Mroh!
Laittelen kasaan CB 900 yläkertaa (toisen purkama), olis viisaammille pari kysymystä:
1)
Manuaali puhuu ajoituksen kohdistamisesta kampiakselista
1.4T merkkiin. Kehältä löytyy F ja T merkit, varmaankin yläkuolokohta ja ennakko. Mutta missä on1.4T merkki? Takoittaako 1.4 asteen ennakkoa, eli laitetaan T- merkkiin?
Vaiko jotain T ja F merkin väliltä? Esimerkkikuva oli semmonen suttu että ei mitään tolkkua...
2) Tosiaan kun on toisen purkama niin onko noita muovi hattuja kansimutterien päälle kaksi vai neljä? Manuaali puhuu välillä kahdesta ja välillä neljästä. Osista löytyi vain 2 kappaletta
Tattis jo etukäteen....
1.4 tarkoittaa varmaan ykkös- ja nelospytyn merkkiä. Puoli kierrosta siitä on sitten 2.3 merkit, jos niitä on.
T= timing ajoitus F=flash, elikä kipinä, muista tarkistaa että venttilit siksaa kun mäntä on yläkuolossa. Eli kun pako menee kiinni niin imu aukeaa ja tarkkaan kun katsot niin niiden keskiarvossa on männän oltava yläkuolossa.![]()
poku banuhäiskä:Suzuki,Moto-Guzzi,Velocette ja NSU-601
No, niin.... Yläkerta läjässä ja ajoituskin kohdillaan. olipa veemäinen homma kun ei ole aiemmin tullut pyörän moottoria rempattua.
Mä voin lähettää sulle kasan osia joista saat tehtyyn piikin Hondan koneen, tarviit luuppia ja pinsettejä, sen jälkeen kaikki on helppoja. Apinakin kasaa veekasin, mp:t vaatii hermoja.Lycka till.![]()
poku banuhäiskä:Suzuki,Moto-Guzzi,Velocette ja NSU-601