Sivu: 2 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123 ViimeinenViimeinen
Tulokset 31:stä 60:een 72:sta
  1. #31
    Rattijuopot käräytetään armotta. Yhden olenkin jo tehnyt. Tappavat keskimäärin 80 ihmistä vuodessa ja viimevuonnakin jo 93.

    Varkaat käräytetään niinikään. Syynä se, että toivoisin asioiden edelleen olevan, kuten maalla aikoinaan. Harja ovenpileen kertoo että ei olla kotona ja sillain...

    Ylinopeutta ajajat ei aiheuta vaaraa, kuin itselleen, joten ajakoon rauhassa.

    Kusipää kiilareille sovelletaan omaa rangaistusasteikkoa. Turpaan tai onnea ...



    -M
    "Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."

    ZZR 1400 2014
  2. #32
    Lainaa ("R" Sujari @ Syys. 19 2008,15:49) kirjoitti
    Kerran oon käräyttäny,mutta pitää harkita jatkossa syy em. tekstiin:

    Ajoin kerran Kehä ykköstä itäänpäin keskellä yötä n.klo 03.00 ja huomasin edessä ajavan auton poikkoilevan kaistalta toiselle,joten ajattelin sen olevan rattijuoppo.
    Soitto poliisien hätänumeroon ja kerroin tilanteen,pyysivät *odottamaan linjalla ja ajamaan perässä,jos se olisi liikennettä vaarantamatta mahdollista.
    Hetken päästä muty yhdistettiin partiolle ja he kyselivät tarkkaa sijaintia,hetken päästä tuli rampista poliisiauto mun ja rattijuopon väliin ja poliisit sanoivat,että voin mennä sinne mihin olin menossa alunperinkin.
    Ajattelin,että tulipa tehtyä yön hyvätyö ja olin tyytyväinen itseeni siltä osin.

    Seuraavana aamuna ma soi puhelin ja poliiisit halusivat,että menin antamaan lausunnon/kuulusteluihin poliisiasemalle.No ei siinä mitään ajattelin,että kai sitä voi mennä,kävin poliisilaitoksella ja kerroin tapahtuman.Meni n.3vko niin piti mennä uudelleen poliisilaitokselle ja samat vitun kyselyt uudelleen.

    Kysyin,että mikä tässä nyt on ongelma,kun joudun juoksemaan kuulusteluissa todistajana,vaikka poliisit on saanut rattijuopon verekseltään kiinni?

    Ei osannu/halunnu kuulustelija kertoa mitään järkevää syytä,mumisi jotain yleisestä käytännöstä

    Sen jälkeen en ole rattijuoppoa nähnyt,enkä taida nähdäkään...
    Juurikin samaisen syyn takia aika korkea kynnys tarttua luuriin ...
  3. #33
    Lainaa (rammus @ Syys. 19 2008,12:46) kirjoitti
    Lainaa (6Gear @ Syys. 19 2008,12:29) kirjoitti
    Lainaa (rammus @ Syys. 19 2008,12:13) kirjoitti
    Lainaa (JaZZo @ Syys. 19 2008,11:12) kirjoitti
    jos joku kaveri on lähössä hönöpäissään ajelee niin siinäkohtaa avaimet pois vaikka väkivallan avulla. jos taas tienpäällä huomaa että jollain ajolinjat heittelee puolelta toiselle niin kyllä mä yleensä luuriin tartun..
    Rikollinen * puhelet kännyyn ajaessa *
    No joo, ei vissiinkään ole puhuminen kiellettyä, edes kännyyn..
    Luuriiin tartun, eikös se pitäisi olla ajon aikana tarttumatta *
    handsfree nääs, ootko kuullu?
    Tyyli ennen tarkoitusta.
  4. #34
    Lainaa (MattiR @ Syys. 19 2008,11:07) kirjoitti
    Käräytän harkinnan mukaan.
    Harkinta tarkoittaa suuhteessa siihen vahinkoon, joka
    on aiheutettu tai joka mahdollisesti käräyttämällä ennalta
    ehkäistään ja mikäli konkreettista näyttöä pystyn antamaan
    .
    +1

