Löytyykö keneltäkään hyviä neuvoja ajokenkien valintaan, kun kyseessä on lyhyt kuski? Onko korolliset ajosaappaat (naisille tarkoitetut) kömpelöt ajaessa?![]()
Daytonalla on semmoinen ajosaapas kuin Lady Star. Siinä on normaalia paksumpi pohja, mutta näyttää päällepäin ihan tavalliselle ajosaappaalle.
Suomessa Daytonan saatavuus on surkea, vaikka ovatkin laadultaan parhaasta päästä mitä rahalla ylipäätään saa.
kliks
1000
Hitsi, mä haluan tommoset kengät. Mistä niitä saa ja mihin hintaan?
-Honda VFR 800X Crossrunner-
-Kawasaki Z 750 S-
-Suzuki GSF 600 S Bandit-
"Elämä on ihmisen parasta aikaa" -Matti Nykänen
Hupsis.....arvokkaat. Täytyy vielä vähän säästää....Kiitti linkeistä kumminkin![]()
-Honda VFR 800X Crossrunner-
-Kawasaki Z 750 S-
-Suzuki GSF 600 S Bandit-
"Elämä on ihmisen parasta aikaa" -Matti Nykänen
Voi hitsin pimpula! Noita ei saa 47 numeroisena!(Pedaali @ Helmi. 19 2008,22:27) kirjoitti
![]()
TTU - Dirty, Old and Ugly Ironbutt SS1000 driver.
"Säkkijärven polkka on ihan hanurista"
V.Vesterinen
Sä ttuttu tarvisit ehdottomasti tommoset missä on korotettu pohja......niin pieni mies![]()
-Honda VFR 800X Crossrunner-
-Kawasaki Z 750 S-
-Suzuki GSF 600 S Bandit-
"Elämä on ihmisen parasta aikaa" -Matti Nykänen
Ooksä Tuomo vailla suunnilleen tommosta Daytonan saapasta vaiko mitäkö? Tuon Lady Starin miehinen vastine on yhtä hyvin Road Star kuin Travel Star tai M-Star, Road Staria näkyy saavan ORG Shopista satasen alennuksella, kokoa 47 näkyisi olevan jäljellä.
1000
Olen nähnyt Superbikersillä Icon Ladybootsit on aikas makeen
näköiset ja esittelyteksissä sanotaan näin
(Uskomattoman näyttävä ladyajosaapas!!! Sopii myös pienille naisille, joilla vaikeus ylettyä pyörän päältä tukevasti maahan. Tukevat kiilapohjaiset ajosaappaat, joissa näyttävät soljet ja tuetut nilkat. Kätevä vetoketjulla suljettava varsi. Jalkine on jalkaan erittäin hyvä, suht leveä lesti, joka tekee yhdessä hyvin muotoillun pohjan kanssa jalkineesta hyvän jalkaan.. jopa yllättävän hyvän!! )
Tosin minulla ei ole näistä kokemusta kuinka se ajaminen sitten oikeasti luonnistuu
Kawa ER5, Honda CBF 600 S, Suzuki SFV650 Gladius, Kawa Vulcan 650
Pikaetsimisellä löytyi hintaan 230 €.(Ertzi5 @ Helmi. 19 2008,22:31) kirjoitti
kliks
1000
Tarkoitit varmaan näitä(Minja @ Helmi. 20 2008,11:07) kirjoitti
Elämä alkaa 308km/h:sta ja jatkuu 313km/h:ssa (vuosihan oli -05)
Ja lähtee uuteen nousuun 302km/h:sta (Suzuki Hayabusa 1300R)
jep juuri noita tarkoitin, onkohan kellään kokemusta näistä itse ajotilanteessa
Kawa ER5, Honda CBF 600 S, Suzuki SFV650 Gladius, Kawa Vulcan 650
Itsellä pituutta sen verran, että maahanylettyminen ei ole ollut ongelma, mutta kokemusten perusteella silti sanoisin, että (ainakin kyykky- & peruspyörillä) olennaisempaa on, kuinka hyvin varpaat&päkiä yltää maahan, kuin kantapää. Niinpä paksusta pohjasta on enemmän iloa kuin korkeasta korosta.
