Suomen mutkapätkillä valitettavasti tahtoo ne kyykyn takavalot olla jotka näkyy takana tulijalle ei moton(SamSam @ Kesä. 04 2008,10:12) kirjoitti
Mut kaupungissa sentään kyykky pysyy takana..
"Screw you guys! I'm going home!" - Eric Cartman
Saa tulla tonne porvoon/sipoon suunnille koittamaan miltä mun palasina oleva tavalo näyttää takaapäin. Mutta sillon joutuu olemaan pikanen, ettei joudu liian kaukaa kattelemaan(Vonikka @ Kesä. 05 2008,19:23) kirjoitti
![]()
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Hah hah haaaa! Ja vitun kontit, olipa provo...(Vonikka @ Kesä. 05 2008,19:23) kirjoitti
Ex-mopo oli kilonen thunderace, joten pohjaa mielipiteelleni mielestäni löytyy ja tarkennan vielä, että tarkoitan kunnon mutkapätkällä sellaista tietä, jossa nop. ei nouse yli 140.
Joo ja juu, asia voidaan tarkistaa puolestani myös käytännössä. *![]()
KTM 690 SM Prestige
En tiedä 690:stä mutta superdukella ainakin pystyy työntämään kilokyykyistä mutkapätkillä ohi naureskellen(SamSam @ Kesä. 06 2008,10:49) kirjoitti
siis mutkissa.
Yamaha R6R 06 --> *KTM 990 SUPER DUKE 07
Terveisiä Moksin ek-pätkältä. Oli eilen aika komee ajella, kun toi pätkäkin on osittain kuin karusellissa vetäis menemään. Mutkaa oikeelle ja vasemmalle, ylös ja alas. Välillä todella pientä tietä ja tiukkoja kurveja, välillä vähän suoran poikasta. Kotiin päästyäni oli olo kuin ois juossu 10 km lenkin. Kaipa sitä sit väännettiin menemään sopivaa kyytiä. Ei muuten montaa metriä menny soralla ktm eilen, ettei ois takarengas pyörinyt etusta kovempaaVielä kun kohta saa noi toiset kumit alle, niin...
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Ilman muuta voidaan käytännössäkin tarkistaa. Tosin jos puhutaan uudesta kotarista niin ei siihen silloin vanhaa yahamaa kannata verrata. Alustoissa on tapahtunut viiemisen kymmenen vuoden aikana nimittäin muutosta. Sen verta on tullut vedettyä noilla nykyisillä pyörillä ja tuollaisella 690:llä mutkapätkää että perustan väitteen siihen.(SamSam @ Kesä. 06 2008,10:49) kirjoitti
EDIT: ja kyseessä on saman kuskin ajamana molemmat niin vertailu kohta on sama. Olen minäkin mm. GSX-F 600:lla kyykyttänyt tonnisen kyykyn mutta kuskien ollessa sama edelleen väitän että jos molemmista on kokemusta niin silloin kyykky menee. Turha siitä mitään herneitä on vetää nenään jos oma ei ole nopein sillä kotari on kuitenkin hauskuuskertoimelta sata kerta parempi kuin kyykky. Sillä minä itsekkin tuon EXC:n laitoin.
"Screw you guys! I'm going home!" - Eric Cartman
WTF! Eihän tässä mitään herneitä vedetä, olen vain erimieltä asiasta kanssasi. Ja ymmärrän kyllä hyvin sen, ettei 47kw vehje voi olla kovin nopea, mutta turha sun on siellä itkeä kun kyykky vaan jää smotolle *(Vonikka @ Kesä. 06 2008,11:54) kirjoitti
![]()
Nyt viikonvaihteen viettoon ja suorittamaan 600km siirtymää...
KTM 690 SM Prestige
Kyllähän se on melkein aina niin, että nopeus on kuskista kiinni, eikä niinkään pyörästä. Toinen on nopeampi kyykyllä, toinen smotolla. Itselle smoto on ehdottomasti nopein värkki mutkatielle, mutta en toki väitä etteikö kunnon vetomies kyykyllä veis meikäläistä 100 nolla. Yleisesti ottaen uskoisin kuitenkin, että suurin osa ns. perus vetomiehistä pääsee oikein mutkaisella pätkällä huomattavasti kovempaa smotolla. Kyllä Kyykyllä on kuitenkn suhteessa niin paljon haastavampaa ajaa todella kovaa syheröisellä pätkällä.