    Pätee kaikkiin vaihtoehtoihin, joskaan en ihan pienestä soittele.
    "Never play cowboy in a room full of Indians."
  5. #35
    Vähän näyttäis siltä että käräyttely yms. toteutuu suurinpiirtein kuin haluaisimme itseämme kohdeltavan.Ei kaivata nopeudenvalvojia yhtään lisää,mutta kännissä ei tarvis päästää liikkeelle..piti sitten kiinni tangosta,ratista tai vasta avaimistaan...Sopii kyllä hyvin mulle!
    JSP
  6. #36
    Rattijuopot ja varkaat / ilkivallan tekijät kyllä. Jos joku ajaa ylinopeutta niin ajakoon, johan siinä saisi olla koko ajan luurin päässä soittamassa, myös itsestä välillä. Hmm.. minusta tuo tankojuoppus nyt ei ole niin paha. Ja jos nyt yhden oluen ottaa niin siitä ei vielä ilmoitella eikä kaiketi ole syytäkään, sehän menee lain piiriin vielä.
    Syy: Minusta vaan on niin että toisten omaisuutta pitää kunnioittaa ja rattijuopot aiheuttavat muillekin vaaraa kuin vain itselleen liikenteessä.
    GSX-1300R
  7. #37
    rattijuopot ja varkaat käräytän kyllä jos vaan mahdollisuus siihen tulee..
    Triumph Scrambler 900 -07 / Desert sled tracker projekti
    Ex. Triumph Street Triple R -12, Ktm Duke 690 -08, Triumph Speed Triple 1050 -05, Honda Cbr 600f / RR.
  8. #38
    Känni/huume kuskit käräytän, kaaharit saa yleinen valvonta hoitaa.
    Elä ja anna muiden roudata.
  9. #39
    Aivan varmasti, viinaa juoneen älykääpiön joka ratin taakse könyää tahi mopon.. ikuiseen ajokieltoon moinen älypää
    Ken leikistä suuttuu, se ottakoon diapamin

    Triumph Rocket
    Suzuki B-King
    Suzuki Hayabusa
    Agusta
    Kawasaki ZZR
    Kawasaki 800
    Honda Goldwing 1800
    Kawasaki ZZR
    MV Agusta
  10. #40
    Rosvot, juopot ajaa ne sit millä vaan moottori pelillä ja vetomiehetkin jos taajamassa vetää.. mullakin on lapsia ja ne leikkii ulkona.
    T
    Jussi
    ---
    "Jääkiekko on raju peli. Osallistumalla peliin pelaaja hyväksyy siihen liittyvän tapaturmavaaran"
  11. #41
    Lainaa (kane80 @ Syys. 19 2008,12:13) kirjoitti
    Lainaa (Vihdin Matti @ Syys. 18 2008,23:32) kirjoitti
    Rattijuopot käräytän. Tankojuoppoja en.

    Ilkivallan tekijät käräytän. Varkaita en.
    kummaa logiikkaa, napsahtaisiko omaan nilkkaan ?
    Ei mee oikein jakeluun varkaiden ja tankojuoppojen hyysäily.
    Elikkäs perustelut viestilleni olis paikallaan.

    Tankojuoppoja en käräyttäisi, koska toivoisin Darwinin korjaavan sadon pois, elikkäs ne tappavat vain itsensä mikä on mulle ihan ok.

    Rattijuopot käräyttäisin, koska niillä piisaa sitä potentiaalia tappaa joku muukin, kuin itsensä mikä ei ole mulle ok.

    Varkaita en käräyttäisi, koska vaikka omalle kohdalle sattuisi, niin jotenkin vain arvostan ihan rehellisiä varkaita. Mulla on vakuutukset sitä varten, jotta menettämäni esineen tilalle uuden, jos voro käy.

    Ilkivallantekijät taasen ovat vain pohjasakkaa. Ottavat oikeastaan kaikki varkaan riskit tekosissaan, hyötymättä itse hommasta mitään, joten ovat kaikenlisäksi vielä harvinaisen typeriä ja sietävätkin saada sanktiot.
    I'm just asking. Olen vain persekuningas.
  12. #42
    Lainaa (Vihdin Matti @ Syys. 19 2008,20:22) kirjoitti
    Varkaita en käräyttäisi, koska vaikka omalle kohdalle sattuisi, niin jotenkin vain arvostan ihan rehellisiä varkaita. Mulla on vakuutukset sitä varten, jotta menettämäni esineen tilalle uuden, jos voro käy.
    Olet katsonut liikaa elokuvia En minä ainakaan näe huumehörhön puuhasteluissa mitään glamouria. Tai sitten sulla on vakuutukset kohdillaan.
    * Who's General Failure and why's he reading my disk? - Anon.
    * Tuubi
  13. #43
    Käräytän vain rattijuopot ja varkaat.

    Motoristeja en käräytä ainakaan niin kauan kun mua ei käräytä. Ajotapaan en kiinnitä huomiota sillä motoristi yleensä *kuolee itsekkin tai loukkaantuu pahasti jos sattuu onnettomuus jossa on ylinopeus osallisena. En itsekkään ole mikään liikenteen osalta puhdas pulmunen niin turha ruveta muita motoristeja käräyttämään.

