Repent, thou shall be saved!
Typpi ei laajene lämmetessään?
Typpi syö ilmasta hapen?
Onko kukaan huomannut pyiden pienenevän? Maailmanloppu voi olla tosi tosi lähellä.
Ehkä tässä kumminkin ehtisi vielä tehdä omaisuuden hirvipilleillä ja polttoaineletkumagneeteilla... ja juhlia niin vietävästi loppuajan!
Kyllä se typpi laajenee siellä F1:n renkaissakin. Tai kuiva paineilma, jota myöskin on käytetty / käytetään. Joku saattaa muistaa Sennan kuolemaan johtaneen onnettomuuden tutkinnasta yhden mahdollisen syyn. Turva-auton (suht' basic Vectra) perässä körötellessä renkaiden lämmöt laskivat ja sitä myöden rengaspaineet, ja sitä myöden koko auto. Kuten aiemminkin mainittu, hyvin puhtaan ja kuivan kaasun käyttäytyminen on ennakoitavissa. Typpi sopii tarkoitukseen monilta ominaisuuksiltaan hienosti.
Korroosion suhteen kuiva typpi on tietenkin parempi. Ajatellaanpa *pisaraa tiivistynyttä vettä vanteen sisäpinnalla. Kyllä vain, oikeassa olet. Hapen osapaine pisaran keskellä on reuna-alueita pienempi ja se riittää anodin ja katodin muodostumiseen. Merkityksellisyydeltään asia on tietysti tässä tapauksessa osapuilleen nolla.
Voisiko happi ragoida kisakumin lämmöissä jonkun renkaan komponentin kanssa siten, että kaasumaisen tavaran määrä ja samalla rengaspaine laskisi kisan kuluessa? Aivan varmasti happi reagoi ja korkeampi lämpötila nopeuttaa tapahtumaa. Olisiko merkittävä vaikutus rengaspaineeseen? Enpä löisi vetoa tämänkään asian puolesta.
Jos rengas tosiaan läpäisee happea enemmän kuin typpeä, pitkässä juoksussa paineet pysyisivät paremmin. Hyvä uutinen niille, jotka poikkeavat huoltarilla keväällä ja syksyllä, jos silloinkaan.
Itselläni on Giga Power -magneetit paitsi polttoaineletkussa, myös jarruletkuissa, kytkinletkussa, kaasuvaijerissa ja kotilossa lisäksi käsijarruvaijereissa. Harkinnassa on myös hankkiminen kuskin vaihdekeppiin ja ryhtyminen aikuisviihdetähdeksi.
Eipä juuri uutta tässäkään viestissä. Edellisen kirjoittajan kiusaksi mainittakoon vielä ettei vety pala. Vedyn hapen seos kylläkin ja raikkaasti. Ja tästä hyvästä *

itselleni. *
edit. häiriö päässä