piikkirenkaat, niin pääsee sillä paremmin & on keväällä kovemmassa kunnossa *![]()
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Ei se etunen liian leveä ole, ajelin viimetalvella pari tonnia 120 leveä takarenkaaksi tarkoitettu enskanasta edessä ja hyvin toimi.
Enskasta ehkä juu menee. Mä meinasin noita Mikon renkaita, joissa on rallinastat alla. Enskapiikki pitää tietty ihan eri malliin. Mut kun voitan lotossa, ostan oikeen kurapyörän ja siihen piikit alle. Ja nyt odottamaan lottoarvontaa![]()
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Kyllähän mullakin asvaltilla soutaa, mutta heti lumella ajaminen muuttuu hauskaksi. Asvaltilla käyttävät n.160 nastaa/rengas, niin ei souda, kun osuu kumikin tien pintaan..
Honda CRF 250 L
Tulipa bongattua 690:een liittyen sivusto, josta jollekin voi olla iloa. Eli tarrasarjat uusiksi mopoon: Race-Styles. Eli tuossa on kaikki tarrat mopoon ja sitten mahdolliset layoutit tästä. Melkoisen mukavasti optioita tarjolla ja tekevät ilmeisesti myös täysin mittatilaustyönäkin mikäli asiakasta kiinnostaa.
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Nonii! Joko jengi on alotellu ajokautta? Täällä etelässä talvi tuli ja meni samantien. Nyt on pari päivää ollu päivällä +5, tiet kuivina ja nurmikot vihreinä. Taidampa kaivaa vittuillakseni kottaran kaapista ja aloittaa ajokauden.
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Ei tartte täällä paljon ajella. KTM tuli tosin tänään huollosta ja lähti samantien kohti kaverin autotallia & talvihuilausta. Käyntiongelmia oli ratkottu mm. sillä, että tyhjäkäyntiä + kaasun ja ruiskuläppien asennontunnistumia oli "vähän" säädeskelty. Keväällä näkee sitten toiminnan...
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Joo, omalla kohdalla noitten asentotunnistimien säätely on ollu ihan tyhjän kanssa. TPS sensor on jopa kerran antanu vikakoodia fi-valolla. Keväällä meinaan vaatia kokonaan uuden sensorin, jos ei ala epätasainen veto tasakaasulla loppumaan.(cmas @ Joulu. 15 2008,18:06) kirjoitti
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Jos kyse on pelkästä epätasaisesta vedosta tasakaasulla, niin näinköhän antavat uuden tps:n. Kyseinen ominaisuus on ollu iät ja ajat nimenomaan *yksmukisten ongelmana. Kaasaripeleissä tuuppas tuota ongelmaa olevan myös aikoinaan, joten ei ole pelkkä ruiskujen ongelma. Varmaan kaukon ttr:kin menee tasakaasulla miten sattuu *
Tietenkin jos saat uuden tps:n, niin mikäs siinä. Tuossa pelissä saattaa vaan olla sitten vikaa jommassa kummassa päässä. Käsittääkseni tps:ää vastaavia palikoita on tuossa uudessa LC4:ssa kaksin kappalein. Toinen haistaa kaasun asentoa ja toinen ruiskuläppien asentoa tms. Ainakin huoltoliikkeessä miehet oli sitä mieltä, että oli pirullista touhua koettaa saada kahdesta paikasta tehtyä säädöt kohdalleen yhtäaikaa.
Sais kyllä lähtee nuo lumet hiivattiin. Mummon luona näytti olevan luntakin ja hienoja metsäautoteitä. Kauhee hinku tuli ajamaan piikit alla. Mut kun ei oo lämmintä tallia (eikä piikkejä), niin ei talviajosta mitään tule. Piru. Onneksi kohta on kevät, päivätkin alkoi jo pidentyä *
Itsellä menee takarengas kohtapuoleen tilaukseen rengas-onlinen kautta. Kohtuu hyvät ne Avonit alla, pakko saada samanlainen ensi kaudeksikin. Onkos jätkillä mitään uusia suunnitelmia ensi kaudeksi? Mopoon uutta palikkaa, reissuja kauemmaksi, viriviriä, ahdinta?
edit: Se tps antaa kuulemma todella herkästi vikakoodia tauluun, jos se ei ole kohdallaan. Mokoma liikkuu, vaikka ne ruuvitkin on kiinni, jos ottaa palikasta otteen & kädellä "säätää". Mut pareehan tuo ois koettaa vinkua vaihdettavaksi. Varsinkin sulla Marshal, kun on vielä viralliset KTM:n aftermarket putketkin. Pitäis kyllä homman toimia silloin...
