No, oikeasti tuo 3% on aika pieni määrä eli sen takia ei kyllä kannata turhia hötkyillä. Mutta on se sen verran paljon kuitenkin, etten itse pidä sitä hyväksyttävänä missään nimessä. Mutten kyllä vaihda LT:tä poiskaan tämän takia. Siinä on kuitenkin noita +-puolia aika paljon.
Eilisiltana heitin noin 100 km lenkin LT:llä yhden ei motoristin kanssa. Hän pani hanttiin koko ideaa, että vien hänet kotiin moottoripyörällä noin kylmällä kelillä. Sitä paitsi hän pelkäsi moottoripyörä kyytiä. No veinpä pyörällä kuitenkin. Perillä kommentit olivat aika erilaisia: "Hei tämähän oli kuin olisi lentokoneella lentänyt!" "Tämä oli kivaa!" "Ei tullut edes kylmä!"
Monellakohan japsipyörällä vähissä kamppeissa tuo olisi onnistunut?
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Autossa olisitte pärjänneet vielä vähemmillä vaatteilla kuin farmaribemarissa![]()
Dirty Nasty Furriner
no ohan noita suojaavia katteita muissakin kuin sakun tekeleissä.(Repa @ Loka. 26 2008,11:45) kirjoitti
ja jos kamppeet falskaa ei kylmäntulolle ole estettä vaikka kosanitoholla pyrstöä grillais.
miksi muuten pyörällä pitäisi pystyä ajamaan lokakuunlopus hanuripaljaana?
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
No yöunia on turha moisen takia hukata...vaikka tuo sangen epävirallinen vaurioprosentti onkin jollakin laskutoimituksella määriteltykin peräti 4:ksi tuon kolmen sijaan.(mkk @ Loka. 26 2008,09:57) kirjoitti
Tuossahan tuo perävauriogallup on, johon näkyy myös tämän viestiketjun aloittaja lisänneen oman tapauksensa.
http://www.bmwlt.com/forums/survey.p...results&sid=28
Tämä internetti on yhtäältä tiedonväityksellinen siunaus ja toisaalta kirous..
Ongelmat - olivatpa ne kuinka yleisiä tai harvinaisia tahansa saadaan sekunnissa todella laajaan levitykseen ja niiden perusteella sitten hötkyillään kuka mihinkin suuntaan.
Harva tänne tulee kertoilemaan, että "olen muuten ajanut toista sataa tonnia LT:n perälaakerilla eikä ole tässä muitakaan ongelmia ollut" vaikka noitakin tapauksia sentään on valtaosa.
En missään tapauksessa kiellä tai vähättele tätä perälaakeriongelmaa, mutta kun se kerran tiedetään, niin sen kanssa oppii elämään.
Itse samoilla linjoilla Repan ja muiden kanssa. Nyt jo keräilykapineeksi (valmistus lopetettu *) siirtyneessä LT:ssä on niin paljon hyviä ominaisuuksia, että itsellä kerran neljässä vuodessa tapahtuva perälaakerin vaihto on ihan peanuts näiden rinnalla. Voin vaikka hakea lohtua siitä, että toiset hinkkaa kolmet neljät renkaat samoilla kilometreillä kuin itse höylään omat ME 880:set vaihtokuntoon, siinähän se laakerinvaihtokustannus tulee jo kerätyksi.
t. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
No siksi, että moottoripyöräily on mukavaa ja sitä on kiva harrastaa muulloinkin kuin kesäsunnuntaisin ja sitä paitsi lokakuun lopussa on vähemmän vastaan tulevia morjenstettavia. Ja ne jotka tulee vastaan takuulla moikkaavat.(Tuppervaari @ Loka. 26 2008,12:34) kirjoitti
t. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
Jos on sijoittanut harrastukseen LT:n verran, tuskin on ylivoimaista myös ostaa kunnolliset ajokamppeet. Ei nykyään tarvitse palella missään olosuhteissa, jos ei välttämättä halua.(Tuppervaari @ Loka. 26 2008,12:34) kirjoitti
Pystyssä pysyminen on sitten jo toinen juttu, ellei ole pystynyt voittamaan maan vetovoimaa huurteen tavoin. Hänellä se taas taitaa olla työsuhde-etu?![]()
perskuta!(mchuurre @ Loka. 26 2008,13:08) kirjoitti
tuo on kyllä totta.
