Tulokset 1:stä 5:een 5:sta
  1. #1
    Vaihdoin hiertyneet wanhat jarruletkut punosletkuihin ja päätin sitten samalla heittää jakotukin mäkeen. Hankin tuplabanjopultin mutta voi pettymys, sen kierre on hitusen liian pitkä ja uudet banjot ovat vähän kapeammat. Lopputulos siis on ettei viritystä saa pääjarrusylinteriin kiristettyä tiiviiksi.

    Mitäs nyt, en usko että on olemassa lyhyemmällä kierteellä varustettuja tuplapultteja joten vaihtoedot ovat

    1. Lisää kupariprikkoja sinne tänne. Arvioisin että tarvitaan 5-6 tavanomaisen kolmen sijaan. Pysyyköhän tiiviinä?

    2. Viilataan pulttia pari milliä lyhyemmäksi, tuskin sen toimivuus tästä kärsii mutta pitää varoa ettei jää metallipurua pultin sisään?

    3. *Jotain muuta? Onkohan jossain vähän leveämpiä banjoja vai ovatko ne standardikamaa?

    Neuvoja otetaan vastaan! *
    CBR600RR
    H-D XL883R
    ex. Kawa ER-5, CB600F, CB1300F, BMW R65
  2. #2
    On niitä tuplapultteja eri pituisia. HEL tuplapultissa muistaakseni oli lyhyimmät kierteet noista mitä mulla pyörii miljoonalaatikossa.

    Kauppaan vaan vertailemaan eri tehtaiden pultteja.

    Lyhentämisenkin luulisi pelaavan, mutta yleensä noissa on koneistettu sinne päähän levenemää litkureikään. En tiä onko tuolla minkään maailman merkitystä nesteen virtaamiseen, mutta onhan se ainakin eri näköinen kuin tasaiseksi hiottu.
  3. #3
    lyhennä. mutta katso, että ne reiät osuu yhä banjoihin



    we cannot tolerate zero tolerance!

    BMW R1200GS & Speed triple 1050
  4. #4
    Kiitos neuvoista. Kierrän nyt parissa paikassa katsomassa josko tuplapulttia löytyisi vähän lyhyemmällä kierteellä, jos ei löydy niin viila vain soimaan.
    CBR600RR
    H-D XL883R
    ex. Kawa ER-5, CB600F, CB1300F, BMW R65
  5.  
  6. #5
    Kyllä se tiivistyy myös useammalla prikalla, mutta en ole varma sellaisen ratkaisun yleisestä toimivuudesta/suositeltavuudesta. Itse ajoin yhden kisakauden siten, että sylinterin ja banjon välissä oli kolme prikkaa. Varmasti yksi prikka on parempi kuin kolme. Vähemmän vuotopintoja ja mahdollisesti löystyviä puristuspintoja.
    - JAM Racing Team -