Mietityttää, millaisella takarenkaan kulutuspinnalla uskaltaa vielä lähteä 3000km Norjan reissulle? Tulisiko suosiosta laittaa uusi takanakki vai pärjääkö hyvin n. puoleen ajetulla? Ei ole tuollaista pidempää nykäsyä vielä tullut tehtyä, joten omaa kokemusta asiasta ei ole. Konkarit, kommentoikaa.![]()
Triumph Tiger 900 -96, 39tkm (430, DB) R.I.P. Sprint 900 -93, 96 tkm.
Vanhan motoristin hengissäsäilymiskikka: vanhemmiten ei tule yhtään sen viisaammaksi, mutta varovaisuus lisääntyy.
Kyllähän sieltä reissustakin uuden saa, tuleepahan jännitystä matkaamiseen.![]()
Kusi hattuu kihahtaa minulle, niin etten edes tervehdi. Kusinen hattu päässä kuuluisana seison. Lehden kannessa hattuun kusen. Hatun pesen ja lehden luen. Ketään en tervehdi, kun lehtiä luen.
ite vaihdatin suosiolla uuden kumin alle ennen reissua. Kuluu tosi paljon keskeltä ku ei ole mitään mutkapätkä ajoa.
Kawasaki zx-10r
Kyllähän puolikkaalla voi mennä, jos ei kovin sporttirengas ole kyseessä. Matkaltakin saa uusia.
Matka-ajo ei kuluta rengasta niin paljon, kuin kylillä veivaaminen, koska jarrutukset ja kiihdytykset jäävät vähemmälle. Keskeltä kyllä kuluu, varsinkin jos on rojua paljon matkassa.
Suzuki RGV 250-87--> Kawasaki Gpx 500R-89--> Honda VFR750 F-91 --> Honda VFR 800 Fi-99 --> Honda VFR V-Tec 800-03 / Kawasaki ZZR 500 + Honda 1200 VFR -10 Tenere 700-20/ Honda Cbr 1100xx
Vähän vaikea sanoa, kun et yhtään kerro mikä pyörä ja mikä rengas ja millainen kuorma.
Omalla DL650:llani olen ajanut eräällä tietyllä taka- (ja etu)renkaalla melkein 16000 per satsi, raskaasti lastattuna.
Kaverillani on K8 GSX-R1000, ja näytti olevan 3500 ajettuna takanen hyvin pian vaihdon tarpeessa.
Ajotapa tietysti vaikuttaa paljon, sekä se missä ajaa. JA MYÖS, että pitää aina oikeat paineet (juuri tällä moni saa renkaansa ennenaikaisesti pilalle, ja myös ajo-ominaisuudet heikkenemään). Tarkka, taskukokoinen rengaspainemittari maksaa pian itsensä takaisin.
Katupyörien sporttouring-tyypin takakumeilla yleensä ajelee n.10-15 tuhatta, supersporttikumeilla ehkä vaan puolet tuosta.
- Myynnissä: Sivulaukkusarja, Touring-pleksi, Alakate, Rengassarja (kaikki uusia,ajamattomia), sopii DL650A 2012 -
25.5.12 tuli 40 täyteen ja päätin että nyt saa netissä notkuminen jäädä
Nyt alkaa olla takaa Continental Road attack keskeltä loppu, 17.000 km takana, josta lähes 90% vaimo mukana.
Kauppa ym. reissujen takia muutenkin usein kuormaa mukana.
Ostin halvalla täältä, ja vaihdatin alle 10e Öljy-Hetkessä (ite irrotin).
Triumph Tiger 900 -96, 39tkm (430, DB) R.I.P. Sprint 900 -93, 96 tkm.
Vanhan motoristin hengissäsäilymiskikka: vanhemmiten ei tule yhtään sen viisaammaksi, mutta varovaisuus lisääntyy.
Michelin Pilotpower 2ct (190/50-17) daytonan alla näytti kuluvan n 0.7mm/1000km, 1hlö viikonloppu-pakattuna, kesäkuun alussa. Uudessa 6mm pintaa. Matkanopeudet niin ettei polliisi puuttunu niihin.
Etunen kestää n tuplat.
<"I needed a clue and a drink, one of them I knew where to find">
McJäykät
Ite lähdin vuos sitte Norjaan sellasella arviolta 40% takarenkaalla (Metzeler Sportec M1 / Suzuki SV1000S).. Kilometrejä tuli sillä reissulla vähän alta 4000 ja pakko oli takas tullessa mennä ruotsalaiseen rengaspuotiin, ku alko raudat paistaa renkaasta. Viimeset millit tuntu kuluvan tosi nopeesti pois.
Ainakin tuo kumi kulu melko nopeasti karkeilla Norjan teillä, meno oli "rennon reipasta", ei matkustajaa kyydissä.
GAAAAAZ!!!!