Ducati Recalls 2010 F1098S Streetfighter Motorcycles
http://www.usrecallnews.com/2009/09/nhtsa-7127.html
Att tänka innan man talar är som att torka sej i röven innan man skiter... - Arne Anka
tänään termin täys putkiston asensivat,testiajot ajettu ..nyt pomppaa !! *
vakioon verrattuna höpinät on aika maaahtavat!! ( pienillä kierroksilla ihan OK äänet)![]()
yamaha fzr1000-90,suzuki gsx600r-96, suzuki bandit1200-98,honda x11-00,benelli tnt caferacer 1150-05,
ducati monster s4rs testaretta-07,suzuki b-king-08,ducati streetfighter-09 ,ducati multistrada 1200-10, ducati diavel-11, KTM adventure 1190-13
(enskaTNT @ Loka. 08 2009,18:21) kirjoitti
hienoa, V-twinin sulosointuja lisää näille teille.
Triumph Street Triple R 2013
ex
-Suzuki TS125
-Ducati Monster 600
-Ducati Monster 1100
-Suzuki SV1000N
Asennutitko kouvolassa vai misä? Varmaan ärjyy mukavasti(enskaTNT @ Loka. 08 2009,18:21) kirjoitti
![]()
Monster 1100S in red
Vespa Primavera -68
Helkama Major -69
ex
-Kawasaki KX 125
-MS2R1000
-MS4
kouvolas joo... menokonees
yamaha fzr1000-90,suzuki gsx600r-96, suzuki bandit1200-98,honda x11-00,benelli tnt caferacer 1150-05,
ducati monster s4rs testaretta-07,suzuki b-king-08,ducati streetfighter-09 ,ducati multistrada 1200-10, ducati diavel-11, KTM adventure 1190-13
Streetfighter on nyt taas voittanut monia testejä. Mm. uusimmassa Bike-lehdessä ja sit enkuissa Naked Sportsbike of the Year -tittelin. Vaikka onhan se hyvä laite!
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Tuon Naked Sportsbike of the Year testin voitti S-malli, varsin niukasti...Trumpan Street Triple R oli kalkkiviivoille saakka tasoissa...eihän tuo Ducati ole kuin karkeasti 2,5 kertaa kalliimpi(Athene @ Marras. 03 2009,08:29) kirjoitti
![]()
Onhan noi muutenkin hiukan eri sarjassa, et ei se hintaero niin karkea ole vaikka D hiukan maksaakin(Köpi @ Marras. 03 2009,09:17) kirjoitti
![]()
Sopivasti täysillä!!
749R (0001) + s4r + 999S + TRX 850
Mitkäs oli muuta osallistujat?(Köpi @ Marras. 03 2009,09:17) kirjoitti
Superbike #7
BMW K 1300 R(Nitrous @ Marras. 03 2009,14:18) kirjoitti
Honda CB 1000R
KTM Super Duke R
Oma Faitteri saa muodonmuutoksen talven aikana. Kaikenlaista kivaa osaa tulossa Usaa myöden
.
Myös muut on työn alla (Yammu tarvii viriosaa, Suzuki uusi, ei tarvi kuin ajoa!).
Lottovoitto on se, joka kannattaa.
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Olikohan noissa luistonestoa? Tulitko hommanneeksi sellaisen mallin, jossa olisi? Onkos siitä kokemuksia? Hyötyä, haittaa, huomaako sen ylipäänsä?(Athene @ Elo. 07 2009,19:13) kirjoitti
Mulla on perusmalli. S mallissa olis DTC-luistonesto. Olen ajanut myös S mallilla ja ei sitä luistonestoa mielestäni ainakaan katuajossa huomannut. Lieneekö enemmän ratapuolella hyödyksi(tsj @ Marras. 29 2009,23:00) kirjoitti
?
Viimeisetkin tuningosat saapuivat USAsta. Pääsen tuunaileen jahka palataan parin viikon joulu-/uusvuosireissusta takas
. Toi tuunailu on kyllä semmosta hommaa, että nälkä kasvaa syödessä
![]()
...
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Mulla on ollut KTM990 Adventure jo monta vuotta. Se on ollut niin hyvä kaiken tyyppisessä ajossa että mikään muu kokeilemani laite ei ole aiheuttanut levottomuutta, hillitöntä testien lukemista, palstoilla surffailua yms. pyöräkuumeeksi diagnostisoitavia oireita.
Paitsi nyt viime keväänä kävin kokeilemassa Streetfighteriä. Ulkomitoiltaan se on tosi pieni, mutta ajoasento on yllättävän tilava ja polvikulma itselleni riittävän loiva (185cm). Hieman outo ajovaikutelma kun pyörä näyttää loppuvan ohjaustangon kohdalla. Kevyt kuin mikä. Loistava viimeistely pienimpiä yksityiskohtia myöten. Paljon moottoria ja niukasti tingeltangelia. Siis vähän, mutta hyvää.
