Tulokset 1:stä 5:een 5:sta
  1. #1
    Kävin tyypittään. Yllättävän mukava ajaa ja hauska peli, vaikka voimavarat rajoitetut onkin. Ajoasento oli melkosen passeli 185 senttiselle. Samoten äänet miellytti yllättävän paljon vakioputkinkin - imuäänet oli varsinkin jotenkin kaivettu esille.

    Honda NT1100 -22 (exät: BMW K1300GT, Honda Fireblade, 2 kpl BMW K1200S, Ducati ST4, Ducati S750HF, Kawa ER-5, Moto Guzzi V65C, Suzuki S1, PV50)
  2. #2
    Itsekkin tutun vekotinta pariin otteeseen kokeilin. Ajoasento oli joo ihan jees, muutenkin ihan mukava kaupunki pyörittelyyn. Mutkapätkällä tehoja olisi kyllä kaivannut enemmän muuten ketterä vekotin. Ensimmäinen Ducati mitä koskaan kokeillut, jotenkin äänet oli mielestäni vaisut varsinkin kun omaan vertaa, toki putkisto muuttaa varmasti paljon. Mut kaikenkaikkiaan ihan mukavan oloinen vekotin.
    KTM SuperDuke
  3. #3
    1100km takana M696:llä eikä v*tuta yhtään! *

    Hauskuuskerroin verrattuna, yleisesti tykättyyn, SV650:iin dekadia suurempi. Alusta ja jarrut tuntuvat jopa 'ylimitoitetuilta' pyörän tehoille / allekirjoittaneen ajotaidoille.
    Sisäänajo vielä kesken, joten pannun reservejä ei ole tullut vielä pahemmin kokeiltua. 5500rpm kone tuntuu heräävän henkiin mukavan kurnutuksen ja pörinän säestyksellä. *

    Päätän raporttini täältä mattamustien Ducati -lasian takaa tähän... *
    Ducatit M696 Dark & SS1000DS Red
  4. #4
    Hienoa, että alkaa tulla esille kokemuksia tuostakin pyörästä. Kertokaapa vähän kyseisen pyörän ominaisuuksista 2 henkilön kuljettamiseen? Kärsiikö ajo-ominaisuudet takapenkkiläisestä ja kuuluuko sieltä valitusta istumaoloista?
    Life is not a spectator sport!
  5.  
  6. #5
    Lainaa (Scop @ Kesä. 10 2008,11:44) kirjoitti
    Hienoa, että alkaa tulla esille kokemuksia tuostakin pyörästä. Kertokaapa vähän kyseisen pyörän ominaisuuksista 2 henkilön kuljettamiseen? Kärsiikö ajo-ominaisuudet takapenkkiläisestä ja kuuluuko sieltä valitusta istumaoloista?
    Isosti ei vielä ole kyytiläisen kokemuksia kertynyt, mutta 9v. tytär mouruaa jopparille aina kun mahdollista. 160km lenkki ei tuntunut kuulemma missään ja karkkipussin kanssa piti houkutella pyörän päältä pois... en valita.

    Semmonen huomio, että lyhyestä perästä johtuen kurakelillä p*ska lentää huolella ja kyytiläinen kuin mutakylvyn jäljiltä... no good.
    Eikä muuten ylös vedetyt massiiviset savustuspöntötkään sytyttäneet kyytiläisen ajopukua palamaan. *
    Ducatit M696 Dark & SS1000DS Red