B-King suomessa luovutetaan asiakkaille Dunlop Qualifer renkailla...
Kyseiset renkaat vaurioituvat radalla.. Ne ei kestä pyörän massaa ja rupeaa kuluttuaan luovuttamaan Öljyä renkaan pintaan... HALOOOO
tarkennus: eli valmistaja ilmoittaa että kyseistä rengasta ei ole tarkoitettu rata ajoon, ky kumi kuumenee liikaa ja kuumeneminen voi aiheuttaa , (Paino sanalle VOI) edellä mainitun renkaan rakenteen muutoksen ,jolloin renkaan joku helvetin molekyyli rakenne muuttuu ja rengas voi käyttäytyä hyvin yllättävästi...jäähtymisen jälkeen siis
Jos joku talipää ei voi käsittää moista niin, ota pala kumia käteen lämmitä sitä ,, mitä tapahtuu,, tai pistä samainen pala pakastimeen ,, ja mitä taas tapahtui..
no niin , oppi tunti on päättynyt..
olkaa varovaisia nyt syksyllä ne renkaat on hengen vaaralliset.... Oikeesti
Ken leikistä suuttuu, se ottakoon diapamin
Triumph Rocket
Suzuki B-King
Suzuki Hayabusa
Agusta
Kawasaki ZZR
Kawasaki 800
Honda Goldwing 1800
Kawasaki ZZR
MV Agusta
Entä montako %o sinulla oli, kun kirjoitit tämän?
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Onko sulla tr3 taas proppu tippunu **
![]()
"Edes Jeesus ei ollut kaikkien mielestä sympaattinen, joten miten minäkään voisin olla" - Jose Mourinho.
varoitus!
Ääänenvaimentajat haittaavat näkyvyyttä katsottaessa taakse päin![]()
SUZUKI B-KING
Nyt kun on äkätty todennäköisestikin maailmanhistorian ensimmäiset renkaat, jotka voivat luovuttaa öljyä pintaansa (!) niin todennäköisesti homma etenee seuraavalla tavalla: pari muutakin kirjoittajaa ilmoittaa kärsivänsä hyvin samanlaisesta ongelmasta, jonka jälkeen siitä onkin tehty mallin ´tyyppivika´, ja seuraavaksi itketään kuorossa sitä huutavaa vääryyttä, ettei näitä korjata/vaihdeta takuuseen ja heti.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
^ No jopas on kyynistä jengiä täällä Suzuki-puolella.
Kawa ZXR750H1 (Green Meanie)
Kannattaa oikeasti olla varovainen, itse lippasin ahvenistolla viime syksynä kyseisillä rinkuloilla, pyöränä R6R. Kadullakin todella liukkaat kun kuluvat. Ei enää Dunloppeja tänne.(tr3 @ Elo. 22 2008,16:55) kirjoitti
Yamaha R1 -08 ratakilpuri
Täytyy kyllä sanoa että kyllä täällä riittää Asiantuntijoita..
Ikaväkseni täytyy todeta että esim englannissa sattuneet ongelmat ky pyörälle noilla kumeilla, on kyseisessä maassa johtanut siihen että maahantuoja vaihtaa toiset renkaat kyseiseen mopoon..
Arvasin että joukko "asiantuntioita" tietää nämä asiat paremmin kuin maahantuoja että rengas valmistaja..
Mutta juuri siksi tämä foorumi onkin loistava paikka, koska tällä nämä asiat tiedetään.. hyvää yötä lapset
Ken leikistä suuttuu, se ottakoon diapamin
Triumph Rocket
Suzuki B-King
Suzuki Hayabusa
Agusta
Kawasaki ZZR
Kawasaki 800
Honda Goldwing 1800
Kawasaki ZZR
MV Agusta
iskä hei ! onkos muissa dunlopin kummiissa samaa ongelmaa.
Mulla on joku ihmeen dunlopin touring 3-seos rengas takana vai mikä se nyt oli.
Kerran jo lähti tällä renkaalla takapää irti tiestä kaartaessani alas tulo rampille mutta onneksi hallitsin tilanteen kärppämäisellä ketteryydelläni sekä mustanaamion vaistoillani sekä ron jeremyn tasapaino aisteilla.
