Vaihatin tuossa pari päivää sitten renkaat (Michelin Pilot Road 4) tonniseen zetaa ja vaihdon jälkeen alkoi tasainen laahaava/humiseva ääni takaa. Ääni kovenee nopeuden noustessa. Hitaasti ajaessa (10-30km/h) sen kuulee vain jos kuuntelee tarkasti.
Varmistin tuossa varuilta renkaiden pyörimissuunnat ja ne oli ok. Ainoa asia mikä pisti silmään oli se, että takarengas on vuoden 2015 alkupuolella valmistettu, mutta tuskin se parissa vuodessa kovettuisi, vai? Kävi tuossa jo laakeriviat, ketjut yms. mielessä, mutta nekään tuskin ovat vielä 11000km aikana menneet miksikään.
Voiko tuo Pilot Road 4 olla vaan niin meluisa? Onko muilla vastaavia kokemuksia?
jos pyöritit ja ravistit eikä mikään ota kiinni ja ketjulinja suora että on kaikki asennus osat oikein..
koita ajella eri rengaspaineella...
Mielestäni mikään ei ota kiinni. Ajelin näillä uusilla renkailla 900km, eikä renkaaseen tullut mitään jälkiä hankauksesta tms. Täytyy vielä tuo ketjulinja varmistaa, kokeilla eri paineita ja seurata tilannetta. Laitoin renkaiden vaihdon jälkeen renkaisiin ohjevihkosen mukaiset paineet, eli 2.5 ja 2.9.
Kohtahan tuo 12000km:n huoltokin on, niin täytyy siinä yhteydessä vielä mainita tuosta huminasta. Saa ainakin rauhallisen mielen itselle![]()
Rengasmelu vaihtelee tien pinnan mukaan, toisissa kohdissa päällyste on karkeampaa kuin toisissa. Oletko huomannut vaihtelua huminassa?
Kannatti herätä.
Hypermotard 950