Tulokset 1:stä 8:een 8:sta
  1. #1
    Helvetin hel..tti... Perjantaina lähtö reissuun ja jännitteensäädin työnsi savut pihalle. Säädin kaasareiden synkkaysta ja just kun sain säätöön ja kokeilin tasaisella 4000rpm.n kierroksilla vielä että onko alipaineet ok, niin silloin alkoi savuttamaan penkin alta niin saakelisti. Kone seis ja säädin kouraan. Siinä päällä oli pieni reikä josta se toimintasavu oli tullut pois. ...kele! Mittasin laturin käämit ja kaikki näytti olevan ok. Vaihtojännitettä tuli joka käämistä kymmeniä voltteja. Akku myös näyttää olevan ok, virta pysyy ja kaikki toimii. Mitäs luulette ja selviääkö pelkällä säätimen vaihdolla? Ja onko kukaan ostanut äskettäin xx säädintä että paljonkohan maksaa? Ja vielä se että saankohan sitä ennen perjantaita....
    Jos ei niin, eurooppa ei kutsukaan!
    TRE 1130K
  2. #2
    Mulla kärvähti viime kesänä Z1300:sta tasasuuntaaja/jännitteensäädin (Electrex) erittäin näyttävästi... savua tuli sen verran että olin jo varma että nyt palaa koko vehje

    Oli sitten säädin järjestänyt itsensä sisältä oikosulkuun niin tehokkaasti että poltti säätimen elektroniikan suojana olevan mustan mönjän karrelle... kivat käryt lähti!

    Muuta damagea ei löytynyt kuin säätimeltä akun plusnavalle menevä johto, joka oli käynyt erittäin kuumana. Eristeet alkaneet sulaa (ei kuitenkaan puhki mistään) ja johtoliittimet vaihtaneet väriä kauniin kuparisiksi. Pistin uuden säätimen paikalleen, kaivoin moniliittimistä (onko näille joku parempi sana?) ko. johdon pois ja korvasin kuumenneen johdon tuoreella 4-neliöisellä. Ei ongelmia tämän jälkeen.

    Eli sun tapauksessa tarkastaisin johdot ja liittimet. Jos ei löydy huomautettavaa niin uusi säädin vaan paikalleen ja menoks
  3. #3
    Storm-Motorilta varmaan löytyy ja hinta pyörinee 100-150€ paikkeilla. *
    "Voit valita oletko aina oikeassa vai onnellinen"
    Suzuki GS 500E -> Honda CBR 1100xx
  4. #4
    Jep, tässä. kaasaribläkkäreistähän noita on kärähdellyt, ruiskumalleissa paremmin jäähdytetty.
    "I don't care to belong to a club that accepts people like me as members." -Groucho Marx

    CFMOTO 800MT-X -25
  5. #5
    Pari kesää sitten teki jännittensäädin temput myös minulle. Hajotti myös akun ja ajovalon polttimon.

    Ostin uuden säätimen ( jäähdytysrivallisen mallin ) jostain nettikaupasta, joka sijaitsi hesassa. En muista tähän hätään paikan nimeä, mutta hintaluokka oli satasen korvilla. Alkuperäinen oli semmoinen muovimötikkä.

    Stormilla näyttäis olevan varastossa molempia malleja:

    http://www.storm-motor.fi/shop....RGU-118

    ja

    http://www.storm-motor.fi/shop....RGU-114

    Toimituskin näyttäis olevan melko nopeaa. Kannattaa olla liikenteessä heti aamusta niin voit saada sen jo torstaiksi.
    -Ei kysyvä tieltä eksy...Paitsi täällä!-

    http://janipatronen.blogspot.com/
  6. #6
    Lainaa (timppa60 @ Kesä. 03 2008,22:39) kirjoitti
    Storm-Motorilta varmaan löytyy ja hinta pyörinee 100-150€ paikkeilla. *
    Jees, Kiitti vinkistä. Mötikkä on nyt tilattu ja stormin kaveri lupasi hoitaa sen tänne torstaiksi. Toivottavasti ehtii. Verrattain edullinen alkuperäiseen verrattuna, 95€ vs. 265€! Toivottavasti on yhtä hyvä. Ajattelin "parannella" asennusta siten että laitan piitahnaa rungon ja säätimen väliin, jospa se jäähtyisi siten paremmin.
    TRE 1130K
  7. #7
    No niin. Nyt uusi säädin on paikallaan. Voe helvetti että se kuumenee kovasti kun vähän kierroksia nostaa, ei ihme jos vanhemmiten kärähtää. Toivottavasti se nyt muutaman reissun toimii.
    Taitaa sittenkin päästä reissuun
    TRE 1130K
  8.  
  9. #8
    Täältä löytyy apua kuumenemis- ja hajoamisongelman kotihoitoon: Reg Replace
    Yleinen ongelma, johon jotkut ovat miettineet "hoitokeinoja". *
    Jossain olen myös nähnyt modifikaation, jossa lisätty jäähdytystä suuremmalla jäähdytyslevyllä?
    "Voit valita oletko aina oikeassa vai onnellinen"
    Suzuki GS 500E -> Honda CBR 1100xx