saman totesin itekki tos viikko takaperin. mietinkin et oikeestaan tää on jossainsuhtees kivempaa ku kesällä.
ei buudigrilliä,ei nakinlämmitintä,katekki ihan orkkis, ei ikean pääsisäänkäynnin kokosta klasia tuulensuojana, silti ei ollut kylmä:
noh tää oli taas tätä...sorppa
![]()
Vaikka myö itte sen sanommakin,niin..
-Ei osa kijirottaa,koetaj arvata tarjkotus.Palju virheitä.
Ego sum rex Romanus et supra grammaticam
Kuustonenki sen tietää
-Gut-
Staga ei ole tainnut ymmärtää moottoripytöräilyn ideaa vielä. Miksi olisin ajanut autolla? Pyörähän on ajamista varten hankittu ja kelit ovat vielä varsin hyvät siihen hommaan.(Kunkku @ Loka. 26 2008,13:23) kirjoitti
Eikä se varustejuttukaan kyllä tainnut olla rahasta kiinni tällä kertaa. Mulla on neljät ajovehkeet kotona, joten kyytiläisellä oli valinnankin varaa, mutta kun ei ollut ko. herra ei vain halunnut pukea vehkeitä ylleen. Ei väkisin.
Eivätkä itikat haitanneet. Sai ajaa hampaanvälit puhtaana kotiin asti.
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Niitä käsityksiä moottoripyöräilyn ideasta on vaan erilaisia.(Repa @ Loka. 26 2008,14:35) kirjoitti
En minäkään henkilökohtaisesti ymmärrä näitä pienen auton kokoisia 2-pyöräisiä sohvia.
Jos joku sellaisella haluaa ajaa, niin ajakoon, mutta ei pidä olettaa, että se on kaikille "moottoripyöräilyn idean" täydellisin edustaja.
Eilen muuten tuli joku vastaan ilmeisesti LT-bemarilla tussa Saarijärven ja Uuraisten välillä.
"Kun väittelet idiootin kanssa, pidä huoli ettei hän tee samoin"
Eipä tietenkään. Sen takiahan minullakin on LT nautiskeluun, BMW:n tehopaketti toisenlaiseen nautiskeluun ja pikkukustomi kun masokismi alkaa painaa päälle(Ekku @ Loka. 26 2008,16:49) kirjoitti
![]()
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Niinpä.(Repa @ Loka. 26 2008,17:35) kirjoitti
Seuraavaksi meinasin aloittaa justiinsa noiden Customien haukkumisen
Kai ne johonkin on käyttökelpoisia, mutta enpä ole keksinyt mihin...
"Kun väittelet idiootin kanssa, pidä huoli ettei hän tee samoin"
Olenko onnellinen puimurikuski?(Heksa @ Loka. 26 2008,02:58) kirjoitti
Olen vielä, kun ei ole omasta pettänyt perä eikä ABS:kään. Ajella ehdin siis tänä kesänä sillä vähän yli 20.000 km.
Jos pettää nuo kalliit kohteet, voin olla eri mieltä.
Edellinen pyörä oli Suzuki. Seuraava on joko BMW tai sitten ihan mikä vaan muu merkki.
Nyt vain tällä hetkellä ei löydy spekseihini sopivaa pyörää keneltäkään muulta (Eikä Bemariltakaan uutena. K12RS:n havaitsin sattumalta sopivan lähes kaikkiin spekseihini. Uudempi vain saisi olla)
tässä muuten niitä valintakriteereitäni:
- Sovelluttava reiluun matkapyöräilyyn. Ajan työkseni pyörällä noin 20tkm/kesä. Aina mukana mm. kannettava, videotykki, paperia ja yhden-neljän yön mittaisen matkan vaatteet.