Excellence is the result of caring more than others think is wise,
risking more than others think is safe,
dreaming more than others think is practical and
expecting more than others think is possible.
Näin sivuhuomatuksena, eikö paksu pohja heikennä "tuntoa" polkimiin?
Voi pikkasen olla hankala ajaa noilla koroilla ainakin näin miehen vinkkelistä katsottuna.(Sara @ Helmi. 20 2008,11:16) kirjoitti
Korot tapeilla vai se perkeleen väli ennen korkoja??..on se niin hämmentävää![]()
^Missä sä noissa erillisen koron näet?
Noissahan on tommonen kiilamainen yhtenäinen pohja.
Ei kyl mun makuun yhtään.Tosin, ehkä jollain customilla pörräävällä voi ollakin ihan ok:t.
![]()
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0eDMHyfezxM&feature=related" target="_blank">One of these mornings
Won't be very long
You will look for me
And I'll be gone</a>
Yleensäkkin ottaaen kiilapohjainen kenkä on tukeva, mutta ei silläkään juosta viitti ja nilkka muljahtaa ihan yhtä kivasti paksupohjaisella kengällä... Siitäkin on kokemusta...(JWH @ Helmi. 20 2008,12:30) kirjoitti
Kattelin messuilla noita ja laadukkaan oloiset olivat... Pohtinu et ostasko vai ei, mut sitä en tiedä pääsekö noilla stripille... Vois ens kesänä kokeilla
Niin mä en ole koskaan ajanu kiilapohjasilla kengillä, enkä edes paksupohjasilla, mutta olettasin ettei sillä ole merkitystä, jos käyttää muutenkin korkoboboja... Piikkareillakin pystyy vallan mainiosti pöristelemään, mut jotku saattaa hämmentyä siitäOn kokemusta
![]()
Elämä alkaa 308km/h:sta ja jatkuu 313km/h:ssa (vuosihan oli -05)
Ja lähtee uuteen nousuun 302km/h:sta (Suzuki Hayabusa 1300R)
Mää aattelin farkkujen kanssa city käyttöön.(Terhi @ Helmi. 20 2008,12:32) kirjoitti
Elämä alkaa 308km/h:sta ja jatkuu 313km/h:ssa (vuosihan oli -05)
Ja lähtee uuteen nousuun 302km/h:sta (Suzuki Hayabusa 1300R)
Maininta Icon kengästä että suht leveä lesti tuntuu hiukan oudolle, kyllä näyttää niin kapealle että meitsin akuankka lätyskä olis solmulla tuossa jalkineessa![]()
Kawa ER5, Honda CBF 600 S, Suzuki SFV650 Gladius, Kawa Vulcan 650
Niimpä näyttää olevankin kiilapohjainen...
Tuosta linkin kuvassa näyttää ihan, kuin olis korkee korko.
Myykö tota Daytona Lady Staria Suomessa kukaan, että vois käydä hieman sovittelemassa..?
"Maailmalle sinä olet vain joku, mutta jollekin sinä olet koko maailma. Älä unelmoi elämääsi vaan elä unelmaasi."
Ostin itselleni Big Travel GTX popot kokoa 50, on kokolailla samannäköiset.(ttuttu @ Helmi. 19 2008,22:55) kirjoitti
-Sergei-
- Sergei-
"Tiedättekö mitä siitä tulee kun risteyttää tiikerin ja kanarianlinnun??
En minäkään tiedä, mutta kun se laulaa sitä on parasta kuunnella."
