Tulokset 1:stä 7:een 7:sta
  1. #1
    Käsiini eksyi pari Veturin vaimentimia, joissa on pieniä pintanaarmuja. Tuossa jo aiemmin kyselin miten alumiinipinnan saa siloteltua, eikä siinä mitään ongelmaa olekaan. Nyt vaan samalla kertaa ajattelin tutustua änkkärin sisuskaluihin ja mahdollisesti repiä (kiinteän) killerin hitolle ääntä vaimentamasta.
    Onko jossain enemmän asiaa vaimentimien rakenteesta. Kyseessä on merkitön (no, Rambow, kenties Rainbow myyjän mukaan) tapaus, josta ei todellakaan löydy tietoa netistä. Tosin uskon että perusrakenne noissa on hyvin pitkälti sama?
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former

    '94 VFR -> '98 VTR -> [url="
  2. #2
    Kammiovaimennin

    Läpivirtausvaimennin (Absorptiovaimennin)

    Lähdelinkki (jos suora linkittäminen kuviin ei toimi)

    Tuossa näkyy vaimentimien perusrakenteet. Yleensä nämä viri-viri-putket on läpivirtausvaimentimia, sillä pakokaasun virtaus halutaan tehdä mahdollisimman "helpoksi". Tähän "suora putki" on hyvä ratkaisu. Joissan MP-(vakio)vaimentimissa käytetään yhdistelmärakennetta, jossa tavallisen läpivirtausvaimentimen alku- tai loppupäässä on erillinen pieni vaimenninkammio.


    Jay

    Edit: Krijotuvriheet



    Sota on rauhaa. Vapaus on orjuutta. Tietämättömyys on voimaa.
  3. #3
    Kiitosta! Huomasin tuossa juurikin että googlettamalla "bafflectomy" saa anatomialuentoja myös aika helpolla
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former

    '94 VFR -> '98 VTR -> [url="
  4. #4
    älä revi kaikkia sisuskaluja veks, aloita varovasti suurentelemaan reikiä. weturissa kuten muissakin twineissä tulee aikamoinen jytke kun on suorat hormit. huolehdi että vaimentimen villat on kunnossa, twinin tai ykspyttysen kovat pakopulssit syövät yllättävästi villoja
    TRX850 -96
    XT500 -80
  5. #5
    pakko jatkaa tähän keskusteluun, kun vaikuttaa, että joku tietää noista vaimentimista enemmän kuin itse.. eli ostin mällipyörän jossa vaimennin on ottanut kipeetä. Asvalttia vasten on hiertynyt änkän etupäässä oleva panta sekä hiilaripinta on saanut pikkasen kipeetä. Aloin sitten poraan noita pantojen niittejä veks olettaen että vaimentimen saa jotenkin purettua.. nyt tuntuu, että tuhosin senkin mitä siitä oli jäljellä. Kyseessä on siis viriviri-kokoputkisto ja änkät vaikuttaisivat ihan normeilta verrattuna muihin tarvikevaimentimiin..

    Eli pystyykö noita miteskään purkamaan ja jos niin miten? Vai ovatko kertakäyttökamaa?
    Feel the noise! At 99db you won't miss a piston beat! Nothing sounds like a big twin, especially when the crank pins are set at 180 degrees.
  6. #6
    Jos ne on niitattu kasaan niin mitä todennäköisemmin pystyy purkamaan. Minkä merkkinen kannu on kyseessä?
    1835
  7.  
  8. #7
    Lainaa (Ghostrider @ Loka. 07 2008,20:25) kirjoitti
    Jos ne on niitattu kasaan niin mitä todennäköisemmin pystyy purkamaan. Minkä merkkinen kannu on kyseessä?
    Joo niitattu oli kasaan ja lähti ne osiin, kun vähän nakutti kumivasaralla..

    seuraava kysymys onkin, että mistähän noita pantoja sais, näyttäsivät olevan samanlaisin kuin yleisimmissä tarvikeputkissa. Kyseessä on siis OVER racing project kokoputkisto ja kyseisiä putkia taitaa saada lähinnä brittein saarilta tai kanadasta. Toinen asia, pitäis varmaan yrittää tuota hiilikuitukuorta elvyttää vaikka ajattelinkin kääntää tuon osumaa ottaneen puolen sisäänpäin...
    Feel the noise! At 99db you won't miss a piston beat! Nothing sounds like a big twin, especially when the crank pins are set at 180 degrees.