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Joo, no just siihen TPS:n säätöjen pysymättömyyteen ajattelin vedota. Kyllä tollasen sensorin pitää pysyä yli 2 päivää säädöissä. Kun huollon yhteydessä ne tsekkas säädöt, ne oli taas ihan vituillaan. Säätivät kuntoon ja kyllä toimi hyvin, kaks päivää. Sen jälkeen alko taas nykiminen. PRKL, on se kumma et tollanen palikka pitää olla olemassa, jos se pysy säädössä.
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Kylläpäs rupes himottamaan noi tarrasarjat kotkaan. Pitäisköhän ihan rupee tilaamaan. Ketään muu innostunu? Vois tilata kimpassa. Voin hoitaa tilauksen.
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Mä en viiti kyllä noita hintoja maksaa pelkistä tarroista. Mielummin ostin takarenkaan ja jää vielä rahaa käyttämättäkin. Liian vähän on valitettavasti tuloja menoihin nähden taas, kun tuli vähän hifiäkin päivitettyä kotosalla.
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Joo, onhan se noinki. sais vaan pikkusen yksilöllisyyttä pyörään. Ei se ois ku 160e. posteineen. Tossa viime keväänä meinasin, että oisin maalauttanu muoviosat mattamustaks. Ei ois tolla hinnalla selvinny![]()
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Tottapa tuokin. Kyllä mäkin pitkään kattelin noita tarroja silloin kun sen linkin tänne heitin. Ja näkyypä tuolla Suzukipuolella olevan ainakin yks ko. firman tarroilla piristetty 400 dr - aika hyvän näköinen sekin. Kyllähän noilla seteillä ulkonäön saisi kokonaan toiseksi, mutta vanha tonni tarroista on mulle nyt tällä haavaa liikaa. Tällä jannulla on ainakin tuollainen tarrasarja kiinni. Eikä tuo nyt kovinkaan huonolta näytä.
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Jos Marshal tilailet niin pistä jotain yksityisviestiä tms. niin tuun mukaan tilaukseen.
Muuten, mitäs noissa number plate seteissä noi Font valikon kohdalla olevat kirjaimet ovat? En mistään löytäny mitään pdf:ää jossa ois ne kuvattuna. Harmi jos tohon joutuu laittamaan jonkun numeron. Mieluummin oisin ilman.
Niihin saa käsittääkseni ihan minkä numeron tahansa tai tosiaan ilman numeroa. Kunhan sen vaan muistaa sanoa tilausta tehdessään. Näin olin lukevinani jossain välissä ko. firman toimituksista. Asia selvinnee varmistamalla asian tuosta tarroja valmistavasta yrityksestä.(Foukus @ Tammi. 06 2009,14:21) kirjoitti
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Jep, pidän ajan tasalla. Laitoin kyssäreitä menemään jo ko. liikkeeseen ja odottelen vastauksia. Kysyin mahdollisuutta saada kuvaa, milta tietty layout näyttää juuri 690SM tarroissa. Noi malli layoutit kun on erimallisia kun meijän pyöriin tulevat tarrat. Pitää panna jatkokyssäri noista numeroista, kunhan vastaavat tohon ekaan ensin. Kattelin, että 20e on aina postikulut ulkomaille. Tosin, jos saatais tilaukselle hintaa yli 250e, se olis ymmärtääkseni ilmanen. Tai tais siel olla joku lisäys et ulkomaille aina vähintään 13e.
Itte en varmaan tilaa ihan koko settiä, mut pitää sitä viel pähkäillä. ainakin kylkipalat eteen tilaan. Kyselen viel hintaa omille layouteille, jos vaikka sais itte valitsemaa kuvaa duunattua tarroiks![]()
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Nonii, eli samalla hetkellä kun kirjoitin edellistä, huomasin että tuolta oli vastattu. Vastaus oli lyhyt: please check here...ja linkki. No linkki vei suoraan 690SMC:n eri layoutteihin, joten ei paljon apua ollut.
Laitoin sinne nyt uuden viestin, jossa täsmensin pyörän mallin ja kysyin samalla noista numeroista. Jos itte meinaan tilata tarroja, haluun ainakin ne side panelit samalla layoutilla kun rad coverssit. Tossahan oli ihan erilaiset ne vaihtoehdot noille side paneleille. Pitää nyt kattoa mitä ne vastaa.