Hauskuuskertoimesta olen Vonikan kanssa täysin samaa mieltä. Jo pelkästään se, että smotolla saa revittyä matalissakin nopeuksissa helvetisti iloa irti, on hyvä syy omistaa sellainen. Toki kyykylläkin voi pitää todella hauskaa, mutta yleensä vaan silloin nopeudet alkaa olemaan jo melko kovia ja se kun käy vääjäämättä kortin päälle melko pian.
Niin tai näin, kaikilla on omat ja yleensä hyvät mielipiteensä. Niin se pitääkin olla. Ei muuta kun kumit katuun!![]()
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
No niin,nyt on käyty koeajoilla ja ei tarvinnu ajaa muita kuin SMC..se oli siinä! Mopon pitäs saapua tällä viikolla..Oli ihan uskomattoman ketterä peli sporttipyörien jälkeen ja todella nopea mutkatiellä. Motariakaan ei vierastanu pahasti,pitihän sekin testata.. Padassa yllättävän hyvin tehoa 1-mukiseksi! Nyt vaan innolla odottelemaan..
Kävipä pyörä tuossa pajalla ja ongelmia oli kaasukahvan asentotunnistimessa (APS). Oli ollu jännitteet aivan viturallaan ja ne säädettiin kuntoon. Kovasti muuttu pyörän käytöstä rauhallisemmaksi tasaisessa ajossa. Joten jos muilla paljon nykivän olosta menoa, suosittelen mittauttamaan ja säädättämään kohilleen.
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Noniin, Onnea paljon uudesta pyörästä! Varmasti loistava valinta!(Repis @ Kesä. 09 2008,19:15) kirjoitti
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Vittulainen, kauppa käy täällä päin niin että oikeen hirvittää. Koeajajia on ihan riesaks asti, innokkaampia pitää potkia tontilta, että kaikki sais varmasti kokeilla!!
Joo-o, on helppoo myyä tällästä menopeliä! Saatana!
Kohta lähen tykittämään kaikki lähiseudun tiet ruvelle, perkele!
Vituttaa maksella vakuutusmaksuja ja lyhennyksiäkin yli 200e/kk, kun mopo seisoo peiton alla tallissa. Tässäkin kuussa menossa yli 500e tohon.
Tuli se pakukin jo ostettua.![]()
Tuutti Honda
Pakkoko sitä on siellä pressun alla seisottaa? Ei muuta kun hiekkateitä kyntämään.(kauko @ Kesä. 10 2008,14:17) kirjoitti
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Se on vähä niinku kerrasta poikki täällä päin.(Marshal @ Kesä. 10 2008,16:03) kirjoitti
Vituttaa nyt jo ihan tarpeeks myyä sitä, jos ajasin yhtään sillä niin en tiiä mitä siitä luopumisesta tulis..
Noh, jos vaan kerkeen niin vien mopon tänään tonne Huolto-Kaksikolle myyntiin. Sinne vaan kahtelemaan ja kokeilemaan.![]()
Tuutti Honda
Sano se vakuutuksesta irti. Pistät pelkkään varastointivakuutukseen, niin ei suotta juokse summat. Ja syksyllä se menee, nyt mopoa haluavilla on jo mopo.
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Ei taida nykyään enään onnistua muuten kuin kilvet palauttamalla? Silloin taas hiukka verran hankala myydä sillä vaara on että siitä tulee sitten kaksi kilpinen ja itseä kyllä mietityttäisi jos kilvetöntä menis ostamaan..
"Screw you guys! I'm going home!" - Eric Cartman
Vonikka: eihän sitä täyskaskoa tartte maksaa ainakaan. Kyllä sillä jo rahaa säästää, jos ottaa pienemmät vakuutukset käyttöön.
Nyt ois alla sitten Avon Distanzia -kumit. Pitää kirjoitella kokemuksia sitten, kun niitä on tarjolla. Kolmen viikon päästä 5000 km:n huoltokin - paljonkohan sekin kustantaapi...
