Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen
Tulokset 1:stä 30:een 42:sta
  1. #1
    Terve kaikille!

    Onko kokemuksia -05---> speed tripleistä miten käynnistyvät kylmällä. Itsellä pyörä tuli lämpimästä tallista noin 2 tunniksi parin asteen pakkaseen eikä enää startannut, akussa kyllä riittää virtaa mutta ei vain potkaise käyntiin. Käynyt sittemmin huollossa missä starttia muutenkin korjailtiin kun ei sateen jälkeen tahtonut sykkeli oikeen käynnistyä. sen jälkeen pyörä oli pari päivää muutaman plus asteen lämpöisessä kuivassa tallissa ja taas sama homma... Eli onko tässä kyse yleisestä jutusta ettei vain kylmällä lähde vai onkohan kyse yksilöstä niinkuin itse epäilen.
    Roulette Green S3 -07
  2. #2
    Lainaa (Narpes @ Joulu. 23 2008,21:25) kirjoitti
    Terve kaikille!

    Onko kokemuksia -05---> speed tripleistä miten käynnistyvät kylmällä.
    Erittäin huonosti.

    sanoisimpa melkein, että omaa on turha yrittää pakkasen puolella. Ei jaksa pyörittää 15W-50 öljyillä, vaikka olisi uusi akkukin.

    Kiinalainen crossimönkkäri ei jaksanut enää pyöriä nollan tienoilla uudella akullakaan. Vaihdoin akkukaapelit Bilteman 16mm^2 johtoihin ja laitoin jo kerran kuolleeksi julistetun Triumphin vanhan älylaturilla elvytetyn akun ja nyt starttaa hienosti keli kuin keli.

    Trumppa EHKÄ saattaisi kaivata paksumpia kaapeleita myös noin silmämitalla arvioituna. Trumpan latauksessa on myös jotain hämärää, sillä akku ei kestä kuin pari vuotta (toimii Kiinanlaitteessa senkin jälkeen, latautuu ja pitää virtansa) ja akku ei lataudu kunnolla täyteen. Latausjännite on liian alhainen huoltovapaalle akulle ja jännite pomppii OBD:n mukaan 13-14V välillä ajossa. Syyttävä sormi osoittaa lataussäädintä.



    BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
    KTM 690 Enduro R -15
    Vespa GTS 300 SuperSport -21
  3. #3
    Lainaa (Wolfie @ Joulu. 23 2008,21:56) kirjoitti
    Mulla nyt ei varsinaisesti kyseisestä pyörästä ole kokemusta, mutta sähköstarttiongelmaa minullakin pukkaa jo pienillä pakasilla. Semmoinen mielenkiintoinen jotta sähköstartin starttinappulan sisukalut ovat "jäätyneet" paikoilleen. Eli vaikka starttipainikkeesta painaa niin mitään ei tapahdu kun napin sisuskalut eivät liiku. Kevyt minuutin mittainen sulattelu tulentekovälineellä ympäri pitkin starttipainikkeen sisuskaluja ja avot, se herää henkiin
    On ne vaan vehkeitä ja monenlaiset ovat keinotkin
    Trust your instincts, be yourself!

    Kawasaki Z750 -04 --> Suzuki GSX-1300R Hayabusa -08--> Kawasaki ZZR1400 -12 --> Kawasaki H2SX SE -18
  4. #4
    Joo kiitos vinkeistä, eihän tuo nyt varsinaisesti haittaa vaikkei pakkasella käynnisty,

    mutta Rovaniemen korkeudella kun saattaa olla kylmää vielä kesäkuussa nii harmittaahan se jäädä tienposkeen kylmän yön jäljiltä.

    pelastaahan ne vakuutukset sitte toisaalta... Jouluja vaan kaikille orkkilaisille
    Roulette Green S3 -07
  5. #5
    Lainaa (Wolfie @ Joulu. 24 2008,17:04) kirjoitti
    Yks tietysti joka tuli tuossa vielä mieleen mitä on itsekin tullut joskus aikoinaan kokeiltu kickstartillisissa vehkeissä. Saattaa sovellettuna toimia sähköstartillisessakin...
    Eli kickstart vehkeissä virrat poikki polkaisee kerran pari käynnistyskammesta, virrat päälle, ryyppyä ja polkaisu käyntiin.
    Sähköstartillisessahan tämä sitten edellyttäisi ns. mäki/työntöstarttia. Ykkönen silmään kytkin pohjassa, virrat pois päältä, lihasvoimalla vauhtia, kytkin ylös. Sitten virrat päälle ja kokeilee startata.

    Eli vähän niinkuin "herätellään" niitä sisuskaluja ennenkuin annetaan kakkua ja kipinää koneelle. Vanhoissa kevareissa ja mopoissa hyvin tunnettu jippo talvella *



    olette te vaan veijareita,anna olla virta päällä jos sattuis lähtemään vaikka sillä ekalla.
    ei niitä rautoja tarvi herätellä,ne kun ei siitä parista polkaisusta tiedä mitään.
    minkä helvetin takia startillista laitetta pitäisi työntää ennen starttia??????
    bmw s1000rr 2011
    bmw s1000rr 2012
    bmw s1000rr 2014
    bmw s1000rr 2015
    bmw s1000rr 2017
    Don't argue the situation out on the road - you will not win!

