Tulokset 1:stä 14:een 14:sta
  1. #1
    Eli kertokaahan kun kerran kuitenkin tiedätte. 998:ssa käytettiin jo testastretta konetta, oliko viimeisissä 748:ssa *(S/R) myös näin. Kun toi pyörä muuten kiinnostaisi, mutta desmoquatro moottorit vaan hiukan pelottaa.

    Kitoooos...
  2. #2
    Tietääkseni Testastrettasta ei ole 750 versiota.
    Mulla on yksi viimeisiä 748:ia, kone on edelleen desmoquttro vaikka jakopää onkin vähän erilainen kuin alkupään 748:ssa (muttui kai joskus 2001). Jakohihna on mm. lyhyempi.
  3. #3
    ^ jep, 748 on desmoquattro.

    Miksi se pelottaa? ihmisen tekemä sekin on. jos se hajoaa, sen saa korjattua. *

    /edit: ps. nimimerkistä päätellen sinun pitäisi ajaa Guzzilla?



    Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
    minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
  4. #4
    40+ tkm mittarissa ja hyvin kulkee ja toimii. Sen kun tarkastelee venttiilinvälykset, vaihtaa hihnat aika ajoin ja vaihtaa öljyjä, ei kannata hirveesti ottaa ressiä Korjataan sitten jos joskus jotain tulee, jos tulee.

    Kyseessä siis vuoden 2000 -mallinen 748 Desmoquatro.
    Yamaha XV 1000 TR1
  5. #5
    Omassa -99 ducsussa on reilu 37tkm kellossa ja ainakaan viime kesänä ei ollut mitään ongelmia. Talven aikana ajattelin tarkistaa välykset ja keinuvipujen kromauksen, mutta eipä voi sanoa että pahemmin sen pannun kestävyys jännittäisi.
    Honda NS 125 R2 --> Gilera SP01 --> Kawasaki ZXR 400 -92 --> Kawasaki ZX-6R -98 --> Ducati 748 S -99 --> KTM 1190 RC8 -08 --> Honda CBR 1000 RR -07
  6. #6
    42000 km st-4, 916 cc desmoquattro, eri kone mutta sama rakenne ja osin osatkin, ei ongelmia, käy ja kukkuu.
    CB350, XS650, CB750K7, XS850,XV1000(TR-1), XS1100S, ST-4, FJR1300A
  7. #7
    En minäkään voi sanoa että ongelmia olisi, mutta rahaa palaa nyt koska on vähän huonompi yksilö kyseessä. Puolet vähemmän ajettu ja silti meni keinuja uusiksi iso pino.

    Kyllä näiden kanssa pärjää, kun tietää mitä pitää tarkkailla ettei isoja tuhoja pääse tulemaan, tai sitten maksaa $$$$ jos ei ajoissa korjata (tietysti normaalit seurattavat asiat kuten ventiilivälykset & hinat & keinuvivut, mutta myös latausliitin saattaa sulaa, samoin osia joiden löystyminen/irtoaminen aiheuttaa tuhoja: eturatas, vauhtipyörän mutteri, öljyplugi kampiakselissa jne..)
  8. #8
    Eikös tuohon kampiakselin öljyplugiin tullut joku päivitys noihin viimeisimpiin 748-malleihin (joskus 2000?), ettei ongelmaa pitäisi olla noissa vähän tuoreemmissa vehkeissä? Vai muistanko sit täysin väärin?
    2012 Aprilia Shiver 750
  9. #9
    Lainaa (bro @ Tammi. 08 2009,16:17) kirjoitti
    Eikös tuohon kampiakselin öljyplugiin tullut joku päivitys noihin viimeisimpiin 748-malleihin (joskus 2000?), ettei ongelmaa pitäisi olla noissa vähän tuoreemmissa vehkeissä? Vai muistanko sit täysin väärin?
    Tais tulla, en muista milloin (alkupäässä ne oli alumiinisia ja irtosivat helpommin). Moneen noista kohdista on tullut parannuksia vuosien varrella, mutta silti niitä on syytä seurata.
  10. #10
    ^ vähän niinkun ne keinuvivut, nehän 'korjattiin' jo ties koska.. *
    Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
    minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
  11. #11
    Lainaa (vtwin @ Tammi. 08 2009,17:05) kirjoitti
    ^ vähän niinkun ne keinuvivut, nehän 'korjattiin' jo ties koska.. *
    Joo, huomenna ei naurata kun pitäis maksaa lasku niistä...
  12. #12
    Mistä hommasit? uudet vai pinnoitetut? mulla ne maksoi ~60 eur kappale, pinnoitettuina ja vaihdossa meni omat huonot.
    Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
    minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
  13. #13
    Lainaa (zpete @ Tammi. 08 2009,12:32) kirjoitti
    Tietääkseni Testastrettasta ei ole 750 versiota.
    Ducati Suberbike 749S näyttäisi ainakin markkinamiehen teskstin mukaan olevan testastretta. En siis oikeasti tiedä siitä koneesta mitään, kunhan vain googlasin.

    Ei siis toki 748:sta, mutta 750 kokoisena kuitenkin.



  14.  
  15. #14
    Ihan totta tuo 749 on testastretta... ihme ajatuskatkos, ajatelin kai liikkaa sitä että vanhemmassa malleissa vain 996R ja 998 on testastrettoja.

    Ja keinuvivut on pinnattuja, Kämnalta, tarkkaa hinta ei ole tässä käsillä mutta oli kai se jotain 80-90eur kappale. Sieltä tuli samalla muutakin mm. kevyempi vauhtipyörä.