SUZUKI B-KING
Joku linkki tuosta olisi kyllä kiva.(tr3 @ Elo. 22 2008,23:06) kirjoitti
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
En tiiä, mutta K8 Busassa oleva Bridgestonekaan ei ole tarkoitettu radalle. Sulaa alle ajoi millä tahansa paineilla= ihan paskat![]()
Mä aloin piruuttani kaivelemaan nettikeskusteluja maailmalla olevilla sport bike -foorumeilla. Yhdessä niistä "Sportbike Track Time Forum" -Linkki-, sanoo eräs kaveri ajaneensa radalla setin Dunlop Qualifier -renkaita Michelin Pilot Powereiden jälkeen ja totesi suurinpiirtein näin: "pitää hyvin keskimääräisessä lämpötiloissa, mutta kuumaksi tullessaan ovat, kuin rasvaa.
Jatkan etsintöjä... Uskoisin sen vastauksen löytyvän maailmalta.
Älkää tuomitko toisia motoristeja, jos teillä itsellänne ei ole faktaa tai vertailevia kokemuksia tai niiden tuloksia käytettävissänne.
-Matti
"Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."
ZZR 1400 2014
No eipä saa Qualifier mitään kovin kummoisia arvosanoja märällä ajettaessa Tyretest.com:ssa -Linkki_
Lisäksi tässä illan lukeneena aiheesta jenkkilän ratafoorumeja, aivan kuten tämä meidän Mopo.org, siellä sanovat kokeneet kaverit järjestäin, ettei Qualifier ole ratarengas. Tavalliset mattimeikäläiset hehkuttaa rengasta kaikilla maailmaa ylistävillä sanoilla, mutta kuulema ratarenkaaiksi siitä ei ole. Se kuulema lämpenee nopeasti, mikä on lukemani mukaan Dunlopin yksi parametri katurenkaalle, joka soveltuu nimenomaan meikäläisille tavallisille ajajille.
Mistään en saanut luettua tekstiä, jossa rengas olisi kulutettu pitkälle, kuten tässä tr3:n tapauksessa ja kuinka se silloin käyttäytyy. Tuo em. tyretest.com:n testit oli nähtävästi tehty kokeina, jossa oli ajettu max. 6000 tkm.
-Matti
"Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."
ZZR 1400 2014
milläs noi saa kestämään 6000km.
omilla takana 3400km.eikä suditeltu,vain katuajoa,
ja alkaa ojs vielä 1000km pääsee niin hyvä.![]()
b-king -08
niinpä eikä kyseisen topikin aloittaminen ollut muuta kuin varoittaa ,sillä yli 20 vuoden mopoilu kokemuksella ei koskaan eteeni ole tullu moisia kumpuloita jos ei oteta lukuu Pirelli Diablo 240 pikku renkulaa Rocketissa jonka pito oli kyllä lähellä taivasta mutta kesti vain 1400 km toki oli ihan morjens jo 5 x 20 min ratasetin jälkeen...
Empähän ole "pelänny" ikuna ajaa mopolla. mutta viime torstaina kyllä jännäkakka meinas tulla joka mutkassa siellä hyvinkää loppi välillä.... ja samoin kun reksin kanssa ajeltiin kotio päin kakkosta ja turun motaria. mopo kiemurteli kun käärme. ja jopa moottorijarrutus 90 km/h 5 vaihteella löi takasen lukkoon.... hui helvetti
Ken leikistä suuttuu, se ottakoon diapamin
Triumph Rocket
Suzuki B-King
Suzuki Hayabusa
Agusta
Kawasaki ZZR
Kawasaki 800
Honda Goldwing 1800
Kawasaki ZZR
MV Agusta
Nyt oli ilmeisesti kyse radalla ajamisesta BKingillä. Se ei liene tosiaankaan mikään aivan primäärinen käyttökohde ko. pyörälle, vai olenko aivan väärässä?
Tämän tyyppisessä pyörässä paljon tärkeämpää on, että rengas toimii kadulla, lämpenee riittävän nopeasti tarjoten melkein heti lähdön jälkeen ainakin jonkinlaisen pidon, pitää myös märällä, jne. Tällaiset ominaisuudet ovat tietyiltä osin jopa täysin vastakkaisia verrattuna siihen, mitä vaaditaan hyvältä rata-ajorenkaalta.
Pyörä on GSXR1000:een verrattuna suunnilleen saman tehoinen, mutta useita kymmeniä kiloja *painavampi, ja myös väännökkäämpi. Ei minusta mikään ihme, jos se osaavissa käsissä saattaa hieman kuluttaa rengasta rata-ajossa.