  6. #6
    Lainaa (Narpes @ Joulu. 23 2008,21:25) kirjoitti
    parin asteen pakkaseen eikä enää startannut, akussa kyllä riittää virtaa mutta ei vain potkaise käyntiin. Käynyt sittemmin huollossa missä starttia muutenkin korjailtiin kun ei sateen jälkeen tahtonut sykkeli oikeen käynnistyä...
    Ihan mielenkiinnosta kyselen vaikka en mitään vastata osaa...

    Siis jaksaako startti pyörittää konetta kylmänä vai ei? Mikä tuo sateen jälkeen tullut vika oli, ei jaksa pyörittää?

    Lainaa (blackbullet @ Joulu. 24 2008,18:35) kirjoitti
    Lainaa (Wolfie @ Joulu. 24 2008,17:04) kirjoitti
    Eli kickstart vehkeissä virrat poikki polkaisee kerran pari käynnistyskammesta, virrat päälle, ryyppyä ja polkaisu käyntiin...Eli vähän niinkuin "herätellään" niitä sisuskaluja ennenkuin annetaan kakkua ja kipinää koneelle. Vanhoissa kevareissa ja mopoissa hyvin tunnettu jippo talvella *
    olette te vaan veijareita,anna olla virta päällä jos sattuis lähtemään vaikka sillä ekalla.
    ei niitä rautoja tarvi herätellä,ne kun ei siitä parista polkaisusta tiedä mitään.
    minkä helvetin takia startillista laitetta pitäisi työntää ennen starttia??????
    Varmaan tarkoitus pojilla antaa koneelle reippaammin kakkua ennen kipinää? Mutta kuteni jo totesit, samahan se on onko virrat päällä heti alusta lähtien. Supersportin bing-kaasarissa oli näppylä, joka painoi kohoa alaspäin ja sillä pystyi antamaan koneelle kakkua ennen käynnistystä. Rotaxin kaasaripeleissä on myös primer-pumput kylmästartteja varten.

    Ruiskupelit ei taida toimia samanlailla kuin kaasaripelit eli ei syötä soppaa pyttyyn vaikka kone pyörii, jos virrat on pois päältä.

    Poraa putsarikoteloon pienen reiän ja suihkauttelee siitä starttipilottia tarpeen vaatiessa... *
    Huono tie, parempi mieli
  7. #7
    Speed Triple 1050 ei anna kylmänä kipinää tai bensaa, ennen kuin on pyörinyt tietyn määrän työtahteja. Se on ihan moottorinohjaukseen rakennettu ominaisuus. Joku tiesi kertoa jossakin, että liittyy öljynkiertoon. Eli kone ei herää heti kun pyörähtää ympäri. starttirele on ilmeisesti ohjattu ohjausyksikön kautta myös. Jos ei jaksa kunnolla pyörittää, jännite putoaa ja ecu heittää releen pois päältä ja boottaa ohjausyksikön samalla. Parempi kun ei edes yritä pakkasessa käyntiin. On tämä semmoinen vekotin näköjään.
    BMW R-NineT -23 Option 719 aluminium
    KTM 690 Enduro R -15
    Vespa GTS 300 SuperSport -21
  8. #8
    gsxr 1000 -03 pelittää vielä 10 asteen pakkasessa ihan hyvin,tai ainakin vielä viime talvena toimi,useamman kerran tuli työmatka ajettua pakkasessa ilman ongelmia.
    ei tarvi työntää,sen ku vaan starttaa käyntiin.
    onkos tää triple tehty vaan tuonne lämpimämpiin maihin???
    bmw s1000rr 2011
    bmw s1000rr 2012
    bmw s1000rr 2014
    bmw s1000rr 2015
    bmw s1000rr 2017
    Don't argue the situation out on the road - you will not win!

  9. #9
    Kuinkahan keula, öljyt ja stefat, sietää tommosia rapeita kelejä..
    BMW R1200RT
    Hyvät kaupat tehdään ostaessa ei myydessä.
  10. #10
    onko -10 muka nii paha et pyörä ottaa siitä itteensä
  11. #11
    heittele toki ihmeessä vinkkejä edelleen wolfie. joskus voi jollakulla olla sellainen kikkakuurtonen johonkin ropleemaan, että ei toisilla ole vain tullut ajatelluksi asiaa just silä kantilta ja kenties pelastaa jonkun hädästä.

    kaasaripeli vaatii enemmän pensaa, mutta vähemmän sähkövirtaa kuin ruiskupeli, joka taas lähtee kun jaksaa pyörittää ja saa kipinän aikaiseksi, siis vaatii enemmän virtaa.