- Keppiveto on ehdoton. En voi kuvitella itseäni enää käyttöpyöräni vetoketjuun ruikkimassa rasvaa/kirimässä työmatkoillani.
- Katteiden on oltava hyvin suojaavat. Ajelen pääsääntäisesti myöhään illalla tai aikaisin aamulla tai rehelisesti yöllä. Eli useimmin kylmässä ilmassa.
- Laukkujen on oltava tilavat, helposti irroitettavat ja kun on irroitettu, pyörän pitää vielä näyttää "kokonaiselta".
- kahvanlämppärit pakollinen varuste
- säädettävä ohjaustanko, satula ja jalkatapit ehdotonta plussaa koska ajan samalla pyörällä myös radalla.
- pyörän on siis oltava myös rata-ajossa 5-10 krt/kesä nautittava laitos. Eli mikään LT, GW, ym. ei tule kyseeseen, saati mikään kustomi. Nippa nappa menevät GT tai GTR. Jammun FJR on jotenkin munattoman oloinen, ei vain kiinnosta (en edes ymmärrä mistä moinen mielikuva).
- Voimaa on oltava hyvin käytettävissä jo alakierroksilla. Huipputehoa mielellään yli 150hv (kyllästyin jo RS:n tehoihin)
- hintaa 10-15k euroa. Siis käytettynä.
-> voi kun vaikka Honda tekisi Pannarista sporttisemman version. Tai sitten vaikka VFR:stä kehitelty 1400cc keppikone
-> voi kun vaikka Suiza tekisi Bussista keppivetoisen, hieman korkeamilla katteilla ja vakiona laukuilla varustetun super tourerin.
-> Mutta jospa GTR:n hinnat lähtisivät käytettyinä reippaaseen laskukierteeseen...
Mutta niin kauan, kuin ei ole todellisia muita vaihtoehtoja, joutunen tyytymään kompromissiratkaisuun ja ostamaan K1200S:n tai K1200GT:n. Joista ensimmäinen on kivempi myös siellä radalla mutta jälkimmäinen kivempi myös matkassa. Molemmat siis minun tapauksessani tosiaan vielä 1,2l koneisia...
BMW K12RS-00 ext: Susuki GSX600F-88, Honda NS125R-88, Yamaha RD125LC-84, Honda Z50J-85
No, jokainen ajakoon oman makunsa mukaan. Moniko on muuten laittanut LT:hen JPEGit vain saadakseen siihen kustomimaisemman istuma-asennon? Niin, että on siinä kustomissakin puolensa. Ihan kiva sellaisella on ajella pikkumatkoja mutta ei siitä oikein matkapyöräksi ole.(Ekku @ Loka. 26 2008,19:48) kirjoitti
Ei kai meidän tarvitse haukkua mitään pyöriä. On se hyvä, että jokaiseen makuun löytyy jotakin. Ja kuitenkin meistä jokainen jää vielä kaipaamaan jotakin lisää omaan pyöräänsä.
Taittiin muuten eksyä aika kauas alkuperäisestä aiheesta.
t. Repa
Tehoahan ei voi korvata millään muulla kuin lisäteholla!