Ja jos esimerkiksi nyt tulevan syksyn viilenevillä ilmoilla alkaisi BKingejä lipeämään lepikon puolelle suuremmassa määrin siksi, ettei ensiasennusrenkaat lämpene katuajossa riittävästi, niin valmistajalla olisi varmasti käsissään paljon isompi ongelma, kuin jos joku ratakettu pystyy sulattamaan samat kumit alle.
Jos GSXR600:n, 750:n tai 1000:n kanssa kävisi kuvatulla tavalla, olisi valituksille paljon enemmän aihetta. BKingiä ei varsinaisesti ole edes tarkoitettu radalle, mutta jos sellaista haluaa välttämättä kyseisellä pyörällä enempi harrastaa, pitäisin todennäköisenä, että sitäkin tarkoitusta varten siihen on löydettävissä paljon alkuperäistä paremmat renkaat.
On kyllä olemassa aika montakin pyörämallia, joiden ensiasennuskumit ei ole hääppöiset, edes katuajossa. Mutta pyörän ensisijainen käyttötarkoitus on silti se, jossa sen ominaisuuksia, myös renkaiden osalta, tulisi ensiksi arvioida.
Tässä vain pelkästään oma mielipiteeni.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Joku innokas analyseeraaja voisi vähän kokeilla eri paineita ja lämpötiloja mittarien kanssa, niin saisi aika pian totuuden selville.
Toki B-Kingin tyyppisen ajopelin renkaiden mieluusti soisi lämpiävän nopeasti käyttölämpöihin normikeleissä. Radalla kaikilla malleilla ja renkailla on sitten ihan eri tason puuhaa alkaa hakea yksilöllisiä optimeja vauhdin, paineen ja lämmön muuttujista.
Kingin paino (plus vääntö plus mahdollinen vauhti) kuskeineen on muuten siinä hilkulla, että sen alla kannattaisi käyttää ns. C-sarjan (joillakin valmistajilla joku muu lisäkirjain) rinkuloita, joissa vahvistettu kudosrakenne. Pinta niissäkin lienee kaikissa sama.
-hh-
Niin no mikä uutinen tässä nyt oli ?
Tunnetusti ensiasennus Dunlopit on skeidaa.
Ainankin brittilehdet kovasti väittivät jotta japsitehtaat tilaavat OEM D208't, Qualifierit jne. eri spekseillä kuin tiskin yli myytävät.
Jos haluaa nopean katurenkaat kohtuullisella ratapäiväkelpoisuudella investoi Qualifier RR'ät ja jos meinaa vaan pohotella rataa niin GP Racerit ja lämppärit.
Siis oletuksella jotta haluaa pysyä Dunlopissa.
"To live so close to the possibility of dying You will learn what really is important and what not - and this makes You a better person" -Stefano DeBenedetti-
Ollut todella hauska lukea US:n sivustoilta tätä Dunlop Qualifier -keskustelua. Kokeneemmat kaverit toppuuttelee nuorempia ajajia, ettei pidä ihan suoraan uskoa mitä Dunlop sanoo. Vaikka normaalissa ajossa renkaat tuntuu paremilta, kuin minkään muun valmistajan, täytyy huomioida se, että Dunlop on se rengasmerkki jolla on ollut kaikista eniten ongelmia hyvän laadun säilyttämisen kanssa.
Mua tässä tr3:n hommassa ihmettää eniten se, kun pojjaat olivatten ajelleet ns. karkeammalla kädellä mutkateitä kuivalla kelillä ja sen jälkeen pinnat muuttui märäksi. Se vaan, ettei kuitenkin sellainen rajatapaus, jossa renkaat on muuttuneet "rasvaksi" ja sen jälkeen suoraan sateeseen, onkin muuttanut pidon aivan olemattomaksi. Olisikohan tällä äkillisellä kuumasta märälle -efektillä jotain asiaa kuitenkin, hmm...? Kannattaa miettiä, etteikö tr3:n jutussa sittenkin voisi olla totuuden siemen ja etteikö tämä varoitus kannattaisi ottaa todesta...
Kääk sentään, jos Susnukki on laittanut sellaiset renkaat B-Kingin kaltaiseen pyörään, joka uhkuu voimaa ja onkin toisessa käänteessä hengen vaarallinen ajolaite alkuperäisillä renkailla.
Sehän tarkoittaa, että ostaessaan B-Kingiä kannattaa renkaat suosiolla vaihtaa turvallisempiin, ihan vaan varmuudeksi.
-M
"Päin helvettiä menee, mutta ei voi valittaa, rima pysyy paikallaan kun riman alittaa..."
ZZR 1400 2014