IXS:llä näyttäisi olevan muutama (ei niin nätti) korkeampi malli. Niissä on perinteisen mallinen korko, ei kiilapohjaa. Vähän kyllä epäilyttää, kuinka hyvin ajaminen noillä onnistuu. Pystyykö jalkaa esteettä siirtäämään jalkatapilla tarpeeksi eteen vaihteita ja jarrua käytettäessä, vai ottaako korko kiinni jalkatappiin?
Iconin Bombshell-popoissa on kyllä sen verran hurjat korot, että niillä kävellessäni katkoisin nilkkani ensimmäisen viiden metrin matkalla. Daytonan ratkaisu näyttäisi näin äkkiseltään parhaimmalta. Ja jos parin sentin korotus riittää, voi myös kokeilla erillisiä korokepohjallisia tavallisiin ajosaappaisiin. Tällöin tosin voi tulla esteeksi kengän mataluus, eli jalkapöydälle ei jää tarpeeksi tilaa pystysuunnassa.
En ole ajanut korkkareilla (luojan kiitos!), mutta kyytiin olen joskus hypännyt.(JWH @ Helmi. 20 2008,12:30) kirjoitti
Vastaus kysymykseesi, päkiät tapeilla kyydissä istuessa. *
Syy miksen ole ajanut on ilmeinen, 1) korko ei pysy tapeilla ja 2) jos laittaa sen välin tapille niin ei yletä jarruun *![]()
Näin mä vähän ajattelinkin(Hulda @ Helmi. 21 2008,15:25) kirjoitti
![]()
Daytonan Lady Starit ollut pari kesää käytössä, joten omakohtaista kokemusta on. Todella miellyttävän malliset jalalle, hyvät säätövarat pohkeessa ja koskaan ei ole jalat kastuneet vaikka sateessa on paljon tullut ajettua. Varsin siistit perusajokengät. Hieman enemmän korotusta kannan kohdalla kuin ns "normaaleissa" ajokengissä, mutta ei tee kuitenkaan ihmeitä, jos kuskin pituusvajetta pyörään nähden on paljon. Päkiän kohdalla tuota korotusta on vain vähän. Oivalliset kengät silloin kun pyörän päältä jalkojen yltäminen on siinä ja siinä että yltää riittävästi. Huono puoli se, että en ole noita Suomessa vielä tavannut myynnissä (toivottavasti jollakin liikkeellä on edustus) ja Saksassakin ne maksoi kamalan tinkaamisen jälkeenkin vielä melkoisesti mutta ovat olleet kyllä sen arvoiset. Sen sijaan noita "Lordipohjavirityksiä" joita suutarit tekee (niitäkin olen kokeillut) en kyllä suosittelisi vaikka niilläkin oppii ajamaan.
Jep,tuli mieleeni että kannattaa suosia jäykkäpohjaisia saappaita,ovat jalkojen lyhyydestä kärsiville paremmat kuin paksut, mutta löysän pehmeät.
^Miksi?
Musta on vaikeampi ajaa jäykillä kengillä. Sellaiset, jotka antavat pohjasta päkiän kohdalta sopivasti periksi, on olleet tällaiselle lyhyelle ihmiselle helpommat. Kyllä jäykempipohjaisillakin ajaa, mutta vaati kyllä totuttelua.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0eDMHyfezxM&feature=related" target="_blank">One of these mornings
Won't be very long
You will look for me
And I'll be gone</a>
No ajattelin lähinnä sitä ,että monet ajattelevät että korotus ajosaappaan pohjaan olisi jokin autuaaksi tekevä parannus pyörän käsittelyssä,ehkä paikallaan ollessa siitä on apua paljonkin mut esimerkiksi pyörän työntäminen parkkipaikoilla tms.paikoissa on mielestäni helpompaa kun pohjat ovat kovat/jäykät,tukevat silloin varpaita esim työnnettäessä.(Terhi @ Helmi. 28 2008,08:12) kirjoitti