Tossa Cmassin laittamassa linkissä Bikepicsiin (http://www.bikepics.com/pictures/1502385/) toi side panel on ainakin samalla layoutilla ku rad cover ja sen lisäks siin on numero. Ei vittu jumara. Ilmeisesti tilaus pitää tehä sitte sähköpostitse, että saa varmasti sellaset ku haluaa. Tosin en oo varma otanko muuta ku noi rad coverit.
Mitähän muuten noille orkkis tarroille pitäis tehä. Irrotin tossa kesällä vasemmasta side panelista sen 690sm tarran ja jumalauta et oli tiukassa. Sen lisäks siihen itte muoviin on duunattu sellanen hiukan kohollaan oleva "kehys" sille tarralle. Eli ihan perseen näkönen tuli. Mitenköhän noissa alkuperäsissä sidepaneleissa on laita? aika tiukalta ainakin se KTM- teksti ja Prestige tarra tuntuvat. Mites muilla, onko esim. "normi" SM:ssä samanlaiset kohokuviointitarrat, vai enemmän sellaset perus litteet?
En ainakaan usko että tulee hyvää jälkeä, jos orkkis tarrat sinne alle jättää.
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Ei sinne alle pitä vakiotarroja koskaan jättää. Kuumailmapuhaltimen kanssa tuollaiset tiukassa olevat tarrat on ennenkin pois saatu. Huolellinen lämmitys ja sitten vähitellen tarraa pois ja tarran alle vaan lisää lämmintä ilmaa. Uusimmat vinkithän sä voit kysyä vaikka lähimmästä automaalaamosta/-teippaamosta. Ne painii tuollaisten juttujen kanssa kuitenkin työkseen. Joten jos saat sellaiset tarrat kuin haluat, niin veikkaan, että entisten pois ottaminen on ongelmista pienimpiä.
Mun mopossa ne tarrat ei juurikaan koholla ole, mutta aika paksut ne tarramateriaalit tuntuu olevan. En sitten tiedä olisiko muovissa joku kohouma alla, jos tarraa pois repii.
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Onko sulla Cmas pyörä Huolto-kaksikolla? Toivotavasti kerkesivät hoitaa sen sun pyörän kuntoon ennen vuoden vaihdetta. Eivät liikkeen oman ilmoituksen mukaan ole enää valtuutettu KTM-huolto vuoden vaihteen jälkeen, joten eivät myöskään hoida takuu juttuja. Harmi, olen kuullut liikkeestä pelkkää hyvää.
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Mopo oli Jämsässä juu. Saivat tehtyä ennen vuodenvaihdetta noi mun hommat. Takuuhuollot pitää teetättää nyt sit täällä Jyväskylässä, mutta kaikki muut huoltotoimenpiteet mitä en ite tee, tekevät tuolla Jämsässä. Ja sieltä mä kaikki muutkin kamani koetan ostella. Helkatin harmillinen juttu tosiaan, pojilla on Jämsässä tuota tietotaitoa aika perkuleesti ja joka kerta kaikki huollot selitettiin juurta jaksaen läpi. Eli vaikken pyörääni siellä huollatakaan, niin ainakin käyn joka kerta ohi ajaessani kahvilla & ostamassa jotain muuta tarpeen mukaan *
edit: Ja uskomattoman mukavat tyypit siellä töissä. Joka kerta, kun kaksikolle menee, niin on kuin menis omaan olohuoneeseen.
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Kaveri kerto mulle, että niitä mopon tarroja ois voinu kysellä ihan Suomestakin. Eli tästä: Hart. Jokos tämä tuli aiemmin esille, en enää edes muista...
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Saakeli ku rupesin ihmettelemään et mohin helvataan oli meijän topicci kadonnu. Enhän mä huomannu et tänne oli perustettu ihan oma alua KTM- jutuille. Onhan se pakko olla tääl alimpana, eikä aakkosjärjestyksessä. Vois tulla muuten japsi ja amerikan miehille alemmuuskompleksi.
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Tuosta on Jassulle sanottu jo siinä oman palstan pyyntitopicissa. Vaan ei oo mitään vielä tapahtunut. Mut ihan ok, että on KTM:lle oma palsta jo - varsin paljonhan näitä pelejä on myyty viime aikoina. Ja Marshall mukaan kans tuonne "mikä ktm sulla on"-ketjuun![]()
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Oli jo aikakin saada oma alue. Myös kTM- kartoitusketjussa oon jo mukana.
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015