    kytkinvivun vetäminen vaikka vaihde on vapaalla auttaa jonkin verran. ainakin suzukithan vaativat muutenkin kytkimen vetämistä joka tapauksessa. kawahan ei vaadi vaihde vapaalla sitä.

    samoin yhdistetty mäkistartti ja starttinappulastartti tai enduromiesten paljon käyttämä polkaisu plus starttinappula samaan aikaan varmistaa kylmän koneen riittävän nopean pyörähtämisen.

    ite olen zetorissa, kun sen akku hyytyi, joskus käyttänyt yhdistelmästarttia, näin pyörittämiseen ei mene virtaa, vaan kaasaripelissäkin se ohjautuu kipinälle ja kone pamahtaa käyntiin.
    Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!! )
  12. #12
    veijarit hei,moottorikelkoissa käytetään paljon samaa tekniikkaa kuin pyörissäkin,samoja öljyjä iskareissa,samoista materiaaleista tehtyjä stefoja,samanlaisia akkuja
    vastaavia startteja,jopa moottoreissa paljon samoja ratkaisuja.
    kaasarit ihan samoja,ruiskut todennäköisesti myös.
    samoja oljyjä moottoreissa(nelarit)ja niitä käytetään ja usiemmiten myös säilytetään pakkasessa,aika harva repii sisälle ajon jälkeen.
    samoin crossit,endurot,mönkijät, ihan samoja osia niissäkin.
    älkää pelätkö,ihan rohkeasti ajamaan vaikka pakkastakin olisi.
    ja joku epäili vielä takuun pitävyyttä jos pyörää käytetty pakkasessa????? oikeasti nyt miettikää hieman
    bmw s1000rr 2011
    bmw s1000rr 2012
    bmw s1000rr 2014
    bmw s1000rr 2015
    bmw s1000rr 2017
    Don't argue the situation out on the road - you will not win!

  13. #13
    Lainaa (blackbullet @ Joulu. 25 2008,14:11) kirjoitti
    veijarit hei,moottorikelkoissa käytetään paljon samaa tekniikkaa kuin pyörissäkin,samoja öljyjä iskareissa,samoista materiaaleista tehtyjä stefoja,samanlaisia akkuja *
    vastaavia startteja,jopa moottoreissa paljon samoja ratkaisuja.
    kaasarit ihan samoja,ruiskut todennäköisesti myös.
    samoja oljyjä moottoreissa(nelarit)ja niitä käytetään ja usiemmiten myös säilytetään pakkasessa,aika harva repii sisälle ajon jälkeen.
    samoin crossit,endurot,mönkijät, ihan samoja osia niissäkin.
    älkää pelätkö,ihan rohkeasti ajamaan vaikka pakkastakin olisi.
    ja joku epäili vielä takuun pitävyyttä jos pyörää käytetty pakkasessa????? oikeasti nyt miettikää hieman
    joo kyllä niitä käyttää voi, mutta yksikään laite ei parane pakkasessa.

    ja eiköhän noita moottorikelkkoja suunitellessa olla otettu pikkasen enempi huomioon kylmä kuin jotakin kalifornia mopotia suunitellessa.

    kyllä nuo puslat,etupumput ja muut sellaset on parjon herkempiä porsimaan pakkaases kuin kesällä.
    Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
    -Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.

    Ego sum rex Romanus et supra grammaticam

    Kuustonenki sen tietää
    -Gut-
  14. #14
    Lainaa (Wolfie @ Joulu. 25 2008,10:12) kirjoitti
    Paksumpi kaapeli kuljettaa enemmän virtaa helposti, mutta myös vastustaa vähän enemmän virran kulkua.
    Eiköhän se vastuskin kuitenkin pienene kun poikkipinta-ala kasvaa.
    R1 + FJR
    + lelut monttuun ja mönkimiseen sekä tonkimiseen
  15. #15
    pyörä kyllä pyörittää konetta kun yrittää mutta muutaman yrityksen jälkeen se vingahdus eikä lähde... sateen jälkeen pyörä ei edes yrittänyt pyöräyttää vaikka virtaakin tuntui olevan..
    Roulette Green S3 -07
  16. #16
    EDIT
    Poistettu kaikki mun viestit. Kränää näyttää syntyvän niin parempi ilman.
    Pyrin jatkossa olemaan auttamatta ihmisiä



    Talvipyöränä - Honda CLR 125 Cityfly halapa ja heleppo kärpäsenkikkare mutta sitäkin hauskempi.
    Se mikä huippunopeudessa menetetään otetaan takaisin mutkissa ja asenteessa
  17. #17
    speculointia...

    daytona 955i (05) on kans aika kylmän arka. Tulppien vaihtotarvetta epäilen. Edellinen huolto... en oikein usko et tekivät kaiken mitä piti.

    Startti- aina pyöräyttää 3 kertaa ennen kui syttyy, vaikka kuin lämmin olis kone.
    Kylmänä huomasin et ku starttaa kerran, jos ei syty niin, virrat pois, oottaa 15-20 sec ja sit uudelleen niin lähtee suht suosiolla. jos heti yrittää niin yhtä huonosti lähtee.

