Penkin alta tulee tupla-Termignonit, eli hyvinkin saisi sivulaukut ja päällekin jotain. Tuosta 796:sta ei taida mitään paremmilla jousituskilkkeillä olevaa mallia ollut olemassakaan? Joustovaraa on vakiona riittävästi, mutta enempi ei haittais.
Pääseekö tolla matka-ajossa alle 4,5 litran?
Lajin halpuus viehättää.
Horistaanpa taas pitkästä aikaa. Hyperi kävi viime kesänä corsenerolla ecun ohjelmoinnissa, parani kyllä uskomattoman paljon alakierrosten käytös ja jopa kulutuskin tippui vähän. Koneeltaan vakio, perusvirit : mwr iso ilmansuodatin ja termin 2-1 putkisto. Tälle kaudelle hommasin vielä evr:n 48-hampaisen luistokytkimen.
Seuraava operaatio olis tehdä jotaki tuolle tankille, tulee aikalailla pidempiä reissuja ajettua nii jotenki pitäis tuota polttoainemäärää saada kasvatettua. Hetken mietin jo ca-cycleworksin 22 litran tankkiakin, mutta siinä joutuis laittamaan kartiofiltterit ja luopumaan tuosta mwr:n hyvästä ilmansuodattimesta, joten se ei hinnan lisäksi oikeen houkuttele. Oisko mitään toimivaksi havaittuja konsteja heittää? Joku perus gallonaviritelmä?
2012 Aprilia Shiver 750
2021 Beta RR 250 racing
Yksinhorinaksi mennee, mutta menkööt. Tuli jo huoltohommat aloitettua nii puolivahingossa käytin akun ja bensapumpun liittimen vieressä olevia releitä irti pohjastaan. Aika hyvin näytti olevan homehtunut. Eihän näitä tuu ikinä käytettyä irti kun aina irrottaa tuon koko hässäkän releineen päivineen tankkia irrottaessa. Tiedä millon ois loppunu reissu kesken, toinen releistähän on bensapumpulle.
https://aijaa.com/ZQkPFv
2012 Aprilia Shiver 750
2021 Beta RR 250 racing
Jos omaa rätkää ropaa ja sitä veinaa pitää, niin liittimiin aina avauksen yhteydessä suihkaus jotain voitelevaa.
Toiset käyttää ihan Contact Cleaner -kontaktienpuhdistusaine ja toisille kelpaa vaikka WD-40.
Eikä ole ollenkaan hölmöä joskus käydä joka ikinen liitin ja maakontakti läpi, tarkastaa kunto ja antaa niille voitelua.
Uusi horisija ilmoittautuu
Tuli hankittua Hypermotard 950, eli perusmalli ja täysin vakiona. Tänä vuonna ei varmaan tule mitään suurempia modeja hommattua vaan pyörä tutuksi mutkailun sekä ratailun kautta. Samalla huoltopuoli ja rengasasiat kuntoon.
Hyperi herätti kiinnostuksen heti julkaisunsa jälkeen. Omista pyöristä kun suosikkejani ovat olleet Kotarin 690SMC ja 990SMT, niin Hyperi voisi olla jonkinlainen moderni yhdistelmä näistä kahdesta. Mutta aiemmin halusin myös edes auttavasti sorailuun pystyvän laitteen niin ainoaksi pyöräksi Hyperi ei sopinut. Vaan nytpä on asiaankuuluvat laitteet sekä soralle että baanalle, tulis jo kunnon kevät!
Ducati Hypermotard 950 + Yamaha WR250R
Ex: Svartpilen 701, 690 Enduro R, 990 SMT, Dorsoduro 750, 690 SMC, SMS630, Hayabusa x 2, CBR600F
Tervetuloa Hyper kerhoon![]()
Se on ketterä ja kevyt käsitellä.
Seuraavaksi itsellä uutta akkua pitäisi alkaa miettiä, orkkis akku vielä ollut ja pikku pelko koska se kyykkää.
Litium akkua miettinyt, mutta onko niistä kokemusta toimiiko tällaisessa vehkeessä vai olisko syytä vain entisenlainen lyijyakku hankkia tilalle ? Ainut oma kokemus kotarin 350exc-f endurosta, jossa pikku orkkis litium akku kyllä toimi hyvin.
Speksejä yrittänyt tutkia, mutta ei oikein ota selvää mikä olisi toimiva tähän Hyperiin.
Esim. Stormilla tarjoaa tällaista korvaavaa:
FULBAT FLT12B litium-akku (LiFePO4)
FULBAT FUL-FLT12B
DUCATI HYPERMOTARD
FULBAT FLT12B LITIUM-AKKU (LIFEPO4)
Fulbat litium-akulla päivität pyöräsi akkutekniikan helposti nykyaikaan! Laadukkaat LiFePO4-kennot varmistavat suorituskyvyn kaikissa tilanteissa.
Voidaan asentaa normaalin lyijyakun tilalle (latausjännite 14,0-14,8V). Erittäin kevyt ja pienikokoinen litium-akku voidaan asentaa myös kyljelleen.