Juu ei, mäkään en oo viitsiny ajaa normi FXD:llä paljoa yli 1700:aa kilometriä päivässä, nippanappa viitsi ajella Pakilan Tebarilta napapiirin Shellille kahveelle ja takaisin Malmin Nesteelle turisemaan joutavia tuttujen kanssa.(Repa @ Loka. 27 2008,09:40) kirjoitti
Dirty Nasty Furriner
No kun on vissiin tuo perälaakeri jo kaluttu loppuun niin siirrytään sitten aiheen sivuun...(Repa @ Loka. 27 2008,09:40) kirjoitti
Juu, täällä on yksi JPEG:it asentanut, mutta ei sitä asennusta kylläkään tehty missään kustominkaipuussa vaan ihan siksi, että vanhan ukon lumilautakolarissa kipeytyneet polvet vaatii välillä ojentelua. Tuota jalkapohjat edellä ajelua sietää aina joskus varttitunnin kerrallaan kunnes seuraavaksi on pantava saappaanpohjat matkustajan astinlaudoille ja leikittävä kyykkykuskia. Tuota asentoa sietää sitten taas jopa puolisen tuntiakin, kunnes taas saa pudottaa jalat omille (tosin madalletuille) jalkatapeille. Sähköisestä selkänojan ja penkinsäädöistä huolimatta tulee joskus kylien läpi ajetuksi vieläpä kurapyörämäisesti jalkatapeilla seisten, eipähän pääse paikat puutumaan. Niin ja ennen tuota kuskin selkänojan asennusta tuli ajelluksi jopa matkustajan penkiltä käsin, (tai siis ilman käsiä...) mutta tuo nyt ei enää onnistu. Osoittaa vain, että LT:stä löytyy monta puolta...
t. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
Eli vanhan LT:n voi myydä jumppatelineeksi(pozo izquierdo @ Loka. 27 2008,13:38) kirjoitti
![]()
<p>2002-2014</p>
Verkonpainona parempi! Kun ei näy bmw logokaan nykyisten kalavesien syvyyksistä niin ei ole paha mielikään enää....(C-A-D @ Loka. 27 2008,14:07) kirjoitti
https://www.juvander.me/ilpo
AL-AND-AM-A-AZ-B-BIH-BG-HR-CZ-DK-EST-FL-FIN-F-GE-D-GR-H-IR-I-KZ-KS-RKS-LV-LT-M
MK-MD-MC-MGL-MNE-MA-NL-N-PL-P-RO-RUS-SRB-SK-SLO-E-S-CH-TJ-TR-TM-UA-USA-UZ
MAN
Nyt mää tiedän kuka tuli mua vastaan lomareissulla LT:eellä selekä menosuuntaan,jalat matkustajan tapeilla ja jossain ihme sillassa lantio korkealla ilmassa![]()
MP-Rata
www.avecci.fi / www.cbrxx.fi / www.bmwsportbikes.fi / www.kawarb.fi / www.panfun.fi / www.ducatibikes.fi
Juu-u, tuo avaa kummasti vähän yhteenliimautuneita alaselän nikamia...Vartin tai parikymmentä minuuttia kun tuolla tavalla laskettelee, niin on taas notkeaa poikaa...(jarska @ Loka. 27 2008,14:17) kirjoitti
![]()
Unohdin muuten mainita vielä yhden lempiajoasentoni: Otetaan semmoinen noin 10 - 50 km suora (esim heti Teksasista löytyy...) tai hätätapauksessa hieman lyhyempikin voi tulla kyseeseen, pannaan cruise contol esim. 110 - 130 km/ (70-80 mph) vauhtiin. Noustaan matkustajan astinlaudoille, jotka siis säädetty alimpaan asentoonsa (pelkät vakiojalkatapit ei toimi!). Käsiote pidetään kiinni ohjaustankoon kiinnitetyistä K 1200 RS:n peilien varsista (jollei noita lisäpeilejä ole, ei homma taaskaan toimi *
) ja seistään selkä suorana ja selkää voi samalla vähän notkistellakin kun nojataan sopivasti ajoviimaa vasten, josta LT-kuskikin saa tällä tavalla pienimuotoisen havaintoesityksen. Varo kuitenkin kypärään *tai olkapäihin mahdollisesti napsahtelevia ötököitä, ne on tosi epämiellyttäviä ja inhottavia siivota...kysy vaikka naku- tai customikuskeilta...
t. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
Sanattomaksi vetää...![]()
<p>2002-2014</p>
Sortsit, että tunkeen, mutta köyhän versio edellä kuvatusta on ajaa HML:n motaria HML:n kohdalla tapaninpäivänä vesisateessa jalkatapeilla seisaaltaan 150:iä ja huutaa niin lujaa, kun jaksaa kaikille ohitettaville autoille "täräräräräää!". Vanhassa GSA:ssa on jalkatapit jotenkin sillai kummasti edessä, että koko ylävartalo tulee etupyörän yläpuolelle. Mäkikotka.(pozo izquierdo @ Loka. 27 2008,17:04) kirjoitti
edit: juuri noin Nomad
No ootte tekin aika outoa porukkaa.
Joutuisko ostamaan Bemun toiseksi pyöräksi... oisko mitään MC porukkaa mikä ajelis Bemareilla? MC Lederhosen?
Dirty Nasty Furriner
On joo, Vermahti, se on avvoin panssarivaunuillehin, siinä mielessä niinku sekapyöräkerho. Kokkoontumisajjoihi liikkuvat salamavauhtia ja ovat helevetin huonoissa väleissä parin HD-porukan kanssa. Hirveetä tulitusta puoli ja toisin. Miten lie sillä tavalla kyrppiintynneet. Lapissa kun niillä oli kerrannii kokkoontumisajot, niin polttivat hurakoituvvaan Rovaniemen ja räjjäyttivät kaekki sillat. Sitten on kanssa se äsäs porukka, mutta rallimerkit tatueerraavvat käsvarteen ja niitä onnii ikävä harpilla poes rupsutella. Eepä niissä merkeissä muuten, mutta juutalaeset ovat ihan saatanan äkäsinä jos niillä etelässä rehvastellee. Hyvänä puolena siinä on tossiisa se, että ralleissa rautaristejä kasvvaa kaekkialla.
Ite en oo uskaltanut liittyä vermahtiin, kun oon ihan tavalline gessumies. Hyvissä väleissä kaekkien kanssa, kun merkki on kouluttanut nöyräks. Nokkoo ei toena kohotella, siinä heti joku paikka nitkahtaa ja taas ollaan tien varressa ylyppeyttä korjoomassa.
Ajoasennoista tul mielleen, että heilahduskättä kannattee pittee viistossa kun ajjaa seissaalttaan. Sillä suapi tasattua pyörteitä peltolaikkujen kohalla. Ja rispekti. Se on älytöntä.
Eskopiippo: Harlei-Teivitsons, koffee änt deth.
Juu, älä tuu tänne, täältä voi saada pahan tartunnan...(Staga @ Loka. 28 2008,00:00) kirjoitti
t. pozo
![]()
-04 K 1200 LT
Amerikan kierros 2006:
http://finnishcurvecowboys.blogspot.com/
Amerikan kierros 2010:
http://finnstoccr3.blogspot.com/
Amerikan kierros 2011:
http://finnstoccr2011.blogspot.com/
Moponparantelukuvia:
http://picasaweb.google.com/pozoizquierdo
Ei kun Ooppelilla ja peräkärryn kanssa(mchuurre @ Loka. 27 2008,20:41) kirjoitti
Puolustukseksi voi varmaan sanoa, että hain sentään vähän Motoguzzin osia Uuraisilta matkalla...
"Kun väittelet idiootin kanssa, pidä huoli ettei hän tee samoin"
Uuraisille varisi Guzzista osat...(Ekku @ Loka. 29 2008,19:46) kirjoitti
No jos taskusta tai kärrystä putosi, veikkaan nimittäin ettei ko. Guzzilla ole Uuraisilla ajettu metriäkään..(hra1150 @ Loka. 31 2008,09:54) kirjoitti
Tai no ehkä tallilla se metri pari.
"Ei se koko, vaan miten sitä käyttää", sanoi 50cc (+750 +1100cc +125cc)