    Lataukseen, on maailmalla tehty/suositeltu ohitus leikkausta: tasasuuntaajan liittimestä lisäjohdot sulakkeen kans akulle, (käytännössä tuplaa vakio johdot ja lyhentää reittiä) -> jännite pysyy nätisti tasaisena 14.x V. Vakio johdot kiertää koko akkukolon ympäri ja on aika ohuet - uutenä toimi mut sit näyttää tulevan jännite häviötä.

    Akkua: Akuksi YTZ14S-BS (vai mikähän oli.) YTX14-BS´n tilalle, suositteli jarim. tais olla 1 AH pienempi kuin vakio ja n 15mm matalampi ja keveympi , mut tuplaten kylmä startti virtaa- pyörittää paremmin ja riittää sytkällekin virtaa.

    Vielä kun sais ajo valot päälle vasta kun kone pyörii.
    <"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">

    McJäykät
  18. #18
    Lainaa (blackbullet @ Joulu. 25 2008,14:11) kirjoitti
    ja joku epäili vielä takuun pitävyyttä jos pyörää käytetty pakkasessa????? oikeasti nyt miettikää hieman
    Mut miten on takuun laita jos ajaa vesisateessa tai kovassa tuulessa?
    Moision Mopoilija

    Kawasaki Z750 -09
    Kawasaki ZX-6R -05
  19. #19
    Lainaa (Wolfie @ Joulu. 25 2008,10:12) kirjoitti
    Kyllähän näitä tulee viljeltyä, mutta itteensä alkaa hävettämään kun ei ajatusmaailma vedä teoriaa ihan loppuunasti ja tulee höpöteltyä mitä sattuu =)

    Tietysti jokatapauksessahan kannattaa se sähkökuorma saada mahdollisimman alas kylmäkäynnistyksessä. Kaikki mahdolliset ajovalot pois päältä, kahvalämppärit sun muut mukavuusvälineet ja kahvinkeittimet pois päältä niin käytännössä kaikki liikenevä virta akulta ohjaantuu kipinälle ja ylipäätään sen pyörän käynnistymiseen ja käynnissä pysymiseen.
    Yleisestikin jokaisessa pyörässä se laturin ja akun virrantuotto ja -anto on heikkoa kylmissään. Monissa pyörissä se ei päätä kauhistuttava ole lämpimänäkään *

    Yksi mitä tuossa mietin, joka hiukan jopa sivuuttaa jo annettuja vinkkejä, olisi kokeilla akkulaturilla/starttiboosterilla/hyppykaapeleilla kokeilla auttaako se kylmäkäynnistystä mitään. Jos pyörä hörähtää iloisesti käyntiin niin voidaan päätellä jotta sähköissä lienee jotain mikä ei kylmästä tykkää. Akkuhan ei todellakaan luovuta virtaa kylmänä kovinkaan hyvin. Mahdollisesti tähän saattaisi auttaa käynnistysvirraltaan tehokkaampi akku. Näistä kyseisen pyörän merkin/mallin ongelmallisista sähköominaisuuksista en lähde mitään sanomaan kun en niistä mitään tiedä. Enkä osaa veikata auttaisiko tuommoinen tehokkaampi akku kuinka pitkään saatikka kuinka pitkään se pysyisi toimivana jos tällä pyörällä on tapana "tuhota" akkuja muutenkin.

    Suosittelen muuten myös tuota paksumpien kaapeleiden vaihtamista, se saattaa avittaa jonkinverran kunhan ei ylisuuria laittele. Paksumpi kaapeli kuljettaa enemmän virtaa helposti, mutta myös vastustaa vähän enemmän virran kulkua. Eikä ylisuuresta kaapelista ole hyötyä. Useimmiten kyllä valmistajat vähän ehkä alimittaiset sinne laittelevat varsinkin jos eivät ole miettineet jotta joihinkin pyöriin jälkiasennetaan sähkösyöppöjä lisävälineitä kuten juuri edellämainitsemani lämppärit ja virtaulostulot gps:lle sun muille, sekä lisävaloja. Valmistajat mitoittavat piuhat omien laskelmiensa mukaan pyörän oman virrankulutuksen ja sen johdonmukaisen akun lataamiseen tarkoitetun virrankulun perusteella.
    Se on sitten eri asia paljonko laturi jaksaa ladata... Onko siellä "varaa" vielä antaa enemmän virtaa kuin vakiopiuhat ja akku vaatisivat.
    Toinen mitä kannattaa kurkkailla jos meinaa piuhoja rävellellä on maadoitukset. Maadoituspisteet niin pyörissä kuin autoissakin ovat yleensä parhaimmat paikat maadoituksille, mutta varsinkin pyörässä maadoituspisteet saattavat vähän kerätä ruostetta ja vähintäänkin likaa ympärilleen heikentäen kontaktia ja avot, sähköongelma on syntynyt. Ja muistakaa, jos virtapiuhan eli plussan paksuutta kasvatetaan niin vetäkää samalla vähintään yhtä paksu maa- eli miinuspiuha sinne... Virtapiiri ei ole täydellinen ilman maata ja koko virtapiirin heikoimman osan mukaan kulkee virtaa. Tämä tuntuu niin monilta varsinkin kotiloiden poppivehjehifistelijöiltä unohtuvan * Onneksi meidän kakspyöräisten ei tarvitse niihin asioihin keskittyä.