    Varoitan tutkasta muita motoristeja.



  14. #44
    Rattijuopot ja muut hörhöt käräytän, niiden jälkiä kun joutuu töissä korjailemaan. Muuten en ajamiseen puutu. Tuleehan sitä itsekin joskus parin bissen jälkeen polkupyörällä * ...
  15. #45
    Ratti- ja tankojuopot käräytän, muuten tehkööt ihmiset puolestani mitä lystäävät (noin niinkuin periaatetasolla).
    Ei ole sellaista mekaanista ongelmaa, jota eivät raaka voima ja tietämättömyys kykenisi ratkaisemaan.

    Suzuki GSX-1300R Hayabusa
    Kawasaki ZZR1400
  16. #46
    Lainaa kirjoitti
    Ratti-/ tankojuopot kuuluu ilmiantaa, vissii varkaatkin. Ylinopeutta saa mun puolesta ajaa sen, mitä lystää...
    Samoilla linjoilla, rattijuoppo tosin ei ole tosiaan yhden tuopin tms pienen määrän nauttinut henkilö, ainakaan raameiltaan isompi..
    <p>Suzuki DR 650 SE 1998 Suzuki RM 250 2008 Suzuki PV 80cc Pappa-Tunturi 1974 Solifer SM 1980</p>
  17. #47
    Totta helevatassa käräytän rattijuopot ja varkaat
    Ajotavan takii mihkää rupee soitteleen
    Sitten kun kasvan isoksi hankin elämän *Eiku Pappa tunturin
  18. #48
    Entäs viritetyt mopot? Käräytättekö? Tässä meidän kylällä liikkuu turbolla varustettu 110 kuutioinen Honda Monkey, jolle autoni mittari antoi perässäajettuna reilusti yli satasen nopeuden. Kaveri näytti keulivankin sillä kaasusta vielä reilusti yli 80 nopeudessa. Toki siihen ei noin lyhyellä ja korkealla apparaatilla paljoa tarvi....edes järkeä.
    Minusta nuo kuuluisi käryttää ihan kuskien oman turvallisuuden takia. Kuitenkaan tätä meidän kylän Apinaa ei enää. Kuului kärynneen jo *



  19. #49
    Varkaita ei ole tullut vastaan, mutta toden näköisesti käräyttäisin. Myös juopot saatan käräyttää, mutta en aina, riippuu tapauksesta. Sama juttu koheltamisesta. Lähinnä riippuu onko sivulliset vaarassa.
  20. #50
    Rattijuopot ja Ilkivallantekijät / Roistot Kärähtää heti.
    Jos joku ajaa ylinopeutta niin ajakoon, kunhan nyt hiukan kahtoo et ei nyt ihan vedä huussi auki jossain leikkikoulujen/koulujen suojatien kohdalla kouluaikaan....

    Mopopojat on meikäläiseltä myös turvassa , se on tervettä hiukan viritellä ja keulia . Eihän tuo niin vaarallista oo jos nyt Monkeyt keulii 80-90 Km vauhdista ja jos sattuu, niin yleensä omaan nilkkaan kolahtaa pojilla ja on ne sit poissa muusta pahanteosta .
    KTM - Ready To Go
  21. #51
  22. #52
    Lainaa (Tyyppi @ Syys. 20 2008,20:43) kirjoitti
    Entäs viritetyt mopot? Käräytättekö? Tässä meidän kylällä liikkuu turbolla varustettu 110 kuutioinen Honda Monkey, jolle autoni mittari antoi perässäajettuna reilusti yli satasen nopeuden. K
    Varkaat kuuluukin narauttaa poliisille, toisaalta jos / kun sais rysän päältä jonkun peelon kiinni niin se olis varmaan sen oma etu että poliisi tulee ja vähän v..un äkkiä

    Rattikset niin ikään...no mercy. olis aika karua lukea aamulla että se kännäri jonka eilen näki, olis ajanut jonkin sivulisen hengiltä

    Toi mopojuttu ei nyt erityisemmin iske, ellei sivulliset vaarannu. Oli toi 80-luvun puolivälin moppedinviritysbuumi sellainen mekaniikan/ dynamiikan/ energiatekniikan / luotettavuustekniikan korkeakoulu että jää se varsinainen korkeakoulu hopeasijalle *
    Muistaakseni kahta (2) peräkkäistä päivää pidempään ei päässyt (kovaa) tekemättä jotain huoltoa. Isoa tai pientä
    I'd like to die like my Grandfather.
    Gently while asleep
    Not screaming in terror
    Like his passengers