Täytyy todeta että italialaiset osaavat muotoilun, katsoipa laitetta mistä kulmasta hyvänsä.
Kone on sielukas eikä mikään tasapaksu sirisevä ompelukoneen sähkömoottori kuten (japsi-)nelikot. Silti se viihtyy tasakaasullakin ajaessa (jota totuuden nimessä on kotosuomessamme aika suuri osa ajosuoritteesta). Äänenvaimennus on viritetty akustisesti kohdalleen ja vaikken erityisen musikaalinen olekaan, syntyvä psykofyysinen kokemus tuotti sellaista merkittävää mielihyvää, jota nelisylinterisellä jää kokematta.
Alusta on kova Kotariin verrattuna, mutta öhlärit ovat aika herkkäliikkeiset, joten ihan joka herne ei tunnu ahterissa.
Edellämainitusta voinee jo päätellä että SF miellytti enemmän kuin vähän. Sisäministeriössäkin laitteen visuaalinen ulkoasu sai hyväksynnän. Itse asiassa sain laitteen sitten lahjaksi...mustana. Väri on kyllä hyvä, musta se on kotarikin.
Nyt takana on 6600km. Peli on toiminut mainiosti. Ajoasento parani kun kiersin tankoa eteenpäin (ja säädin peilit uudelleen), tällöin tangon päät nousivat pari kolme senttiä ylemmäs ja ranteiden kulma muuttui paremmaksi. Samalla etukeno oikeni hiukan. Tankillisen ajaa nyt helposti yhtä soittoa. Pianissimo.
Kerran kävin Alastarossa Ducati Clubin ratapäivillä. Oli muuten ensimmäinen kertani radalla muttei taatusti viimeinen. Kuskit jaettiin hitaampaan ja nopeampaan ryhmään, ja valitsin ensikertalaisena hitaan. Parin kierroksen jälkeen jo nopeus nousi kuin itsestään. Orkkisrenkaissa on tosi hyvä pito eikä missään vaiheessa esiintynyt lipsumista, vaikka välillä kastoin kevyesti jarruakin kallistuksessa. Radalla huomasi hyvin jarrujen toiminnan, ei mitään häipymistä vaan sama täsmällinen ote koko ajan.
Luulin etukäteen että vaikeinta radalla olisi kaarreajo ja jarrutukset, mutta niin vain osoittautui että kaarreajo olikin se helpoin osuus. Jarrutuksessa oli vaikeinta arvioida nopeus, hidastin joko liikaa tai liian vähän, mutta muuta dramaattista siihen ei liittynytkään. Kiihdytys osoittautui sen sijaan vaikeimmaksi, vaikka luulisi että kyllä sitä suoralla polkee menemään. Niin luulin minäkin. Jos isommalle vaihtaessa löysäsin kaasua liian vähän, nousi keula, ja alaslaskiessa paras kiihdytyshetki oli mennyt. Jos taas löysäsi liikaa, tyssäsi meno siihen. No, nämä korjaantunevat harjoittelun myötä.
Hidas ja nopea ryhmä kävivät radalla vuoron perään. Yhdessä vaiheessa sitten lähdin vahingossa nopean ryhmän mukaan. Ihmettelin että kylläpä kaverit ajaa nyt lujaa. Kumma kyllä kaarteissa pysyin aika hyvin kyydissä, mutta kiihdytyksissä Ducateja murahteli ohi oikealta ja vasemmalta.
Erinomainen kokemus ja suosittelen ilman muuta kaikille. Ensi kesänä käyn kyllä radalla ainakin muutaman kerran.
Pyörään en ole kokenut tarpeelliseksi tehdä muita modauksia kuin tankin ja takasivuposkien suojateipityksen, sekä kahvalämppärien, sähköliitännän ja ketjurasvarin asennuksen. Lämppärit ovat irtokalvot kahvakumien alle, ne eivät tee kahvasta liian paksua kuten Kotarini Oxfordit tms. Sähköliitäntä on takin lämmitykselle mikä nakussa on enemmän kuin paikallaan. Samasta reiästä voi ladata akkua pitempien seisokkien aikana. Ketjurasvari on mielestäni tarpeellinen, etenkin kun pyörässä ei ole (eikä tule) keskiseisontatukea. Asensin sekä kotariin että ducatiin Pro-Oilerit. Oilerin kanssa on ajettu vasta tuhatkunta kilometriä, mutta sen verran on kokemuksia että purkkitöhkää en ketjuihini enää laita.
Renkaat ovat kestäneet yllättävän hyvin, vaikka oletin että Pirellin Corsat loppuisivat pian sisäänajon jälkeen. Näyttää siltä että ne menevät vaihtoon 7500-8000 km kohdalla. Takarenkaan profiili on säilynyt aika pyöreänä (ehkä tuo ratapäivä auttoi, ainakin renkaan reunoille ilmestyi wannabe-karvoitusta).
Vaikeinta on saada pyörään istutettua reissukamat muotoilua pilaamatta. Yksi noin 20 litran laukku riittäisi, alustava suunnitelma on olemassa, saapa nähdä miten käy.