    Tietysti samalla kun niitä sähköjä siellä hämmästelee niin voi tarkistella sitten ne muutkin osat. Paljonko se laturi oikeasti pukkaa jännitettä ja jos mittavehkeet riittävät niin virtaa, paljonko sen pitäisi antaa, paljonko jännitteensäädin antaa, paljonko sen pitäisi antaa jne. Ja siinä nyt ohimennen katselee sitten liitosten ja liittimien kunnon ja vaikka ohimennen putsailee ylimääräset liat näistäkin pois. Ärsyttävää ja pikkutarkkaa näpertelyä, mutta onpahan tehty *

    Ja sitten tietysti on näitä muita kylmemmän sään vinkkejä eli notkeampaa öljyä koneeseen? 15w-50 ja 10w-40 ölpissä on jo huomattava ero kylmäkäynnistyksen kannalta. Siitä en lähde mitään sanomaan saisiko sitä notkeampaa öljyä käyttää tässä pyörässä kun suositus on plaplapla, sen pohdinnan jätän jokaiselle itselleen.
    Mahdollisesti lisäainetta bensanjoukkoon ettei varmasti pääse menovesi jäätymään suuttimiin/kaasuttimeen?
    Joku on jopa kysynyt jotta kannattaisiko käyttää auton sisälämppäriä puhaltamaan pyörän moottoria lämpimäksi ennen lähtöä tai mahdollisesti kikkailla joku lohkolämppäri pyörään * Noh, ajatuksena lohkolämppäri olisi ehkä ok, toteutukseltaan vähintään mielenkiintoinen ja sisälämppäriä en kyllä itse ainakaan viitsisi käyttää. Joku sähkölämmitteinen viltti tjsp ehkä toimisi pyöränlämmittimenä tolpasta mutta aletaan taas liikkua siellä McGyver-osastolla joten en lähde ketään kannustamaan kokeilemaan *

    Siinä nyt taas muutama pointti mitä mielessä kävi.
    Tässä ei ole järjen häivääkään sille joka sähköopista yhtään mitään tietää. Jännitteet, virrat, kaapelien pinta-alat ja kaikki niihin liittyvät ovat sekaisin kuin naapurin akan kuukautiskierto. Nykäsmatin juttuja ovat nämä.
  20. #20
    Street Triple 675 taas lähti viime talvenakin kylmästä säilytyksestä ihan nätisti käymään 15w/50 öljyillä. Kuhan akussa vaan on virtaa.
    Triumph Speed Triple 1050, 2008

    Ex.Triumph Street Triple 675, sen varasti joku piripää ja ajoi shikaanissa lunnaiksi. Ja lopulta jäi kaveri kiinni muissa rötöksissä.
  21. #21
    Lainaa (specka @ Joulu. 25 2008,23:51) kirjoitti
    speculointia...
    Startti- aina pyöräyttää 3 kertaa ennen kui syttyy, vaikka kuin lämmin olis kone.
    Kylmänä huomasin et ku starttaa kerran, jos ei syty niin, virrat pois, *oottaa 15-20 sec ja sit uudelleen niin lähtee suht suosiolla. jos heti yrittää niin yhtä huonosti *lähtee.
    Taitaa olla Daytonoiden ECUissa eroa käynnistymisen suhteen. Omani -02 pamahtaa heti käyntiin, kun nappia painaa. Vanhalla Yuasan akulla se lähti -6:sta käyntiin. Uudella Bilteman geeliakulla ei lähde pakkasella käyntiin. Talvisäilytykseen vietäessä oli 0-keli ja juuri sain härvelin käyntiin. Tosin koitos oli kova, kun moottorin vikavalokin syttyi, kun virran vähyys sekoitti härvelin.
    Speed Triple -12, Daytona i955 -02, Bonneville V140T -78, Aprilia Pegaso -01.
  22. #22
    Vanha vx800 suzuki oli sellainen että se ei lähtenyt käyntiin ollenkaan enää nollan alapuolella. Tuossa pelissä tosin ongelmat liittyivät siihen että siinä ei ollut imupuolella ollenkaan mitään "imusarjaa" vaan kaasarit olivat ihan parin sentin päässä venttiileistä. Sen sai käyntiin todella helposti kun lämmitti kuumailmapuhaltimella kaasareita vähän ennen starttia... ihan mistä vaan pakkasesta. Liekö jotain ongelmaa bensan höyrystymisen kanssa.
  23. #23
    Lainaa (Tuppervaari @ Joulu. 25 2008,14:26) kirjoitti
    joo kyllä niitä käyttää voi, mutta yksikään laite ei parane pakkasessa.