Akun ominaisuudet:
- Ominaisjännite 12,8V
- Kapasiteetti 64,0Wh (5,0Ah)
- Käynnistysvirta 350A
- Pituus 150mm
- Leveys 66mm
- Korkeus 130mm
- Paino 820g
Litium-akkujen lataamiseen suositellaan ainoastaan litium-akuille tarkoitettuja latureita (esim. Optimate Lithium).
Litium-akku vaatii hyvin toimivan latausjärjestelmän, näppärä laite diagnosointiin on akkuvahti MAT-706.02.73
https://www.storm-motor.fi/yleisosat...-akku-lifepo4/
Yasa akku:
Yuasa YUA-YT12B-BS
DUCATI Hypermotard
Yuasa valmistaa markkinoiden suorituskykyisimmät ja luotettavimmat lyijyakut, siitä syystä Yuasa on valittu ensiasennusakuksi moneen pyörämalliin.
Yuasa VRLA AGM akku on hapotettava ennen käyttöönottoa. Hapotamme akut valmiiksi myymälöissämme ja samalla lataamme ne, joten akku on heti käyttövalmis.
AGM-akussa happo imeytetään lasikuitumattoon, ja sen ansiosta akku kestää hyvin tärinää.
Ominaisuuksia:
- 12V / 10Ah
- CCA 210A
- Paino 4,1kg
- Pituus 150 x leveys 69 x korkeus 130mm
Viimeksi muokannut: Turbo; 14.02.2023 klo 14:22.
Hypermotard
Sama Fulbat on käytössä omassa Hyperissä (1100) ja hyvin on toiminut. Joku Optimaten ylläpitolaturi samoin. Ducatin oman latauspiuhan kytkin DDA-porttiin.
Myös 999:ssä oli Fulbat sen jälkeen kun Shorailla tuli tunnit täyteen.
Ducati Hypermotard 1100 EVO SP '11 | Ducati Streetfighter 1098 S '11 | Turku
Litiumia ei saa ladata tavallaisella ylläpitolaturilla, sellaisen pulssitoiminto voi tuhota litiumakun oman jännitteensäätimen. Toisaalta, litiumakku säilyttää varauksensa erinomaisen hyvin talven yli eikä välttämättä tarvitse latausta lainkaan, kunhan piuhat on siitä irroitettu, ettei käynnistyksenesto tms. tyhjennä sitä.Ja tarvitseeko Litium ylläpitolaturia tai toimiiko talven yli lämpimässä tallissa ?
-- Brake later and open the gas earlier --
Nyt tuo aiemmin puheena ollut Fulbat Lithium (LiFePO4) asennettu, tällä välin malli olikin uudistunut ja hinta muutaman kympin noussut, mutta nyt mukana myös BMS.
Tein tuosta lyhyen videon, tuntuu ainakin talven jäljiltä mukavasti lähtevän käyntiin.
Painoero on huomattava 4kg (lyijy) ->1kg (litium)
https://youtu.be/R8xA7ogMw8s
104874EC-381B-4707-A67C-228426010F38.jpg
Hypermotard
Ensimmäinen reilu tonni sekä huolto takana, hieman kokemuksia Hypermoottoripyörästä. Onhan se ketterä ja muikean tehokas! Vakiopöntöillä myös äänipuoli on kunnossa, ja ulkonäkö taattua italialaista laatua. Olen tykännyt kovin!
Mielenkiintoisesti Ducatin tarrat puuttuvat sivukatteista, huollossa selvisi että on käynyt korjattavana toisen kyljen osalta kaadon seurauksena. Samapa tuo, ehkä tilaan tarrat jossain vaiheessa. Huollon yhteydessä alle tulivat uudet Diablo Rosso 4:t jotka toimivat erittäin hyvin. Lisäksi tuli säädettyä kahvat yms kohdilleen, olivat ihmeen alhaalla. Takajarru pitäisi vielä jaksaa nostaa ylemmäksi. Pyörä on toiminut kaikinpuolin lähes täydellisesti, tosin yllättäviä välivapaita on löytynyt muutaman kerran isompien pykälien väliltä shifterillä laiskasti vaihtaen. Vilkkuautomatiikka oli itselleni uusi tuttavuus, ja sen seurauksena trippimittari tuli vahingossa nollattua pariin kertaan.
Pääosin mutkapätkien pommitus jatkuu, mutta lisäkatteella voisi harkita jonkun pienen reissunkin tekemistä. Ajoasento sopii siihenkin varsin hyvin. Kuukauden päästä luvassa on myös ratailua Ahvenistolla, ja kesälomalla ehkä sitten vielä Alastaroa.