Lisäbonuksena pyörän hankinnassa sai uuden tiestön. Se on niin erilainen ajettava kuin kotari että jokainen tuttukin tie tuntuu aivan uudelta. Tämä ilmiö kompensoi kustannuksia koska ei tarvitse muuttaa minnekään.
SF 1098S
MTS V4S Sport
Project Ducati on hieman jäänyt muiden projektien tieltä... Eiköhän sekin valmistu kevääksi! Laatikollinen uutta osaa odottaa kiinnitystä
.
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Onkos kukaan kyydittänyt matkustajaa tämän kanssa? Miten verrattuna esim. isoon Monsteriin?
Aijai, 6000km ajettu SF 11900$ veden tällä puolen....halapaa ku saippua
Olis myynnissä SF:iin kuvalaiset säädettävät jalkatapit. Käyttämättömät.
KUVA.
Hinta 200. Tuli hommattua hieman erilaiset ja nuo jäivät ylimääräisiksi. Hienoa koneistusta ja hiilikuitua. Tiedustelut privaviestillä tai sähköpostilla kl@tintti.net.
Sitten itse asiaan... Onko kellään kokemusta isomman työsylinterin vaihdosta kytkimeen? Keventääkö paljon kytkintä? Lyhyempien kahvojen kanssa tarvis voimaa
.
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Ja toinen kysymys: Miten kuskin satula irrotetaan? Tai mistä takajalkatappien yläpulttiin pääsee käsiksi? Pitäis ne irrottaa.
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
istuimen taka reunassa sen alla on kaksi kuusiokolo pulttia.
ne irroittamalla saa satulan irti.
irtoaa taakse päin.
ducati streetfighter s , ktm 450sxs
Takatappien pultit vähän ikävässä paikassa. Helpottaa kun irrottaa tankin pultin että voi vähän liikuttaa tankin takaosaa tieltä ja kuusiokolo avain jossa "pallo" pää niin lähtee..
On vaihdettu, En minä nyt tiedä keventääkö se paljoa? Ota kytkimestä 2 jousta pois, se auttaa varmasti ja siitä ei ole mitään haittaa.(Athene @ Tammi. 26 2010,18:19) kirjoitti
Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
En mä viitsi. Ne näkyy(vtwin @ Tammi. 26 2010,22:24) kirjoitti
, kun on avoin kytkinkoppa.
Luottomekaanikko lupas hankkia ja asentaa mulle sen työsylinterin. Paljon sillä oli muitakin ideoita pyörän parantamiseksi.
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Ei näy, kun se pyörii..
..eikä se kytkin ny niin jäykkä ole.. ja koko kevät aikaa treenata sillä semmosella puristettavalla jousella?![]()
Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.
Vanhemmissa ducateissa, joissa ei ollut kytkinpuoli rad.puristeinen niin tuo työsylinterin vaihto vaikuttaa enemmän, näin väittäisin. Voi se tietty tuolla vielä lisää keventyä.
Monster 1100S in red
Vespa Primavera -68
Helkama Major -69
ex
-Kawasaki KX 125
-MS2R1000
-MS4
No voihan sitä pää- ja työsylinterin ja näin ollen voimien suhdetta parantaa vielä pienentämällä pääsylinteriä.
Joskin jossain vaiheessa tulee raja vastaan että pääsylkyn isku ei riitä ja tuloksena kytkin ei irroita kunnolla.
"To live so close to the possibility of dying You will learn what really is important and what not - and this makes You a better person" -Stefano DeBenedetti-
Kokemusta on Monster S4R:n (Testastretta, radiaali-pääsylinteri) työsylinterin vaihdosta. Tilalle laitettiin DP:n billet-työsylinteri ja kyllä sillä oli vaikutusta, tosin ei kauheasti, mutta kyllä eron kuitenkin huomasi. Kytkin irrotti vielä vaikka vipu oli säädetty lähimpään asentoon.
Kokemusta löytyy, ST4:sta meni työsylinteri viimekesänä ja hommasin tarvikkeen tilalle. Papereiden mukaan n.30% kevyempi käyttää kuin vakio ja kyllä se selvästi kevyempi onkin.(Jake82 @ Tammi. 29 2010,08:15) kirjoitti
Ostetaan kallis pyörä, jota on hlvetin kallis pitää ja huoltaa ja johon on hlvettiäkin enemmän tarjolla kaikkea hlvetin namia osaa hlvetilliseen hintaan tietty!
*Nimimerkki; Taas tilattu vaikka mitä*
Mut jos Kawalla oli luonne, niin Duculla on sielu!
Nauru nuorentaa, rakkaus kaunistaa.
Lady, Sexy Lady.
Mitäs muutakaan sitä talvella tekis?
welcome to the dark side... hiilikuitu on ihanan halpaa!
Niin kauan kun ihmiset ajavat autoilla puhelin korvalla,
minä ajan Termignonit kiinni pyörässä.