    ja eiköhän noita moottorikelkkoja suunitellessa olla otettu pikkasen enempi huomioon kylmä kuin jotakin kalifornia mopotia suunitellessa.

    kyllä nuo puslat,etupumput ja muut sellaset on parjon herkempiä porsimaan pakkaases kuin kesällä.
    kyllä ne iskarit kaikkine sisuskaluineen on samoista materiaaleista tehty niin kelkoissa kuin pyörissäkin.
    samoin niiden puslat,pultit ja öljytkin.
    tosin kelkoissa ne joutuvat varmasti kovemmalle rasitukselle kuin pyörässä.aika harva ajaa pyörällä sellaista patikkoa useamman sata km päivässä kuin mitä kelkoilla mennään.
    kyllä nuo pyörien osatkin se pakkasen kestää.
    tosin siinä samaa mieltä että pakkanen tuskin pidentää niiden käyttöikää mutta sen mukaan huolletaan kuin ajetaan
    bmw s1000rr 2011
    bmw s1000rr 2012
    bmw s1000rr 2014
    bmw s1000rr 2015
    bmw s1000rr 2017
    Don't argue the situation out on the road - you will not win!

  24. #24
    Trimph speedmasterista kokemuksia. Muutaman kerran startannu pakkasyön jälkeen/pakkasella, hyvin on käyntiin lähtenyt. Hieman pitempään sai pyörittää kun normaalisti, kuitenkin luokkaa pari sekuntia. Tämä tosin tapahtui pyörän ollessa uusi, alle 5tkm ajettuna.. Parina viime syksynä on malttanut pistää seisontaan ajallaan
    Honda CB 750 k7 (Tuutti) 1979 -> Triumph Speedmaster 2006 -> HD FXDB Streetbob 2007 -> Triumph Street Triple R 2010 -> Suzuki DR 650 R 1993
  25. #25
    Lainaa (Jeppis @ Joulu. 26 2008,01:33) kirjoitti
    Lainaa (Wolfie @ Joulu. 25 2008,10:12) kirjoitti
    Kyllähän näitä tulee viljeltyä, mutta itteensä alkaa hävettämään kun ei ajatusmaailma vedä teoriaa ihan loppuunasti ja tulee höpöteltyä mitä sattuu =)

    Tietysti jokatapauksessahan kannattaa se sähkökuorma saada mahdollisimman alas kylmäkäynnistyksessä. Kaikki mahdolliset ajovalot pois päältä, kahvalämppärit sun muut mukavuusvälineet ja kahvinkeittimet pois päältä niin käytännössä kaikki liikenevä virta akulta ohjaantuu kipinälle ja ylipäätään sen pyörän käynnistymiseen ja käynnissä pysymiseen.
    Yleisestikin jokaisessa pyörässä se laturin ja akun virrantuotto ja -anto on heikkoa kylmissään. Monissa pyörissä se ei päätä kauhistuttava ole lämpimänäkään *

    Yksi mitä tuossa mietin, joka hiukan jopa sivuuttaa jo annettuja vinkkejä, olisi kokeilla akkulaturilla/starttiboosterilla/hyppykaapeleilla kokeilla auttaako se kylmäkäynnistystä mitään. Jos pyörä hörähtää iloisesti käyntiin niin voidaan päätellä jotta sähköissä lienee jotain mikä ei kylmästä tykkää. Akkuhan ei todellakaan luovuta virtaa kylmänä kovinkaan hyvin. Mahdollisesti tähän saattaisi auttaa käynnistysvirraltaan tehokkaampi akku. Näistä kyseisen pyörän merkin/mallin ongelmallisista sähköominaisuuksista en lähde mitään sanomaan kun en niistä mitään tiedä. Enkä osaa veikata auttaisiko tuommoinen tehokkaampi akku kuinka pitkään saatikka kuinka pitkään se pysyisi toimivana jos tällä pyörällä on tapana "tuhota" akkuja muutenkin.

