Tulokset 1:stä 6:een 6:sta
  1. #1
    olen ihmetellyt yamahan jälkeen hommattua kawa 636:n moottorin ehkä voisiko sanoa raksutusta kylmänä matalilla kierroksilla. Mutta kun kone on vaikka 90ast. niin "raksutusta" ei mielestäni kuulu. Ajossa lämpömittari näyttää n.60 ast. ja rapina pienenpi korvakuulolta. Käykö kone mielestänne kylmänä ja mistä ko. rapina/"raksutus" voisi mahdollisesti kuulua. Jos paikallaan antaa jenkaa muutaman kerran tappiin ei ääntä mielestäni kuulu mopolla ajettu n 26 tkm, pitäisikö aloittaa jakopäästä vai onko se kawalle ominaista?
    se käy savulla,ku se pääsee pois ni ei enää pelaa
  2. #2
    Tähän pakollinen "Se on Kawa, kun ääntä ei enää kuulu niin huolestu"-kommentti En tosin ole tuohon ko. pataan tutustunut. Kylmältähän tuo 60 sinänsä kuullostaisi.
    Kawasaki Gpz900R '86, ZL1000 Eliminator '87, ZZR1100C '90, Ltd454 '88, KZ440D '75
    H#nda CR 250R '96 (viimein valmis)
    Aprilia RSV Tuono '03, RS250 '97
    ex: Kawasaki Z750 LTD Twin '83, ZZR1400 '09, Aprilia RSV Mille '03, Tuareg 125 '88
  3. #3
    Muistaakseni tuo 60 - 70 astetta on ihan normaali lämpötila jos ajelee motarilla tai maantiellä n. 120 vauhteja isoimmalla vaihteella. Aktiivisemmassa kurvailussa nousi kai vähän korkeammalle, ja kaupunkiajossa ym. sitten vaikka tappiin asti.
    bandit600s --> zx6r --> zx10r --> gsxr 600 --> zx6rr --> nyttemmin tauolla

    ¤ttu, kirjoitin taas. Anteeksi. Mutku mul ei oo elämää...
  4. #4
    Jos ei oo kovaa hellettä niinkuin tänäkesänä lähes joka päivä niin ei ne kawan lämmöt nouse yli 70:nen jos ajat vähänkin reippaammin. Ja lisäten tuohon Erozin kommenttiin niin se on teho mikä pitää ääntä Älä huolestu ellei meteli nyt aivan mielettömäksi ylly. Kawa on kawa enkä muilla ajelis
    Moision Mopoilija

    Kawasaki Z750 -09
    Kawasaki ZX-6R -05
  5. #5
    varmaan ketju rallattelee, ite kuuntelin huolestuneena keväällä oman 636:sen rallattelua mut äkkiä korva tottuu, se on kuulemma ihan normaalia kawa-ääntä
    rotta
  6.  
  7. #6
    Osittain asiaa voitaneen pistää ihan perus lämpölaajenemisen piikkiin. Kylmässä koneessa on enemmän välystä, koneen lämmettyä luonnollisesti kun metalli laajenee, välykset pienenee. Yksinkertaista fysiikkaa mullakin esiintyy juuri tuota, että kylmänä naputtelee/rallattelee (millä nimellä nyt ikinä halutaankaan ilmaista) hieman enemmän kuin lämpimänä Ja vielä loppuun se pakollinen, kawa ei ole kawa jollei se rahista
    Pitkää päätyyn ja perään...