Huippupeli kyllä tää 690 sm. Menee asfaltilla pitkätkin siirtymät heittämällä ja Mökkiperän EK:lla se vasta heittämällä meneekin![]()
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
No tuossa mielessä kyllä että ylimääräiset kaskot pois ja ainoastaan jättää sen varkaus vakuutuksen. Tosin omassa (tosin 530:n kottarainen)ainakin oli vuoden kasko hintaluokkaa n. 200eur (70:n bonareilla) että jos ei hirveästi heitä siitä niin ei juurikaan vielä säästöä tuo *(cmas @ Kesä. 16 2008,18:17) kirjoitti
Itselle varmaan huomenna saapuupi Michelinin Supermotard renkaat niin mielenkiinnolla odotellaan että jokos se lipsuminen alkaisi loppumaan tuossa omassa motossa. Eipä vain niillä ole asiaa noille sorateille ennen renkaan vaihtoa(cmas @ Kesä. 16 2008,18:17) kirjoitti
![]()
"Screw you guys! I'm going home!" - Eric Cartman
Annappa sitten hetimiten kokemuksia uusista kumeista. Kiinnostaa kovasti kuinka menevät asfaltilla.(cmas @ Kesä. 16 2008,18:17) kirjoitti
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Vonikka: mitkäs kumit sulla oli nyt aiemmin alla EXC:ssä? Oon tässä kovasti katellu noita renkaita ja tosiaan päädyin Avoneihin kohtuullisen kompromissin takia. Asfaltilla tulee ajettua, mutta myös soralla. Siksi tarttis jonkunverran kulutuskestävyyttä & se sulkeekin sit pois nuo oikeat motorenkaat. Distanzia-setissä on takana kulutuspintaa varmaan toistakymmentä milliä, joten toivottavasti niillä jonkin aikaa härrää taas menemään.Vakiorenkailla (sm:n siis) oli tosi hyvä kurvailla asfaltilla, jopa yllättävän toimivat sorallakin, mutta ei oikein luottoa tuolla hiekkatiellä hirmuisesti.
Oli muuten paikallisessa liikkeessä (ei taida tartte mennä takaisin) hyvät hinnat. Tai no, varmaan normaalit, mut silti. Öljynvaihto (sis. työt + suodattimet. öljyt oli omasta takaa) + omat renkaat alle ja hintaa 118 euroa. Tsiisus. Varmaan vuonna 2000 ois selvinny samasta remontista 200 markalla.
Marshal: Juu. Heti, kunhan on jotain sanottavaa. Liikenneympyrässä kai tuo testataan. Ei tuu muuta asfalttimutkaa oikein ajettua. Täällä landella kato hyrrätään enemmän vaan puskassa
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Corsa III siihen laitettiin alle kun muuta ei hyllyssä ollut pirelliä. Oisin laitattanut siihen myös Dragon supercorsa pro:t mitkä on giksussakin mutta ei löytynyt sillä hetkellä niitä. Kokoajan on sellainen tunne persiissä että takapää lipsuu ja luiskahtelee vaikka sehän se taitaa olla tarkoituskin mutta kun on oppinut ajelemaan puhtaita linjoja tuolla kyykyllä niin ei vielä oikein selkäranka ymmärrä että näin pitäs mennä. Sillä tuo motorengas valinta kun ei tule noita sorateitä ajettua metriäkään ja toisilla vanteilla sitten on nappulat jos haluaa lähtä syöttää sellaisia.
Kuulosti kyllä minusta kovin kalliilta tuo huolto kun itse muistelen maksaneeni 90eur giksun huollosta ja työmääräällisestihän se on paljon isompi homma kuin SM..![]()
"Screw you guys! I'm going home!" - Eric Cartman
Kyllä noi Avonit ainakin soralla toimii hienosti. Normaalissa asfalttiajossakaan ei mitään huomautettavaa ollut. Oli kyllä hyvä testipätkä, kotarikin oppi lentämään![]()
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Uusi 690sm kuski ilmoittautuu
Vaihdossa meni honda x-11 ja täytyy sanoa että ajaminen maistuu taas.
Mutta asiaan. Mistäs ukot on hommannu noita rattaita ja mitä on tullut kustannuksia. Saako löytyykö esim. stormilta, ei ainakaan niiden webbisivuilta näyttäny löytyvän sopivia. Ois siis hakusessa toi 15/42 yhdistelmä. Ja oliko toi tangon sisähalkaisija 18mm, pitäs sopivat kahvasuojat saada myös hommattua.