    Suosittelen muuten myös tuota paksumpien kaapeleiden vaihtamista, se saattaa avittaa jonkinverran kunhan ei ylisuuria laittele. Paksumpi kaapeli kuljettaa enemmän virtaa helposti, mutta myös vastustaa vähän enemmän virran kulkua. Eikä ylisuuresta kaapelista ole hyötyä. Useimmiten kyllä valmistajat vähän ehkä alimittaiset sinne laittelevat varsinkin jos eivät ole miettineet jotta joihinkin pyöriin jälkiasennetaan sähkösyöppöjä lisävälineitä kuten juuri edellämainitsemani lämppärit ja virtaulostulot gps:lle sun muille, sekä lisävaloja. Valmistajat mitoittavat piuhat omien laskelmiensa mukaan pyörän oman virrankulutuksen ja sen johdonmukaisen akun lataamiseen tarkoitetun virrankulun perusteella.
    Se on sitten eri asia paljonko laturi jaksaa ladata... Onko siellä "varaa" vielä antaa enemmän virtaa kuin vakiopiuhat ja akku vaatisivat.
    Toinen mitä kannattaa kurkkailla jos meinaa piuhoja rävellellä on maadoitukset. Maadoituspisteet niin pyörissä kuin autoissakin ovat yleensä parhaimmat paikat maadoituksille, mutta varsinkin pyörässä maadoituspisteet saattavat vähän kerätä ruostetta ja vähintäänkin likaa ympärilleen heikentäen kontaktia ja avot, sähköongelma on syntynyt. Ja muistakaa, jos virtapiuhan eli plussan paksuutta kasvatetaan niin vetäkää samalla vähintään yhtä paksu maa- eli miinuspiuha sinne... Virtapiiri ei ole täydellinen ilman maata ja koko virtapiirin heikoimman osan mukaan kulkee virtaa. Tämä tuntuu niin monilta varsinkin kotiloiden poppivehjehifistelijöiltä unohtuvan * Onneksi meidän kakspyöräisten ei tarvitse niihin asioihin keskittyä.

    Tietysti samalla kun niitä sähköjä siellä hämmästelee niin voi tarkistella sitten ne muutkin osat. Paljonko se laturi oikeasti pukkaa jännitettä ja jos mittavehkeet riittävät niin virtaa, paljonko sen pitäisi antaa, paljonko jännitteensäädin antaa, paljonko sen pitäisi antaa jne. Ja siinä nyt ohimennen katselee sitten liitosten ja liittimien kunnon ja vaikka ohimennen putsailee ylimääräset liat näistäkin pois. Ärsyttävää ja pikkutarkkaa näpertelyä, mutta onpahan tehty *

    Ja sitten tietysti on näitä muita kylmemmän sään vinkkejä eli notkeampaa öljyä koneeseen? 15w-50 ja 10w-40 ölpissä on jo huomattava ero kylmäkäynnistyksen kannalta. Siitä en lähde mitään sanomaan saisiko sitä notkeampaa öljyä käyttää tässä pyörässä kun suositus on plaplapla, sen pohdinnan jätän jokaiselle itselleen.
    Mahdollisesti lisäainetta bensanjoukkoon ettei varmasti pääse menovesi jäätymään suuttimiin/kaasuttimeen?
    Joku on jopa kysynyt jotta kannattaisiko käyttää auton sisälämppäriä puhaltamaan pyörän moottoria lämpimäksi ennen lähtöä tai mahdollisesti kikkailla joku lohkolämppäri pyörään * Noh, ajatuksena lohkolämppäri olisi ehkä ok, toteutukseltaan vähintään mielenkiintoinen ja sisälämppäriä en kyllä itse ainakaan viitsisi käyttää. Joku sähkölämmitteinen viltti tjsp ehkä toimisi pyöränlämmittimenä tolpasta mutta aletaan taas liikkua siellä McGyver-osastolla joten en lähde ketään kannustamaan kokeilemaan *

    Siinä nyt taas muutama pointti mitä mielessä kävi.
    Tässä ei ole järjen häivääkään sille joka sähköopista yhtään mitään tietää. Jännitteet, virrat, kaapelien pinta-alat ja kaikki niihin liittyvät ovat sekaisin kuin naapurin akan kuukautiskierto. Nykäsmatin juttuja ovat nämä.
    Se on hyvä kun näitä Jeppiksen kaltaisia sähköinsinöörejä riittää terävine kommenteineen.

    Mun mielestä tuossa Wolfien postauksessa on jutunjuurta tarpeeksi tavalliselle pulliaiselle sen suhteen, miten tuota startailua voisi yrittää parantaa.

    Vituttaa nää ihme vastailut, pistäisi sitten asiaa jos sitä tietoa löytyy, eikä mollaile niitä jotka jotain yrittää.

    Eli Wolfie jatka vaan vastailua, Jeppis jatkakoon sormien työntelyä pistorasiaan.
    Chief Dark Horse -22
    Tracer GT -18
    F 700 GS -13
    GSR 600 -06
    FZS-600 -00
    Virago 535 -99
  26. #26
    Lainaa (wama @ Joulu. 27 2008,00:26) kirjoitti
    Lainaa (specka @ Joulu. 25 2008,23:51) kirjoitti
    speculointia...
    Startti- aina pyöräyttää 3 kertaa ennen kui syttyy, vaikka kuin lämmin olis kone.
    Kylmänä huomasin et ku starttaa kerran, jos ei syty niin, virrat pois, *oottaa 15-20 sec ja sit uudelleen niin lähtee suht suosiolla. jos heti yrittää niin yhtä huonosti *lähtee.
    Taitaa olla Daytonoiden ECUissa eroa käynnistymisen suhteen. Omani -02 pamahtaa heti käyntiin, kun nappia painaa. Vanhalla Yuasan akulla se lähti -6:sta käyntiin. Uudella Bilteman geeliakulla ei lähde pakkasella käyntiin. Talvisäilytykseen vietäessä oli 0-keli ja juuri sain härvelin käyntiin. Tosin koitos oli kova, kun moottorin vikavalokin syttyi, kun virran vähyys sekoitti härvelin.
    voip olla, tai softissa. mulla on viimestä julkaisua se.

