Iltalehti
Eteläsuomalainen turisti törmäsi moottoripyörällään poroon tiistaina Kolarin Äkäsjokisuulla, Tornion poliisista kerrotaan.
Poro juoksi vauhdilla Kilpisjärventiellä ajaneen motoristin eteen, eikä tämä ehtinyt väistää eläintä.
Motoristi selvisi törmäyksestä vammoitta, mutta poro kuoli tapahtumapaikalle. moottoripyörä vaurioitui ajokelvottomaksi
*Viini, ruoka ja hyvä elämä*
*ZX 10 R*
Onko joulu nyt sitten peruttu,kun Petterin juoksut juostu *![]()
"Edes Jeesus ei ollut kaikkien mielestä sympaattinen, joten miten minäkään voisin olla" - Jose Mourinho.
Hyvä ettei kuski loukkaantunut. Täällä etelässä kun ei noita poroja olla totuttu väistelemään...
Kyllä niitä sinne vielä 1 jäi. Mä ainaki näin 2 poroa viimeksi, kun lapissa kävin ja jos sitä toista ei oo kukaan teilannu, niin kyllä sieltä vielä pukille veturi saadaan.(roskakuski @ Elo. 06 2008,09:52) kirjoitti
No asiaan... Hyvä, ettei pahemmin käyny motoristille. Kyllä niiden sarvipäiden kanssa saa jatkuvasti olla tarkkana!
https://www.youtube.com/@OnhanVielaPitkaMatka
https://www.tiktok.com/@onhanvielapitkamatka
Kolari Kolarissa.
Pyörä viety ilmeisesti Kolarin korjaamolle.
Kumiripustetulla pikakirnulla woblaillen. HD RK 2008
Aina kun havaitsee poron vaikkapa tiensivussakin liinat kiini. Se poro kun on villieläin jonka käytöstä ainakaan minä en osaa ennustella. Ajelen kyseista tietä useasti ja aina tapahtuu porojen kanssa. Tapauksesta kuulin paikalliselta motoristilta kahvilla Wooden Jewelsissä olessani. Hiljaa vaan Porojen ohi.
Kolarin kolarikorjaamolle.(jannep @ Elo. 07 2008,02:55) kirjoitti
Hienoa kummiskin jottei käyny mitään tollaseen otukseen rysäyttäessä..
Hornet 600cc.
Jos Harley-Davidson tekisi lentokoneita, lentäisitkö?
M: Street-Rod/V-Rod speciaali kuitulokari taakse.