Ducati Hypermotard 950 + Yamaha WR250R
Ex: Svartpilen 701, 690 Enduro R, 990 SMT, Dorsoduro 750, 690 SMC, SMS630, Hayabusa x 2, CBR600F
Pistin Hyperin alustavasti myyntiin, jotain uutta projektia tekisi mieli.
https://www.nettimoto.com/ducati/hypermotard/3037063
Ducati Hypermotard 1100 EVO SP '11 | Ducati Streetfighter 1098 S '11 | Turku
Jep, muutaman kerran on löytynyt välivapaa jännässä paikassa.
Shifteri vaatii määrätietoista vaihdepolkimen käyttöä, mutta toimii siten luotettavasti.
Puig Rafale pleksin järkkäsin viime kesänä. Istuu hyvin, mutta pitää lyhentää kiinnitysrautoja muutaman sentin. Rintapaine väheni reisussa, mutta kypärämelua tuli lisää.
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Itselläni on Hypermotard 1100 S ja ilmansuodatinta vaihtaessa kävi ilmi, että kaksi ruuvia ilmaboksin kannesta pyöri tyhjää. Olisihan ne saanut porailtua ja kannenkin vielä kiinni jäljelle jääneillä, mutta kun tykkään, että laitteet on kunnossa ja ehjiä, niin ajattelin vaihtaa koko boksin, kun hinta ei ihan mahdoton ole.
Tämä osoittautuikin hieman hankalammaksi kuin alunperin ajettelin. Maahantuojan / Ducatin varaosajärjestelmät, kun eivät enää anna vaihtoehdoksi sopivaa ilmaboksia. Johtunee siitä, että osia on päivitetty ja jotenkin järjestelmät eivät ole pysyneet mukana. Jouduin itse kaivamaan oikeat osanumerot ja tilaamaan osia näiden perusteella. Osat olivat sopivat ja löytyy suoraan Ducatilta tilaamalla.
Tässä vielä näiden ongelmatapausten osanumerot, jos jollakin tulee vastaava eteen tulevaisuudessa:
Ilmaboksi: 44211291D
Ilmaboksin yhde, jolla liitetään 8mm letku imupuolelle: 81413321A
Kuvat: Boksi, Yhde
Muut ilmaboksin osat löytyy suoraan oikeilla osanumeroilla.
Ducati Hypermotard 1100 S
(Ex: Yamaha fz1-n, Suzuki gsf 600 s)
Se taitaa olla aika yleistä shiftereissä, muistaakseni Hussekin temppuili tietyissä vaihdeväleissä jos puolihuolimattomasti yritti potkaista isompaa silmään.
Hyperissä alkoi myös kytkin "löystyä" loppukaudesta, talvisäilytyksen huollossa olivat ilmanneet sen niin pitäisi taas toimia. Isompana riesana oli etujarrujen täristys, se kävi loppukesää kohden sietämättömäksi. Levyt, palat jne hela hoito uusiksi, rahallahan sitä Bremboa saa eikä tarttekaan sitten mitään mökäputkien ostoa edes miettiä...
Hyvällä fiiliksellä kuitenkin uutta kautta kohti. Tiedossa oli että italialainen luonne sisältää myös kääntöpuolensa. Toisella puolella pyörä on taas niin pirun hyvä ja hauska jo vakiona, ettei se haittaa. Ainoa suunniteltu päivitys on ulkoasu, jonkinlainen tarrasarja olisi kiva. Ja radalle täytyy päästä! Viime kaudella kävin kolmesti, tänä vuonna olisi tarkoitus päästä vähintään samaan ja mielellään enemmänkin.
Ducati Hypermotard 950 + Yamaha WR250R
Ex: Svartpilen 701, 690 Enduro R, 990 SMT, Dorsoduro 750, 690 SMC, SMS630, Hayabusa x 2, CBR600F
Mitähän tämä mahtaa tarkoittaa?
ATTENTION: Use EXCLUSIVELY with the Quick Shifter
and only with NORMAL SHIFT
Saa käyttää vain Quickshifterin kanssa vain normaalin kanssa? Tarkoittaako tuo käytännössä, että Quickshifterin kanssa ja vakiokaaviolla, ei käännetyllä?
Ja miten oikeastaan pitää kytkeä tuo kaapeli vai tarvitaanko sitä ollenkaan, jos on quickshiteri? Kuvat enemmän hämmentävät kuin auttavat.
Dubabiken jalkatappisarja PRHM9501 kyseessä.
shifteri.jpg
Kannatti herätä.
Hypermotard 950
Kyseessä ilmeisesti jatkokaapelin pätkä, käytetään vain normaalin kaavion ja quickshifterin kanssa.
Ducati Hypermotard 1100 EVO SP '11 | Ducati Streetfighter 1098 S '11 | Turku
Minä tulkitsen tuon niin, että kyseinen jalkatappisarja ei sovellu pyörään jossa ei ole quickshifteriä, ja tosiaan soveltuu vain normaalille, ei käännetylle vaihdekaaviolle. Arvauksena tuo jatkokaapeli tarvitaan sen vuoksi, että alkuperäinen shifterin anturin johto ei muuten yletä. Mutta tämä kaikki toki vain sivistynyttä arvailua näillä lähtötiedoilla.