    Tolla 3 kertaahan teitty tarkoitin et sanoo "vouvouvou-RRR". Alle sekunnin kuite. Ehkä oikein lämpösenä ei kerkee kun 2.
    liekö oikeesti pyörähtää kerran - siis kolme puristusta.
    Aina ollu tollanen, mut hyvin se silti lähtee.

    Tota ihmetellykin joskus ku kaverin suska lähtee niin et tuntuu ettei kerkee pyörittää ollenkaan. Mut muistelen lukeneeni et on ihan tavallinen ominaisuus 955sissa.
    <"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">

    McJäykät
  27. #27
    Ite kun jouduin Kawan paskaa ulkona pitämään edellisessä osoitteessa, niin kylminä aamuina törkkäsin akkulaturin akkuun ja auton sisätilan lämmittimen puhaltamaan lohkon kylkeen. Siitä sitten koiran kaa lenkille, takas himaan, sumpit ja myslit nieluun, kawa tulille ja duuniin.
    Elä ja anna muiden roudata.
  28. #28
    Jos ei kone lähde tulille, voi olla syynä bensan puute. Ryyppy kun voi olla liian mieto pakkasille.

    Kaasarikoneissa on kohokammiosta tuleva ylivuotoputki. Siitä lääkeruiskulla pikkuisen (muutama senttilitra?) bensaa joka sitten ryypyttää konetta.

    Liikaa ei kannata laittaa, kastelee tulpan. Ja jos putki on likainen, on sitten kaasarissa p*skaa..

    ..ja tämän harrastus sitten omalla vastuulla, vaikka toimivaksi keino on testattu. *
    Yama80cc&100-Honda125x2/450Dohc/750-SuzyT500-KawaZ1903/1135cc
    Paused '87-'05 Ex XX'99/'05-'21 Tickets '75 '84 '14
    Now '14 VFR1200F
    161.6mph/LPR'09
    175.8mph/Halli'10&SS1000
    177.1mph/Halli'11&SS1600K
    167,2mph/Halli'13&SS1000
    168.4mph/LPR'14&SS1600K
  29. #29
    Pistetäänpä lusikka soppaan, kun konetta pyörittelee sopivasti ilman virtoja saa check engine valon loistamaan kuin Petterin nenun.Ja sehän taas sammuu muutaman onnistuneen käynnistyksen jälkeen.Sitä starttipilottia käyttäisin ainoastaan Gaziin ja Ryssään kuuraketin polttoaineen jatkeena.Älkääkä nyt ainakaan poratko ilmanpuhdistinkoteloon mitään ylimääräisiä reikiä niinkuin joku viisas kehoitti tekemään.

    Katsoppa muuten kolmimukisten Triumphien perusongelma,tulppien poterot, lilliikö vesi ja tulpat ulkoisesti ruosteessa + tulpanhattujen sisus hapettunut.
    Toutes sort affaires

    Honda CBX 1047 6 pipes & Honda CX 650E
  30.  
  31. #30
    kerran jäin mettään yhen mökin pihaan talven saartamaksi zetorilla, kärpiöllä siis. pakasti ja lunta tuli 20 cm. pyörä oli sentään pressun alla. laittelin tervasoihdut palamaan öljypohjan kohdille ja pressu oli päällä. annoin lämmetä pari tuntia. akkua käytin kans sisällä jotta lämpeää ja antaa paremmin virtaa. lähti ihan kohtuuhyvin käyntiin. ajaminen olikin sitten mielenkiintoista metsäteitä pitkin kesärenkaisella 1100 cc kawan sporttisella. jalat enimmäkseen maassa. päätiet olikin sitten enimmäkseen sulat, joten pystyi varovasti ajamaan kun oli selvittänyt sen vajaa kymmenen kilsaa umpihankea ensin.

    moottoritielle päästyä huomasin koneen käyvän kylmänä maantievauhdissa. syylärin edessä oli jo pahvi. kun kytkintä veti, niin pyrki sammuilemaan. tyhjäkyntiä isommalle ja pysähtyessä ryyppyäkin tarvitsi se. hitaasti ajaessa konekin lämpesi taas tarpeeksi. huomasi kyllä, että prätkä on tehty mieluummin +20C lämpötiloihin toimivaksi. -10C on jo melko kylmää. toki kuskillekin.
    Delvac 1400 Super 15W-40 luokituksiltaan on ylihyvää useimpiin prätkiin. *pöriö. Delvac inside. Delvac moottoripyöräkerhon ylipappi, hallelujaaahh!! )
Sivu: 1 / 2:sta 12 ViimeinenViimeinen