Onnea hienosta valinnasta!(nijnorz @ Kesä. 19 2008,08:59) kirjoitti
Itte tilasin molemmat rattaat Mun omalta KTM huoltamolta. Hintaa tais jäädä etuselle joku 12 euroo ja takaselle joku 40-50 egee. Toi ratasmuutos kannattaa tehdä ihan ehdottomasti, sillon toi pyörä vasta herää henkiin.
Noissa kahvasuojissa on melkein aina palikat eri paksusille tangoille mukana, mutta muistaakseni se oli toi 18mm.
Mistä päin muuten oot?
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
vantaalta ittekkin, tarkemmin martsarista.
Pitää varmaan tuolta ktm:ltä kysellä tai racing bike sidecarista.
Kahvansuojat laitoinki jo tilaukseen. Jos illalla jaksais niin tekis vielä ton "johtomodin".
Helvetin hauska pyörä tosiaan, aikasempaa kokemusta mulla ei motoista tai crosseista ole, mutta tuntuu nyt jo mun jutulta![]()
Noniin, eli kuningaskunnan miehiä(nijnorz @ Kesä. 19 2008,10:24) kirjoitti
Joo, kyl sillä johtomodilla ainakin mun persdynoon on vaikutusta, suosittelen tekemään. Juurikin racingbikestä omat rattaat hommasin. Käytän ko. mestaa tukikohtana kotariasioissa, asiallista porukkaa. Jos niil ei oo hyllyssä, ni tilaamalla tulee jossain viikon sisällä. Varaudu modaamaan kytkinkahvaa, saattaa olla että ei mahdu kahvasuojan sisään. Riippuu tietty mallista. Itte napsautin rälläkällä sen kahvan päässä olevan pallukan huit helvettiin.
Don´t call me stupid, i´m insane!!
Aprillia Tuono V4 1100RR -2015
Kotarin omat kahvasuojat menee paikoilleen ilman kahvojen leikkelyä. Suosittelen lämpimästi niitä. Omat versiot on olemassa radiaali- ja normaalikahvoille, joten olipa pyörä normi/prestige/r-malli, niin kotarin omat kahvat istuu kuin nenä päähän.
Pelimies laittaa muuten vielä noi kahvalämppärit siihen mopoon. Itse kusin hunajaa, kun keväällä oli viileää ja vielä nytkin, jos sattuu sadesää, muuten vaan viileämpää tai ilta/yöajoja. On se vaan niin leppoisaa ajella, kun on näpit lämpiminäOn kyllä komee päiväkin. Taidankin lähteä töistä ajoissa & suunnata jonnekin soralle "cruisailemaan".
Ja loppuun vielä vanha tuttu kuva:
Hyvää Juhannusta kaikille!
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Rattaat on nyt tilauksessa racingbikelta, tiistaina pitäis olla noudettavissa. Mites noi porukoiden kilpitelineet, toi orkkis on nimittäin ihan kauhee
Onko toi törkyhintanen tailtidy ainoo järkevä vaihtoehto jos ei itteltä toi pellin taivutus oikeen luonnistu![]()
kauko (ehkä joku muukin) teki ite. Mä tein ite & jätin asentamatta sen paikoilleen. Kuvat on jossain tässä ketjussa. Mä ajan niin paljon soralla, että lyhyellä kilpitelineellä mopon perä alkaa kärsiä, kun kura & paska + kivet lentää ja sen takia mopossa on alkuperäinen kiinni ja tulee olemaankin. Tailtidy tais jollain täällä olla - sekin jo hieman kärsineenä tms?
Yamaha YZF-R6 (-04) --> KTM 690 SM (-07/08) --> fillarilla jokunen vuosi --> Husqvarna TE-450 (-05)
Ei oo muuta pahaa sanottavaa R&G:n tailtidysta kuin hinta.(nijnorz @ Kesä. 19 2008,12:48) kirjoitti
On kestänyt hyvin, eikä oo tarvinnut edes kiristellä ruuveja... eikä hermoja *Joten suosittelen!
Eilen meni etunen vaihtoon 6400km:ssa, otin nyt siihen saman kuin taakse eli Metzin Z6, kun tuo ajaminen tapahtuu pääasiassa asfaltilla.
Hyvää Jussia kaikille kotari kuskeille!
KTM 690 SM Prestige