    http://www.bikepics.com/members/jpalvima/
  23. #53
    Rattijuopot ja varkaat kärähtävät heti, kun näen. Myös viritetyt mopot ovat vaaravyöhykkeellä. Ajakoot kevareilla sitten, kun kortti on taskussa. Ennen sitä taitaa liikennetaidot olla hieman vajavaiset.
    Durty Nelly's Boys
  24. #54
    -96 jäin henkiin ainoastaan ison Nissanin ansiosta musta..set ajo jurrissa 120km/h mun päälle 50:n alueella ja sen jälkeen kynnys käryttää on ollut tosi alhainen. Kun ys soitti mulle ja kysyi millaista tuomiota haluan kysyin oliko kuoleman tuomio jo peruttu? Minä ja ystäväni Ruger pysäyttelemme kyllä hörhöjä.
    poku banuhäiskä:Suzuki,Moto-Guzzi,Velocette ja NSU-601
  25. #55
    Ratti/tankojuopot käräytän, mieluusti kuvan kanssa. Varkaita ei ole tullut nähtyä/ymmärrettyä mutta käräytän. Kaahailijoista käräytän ne jotka ovat vaaraksi muille. Elvistelijät pudotan muuten vaan maanapinnalle ja sen alapuolelle...
    Ktm 1290 SAS 06/2022
    Honda Forza 350 09/23
    Kymco MXU 700 12/2022 lumitöissä
  26. #56
    Rattijuopon käräytän juu. Siinä on niin suuri todennäköisyys että vahinkoja tulee, ja isoja vahinkoja, ettei paljon jää miettimistä.
    Kawa ZXR750H1 (Green Meanie)
  27. #57
    Lainaa (poku @ Syys. 20 2008,21:59) kirjoitti
    -96 jäin henkiin ainoastaan ison Nissanin ansiosta musta..set ajo jurrissa 120km/h mun päälle 50:n alueella ja sen jälkeen kynnys käryttää on ollut tosi alhainen. Kun ys soitti mulle ja kysyi millaista tuomiota haluan kysyin oliko kuoleman tuomio jo peruttu? Minä ja ystäväni Ruger pysäyttelemme kyllä hörhöjä. *


    Jope Ruonansuun sanoja lainatakseni "mietipä ite, ihan ite..."
    Nimittäin joka viides (1/5) liikenteessä kuollut on rattijuopon aiheuttama *

    -M



    "Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."

    ZZR 1400 2014
  28. #58
    Kyllä tälläset idioottikoheltajat kannataisi käräyttää, ihan niitten omankin hengen takia: 142@50 ja kunnon kännissä.

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008...01614_uu.shtml

    Toimittajat tuntee jo pyörämallitkin, ainakin noi vetomiesten suosikit ;)
    "If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're probably right..."
  29. #59
    Kyllä käräytän kaikki rattijuopot mitä eteen tulee.

    Oon muunmuassa käräyttäny tyttöystäväni siskon ku se lähti TODELLA vahvassa kännissä ajamaan bileistä. Pyysin viimeseen asti ettei lähtis mutta koska lähti siitä huolimatta, ni soitin poliiseille ja sanoin että tulkaas pysäyttää toi auto ennenku jotai sattuu. Puhalsi melkee 3 promillea.

    Ei se tähän päivään mennessäkää tiedä että mä sen puhelun soitin, eikä itseasiassa tiedä kukaan muukaan. Ja hyvä niin.

    Vois melkeenpä kysyä että kuka niitä juoppoja EI ilmiantais? Mitäs sit ku päästät jonku tietoisesti kännis rattiin ja se tappaa jonku? Sit on varmaa hyvä mieli.
    "Faster, Faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death." - Hunter S. Thompson
  30.  
  31. #60
    Jouduin tuota miettimään yks kaunis aamu kerholla.
    Muuan kaveri lähti ajamaan aamuviideltä.
    Tiesin ettei varmasti ole selvinpäin...kun aamu kolmelta vielä oli melko kännissä.
    Mietin ihan oikeasti sitä puhelin kädessä...
    Että olenko vastuussa siitä, että kaveri saattaa ajaa metsätiellä suoraan pöheikkään ja vasta ens kesän marjastajat sen sieltä löytää.
    Tai ajaako se jonkun päälle, tappaa jonkun.
    Mut sitten jätin kuitenkin soittamatta.Se oli viikonloppu ja poliisit yleensä partioi silloin aamuyöstä.
    Joten jätin sen kuitenkin kaverin onnen varaan...
    "People are more violently opposed to fur than leather
    because it's easier to harass rich women
    ..... than motorcycle gangs." - Unknown

    Mikä se on tässä Uralissa...kun ei se vaan toimi?
Sivu: 2 / 3:sta EnsimmäinenEnsimmäinen 123 ViimeinenViimeinen